
УХВАЛА
про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
07 лютого 2022 р. Справа № 120/1415/22-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши матеріали:
за позовом керівника Немирівської окружної прокуратури (службова адреса: вул. Шевченка, 23, м. Немирів, Вінницька область, 22800) в інтересах держави
до Вороновицької селищної ради (код ЄДРПОУ 04326069, місцезнаходження: вул. Козацький шлях, 60, смт. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, 23252),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Служба у справах дітей Вороновицької селищної ради (код ЄДРПОУ 43991726, місцезнаходження: вул. Козацький шлях, 60, смт. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, 23252),
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
02.02.2022 до суду надійшла позовна заява керівника Немирівської окружної прокуратури Петраша РІ. (далі – прокурор) в інтересах держави до Вороновицької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Служба у справах дітей Вороновицької селищної ради, про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради відповідно до нормативів, встановлених ч. 6 ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей", та зобов`язання відповідача вчинити дії, спрямовані на приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради відповідно до нормативів, а саме у кількості 3 осіб.
На підтримку заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що під час проведення вивчення дотримання вимог чинного законодавства на території Вороновицької селищної територіальної громади у сфері охорони дитинства щодо захисту прав дітей, Немирівською окружною прокуратурою встановлено порушення інтересів держави на території Вороновицької селищної ради, а саме не приведення штатної чисельності Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради відповідно до нормативів, встановлених ч. 6 ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".
Так, відповідно до ч. 6 ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" штатна чисельність працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей установлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті. Штатна чисельність працівників служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад встановлюється з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об`єднану територіальну громаду.
Згідно з інформації Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради станом на 22.12.2021 на території Вороновицької селищної територіальної громади проживає 2915 осіб у віці до 18 років.
Рішенням 54 сесії 8 скликання Вороновицької селищної ради від 13.07.2020 "Про утворення Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради" затверджено штатний розпис Служби. Структура Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради передбачає 2,5 штатних одиниць, а саме: начальник відділу – 1 штатна одиниця (посадова особа), головний спеціаліст – 1 штатна одиниця (посадова особа), бухгалтер – 0,5 штатної одиниці (службовець).
Прокурор звертає увагу, що функції Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради виконують начальник служби у справах дітей та головний спеціаліст у справах дітей.
Натомість бухгалтер Служби у справах дітей не може вважатися працівником служби у справах дітей в розумінні ст. 4 Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей".
Прокурор зазначає, що штатна чисельність працівників Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради не відповідає вимогам ст. 4 Закону, оскільки кількість штатних одиниць спеціалістів Служби повинна складати 3 особи (2915:1000 = 2,9).
Разом з тим штатна численність Служби у справах дітей Вороновицької селищної ради становить 2,5 штатних одиниць, з яких лише 2 одиниці виконують функції покладені на служби.
Прокурор вважає, що така бездіяльність відповідача унеможливлює реалізацію державної політики щодо захисту прав дітей. Відтак інтерес держави у цьому випадку полягає в захисті прав та інтересів дітей, які мешкають на території Вороновицької селищної територіальної громади, зокрема дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали в наслідок воєнних і збройних конфліктів.
Крім того, прокурор зазначає, що у цій справі відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді. З цих підстав, на думку прокурора, він набуває статусу позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Отже, прокурор у визначених законом випадках має право на представництво інтересів держави або конкретної особи (громадянина України, іноземця або особи без громадянства), якщо таке представництво належним чином обґрунтоване.
Крім того, звертаючись до суду, прокурор повинен залучати до участі у справі ті органи державної влади та місцевого самоврядування, які уповноважені на здійснення відповідних функцій в спірних правовідносинах, або ж зазначити про відсутність цих органів, що є підставою для набуття прокурором статусу позивача.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Вказані конституційні положення відсилають до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 цього прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття "інтерес держави".
У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив міркування, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (п. 4 мотивувальної частини).
Таким чином, аналіз частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дає підстави для висновку, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або у разі відсутності такого органу.
На думку суду, реалізуючи свої представницькі повноваження, керівник Немирівської окружної прокуратури належним чином обґрунтував в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту та передбачені законом підстави для звернення до суду з цією позовною заявою. Також суд погоджується з доводами прокурора на підтримку набуття ним статусу позивача.
Отже, позовна заява прокурора відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України. Судовий збір сплачений позивачем у визначених законом порядку і розмірі. Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
Зважаючи на положення статті 49 КАС України, суд погоджується з доводами позивача про необхідність залучення до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Службу у справах дітей Вороновицької селищної ради, адже рішення у цій справі може вплинути на її права, інтереси та обов`язки.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) належить розглядати справу, суд враховує положення ч. 6 ст. 12 КАС України, відповідної до якої справами незначної складності є, зокрема, справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
З огляду на викладене, беручи до уваги те, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності та не належить до категорії тих адміністративних справ, які можуть розглядатися виключно за правилами загального провадження, суд доходить висновку про можливість розгляду цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Керуючись ст.ст. 12, 32, 47, 53, 171, 248, 256, 257, 260, 261, 262, 294 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом керівника Немирівської окружної прокуратури в інтересах держави до Вороновицької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Служба у справах дітей Вороновицької селищної ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, а в силу положень статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб`єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
6. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
7. Встановити третій особі 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.
8. Встановити позивачу та відповідачу 3-денний строк з дня отримання пояснень третьої особи для подання відповіді на такі пояснення.
9. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
10. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович