
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
28 січня 2022 р. Справа № 120/6329/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" до Лука-Мелешківської сільської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулося об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" (надалі - ОСББ "Версаль") до Лука-Мелешківської сільської ради.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що 14 квітня 2021 року ОСББ "Версаль" звернулося до Лука-Мелешківської сільської ради із запитом про отримання публічної інформації.
22 квітня 2021 року відповідачем надано відповідь на вказаний запит, яким рекомендовано конкретизувати зміст запиту на публічну інформацію.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у наданні публічної інформації, у зв`язку із чим звернувся із позовом до суду, у якому просить визнати протиправними дії, що полягають у відмові в наданні інформації на запит про отримання публічної інформації від 14 квітня 2021 року, та зобов`язати надати повну інформацію на вказаний запит із копіями відповідних документів, про які йдеться в такому запиті.
Ухвалою від 22 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21 липня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у відповідь на запит від 14 квітня 2021 року відповідачем направлено лист вих. №01-08/164 від 22 квітня 2021 року. У такому листі відповідач звернув увагу позивача на необхідності конкретизації даних щодо запитуваної інформації з метою ефективного розгляду запиту, можливості відшукання запитуваної інформації та її надання. Так, представник відповідача зазначає, що приписами частини 5 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що запит на інформацію має містити, зокрема, загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо. В свою чергу, зі змісту питань позивача, які ставилися в запиті, неможливо встановити, за який саме період запитується інформація. Відтак, на думку представника відповідача, Лука-Мелешківська сільська рада не відмовила позивачу у наданні запитуваної інформації, а запропонувала уточнити зміст такого запиту. Відтак, на думку представника відповідача, позов не підлягає задоволенню.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
14 квітня 2021 року ОСББ "Версаль" звернулося до Лука-Мелешківської сільської ради як розпорядника інформації із запитом, у якому просило надати таку інформацію:
1. Чи приймались Лука-Мелешківською сільською радою (об`єднаною територіальною громадою), або її головою рішення щодо передачі, виділення, надання в оренду (користування), приватизації з метою будівництва житлових об`єктів тощо, та/або в інший спосіб відчуження земельних ділянок на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Селятин, Вижницького району, Чернівецької області та/або ПП “Компанія Версаль” (ЄДРПОУ 31101839) чи іншим особам, які в подальшому здійснювали будівництво житлових чи будь-яких інших об`єктів та/або інші види діяльності на територіях, що нині мають адресу №1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 по вулиці Отамана Сітка (колишні атамана Сітка 4, атамана Сітка 5, атамана Сітка 6, атамана Сітка 7, С. Наливайка 32, С. Наливайка 34, С. Наливайка 30, С. Наливайка 36, атамана Сітка 8, атамана Сітка 11, атамана Сітка 9, атамана Сітка 10, С. Наливайка 40, С. Наливайка 42, С. Наливайка 38, С. Наливайка 44), якщо так, то які, в хронологічному порядку з 2000 року, за номенклатурним номером ділянки відповідно до ЗКУ або з визначенням меж в УСК-2000?
2. Чи приймались Лука-Мелешківською сільською радою (об`єднаною територіальною громадою), її відповідними підрозділами (структурами), або особисто її головою рішення щодо затвердження, узгодження, погодження тощо, документації, вхідних даних, планової, проектної, технічної документації будівництва багатоквартирних будинків, дачних кооперативів, інших об`єктів у відповідності до чинного законодавства, надані зазначеним громадянином або ПП “Компанією Версаль” чи іншими особами для здійснення відповідної діяльності, що нині мають вищезазначену адресу, та якщо так, то які в хронологічному порядку?
3. Чи отримувались Лука-Мелешківською сільською радою (об`єднаною територіальною громадою) або особисто її головою будь-які запити від гр. ОСОБА_1 або ПП “Компанії Версаль” чи інших осіб про дозвіл на введення в експлуатацію житлових об`єктів (будинків), передачу (повернення) на баланс будь-яких територій після закінчення будівництва за вказаною адресою, якщо так, то які рішення були прийняті та за якими адресами в хронологічному порядку?
4. Чи приймались Лука-Мелешківською сільською радою (об`єднаною територіальною громадою) або особисто її головою рішення щодо передачі (надання) існуючому ОСББ “Версаль” (ЄДРПОУ 37849783) прибудинкової чи будь-якої іншої території до моменту набрання законної сили постанови Верховної Ради України №401-VIII від 13 травня 2015 року, якщо так, то надати копії відповідних документів?
5. Чи отримувались Лука-Мелешківською сільською радою (об`єднаною територіальною громадою) будь-які запити від керівництва ОСББ “Версаль”, гр. ОСОБА_1 , або ПП “Компанія Версаль” чи інших осіб про передачу (повернення) на баланс або пропозиції закупівлі будь-яких інженерно-технічних об`єктів, що забезпечували життєдіяльність інфраструктури багатоквартирних будинків за вказаною вище адресою, що перебували у власності ОСББ "Версаль" або у власності вищезазначених осіб чи інших, якщо так, то які рішення були прийняті в хронологічному порядку?
Відповідно до статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" позивач просив надати відповідь протягом 5 робочих днів з дня отримання запиту та надіслати таку на адресу: АДРЕСА_1 .
22 квітня 2021 року за результатами розгляду запиту відповідач листом вих. №01-08/164 надав відповідь та повідомив наступне. Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Частиною 5 статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. У запиті йдеться про загальний опис запитуваної документації щодо можливого прийняття чи неприйняття Лука-Мелешківською сільською радою певних рішень, а також звернення певних осіб з заявами чи клопотаннями. Водночас, в процесі діяльності Лука-Мелешківської сільської ради як органу місцевого самоврядування створюються тисячі різного роду документів, які без орієнтовних реквізитів (можливих часових рамок прийняття рішення, звернення із заявою, тощо) віднайти неможливо, зважаючи на те, що більшість документації передано на архівне зберігання до Вінницької районної державної адміністрації (архівного відділу. Враховуючи наведене, відповідач рекомендував позивачеві вказати орієнтовні часові рамки прийняття Лука-Мелешківською сільською радою рішень з питань, зазначених у запиті.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.
Частиною 1 статті 31 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Закон України "Про інформацію" визначає, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Статтею 1 цього Закону визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Разом із тим, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI (надалі - Закон №2939-VI).
За приписами статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Разом із тим, одним зі шляхів забезпечення доступу до інформації є її надання за запитами на інформацію (частина 2 статті 5 Закону №2939-VI).
Відповідно до статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Пункт 6 частини 1 статті 14 Закону №2939-VI зобов`язує розпорядників інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації.
Згідно із статтею 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Статтею 20 Закону №2939-VI визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
При цьому, у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (частина 4 статті 20 Закону №2939-VI).
Відповідно до частин 1, 4, 5 статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною 5 статті 19 цього Закону.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.
Таким чином, законодавцем визначено вимоги до запиту на інформацію, порядок і строки розгляду розпорядником інформації такого запиту, а також виключні випадки для відмови у задоволенні запиту.
Так, зі змісту відповіді на запит, що оформлена листом вих. №01-08/164 від 22 квітня 2021 року, слідує, що розпорядник інформації відмовив запитувачу у задоволенні запиту у зв`язку із недотриманням вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною 5 статті 19 Закону №2939-VI.
При цьому, недотримання загаданих вище вимог є однією із підстав для відмови у задоволенні запиту, яка передбачена пунктом 4 частини 1 статті 22 Закону №2939-VI.
Водночас, частиною 5 статті 19 Закону №2939-VI встановлено вимоги до запиту на інформацію. Зокрема, цією нормою передбачено, що запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Проте, суд установив, що запит на інформацію від 14 квітня 2021 року відповідає усім вимогам, що встановлені до нього частиною 5 статті 19 Закону №2939-VI, адже такий містить найменування запитувача, його поштову адресу, адресу електронної пошти, загальний опис інформації, що запитується, підпис і дату.
Посилання розпорядника інформації у листі від 22 квітня 2021 року на неможливості надання інформації на запит, що надійшов, з огляду на те, що у ньому міститься загальний опис інформації, що запитується, лише підтверджують безпідставність відмови у задоволенні такого запиту, адже пунктом 2 частини 5 статті 19 Закону №2939-VI чітко передбачено, що запит на інформацію, окрім іншого, має містити або загальний опис інформації, що запитується, або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, однак якщо запитувачу це відомо.
Таким чином, запит на інформацію від 14 квітня 2021 року відповідає вимогам, що встановлені до такого частиною 5 статті 19 Закону №2939-VI, а тому відповідачем безпідставно відмовлено у його задоволенні.
Твердження представника відповідача, наведені у відзиві на позов, про те, що ним не відмовлено запитувачу у наданні інформації, а лише запропоновано уточнити деяку інформацію, що запитується, слід оцінити критично, адже невідповідність запиту на інформацію приписам частини 5 статті 19 Закону №2939-VI, посилання на які містяться у листі-відповіді розпорядника інформації, є окремою (самостійною) підставою для відмови у його задоволенні.
Наведене лише додатково підтверджує те, що відповідачем як розпорядником публічної інформації відмовлено у задоволенні запиту позивача на інформацію.
Відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Лука-Мелешківської сільської ради, що полягають у відмові у задоволенні запиту на інформацію від 14 квітня 2021 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З метою захисту прав та інтересів ОСББ "Версаль" слід зобов`язати відповідача надати відповідь на запит на інформацію від 14 квітня 2021 року відповідно до приписів Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом сплачено судовий збір в розмірі 908 гривень, що підтверджується квитанцією від 16 квітня 2021 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, з огляду на те, що позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом сплачено судовий збір в розмірі 908 гривні, а тому на його користь слід стягнути 908 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 134, 139, 241, 245, 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" задовольнити.
Визнати протиправними дії Лука-Мелешківської сільської ради щодо відмови у задоволенні запиту на інформацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" від 14 квітня 2021 року.
Зобов`язати Лука-Мелешківську сільську раду надати відповідь на запит на інформацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" від 14 квітня 2021 року відповідно до приписів Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Стягнути на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" витрати, пов`язані з оплатою судового збору, в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Лука-Мелешківської сільської ради.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Версаль" (місцезнаходження: 21008, м. Вінниця, вул. Тиврівське шосе, буд. 2; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37849783)
Відповідач: Лука-Мелешківська сільська рада (місцезнаходження: 23234, Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Лука-Мелешівська, вул. Центральна, буд. 2А; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04329856)
Рішення в повному обсязі складено 28.01.2022
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович