Рішення № 103157114, 31.01.2022, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
280/11573/21
Номер документу
103157114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

31 січня 2022 року (17:15)Справа № 280/11573/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688) про визнання протиправною бездіяльності та стягнення середнього заробітку,

ВСТАНОВИВ:

26.11.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі – позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 05.07.2021 по 26.10.2021;

стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 05.07.2021 по 26.10.2021 розрахувавши його шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, виходячи з двомісячного грошового забезпечення перед звільненням.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на день звільнення позивачу не було виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні, передбачену статтею 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб», статтею 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393. Одноразову грошову допомогу при звільненні позивачу було виплачено лише 26.10.2021, що підтверджується випискою по картковому рахунку. 27.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату компенсації за несвоєчасну виплату одноразової грошової допомоги при звільнені, на яку від відповідача отримано лист з відмовою у виплаті компенсації, оскільки виплату одноразової грошової допомоги при звільнені здійснено у жовтні 2021 року після надходження па розрахунковий рахунок ГУНП в Запорізькій області відповідного фінансування, в термін, визначений пунктом 8 розділу VI Порядку №260 (п`ять робочих днів). Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 01.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

28.12.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 77095), в якому зазначає, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до складу грошового забезпечення поліцейських та виплачується після звільнення особи зі служби, що свідчить про не обґрунтованість доводів позивача про обов`язок ГУНП в Запорізькій області щодо її виплати у день звільнення працівника та відсутності підстав для застосування наслідків передбачених ст.117 КЗпП України. Фактично грошові кошти були перераховані на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 26.10.2021 за платіжним дорученням від 25.10.2021 № 17228, тобто в термін, визначеній пунктом 8 розділу VI Порядку №260 протягом п`яти робочих днів. Фактично ГУНП виконало свої зобов`язання 23.10.2021, оскільки, всі документи на оплату та грошове зобов`язання було передано до ДКС України для виконання 23.10.2021. За таких обставин твердження позивача про бездіяльність ГУНП в Запорізькій області є безпідставним, оскільки, чинним спеціальним законодавством чітко визначено порядок та строки виплати одноразової грошової допомоги, які не були порушенні ГУНП, як наслідок відсутні підстави для застосування норм загального законодавства. Про вищезазначені обставини позивачу повідомлялось листом ГУНП від 05.11.2021 вих. № 300-Ф/05/12-2021. Щодо виплати позовної вимоги щодо виплати середнього грошового забезпечення за час затримки за час затримки розрахунку при звільненні, вона не підлягає задоволенню, оскільки така позовна вимога є похідною від затримки у виплаті, в цей же час, оскільки у даному випадку, виплата одноразової грошової допомоги при звільненні здійснена у строки, порядок і спосіб, визначені спеціальним законодавством (пункт 1 відзиву), відсутні підстави для її задоволення. З урахуванням зазначених норм, відповідач вважає, що ГУНП в Запорізькій області діяло в порядку та спосіб значений чинним законодавством, як наслідок відповідачем не було допущено порушень вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

У Витязі з Наказу ГУНП в Запорізькій області від 01.07.2021 за №304о/с «По особовому складу» зазначено: «… Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції: за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0084341), інспектора взводу № 1 (швидкого реагування) роти № 1 батальйону поліції особливого призначення ГУНП, з 05 липня 2021 року. На день звільнення: стаж служби в поліції - 16 років 07 місяців 02 дні; вислуга років на пільгових умовах - 01 рік 08 місяців 07 днів; стаж служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 16 років 07 місяців 02 дні. Виплатити компенсацію за 20 діб невикористаної щорічної основної оплачуваної відпустки та додаткової оплачуваної відпустки за 2021 рік. Встановити щомісячну премію за липень 2021 року у розмірі 67,931%. Сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 1203,50 грн. Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 22.06.2021; подання командира БПОП ГУНП підполковника поліції Вєсєлова С.С. від 29.06.2021; довідка УЛМТЗ ГУНП від 29.06.2021 № 142. …».

У листі ГУНП в Запорізькій області від 05.11.2021 на адресу позивача зазначено, зокрема: «… Відповідно до пункту 8 розділу VI Порядку №260 одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну – протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органу поліції. Виплату одноразової грошової допомоги при звільненні позивачу здійснено у жовтні 2021 року за платіжним дорученням від 23 жовтня 2021 р. № 17228 після надходження на розрахунковий рахунок ГУНП в Запорізькій області відповідного фінансування (23.10.2021), в термін, визначений пунктом 8 розділу VI Порядку № 260 (п`ять робочих днів). Враховуючи викладене, одноразову грошову допомогу при звільненні позивачу виплачено відповідно до чинного законодавства і для виплати компенсації підстав немає. Оскільки поліцейські не перебувають у трудових відносинах з установою, а проходять службу в поліції, складають Присягу поліцейського, їм присвоюються спеціальні звання поліції, їх діяльність, правовий та соціальний статус регулюються не КЗпП України, а Законом України «Про Національну поліцію», Дисциплінарним статутом Національної поліції України та іншими спеціальними нормативно-правовими актами. …».

Відповідно до Виписки по картковому рахунку, 26.10.2021 на картковий рахунок позивача зараховано 50020,59 грн. одноразової грошової допомоги при звільненні.

У Довідці ГУНП в Запорізькій області від 16.12.2021 за №2688/12/01-2021 зазначено: «… Довідка Надана в тому, що грошове забезпечення ОСОБА_1 за останні два місяці перед звільненням склало: - травень 2021 року – 12903,18 грн.; - червень 2021 року – 12725,97 грн. Всього: 25629,15 грн. Середньомісячне грошове забезпечення – 12814,58 грн., середньоденне грошове забезпечення – 420,15 грн. …».

Судом досліджено: Інформаційну довідку про потребу в коштах на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні поліцейським, Ощадбанк за жовтень 2021 року; Реєстр бюджетних фінансових зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 23.10.2021 за №8948; відомість розподілу витрат ОВВ ГУНП в Запорізькій області, інші матеріали справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч.2 ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Як зазначено у ч.4 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата зазначеної в частинах першій та другій цієї статті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Службою судової охорони, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, транспорту, виконання кримінальних покарань, пожежної і техногенної безпеки, єдину державну податкову політику, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.

Відповідно до п.10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби: (…) які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. (…).

У п.7 розділу VI «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затверджених 06.04.2016 наказом Міністерства внутрішніх справ України №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799 (надалі – «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських»), у наказі про звільнення підрозділом кадрового забезпечення в разі необхідності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зазначається стаж служби для її виплати. Крім того, у разі необхідності в наказі про звільнення додатково вказується підстави для проведення відрахувань з грошового забезпечення та інших виплат.

Як зазначено у п.8 розділу VI «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.

Згідно з ст.116 Кодексу законів про працю України (надалі – КЗпП України), при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Відповідно до ст.117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Позивачем документально не спростовано наведене відповідачем у відзиві на позовну заяву, а саме: «… Одноразову грошову допомогу при звільненні у сумі 50020,59 грн. зараховано 26.10.2021 на особистий рахунок позивача, тобто протягом 5 робочих днів з дати надходження коштів з загального фонду Державного бюджету України на розрахунковий рахунок ГУНП в Запорізькій області 23.10.2021 …».

З матеріалів справи вбачається, що позивачу одноразова грошова допомога при звільненні у сумі 50020,59 грн. відповідачем була виплачена відповідно до приписів п.8 розділу VI «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських».

Протилежного позивачем не доведено.

З аналізу вищевказаних положень вбачається, що Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських є спеціальною нормою при визначенні строку (відтермінування) виплати одноразової грошової допомоги при звільненні із служби в поліції, як наслідок положення ст.ст. 116 та 117 КЗпП України на спірні правовідносини не поширюються.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Аналогічне застосування норм права у спірних правовідносинах здійснено, наприклад – Шостим апеляційним адміністративним судом від 06.12.2021 у справі №580/2644/21; Восьмим апеляційним адміністративним судом від 28.10.2021 у справі №300/2570/21.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Матросова, буд.29; код ЄДРПОУ 40108688) про визнання протиправною бездіяльності та стягнення середнього заробітку, - відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 31.01.2022.

Суддя Ю.В. Калашник