
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31 січня 2022 року (17:20)Справа № 280/10652/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (69000, м.Запоріжжя, вул.Сєдова, 12; код ЄДРПОУ 41320207) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.11.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (далі - відповідач) в якій просить суд:
визнати поважними причини попуску строку звернення до суду та поновити строк звернення до суду;
відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі з вжиттям заходів щодо невідкладного розгляду і вирішення справи, розглянути справу без участі позивача;
визнати протиправними дії відповідача, щодо припинення нарахування та виплати щомісячних грошових сум в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку позивачу з 01.03.2016;
зобов`язати відповідача поновити нарахування, виплату щомісячних грошових сум в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку позивачу з 01.03.2016;
рішення суду в частині стягнення заборгованості допустити до негайного виконання за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач є потерпілим на виробництві та має право на страхові виплати. Позивач перебував на обліку в відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Шахтарського міського відділення Донецької області. У зв`язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), у населеному пункті, де мешкав позивач, припинено здійснення повноважень відповідним фондом соціального страхування, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Внаслідок цього позивач, змушений був звернутися із заявою про взяття на облік та виплату страхових виплат до іншого територіального Фонду соціального страхування України. З червня 2014 року позивач знаходиться на обліку у Пологівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області. З березня 2016 року позивачу припинена виплата страхових виплат Пологівським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області з невідомих підстав. Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 01.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Разом з цим, ухвалою суду від 01.12.2021, судом зобов`язано відповідача надати суду докази того, з якого часу та на якій підставі відповідачем було припинено нарахування та виплата страхових виплат ОСОБА_1 .
29.12.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 77454), в якому зазначає, що Пологівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області розпочало виконання свої завдань та функцій лише з 01.08.2017, у зв`язку з чим позивач не міг перебувати у 2014 році на обліку у цьому відділенні. Крім того, до позовної заяви позивачем додано Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.07.2017 № 000273443, де зазначено фактичне місце перебування позивача: АДРЕСА_2 . Ця довідка видана позивачу лише у 2017 році, що також доводить той факт, що позивач не міг перебувати з 2014 року на обліку у Пологівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області. Також зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Про затвердження Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», для продовження раніше призначених страхових виплат внутрішньо переміщена особа подає заяву, копію довідки про взяття на облік, рішення Комісії, копію паспорта або документа, що підтверджує особу, копію реєстраційного номеру облікової карти платника податків. Отже, на підставі Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.07.2017 № 000273443 позивач має право, яким він до даного часу не скористувався, звернутися до Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області для отримання страхових виплат. Крім того, Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.12.2021 по справі № 280/10652/21 зобов`язано Управління надати до суду докази того, з якого часу та на якій підставі відповідачем було припинено нарахування та виплата страхових виплат ОСОБА_1 , у зв`язку з чим Управлінням було здійснено запит до Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області щодо надання, зазначених в ухвалі відомостей. Листом від 14.12.2021 №04-04-827 Пологівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області повідомило Управління, що ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області за період з 2014 року по теперішній час не звертався, на обліку не знаходився та страхові виплати не отримував. Отже, у Управління відсутня можливість надати до суду докази того, з якого часу та на якій підставі відповідачем було припинено нарахування та виплата страхових виплат ОСОБА_1 . Таким чином, позивач з 2014 року по теперішній час не звертався до Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, отже Управлінням не було порушено права позивача щодо нарахування та виплати страхових виплат. Також відповідачем зауважено, що позивачем пропущено встановлений ст.122 КАС України строк звернення до суду. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичним місцем проживання/перебування якої є: АДРЕСА_2 ; про що зазначено у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.07.2017 №0000273443.
У позовній заяві позивач зазначає, що з червня 2014 року позивач знаходиться на обліку у Пологівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області. З березня 2016 року позивачу припинена виплата страхових виплат Пологівським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області з невідомих підстав.
Жодних доказів, в підтвердження зазначених обставин позивачем до матеріалів позовної заяви не надано.
Разом з цим, ухвалою суду від 01.12.2021, судом зобов`язано відповідача надати суду докази того, з якого часу та на якій підставі відповідачем було припинено нарахування та виплата страхових виплат ОСОБА_1 .
У відзиві на позовні заяву відповідачем зазначено, що у Управління відсутня можливість надати до суду докази того, з якого часу та на якій підставі відповідачем було припинено нарахування та виплата страхових виплат ОСОБА_1 , оскільки позивач на обліку не перебуває, з 2014 року по теперішній час не звертався до Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, отже Управлінням не було порушено права позивача щодо нарахування та виплати страхових виплат.
Так, судом встановлено, що листом від 14.12.2021 № 10-11-4801 відповідач звертався до Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області із проханням надати відомості та докази того, з якого часу та на якій підставі Пологівським відділенням Управління було припинено нарахування та виплата страхових виплат ОСОБА_1 .
Листом від 14.12.2021 № 04-04-827 Пологівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області надано відповідь відповідачу, що ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 до Пологівського відділення УВД ФССУ у Запорізькій області за період з 2014 року по теперішній час не звертався, на обліку не знаходився та страхові виплати не отримував.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який з 01.01.2015 діє в редакції Закону України від 28.12.2014 та має назву «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV).
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 16 Закону № 1105-XIV, застрахована особа, має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Статтею 36 Закону № 1105-XIV передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Частиною 1 ст.36 Закону № 1105-XIV передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.47 Закону № 1105-XIV, страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; відповідно до частини п`ятої цієї же статті страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком.
За приписами ч. 5 ст.47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком […].
Згідно з п. 3 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1105-XIV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 01.10.2014 №531 установлено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, а до завершення заходів, пов`язаних з утворенням зазначеного Фонду та його робочих органів, - робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - фонди) відповідно до пункту 6 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення зазначеного Закону за фактичним місцем проживання у порядку, встановленому правліннями фондів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 затверджено «Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пунктів 5, 6, 7, 15 зазначено Подяку, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки.
Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України”, який протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції затверджено постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 № 20 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2015 за №6/26451 (далі - Порядок № 20, що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Розділу 3 Порядку № 20 передбачено, що особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви, до якої додаються копії довідки про взяття на облік, паспорта або документа, що посвідчує особу, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи і мають відмітку у паспорті). Копії засвідчуються працівником відділення при пред`явленні оригіналів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 05.11.2014 встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 на обліку у Пологівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області не знаходиться, з 2014 року по теперішній час із заявою про призначення (відновлення) соціальної виплати не звертався, страхові виплати не отримував, що підтверджується Листом Пологівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області від 14.12.2021 № 04-04-827.
Доказів протилежного позивачем до матеріалів справи не надано.
В матеріалах справи відсутні докази щодо наявності правовідносин між позивачем та відповідачем. Таких доказів і не надано суду відповідачем на виконання ухвали суду від 01.12.2021, у зв`язку із відсутністю позивача на обліку в Управлінні.
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем жодним чином не порушене право позивача на отримання страхових виплат, а відтак позовні вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо строків звернення до суду, такі у даних правовідносинах необмежені з огляду на ч. 7 ст. 47 Закону №1105-XIV.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області (69000, м.Запоріжжя, вул.Сєдова, 12; код ЄДРПОУ 41320207) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 31.01.2022.
Суддя Ю.В. Калашник