ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" жовтня 2007 р.
Справа № 14/154-3935
11 год. 40 хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В.
при секретарі судового засідання Махнач Р.В.
Розглянув справу
за позовом Тернопільської об`єднаної державної податкової інспекції вул. Білецька, 1, м. Тернопіль
до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №4" вул. Д. Нечая, 31, м. Тернопіль
про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 11855,70 грн. за рахунок активів.
За участю представників сторін:
позивача: Переймибіда Р.Б., довіреність № 61301/7/10-015 від 13.09.07 р.;
відповідача: не з'явився.
Суть справи:
Тернопільська об`єднана державна податкова інспекція, м. Тернопіль звернулася у господарський суд Тернопільської області з позовом до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна контора №4", м. Тернопіль про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 11855,70 грн. за рахунок активів.
Свої позовні вимоги, підтримані в судовому засіданні його повноважним представником, позивач обґрунтовує тим, що в порушення норм податкового законодавства, зокрема Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" підприємством не в повному обсязі сплачено узгоджені суми податкового зобов'язання, що призвело до виникнення податкового боргу.
Оскільки представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, у встановленому законом порядку (ухвала від 18.09.2007 р., повістка про виклик відправлені з повідомленням про вручення поштового відправлення) тому у відповідності ст. 128 КАС України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні представнику позивача роз’яснено належні йому процесуальні права та обов’язки згідно ст.ст. 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство "ЖЕК №4" зареєстроване Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради 19.12.1997 року, про що видано відповідне свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, із присвоєнням ідентифікаційного коду 21159526.
В січні 2003 року працівниками податкового органу проведено позапланову перевірку узгодженої суми податкового зобов'язання КП "ЖЕК №4".
За результатами перевірки складено акт №380/15-125/000026/7/21159526 від 30 січня 2003 року про результати проведення позапланової перевірки узгодженої суми податкового зобов'язання Комунального підприємства ЖЕК 4 інд.код.21159526 за період з 03.05.2001 року по 31.12.2002 року.
В вересні-жовтні 2003 року працівниками контролюючого органу проведено перевірку господарської діяльності КП "ЖЕК №4".
За результатами перевірки складено акт №23-222/1/21159526 від 09 жовтня 2003 року про результати комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01 липня 2000 року по 30 червня 2003 року.
Проведеними перевірками встановлено, що відповідачем порушено вимоги податкового законодавства, зокрема Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", Закону України "Про податок на додану вартість", Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян", Інструкції "Про порядок нарахування та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища" затвердженої наказом №162/379 від 19.07.1999 року, Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
08 жовтня 2003 року податковою інспекцією складено Акт про наслідки перевірки правильності справляння прибуткового податку з громадян. За наслідками дослідження повноти і своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку, платнику податків нараховано пеню в сумі 3796 грн.
Згідно з прийнятими податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями про застосування штрафних санкцій №0001022603 від 23.09.2004р., №0001032603 від 23.09.2004р., №0001042603 від 11.10.2004р. (копії податкових повідомлень-рішень знаходяться в матеріалах справи), загальна сума податкового зобов'язання платника податків по податку на додану вартість становить 10000,76 грн. У зв'язку з несвоєчасною сплатою сум податкового зобов'язання по податку на додану вартість податковим органом нараховано пеню у розмірі 1275,12 грн. Станом на дату подання позову, податковий борг платника податків по податку на додану вартість становить 5610,63 грн., в тому числі: 4335,51 грн. - штрафні санкції та 1275,12 грн. - пеня.
Відповідно до поданих підприємством зведених розрахунків суми земельного податку на 2002 та 2003 роки, а також згідно з прийнятими податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями про застосування штрафних санкцій №0000561501 від 31.01.2003р., №0000571501 від 31.01.2003р., №0000581501 від 31.01.2003р., загальна сума податкового зобов'язання платника податків по земельному податку становить 639,76 грн. У зв'язку з несвоєчасною сплатою сум податкового зобов'язання по земельному податку податковим органом нараховано пеню у розмірі 66,18 грн. Станом на дату подання позову, податковий борг платника податків по земельному податку становить 651,45 грн., в тому числі: 327,59 грн. - основний платіж, 257,68 грн. штрафні санкції та 66,18 грн. - пеня.
В серпні 2006 року працівниками Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції проведено невиїзну документальну перевірку та своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по комунальному податку Комунального підприємства ЖЕК 4.
За результатами перевірки складено акт №15311/15-02/21159526 від 29 серпня 2006 року про результати невиїзної документальної перевірки та своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по комунальному податку Комунального підприємства ЖЕК 4 за період з 20.11.2002 року по 28.12.2005 року.
Проведеною перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги податкового законодавства, зокрема Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до поданих підприємством розрахунків по комунальному податку за період 3-4 квартал 2002р., 1-4 квартал 2003р., 2-4 квартал 2004р., 1-3 квартал 2005р., 1-3 квартал 2006р., а також згідно з прийнятими податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями про застосування штрафних санкцій №0000531501 від 31.01.2003р., №0000551501 від 31.01.2003р., №0007351502 від 01.09.2006р., (копії розрахунків та повідомлень-рішень знаходяться в матеріалах справи) загальна сума податкового зобов'язання платника податків по комунальному податку становить 1570,70 грн. У зв'язку з несвоєчасною сплатою сум податкового зобов'язання по комунальному податку податковим органом нараховано пеню у розмірі 85,32 грн. Станом на дату подання позову, податковий борг платника податків по комунальному податку становить 1287,62 грн., в тому числі: 338,8 грн. - основний платіж, 863,5 грн. штрафні санкції та 85,32 грн. пені.
Згідно з прийнятими податковим органом податковим повідомленням-рішенням про застосування штрафних санкцій №0002952304 від 10.10.2003р., (копія повідомлення-рішення знаходиться в матеріалах справи) загальна сума податкового зобов'язання платника податків по збору з за забруднення навколишнього природного середовища становить 510 грн. Таким чином станом на дату подання позовної заяви податковий борг платника податків по збору за забруднення навколишнього природного середовища становить 510 грн. штрафних санкцій.
Станом на дату позовної заяви за КП ЖЕК №4 рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну суму 11855,70 грн.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку що позовні вимоги обґрунтовані та належним чином доведені з огляду на наступне.
Статтею 67 Конституції України кожну особу зобов'язано сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-ХІІ від 04.12.1990р., із наступними змінами та доповненнями, передбачено, що органи державної податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів) регулюється нормами спеціального закону з питань оподаткування, яким є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі - Закон №2181).
Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону №2181 податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, розрахунку.
Як вбачається із матеріалів справи, податкові зобов’язання по земельному податку та по комунальному податку були самостійно узгоджені відповідачем у поданих ним розрахунках.
Згідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону №2181 податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Податкове повідомлення надсилається платнику податків в порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України №253 від 21.06.2001р.
Як вбачається із матеріалів справи, податкові зобов'язання по податку на додану вартість, комунальному податку, податку з доходів фізичних осіб, по земельному податку, та по збору за забруднення навколишнього середовища нараховані контролюючим органом і відображені ним у податкових повідомленнях-рішеннях є узгодженим у порядку і на умовах, визначених Законом №2181.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ч. 3 ст. 9 вищеназваного Закону).
22 березня 2007 року Тернопільською ОДПІ на адресу КП ЖЕК №4 було направлено претензію про визнання заборгованості в сумі 11855,70 грн., яка відповіддю на претензію від 10.04.2007 року №5 визнана у повному обсязі.
Як вбачається із матеріалів справи та не заперечено належними та допустимими доказами відповідачем, узгоджені суми податкового зобов’язання платником податків залишаються несплаченими, і станом на день розгляду справи в суді за ним рахується заборгованість перед бюджетом і державними цільовими фондами у розмірі 6633,08 грн.
У зв’язку з несплатою у визначені строки сум податкового зобов'язання по податку на додану вартість, податку з доходів найманих працівників, по земельному податку з юридичних осіб, комунальному податку та збору за забруднення навколишнього середовища податковим органом правомірно, на підставі ст. 16 Закону №2181, нараховано заявлені до стягнення 5222,62 грн. пені.
Згідно з п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так, позивачем на адресу відповідача згідно з вимогами законодавства 08.10.2001р. та 09.11.2001р. за номерами №1/85 та 2/635 відповідно, були надіслані податкові вимоги з вимогою сплати суму податкового боргу за погодженими податковими зобов’язаннями.
08 лютого 2002 року позивачем було винесено рішення №000037/5712 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів, згідно з яким, відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосувати до платника податків КП ЖЕК №4 заходи стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому.
А згідно з п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Доказів на підтвердження сплати заявлених до стягнення сум податкового боргу відповідачем не подано, а судом не здобуто.
За таких обставин, позовні вимоги Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про стягнення з Комунального підприємства ЖЕК №4 - 11855,70 грн. податкового боргу за рахунок його активів підлягають до задоволення в повному обсязі як обґрунтовані та належним чином доведені.
Судові витрати в силу положень ч. 4 ст. 94 КАСУ стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2,3,7-17,70,71,87,89,94,128,158-163,167 КАС України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з комунального підприємства житлово-експлуатаційна контора №4 (вул.Д.Нечая,31, м. Тернопіль, код платника 21159526) заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок його активів:
- 3796 (три тисячі сімсот дев'яносто шість) грн. по податку з доходів з найманих працівників на р/р 33218800700002 код платежу 11010101 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012.
- 5610 (п'ять тисяч шістсот десять) грн. 63 коп. по податку на додану вартість на р/р 31110029700002 код платежу 14010100 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012.
- 651 (шістсот п'ятдесят одну) грн. 45 коп. по земельному податку з юридичних осіб на р/р 33218811700002 код платежу 13050100 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012.
- 1287 (одну тисячу двісті вісімдесят сім) грн. 62 коп. по комунальному податку на р/р 33212828700002 код платежу 16010200 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012.
- 510 (п'ятсот десять) грн. по зборах за забруднення навколишнього природного середовища на р/р 33119329700002 код платежу 50080200 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області МФО 838012.
3. Виконавчі листи видати за заявою Тернопільської ОДПІ.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом 20 днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя О.В. Руденко