Рішення № 103153808, 03.02.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
120/13635/21-а
Номер документу
103153808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 лютого 2022 р. Справа № 120/13635/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Військової частини 2193 про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини 2193 про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо застосування липня 2016 року та листопада 2017 року, як місяців за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базових місяців) при нарахуванні та виплаті індексації в період з 28.07.2016 по 28.02.2018.

Також позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо не врахування вимог абз. 3-6 п. 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 за №1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 по 28.07.2021.

З метою зобов`язання здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення:

- за період з 28.07.2016 по 28.02.2018 в сумі 66 635,85 грн, із застосуванням січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);

- за період з 01.03.2018 по 28.07.2021 в сумі 181 680,74 грн, відповідно до вимог абз. 3-6 п. 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 за №1078.

Ухвалою від 25.10.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.

25.11.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти задоволення позову, виходячи з наступного.

Позивач в період з липня 2016 року по липень 2021 року позивач проходив військову службу за контрактом в 24 прикордонному загоні.

Після прийняття посади в липні 2016 року ОСОБА_1 почав отримувати грошове забезпечення, передбачене посадою, за третім тарифним розрядом.

Після прийняття посади в листопаді 2017 року ОСОБА_1 почав отримувати грошове забезпечення, передбачене новою посадою, що відповідно відобразилось у збільшенні такого грошового забезпечення за рахунок збільшення посадового окладу з третього тарифного розряду на п`ятий.

Таким чином, вказує відповідач, у ОСОБА_1 в період з липня 2016 року по березень 2018 року неодноразово змінювався розмір грошового забезпечення за рахунок основних його складових, який впливав безпосередньо на встановлення базових місяців для обрахунку індексації грошового забезпечення. Зокрема, перший базовий місяць був в липні 2016 року - у зв`язку з тим, що позивач приступив до виконання своїх службових обов`язків за посадою; другий базовий місяць - в листопаді 2017 року у зв`язку з тим, що позивач вважається таким, що приступив до виконання своїх службових обов`язків за вищою посадою, якому призначено п`ятий тарифний розряд; третій базовий місяць – березень 2018 року у зв`язку з тим, що 01.03.2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Отже, з 1 березня 2018 року розмір посадового окладу позивача збільшився з 645,00 грн. на 2820,00 грн. на підставі додатку 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 .

Безпосередньо джерело коштів та порядок проведення індексації визначені положеннями Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року (далі по тексту - Закон №1282- XII) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2003 року №1078 (далі по тексту - Порядок №1078).

Відповідач зазначає, що у зв`язку із обмеженими показниками помісячного розпису Державного бюджету, затвердженого для Могилів-Подільського прикордонного загону на період з липня 2015 року по лютий 2018 року, індексація грошового забезпечення позивачу в цьому періоді не нараховувалась та не виплачувалась у зв`язку з обмеженим фінансуванням.

Індексації грошового забезпечення за період з липня 2016 року по лютий 2018 року загальним розміром 1809,46 грн., що з урахуванням утримання військового збору складала 1782,31 грн., в повному обсязі була виплачена позивачу в липні 2021 року разом із грошовим забезпеченням, після надходження коштів на казначейський рахунок прикордонного загону від головного розпорядника бюджетних коштів, що підтверджується Інформацією щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2021 році.

Після 01.03.2018 року, коли набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 право на отримання індексації грошового забезпечення у позивача з`явилось лише в грудні 2018 року, яка і була виплачена в розмірі 71,08 грн., що підтверджується Інформацією щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2018 році.

Щодо періоду з січня 2019 року по липень 2021 року позивачу була виплачена індексація грошового забезпечення в повному обсязі в складі грошового забезпечення, що підтверджується Інформацією щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2019 - 2021 роках.

Відповідач звертає увагу суду, що кошторисними призначеннями Державної прикордонної служби України на період з липня 2015 року по лютий 2018 року не було передбачено фінансування на виплату військовослужбовцям індексації грошового забезпечення.

За відсутності бюджетних асигнувань у кошторисі, нараховувати суми індексації доходів у повному розмірі є бюджетним правопорушенням, а саме порушення ч. 1 ст. 51 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Також відповідач заперечує щодо застосування базового місяця січня 2008 без врахування змін в посадових окладах військовослужбовця, покликаюючись на судову практику та наводить ряд судових рішень.

Крім того, відповідач заперечує щодо встановлення фіксованої суми індексації грошового забезпечення в розмірі 4258,75 грн. та розрахунку розміру індексації на суму 248 316,60 грн. з підстав їх необгрунтованості та таких, що суперачать вимогам законодавства.

06.12.2021 до суду надійшла від представника позивача відповідь на відзив за змістом якої вказано, що посадові оклади змінені лише у 2018 році, відтак слід застосовувати базовий місяць при розрахунку інфляції 2008 рік до періоду з грудня 2015 до 01.03.2018.

Відповідно до п. 14 Порядку №1078 визначено, що єдиним компетентним органом в Україні, який має право надавати роз`яснення щодо порядку нарахування індексації грошових доходів населення є Мінсоцполітики.

Мінсоцполітики у листі від 23.06.2020 року №76/0/214- 20 зазначає, що «зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.

Єдині правила нарахування індексації грошового забезпечення запроваджені як для військовослужбовців, які проходять службу, так і для новоприйнятих або переведених військовослужбовиів

Отже, починаючи з грудня 2015 року до чергового підвищення посадових окладів згідно із рішенням Уряду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мають здійснюватися з місця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець, а саме з лютого 2008 року, тобто підвищення посадового окладу відбулося у січні 2008 року, а тому він є базовим для розрахунку індексації грошового забезпечення.

Представник позивача покликається на позицію Верховного Суду при розгляді аналогічної справи, де відповідачем був також структурний підрозділ Державної прикордонної служби України, в постанові від 10 вересня 2020 року по справі №200/9297/19-а, в якій вказано, що базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення з 01 грудня 2015 року має застосовуватись січень 2008 року.

Щодо періоду з березня 2018 року, то представник позивача повторно наголошує, що відповідно до абз. 4 пункту 5 Порядку №1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Виходячи із даних, які були надані Відповідачем в березні 2018 розмір підвищення грошового доходу не перевищив суму індексації, що склалась у лютому 2018 (4 258,58 грн.), а тому відповідач відповідно до абз. 4, 6 п. 5 Порядку №1078, повинен був з березня 2018 виплачувати фіксовану суму індексації грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг у розмірі 103 відсотки, в підвищеному розмірі, аж до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення (заробітної плати) перевищить фіксовану суму індексації, що підтверджено правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №816/1728/16.

09.12.2021 до суду надійшли заперечення від відповідача, за змістом які є подібними до відзиву.

Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Військовій частині 2193.

Наказом начальника Могилів-Подільського прикордонного загону від 28 липня 2016 року №276-ос, позивача прийнято на військову службу за контрактом, зараховано до списків особового складу, всіх видів забезпечення з 28 липня 2016 року.

Згідно з наказом начальника Могилів-Подільського прикордонного загону від 01 серпня 2016 року №279-ос, позивач вважається таким, що прийняв посаду і справи та приступив до їх виконання.

Наказом начальника Могилів-Подільського прикордонного загону від 11 листопада 2017 року №370-ос позивача призначено з 20 листопада 2017 року на вищу посаду.

Згідно з наказом начальника Могилів-Подільського прикордонного загону від 22 листопада 2017 року №373-ос, вважається таким, що приступив до виконання службових обов`язків, молодший сержант ОСОБА_1 .

Наказом начальника 24 прикордонного загону від 29 червня 2021 року №251-ос звільнено з військової служби.

Наказом начальника 24 прикордонного загону від 28 липня 2021 року №309-ос ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.

В подальшому позивач звернувся до відповідача з проханням надати відомості щодо виплаченої індексації грошового забезпечення.

Відповідно до відомостей позивачем встановлено, що відповідачем застосовано липень 2016 року та листопад 2017 як місяці за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базових місяців) при нарахуванні та виплаті індексації в період з 28.07.2016 по 28.02.2018, що є, на думку позивача, протиправним.

Також позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо не врахування вимог абз. 3-6 п. 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 за №1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01.03.2018 по 28.07.2021.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регламентуються Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон № 1282-XII).

В розумінні статті 1 Закону № 1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Положеннями статті 2 Закону № 1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв`язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.

Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв`язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка до 01.01.2016 р., а з 1 січня 2016 року в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 5 Закону № 1282-XII, підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів.

Індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі – Порядок №1078) і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка до 1 січня 2016 р., а з 1 січня 2016 року в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно пункту 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Положеннями пункту 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

Так, нормами Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку № 1078 визначено і джерело коштів на проведення індексації. Пунктом 6 Порядку № 1078 безпосередньо не скасовано виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення) та не пов`язано індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації.

Із аналізу вище процитованих норм видно, що індексація грошових доходів населення в тому рахунку грошового забезпечення військовослужбовців проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється до 01.01.2016 р. в розмірі 101%, а з 01.01.2016 р. в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Абзацом 2 частини 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013, держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці», такими заходами є, зокрема індексація заробітної плати. В аспекті конституційного звернення слід розуміти так, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати.

Відповідно до 10-1 Порядку №1078, (в редакції постанови КМ № 526 від 13.06.2012), обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

Згідно з п. 5 Порядку №1078 (в редакції постанови №1013 від 09.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Відтак, доводи відповідача з приводу того, що у позивача за спірний період з 28.07.2016 по 28.02.2018 неодноразово змінювався розмір грошового забезпечення у зв`язку із зміною його посади судом відхиляються, оскільки обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Аналізуючи зміни посадового окладу у часі слід вказати, що зміна посадового окладу відбулася в березні 2018 року відповідно допостанови Кабміну України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704. До постанови №704 від 30.08.2017 року діялапостанова Кабміну України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294.

Відповідно до постанови Кабміну України №1294, затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців, яка згідно з положеннями п. 13 постанови № 1294 набрала чинності з 01 січня 2008 року.

Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабміну України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме 01 березня 2018 року.

З аналізу постанови Кабміну Міністрів України №1294 в період її дії з 01.01.2008 по 28.02.2018, слідує незмінність розмірів посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до листа від 03.08.2020 №220/4621 Міністерства соціальної політики України, починаючи з грудня 2015 року, з метою забезпечення єдиних умов нарахування індексації для усіх військовослужбовців, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем останнього підвищення посадових окладів військовослужбовців відповідно до рішення Уряду. Тобто, станом на 2015 - 2018 роки таким місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року.

Отже, якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у січні 2008 на чому наполягає позивач, а відповідач не спростовує цього, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з лютого 2008 року.

Щодо тверджень відповідача про те, що в межах наявного фінансового ресурсу можливості виплатити індексацію грошового забезпечення військовослужбовцям не було, то суд їх відхиляє, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.

Суд враховує, що Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Кечко проти України" зауважував: реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Щодо розрахунку проведеного представником позивача самостійно, то суд його відхиляє з огляду на те, що визначення суми індексації на підставі розрахунку самого представника позивача є необґрунтованою, оскільки такий розрахунок не є належним та допустимим доказом визначення суми індексації необхідної для перерахунку. При цьому, нарахування суми індексації за певний період, на переконання суду, належить до повноважень відповідача.

Відтак, правильним способом захисту прав позивача буде зобов`язати Військову частину нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 28.07.2016 по 28.02.2018 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.

Щодо вимог про не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 28.07.2021 року та зобов`язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення в сумі 181 680,74 грн, відповідно до вимог абз. 3-6 п. 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 за №1078, то суд вважає їх помилковими з огляду на наступне.

У своїх твердженнях позивач посилається на абз. 4 п. 5 Порядку №1078, зокрема згідно з яким якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Представник позивача вказує, що грошове забезпечення (ГЗ) позивача за лютий 2018 склало 7517,28грн., а за березень 2018 - 7523,80грн. Відтак грошовий дохід позивача збільшився на 6,52грн, який здобутий як різниця між отриманим доходом за березень 2018 та лютим 2018. За період з грудня 2017 по червень 2018 прожитковий мінімум складав 1762грн, а величина приросту індексу споживчих цін становить 241,7%, то відповідно сума індексації рахується як прожитковий мінімум для працездатних осіб помноженому на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100 (1762грн,00грн*241,7/100), що становить 4258,75грн. у період з грудня 2017 аж до лютого 2018. Сума належної індексації в березні 2018 розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме 4463,15грн. мінус 6,52грн та становить 456,63грн.

З такими доводами суд не погоджується з огляду таке.

Постановою Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року в редакції від 24 лютого 2018 року, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, було змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок. Відповідно до п. 4 цієї Постанови №704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено інший порядок встановлення та розміру посадового окладу осіб рядового та начальницького складу.

Так, п. 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у п. 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 %, що спростовує доводи представника про величину приросту індексу споживчих цін для проведення індексації у березні 2018 року у розмірі 253,3%.

Отже, відповідно до п. 5 вказаного Порядку, проведення індексації грошових доходів населення, індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 та індексація грошового забезпечення не нараховується.

Разом з тим, відповідно до офіційних даних, що містяться на сайті Державної служби статистики України, з квітня 2018 по листопад 2018 індекс споживчих цін не перевищував 103%, а тому передбачених законом підстав для індексації грошового забезпечення у цей період у позивача немає.

Індексація грошового забезпечення позивача за грудень 2018 року була виплачена в розмірі 71,08 грн., що підтверджується Інформацією щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2018 році. Щодо періоду з січня 2019 року по липень 2021 року позивачу була виплачена індексація грошового забезпечення в складі грошового забезпечення, що підтверджується Інформацією щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2019 - 2021 роках.

Щодо посилань представника позивача на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №816/1728/16, то вона не підлягає застосуванню до даних правовідносин, оскільки обставини справи не є подібними до цієї.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини дають підстави для висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання щодо судового збору у справі, суд зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від його сплати, а тому, керуючись положенням статті 139 КАС України судові витрати у вигляді судового збору не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини 2193 щодо застосування липня 2016 року та листопада 2017 року, як місяців за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базових місяців) при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 28.07.2016 по 28.02.2018.

Зобов`язати Військову частину 2193 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 28.07.2016 по 28.02.2018, враховуючи базовий місяць з моменту підвищення посадового окладу січня 2008 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Військова частина 2193 (24004, Вінницька область, м. Могилів-Подільський, вул.Острівська, 2, Код ЄДРПОУ-14321819).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна