
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2022 року Справа № 280/12840/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, тобто за 2018, 2019,2020 роки, сума якої складає 9118,81 грн.;
2) зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, тобто за 2018, 2019, 2020 роки ,сума якої складає 9118,81 грн., починаючи з 28 липня 2021р.
Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати з сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, на підставі особистої заяви позивачу було призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до положень статті 52 Закону України № 1788 «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. (далі - Закон №1788-XII). Після досягнення пенсійного віку звернулась до відповідача із заявою № 2708 про призначення/перерахунок пенсії за віком у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). Рішенням № 923260143266 від 02.09.2021р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до п.1 ст.40 Закон № 1058-IV у зв`язку з недоцільністю. При цьому для розрахунку пенсії через перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, сума якої складає 5426,6 грн. Розмір моєї пенсії з надбавками станом на 01.12.2021р., складає суму = 2 200,00 грн. Відповідач повідомив позивача про те, що при перерахунку пенсії відбулося тільки переведення з одного виду пенсії на іншій, тому це не можна розцінювати як повторне призначення іншої пенсії. На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними та суперечать вимогам Конституції України, нормам пенсійного законодавства.
Ухвалою суду від 23.12.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач 20.01.2022 надав до суду відзив на позовну заяву у якому проти вимог, викладених в позовній заяві, заперечує в повному обсязі, виходячи з наступного. Позивачу первинно було призначено пенсію за вислугу років згідно її заяви про призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням вимог Закону №1788-XII. ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про переведення з одного виду пенсі на інший, а саме: з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. У відповідь на запити від 24.09.2021 та від 12.10.2021 листами від 04.10.2021 №14180- 13732/Л-02/8-0800/21 та від 15.11.2021 № 33036-34010/Л-03/8-2800/21 відповідачем було роз`яснено, що розмір пенсії позивачу розрахований вірно у відповідності до вимог чинного законодавства та правові підстави для здійснення перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії (за 2018-2020 роки) відсутні. Оскільки ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію за вислугу років у 2006 році, у відповідача відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки при перерахунку пенсії за віком, оскільки показник середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки застосовуються лише при первинному призначенні пенсії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі матеріалів справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, з 07 листопада 2006 року їй призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до положень статті 52 Закону України №1788. З 28.07.2021 призначено пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 роки - 5426,60 грн.
Рішенням № 923260143266 від 02.09.2021 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до п.1 ст.40 Закон № 1058 у зв`язку з недоцільністю. Повідомлено, що при розгляді документів до уваги було взято довідку про заробітну плату за періоди роботи з січня 1994 року по грудень 1999 року №11 від 30.08.2021. Встановлено, що при врахуванні зазначеної довідки коефіцієнт заробітної плати становить 0,86103, середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії складає 4672,47 грн.
24 вересня 2021, не погоджуючись з розміром призначеної пенсії, позивач звернулася до відповідача із відповідною заявою, в якій просила надати роз`яснення чому при розрахунку пенсії у зв`язку із переходом з Закону № 1788 на Закон №1058 не була застосована середня зарплата (дохід) в Україні, яка застосовувалась при розрахунках пенсій у 2021 році, розмір якої складає суму 9118,81 грн.
Листом № 14180-13732/Л-02/8-0800/21 від 04.10.2021 відповідач повідомив про те, що при переведенні з попереднього виду пенсії на пенсію за віком, застосований показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а саме 5426,60 грн.
12 жовтня 2021 року позивач подала заяву до Правління Пенсійного фонду України, у якій просила надати роз`яснення щодо правомірності застосування відповідачем положень частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV при проведені перерахунку пенсії за віком, а саме не застосування відповідачем середньої зарплати (доходу) в Україні, яка застосовувалась при розрахунках пенсій у 2021 році - 9118,81 грн.
Правління Пенсійного фонду України листом №33036-34010/JI-03/8-2800/21 від 15.11.2021 повідомило, що застосування зазначеного показника під час переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовується показник середньої заробітної плати за три календарні роки (2014 - 2016) -3764,40 грн, збільшений на коефіцієнти 1,17 х 1,11 х 1,11 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсії у 2019 році", від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" та від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році". Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 -2020 роки - 9118,81 грн застосовується при призначенні пенсії у період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року.
Вважаючи неправомірними та незаконними дії відповідача при проведені розрахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, оскільки має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
У преамбулі Закону № 1788-XII зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом на інший. В цьому випадку показник середньої заробітної плати, який застосовується при визначенні заробітку для обчислення пенсії, має бути незмінним.
Судом встановлено, що позивачу з 07 листопада 2006 року було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону №1788-XII, яким передбачені інші умови і порядок призначення та обчислення пенсії.
Отже, при обчисленні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV відповідач мав застосувати показник середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (тобто за 2018-2020 роки), оскільки за призначенням пенсії відповідно до норм вказаного Закону позивач звернувся вперше.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 29.11.2016 р. по справі № 133/476/15-а та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 р. по справі № 876/5312/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, відповідачем протиправно при призначенні позивачу пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015, 2016 роки.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн. Таким чином, понесені судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, тобто за 2018, 2019,2020 роки ,сума якої складає 9118,81 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, що передують року розрахунку пенсії за віком, за 2018, 2019, 2020 роки, починаючи з 28 липня 2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області суму сплаченого судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012).
Повне судове рішення складено 02.02.2022.
Суддя Б.В. Богатинський