
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 січня 2022 р. Справа № 120/1579/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Зданевич Н.Ю.
представника позивача: Дрозда О.В.
представника відповідача: Рупіної Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області
до: Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради
про: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради (далі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної позапланової перевірки будівлі відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради посадовими особами управління виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. За результатами перевірки складено Акт перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 27.01.2021 №10, у якому зафіксовані виявлені під час перевірки порушення. Однак, станом на момент звернення з адміністративним позовом будівля відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради продовжує експлуатуватись з грубими порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю людей.
Ухвалою від 02.03.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 13.05.2021 вирішено продовжити розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 27.05.2021.
В судовому засіданні 27.05.2021 оголошено перерву до 16.06.2021 з метою надання представнику відповідача часу для ознайомлення із додатковими доказами.
Ухвалою від 16.06.2021 зупинено провадження у даній справі до 15.09.2021 з метою надання сторонам часу для примирення.
Ухвалою від 23.11.2021 поновлено провадження у справі. Судове засідання призначено на 21.12.2021.
Судове засідання 21.12.2021 відкладено до 27.01.2022 за клопотанням представника відповідача.
В судовому засіданні 27.01.2022 представник позивача підтримав вимоги даного позову, однак зазначив, що відповідачем частково усунуто порушення, які слугували підставою для звернення до суду з даним позовом. З огляду на викладене, представник позивача просив задовольнити даний позов частково.
Представник відповідача в судовому засіданні також просив задовольнити даний позов частково. Зазначила, що порушення, які були виявлені при перевірці приміщення, яке в технічному паспорті позначені літерами А1 та А4, були усунуті в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що відповідачем здійснено перевірку будівлі відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради за адресою: вул. Центральна, 2, с. Тиманівка, Тульчинський район, Вінницька область, за наслідками якого складено акт від 27.01.2021 №10, в якому зафіксовані порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Акт перевірки від 27.01.2021 №10 вручено директору Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради, про що свідчить її власноручний підпис.
Як вказує позивач, будівля відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради експлуатується з грубими порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зазначені в Акті перевірки від 27.01.2021 №10, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю людей, що і слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України, даний правовий акт регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статей 64, 65 та 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону. Такий нагляд уповноважений здійснювати і позивач у справі - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, яке реалізує повноваження відповідного центрального органу виконавчої влади.
Згідно із п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
Так, судом встановлено, що у ході перевірки будівлі відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
В силу ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожеженебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу викладених положень слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Як вказує позивач, станом на дату звернення до суду будівля відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради експлуатується з грубими порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зазначені в Акті перевірки від 27.01.2021 №10, які створюють реальну загрозу життю й здоров`ю відвідувачі, персоналу та осіб, задіяних в гасінні пожежі.
В той же час, встановлено, що в період з 25.01.2022 по 26.01.2022 посадовими особами проведено позаплановий захід державного нагляду щодо дотримання КУ "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідком якої складено акт №11 від 26.01.2022.
Як слідує із змісту Акту перевірки №11 від 26.01.2022, за наслідком проведеної перевірки виявлено порушення вимог нормативних актів з питань пожежної безпеки в приміщеннях по позиціях А, А2, А3 експлікації до схеми розташування будівель та споруд технічно паспорту від 20.06.2019.
При цьому, як зазначила в судовому засіданні представник відповідача та не заперечив представник позивача, порушення, які слугували підставою для звернення до суду з даним позовом, в частині приміщень по позиціям А1 та А4 експлікації до схеми розташування будівель та споруд технічно паспорту від 20.06.2019, усунуті відповідачем в повному обсязі.
З урахування вищевикладеного та беручи до уваги те, що відповідачем усунено порушення, викладені в акті №10 від 27.01.2021, які стосувались приміщень по позиціям А1 та А4 експлікації до схеми розташування будівель та споруд технічно паспорту від 20.06.2019, що не заперечується представником позивача, суд доходить висновку про відсутність підстав для вжиття відповідних заходів державного нагляду (контролю) до відповідного приміщення.
В той же час, враховуючи те, що в решті приміщень, які в технічному паспорті позначені літерами А (площею 281,3 м. кв.), А2 (площею 172,7 м. кв.) та А3 (площею 22,6 м. кв.) виявлені позивачем порушення відповідачем усунуті не були, що підтверджується актом №11 від 26.01.2022, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
За змістом статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Частиною 4 статті 43 Конституції України кожному гарантовано право на належні, безпечні і здорові умови праці.
За таких обставин та враховуючи те, що під час проведення перевірки будівлі відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, а саме: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради, в частині приміщень, які в технічному паспорті позначені літерами А (площею 281,3 м. кв.), А2 (площею 172,7 м. кв.) та А3 (площею 22,6 м. кв.), за адресою: вул. Центральна, 2, с. Тиманівка, Тульчинський район, Вінницька область, шляхом відключення від джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівлі, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, зазначених в Акті перевірки №11 від 26.01.2022, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до положень частини 2 статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Застосувати до Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання Комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради, в частині приміщень, які в технічному паспорті позначені літерами А (площею 281,3 м. кв.), А2 (площею 172,7 м. кв.) та А3 (площею 22,6 м. кв.), за адресою: вул. Центральна, 2, с. Тиманівка, Тульчинський район, Вінницька область, шляхом відключення від джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівлі, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, зазначених в Акті перевірки №11 від 26.01.2022, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
В задоволенні решти вимог позову, - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 38635397);
Комунальна установа "Центр надання соціальних послуг" Тульчинської міської ради (провулок Брацлавський, 6, м. Тульчин, Вінницька область, код ЄДРПОУ 42111053).
Повний текст рішення складено 01.02.2022.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна