
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
31 січня 2022 р. Справа № 120/13599/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Тростянецької селищної ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийнятого відповідачем рішення №272 від 29.07.2021 "Про затвердження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів влади".
Ухвалою від 25.10.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначив, що вказані позивачем обставини не можуть бути підставами для скасування спірного рішення, оскільки останнє прийнято з дотриманням визначеної Законом України "Про місцеве самоврядування" та Регламенту Тростянецької селищної ради порядку. Крім того, вказав, що проект оскаржуваного рішення Тростянецької селищної ради був оприлюднений на веб-порталі Тростянецької селищної територіальної громади 16.07.2021, тобто більш ніж за 10 днів до його голосування, що давало можливість депутатам та сформованим депутатським групам та фракціям попередньо обговорити його. Відповідач також звернув увагу на те, що позивач був присутнім на засіданні 19 сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради та мав можливість висловлювати свою позицію щодо питань, які розглядались. Під час засідання був наявний правомочний кворум. При цьому, під час прийняття рішень будь-які права позивача порушені не були, він мав можливість представляти інтереси своїх виборців та голосувати. Позивач є членом постійної комісії з питань освіти, культури, спорту, духовного розвитку, молодіжної політики, якою проект оскаржуваного рішення був розглянутий. Відтак, позивач мав можливість попередньо ознайомитись з таким проектом, висловити свої міркування та доводи, та, у випадку необхідності, надати пропозиції до проекту. З огляду на вище викладене, відповідач вважає, що підстави для задоволення даного позову відсутні.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що рішенням Тростянецької селищної ради 8 скликання від 29.07.2021 за № 272 "Про затвердження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів влади" у зв`язку з набранням постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №120/8018/20-а законної сили, яким рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 залишено без змін, розглянувши пропозицію Тростянецького селищного голови ОСОБА_2 , керуючись статтею 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пунктом 5 частини 1 статті 26, частиною 3 статті 51, статтею 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, селищна рада вирішила затвердити на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Тростянецької селищної ради ОСОБА_3 .
Разом із тим, як зазначає позивач в позовній заяві, оскаржуване рішення Тростянецької селищної ради 8 скликання від 29.07.2021 №272 прийнято з порушенням матеріальних норм права та грубим порушенням процедури, а саме: без забезпечення права депутатських груп та фракцій попередньо обговорити кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.
На переконання позивача, прийняття оскаржуваного рішення без забезпечення права депутатських груп та фракцій попередньо обговорити кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада порушує його права передбачені ст. 28 Законом України “Про статус депутатів місцевих рад”, як голови депутатської фракції “Всеукраїнське об`єднання Батьківщина” в Тростянецькій селищній раді.
Наведені вище обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За частиною третьою статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
У відповідності до частини першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Частиною першою статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (частина четверта статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Згідно із частиною десятою статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.
Згідно із положеннями п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.
Пунктом 5 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільський, селищний, міський голова вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Сільська, селищна, міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури (ч. 3 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
У відповідності до частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Як слідує із матеріалів справи, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 прийнятим по справі №120/8018/20-а, окрім іншого, визнано протиправним та скасовано рішення 1 сесії Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області 8 скликання від 25.11.2020 року № 5 “Про затвердження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради”.
Вказане рішення набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.07.2021.
При цьому, як слідує із змісту рішення суду по справі №120/8018/20-а, підставою для скасування рішення від 25.11.2020 року № 5 “Про затвердження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради” слугували обставини, які полягали виключно в не оприлюдненні порядку денного сесії та проектів відповідного рішення за 10 днів до сесії, як передбачено нормами чинного законодавства.
Поряд із цим, у зв`язку з набранням постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 12.07.2021 у справі № 120/8018/20-а законної сили Тростянецьким селищним головою Червонецькою Л.І. сформовано та оприлюднено 16.07.2021 на веб-сайті Тростянецької селищної територіальної громади проект рішення "Про затвердження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів влади", що підтверджується відомостями з відповідного веб-сайту та доданим до відзиву на позовну заяву викопіюванням (знімком екрану) з веб-сайту Тростянецької селищної територіальної громади.
Розгляд відповідного проекту рішення та його прийняття мало місце 29.07.2021 на 19 сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради.
Таким чином, дослідивши наявні в матеріалах справи докази судом встановлено своєчасність оприлюднення проекту рішення “Про утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу”, що свідчить про врахування відповідачем висновків судів першої та апеляційної інстанції, сформованих в рішенні від 17.03.2021 та постанові від 12.07.2021, прийнятих за наслідком розгляду адміністративної справи №120/8018/21-а.
В той же час, обґрунтовуючи вимоги даного позову, позивач зазначає, що посадова особа, про яку йдеться в оскаржуваному рішенні від 29.07.2021 №272, була самостійно повторно запропонована селищним головою навіть після того, як аналогічне рішення від 25.11.2020 року №5 було скасоване рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 по справі №120/8018/21-а. З огляду на викладене, позивач зазначає, що фактично рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.03.2021 по справі №120/8018/21-а залишилось не виконаним, адже заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради не було звільнено у зв`язку з скасуванням рішення від 25.11.2020 року №5, а селищним головою знову без попереднього обговорення було запропоновано відповідну кандидатуру. З огляду на викладене вказав, що посада заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради не була вакантною станом на 29.07.2021.
Надаючи оцінку даним твердженням позивача, суд в першу чергу вважає за необхідне звернути увагу на те, що позивач не заперечує наявність у селищного голови повноважень на внесення пропозицій щодо особи кандидата, який пропонується бути затвердженим на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
В той же час, позивач наголошує на тому, що його, як голову депутатської фракції, обмежено в праві попередньо обговорити кандидатуру посадових осіб, яких обирає, призначає чи/або затверджує рада.
З цього приводу, в першу чергу, слід зазначити, що права депутатських груп, фракцій наведено в ст. 28 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Зокрема, вказаною статтею визначено право депутатських груп, фракцій попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.
Відповідне право також передбачене в ст. 12 Регламенту Тростянецької селищної ради (далі - Регламент).
Крім того, ч. 1 ст. 69 Регламенту визначено, що кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету ради затверджується радою за пропозицією голови громади за винятком кандидатур осіб, які обіймають посади секретаря ради та старост, які входять до складу виконавчого комітету за посадою.
Внесені на розгляд ради кандидатури членів виконавчого комітету обговорюються в постійних комісіях, депутатських фракціях та групах, які готують щодо кандидатур мотивовані висновки і у разі потреби роблять доповіді на пленарних засіданнях (ч. 2 ст. 69 Регламенту).
Згідно із ч. 5 ст. 69 Регламенту, кандидати на посади громади заступників голови обов`язково обговорюються на пленарному засіданні, виступають та дають відповідають на запитання.
В даному ж випадку, як слідує із протоколу 19 сесії Тростянецької селищної ради, на якій був присутній позивач, селищним головою було запропоновано перейти до обговорення запропонованої кандидатури на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Разом із тим, жодних зауважень щодо запропонованої кандидатури, в тому числі зі сторони позивача, не було.
Окрім того, як уже було зазначено судом вище, проект оскаржуваного рішення був оприлюднений на веб-сайті Тростянецької селищної територіальної громади 16.07.2021, а на розгляд відповідної ради винесений лише 29.07.2021, тобто більш ніж через десять днів з дня оприлюднення.
Отже, депутатським групам та фракціям було надано достатньо часу, необхідного для реалізації визначеного ст. 28 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” права на попереднє обговорення кандидатур посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.
Окрім того, позивачем не наведено жодних обставин, які свідчили про неможливість реалізації депутатською фракцією права на обговорення відповідної кандидатури на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради чи/або підтверджували обставини того, що таке обговорення фактично не відбулось.
При цьому, посилання позивача на рішення Вінницького окружного адміністративного суд від 17.03.2021 по справі №120/8018/21-а, як на підставу для скасування оскаржуваного рішення, судом оцінюються критично, адже як уже було зазначено судом вище підставою для скасування рішення від 25.11.2020 року №5 “Про затвердження заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради” слугували обставини, які полягали виключно в не оприлюдненні порядку денного сесії та проектів відповідного рішення за 10 днів до сесії, як передбачено нормами чинного законодавства.
В даному ж випадку, при прийнятті оскаржуваного рішення таких порушень відповідачем допущено не було.
Поряд із цим, суд вважає за необхідне зазначити, що сама лише незгода позивача із кандидатурою на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, жодним чином не свідчить про протиправність оскаржуваного рішення та не може бути самостійною підставою для його скасування.
Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та, як наслідок, відсутність підстав для їх задоволення.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З урахуванням положень ст. 139 КАС України відсутні підстав для відшкодування позивачу понесених судових витрат.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
Тростянецька селищна рада Вінницької області (вул. Соборна, 77, смт. Тростянець, Гайсинський район, Вінницька область, 24300, код ЄДРПОУ 04326224).
Повний текст рішення складено 31.01.2022.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна