
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/10553/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство Миргородський завод термозберігаючих конструкцій" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління Держпраці у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство Миргородський завод термозберігаючих конструкцій" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом зупинення виконання робіт: - посудин, що працюють під тиском: повітрозбірник РВ. 500.16.00, зав. № 142073; повітрозбірник РВ 500.16.00,зав. № 90980; повітрозбірник РВ 500.11.01, зав. № 085; - електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання: КТП - 144, 160кВА, до усунення порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що за результатами перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо – комерційне підприємство Миргородський завод термозберігаючих конструкцій» /далі – відповідач/ вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення виявлено порушення, наявність яких є підставою для зупинення виконання робіт.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.
01.10.2021 відповідачем до матеріалів справи наданий відзив, де відповідач проти задоволення позову заперечував, вказавши на вжиття всіх заходів, направлених на виконання вимог припису, внесеного позивачем за наслідками проведення перевірки та усунення всіх порушень, виявлених під час її проведення.
19.10.2021 позивачем до суду надана відповідь на відзив, де підтверджено усунення порушень вимог законодавства, що виявлені позивачем в ході проведення перевірки, однак вказано про можливість використання в роботі відповідача обладнання без документального оформлення.
17.11.2021 ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду підготовче провадження у справі закрите. Призначено справу до судового розгляду по суті.
Представники сторін у судове засідання не з`явилися, надали до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності у письмовому провадженні.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
На підставі наказу управління Держпраці у Полтавській області /далі – Держпраці, позивач/ від 04.08.2021 №279П, направлення на проведення перевірки від 04.08.2021 №906 у період з 04.08.2021 по 10.08.2021 була проведена позапланову перевірку виконання відповідачем припису від 19.02.2021 №53.05/-05(П), виданого за результатами проведення планової перевірки відповідача в період з 08.02.2021 по 19.02.2021.
За результатами перевірки складений акт від 10.08.2021 №ПЛ3260/1300/А в якому констатоване невиконання відповідачем вимог припису від 19.02.2021 №53.05/-05(П), а саме встановлено, що устаткування, яке використовує відповідач, не відповідає вимогам нормативних актів. В акті перевірки вказано, що експлуатуючи (застосовуючи) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, яке не відповідає нормам правових актів, роботодавець наражає людей та працівників на небезпеки в робочому місці, чим порушує їх конституційне право на належні, безпечні і здорові умов праці, а тому є підставою для зупинення виконання робіт, пов`язаних із експлуатацією такого устаткування.
Позивачем внесений припис від 10.08.2021 №ПЛ 3260/1300/А/П про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці.
Враховуючи зазначене, у зв`язку із виявленням порушень, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт: - посудин, що працюють під тиском: повітрозбірник РВ. 500.16.00, зав. № 142073; повітрозбірник РВ 500.16.00,зав. № 90980; повітрозбірник РВ 500.11.01, зав. №085. - електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання: КТП - 144, 160кВА, до усунення порушень.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
За змістом статті 1 Закону України "Про охорону праці" від14.10.1992 № 2694-ХІІ /далі - Закон №2694-ХІІ/ охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Згідно зі статтею 21 Закону № 2694-XII, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Строк дії дозволу становить: на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - п`ять років (з подальшим його продовженням); на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - безстроково.
У разі коли роботодавець не одержав зазначеного дозволу, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, вживає заходів до скасування державної реєстрації цього підприємства у встановленому законом порядку за умови, якщо протягом місяця від часу виявлення вказаних недоліків роботодавець не провів належних заходів з їх усунення.
Технологічні процеси, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, хімічні речовини і їх сполуки та інша небезпечна продукція, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію (до застосування) лише за умови проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України.
Усі дозволи, передбачені цією статтею, при здійсненні діяльності в межах території виключної (морської) економічної зони України та на континентальному шельфі на умовах угоди про розподіл продукції, укладеної відповідно до Закону України "Про угоди про розподіл продукції", надаються інвестору в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл), визначає Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107.
Згідно п. 21 Порядку виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 7, здійснюються роботодавцем, виробником або постачальником на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Декларація за формою згідно з додатком 8 подається роботодавцем, виробником або постачальником не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Декларація подається роботодавцем, виробником або постачальником, уповноваженою ним особою або надсилається поштою до територіального органу Держпраці або адміністратора центру надання адміністративних послуг у паперовій формі або в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держпраці.
У відповідності до пунктів 3, 11, 12, 15 додатку 6 Порядку до робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, відносяться: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи верхолазні та скелелазні; роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В і в зонах дії струму високої частоти; зварювальні роботи.
Згідно пункту 7 додатку 6 Порядку до машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці відносяться устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій і мереж, технологічне електрообладнання).
За приписами абзацу п`ятого частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з частиною п`ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
За приписами частини сьомої статті 7 названого Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Системний аналіз наведених вище положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є підставою для висновку, що діяльність суб`єкта господарювання, яка пов`язана, зокрема, з порушенням вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову компетентного органу державного нагляду (контролю) щодо тимчасового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктом господарювання.
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами перевірки дотримання законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, в сфері гірничого нагляду, встановлено факти порушення відповідачем вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про охорону праці", наявність яких у своїй сукупності може призвести до створення загрози життю і здоров`ю людей.
Дослідивши матеріали справи суд встановив, що після отримання припису від 10.08.2021 №ПЛ 3260/1300/А/П, відповідачем було вжито необхідних заходів для усунення порушень та виконання припису. Так, Відповідачем було проведено необхідні експертизи устатковання, що працює під тиском (повітрозбірників), здійснено необхідний технічний огляд вказано устатковання та подано необхідний комплект документів до Управління Держпраці у Полтавській області для отримання необхідного дозволу і використання повітрозбірників та КТП №144.
Зокрема, 06 вересня 2021 відповідачем було отримано два висновки експертизи: за результатом експертного обстеження кожної наявної у нього посудини, що експлуатується, та працює під тиском: повітрозбірника РВ 500.16.00, зав. №1420 та повітрозбірника РВ 500.16.00, зав. №90980. Такі висновки були надані спеціалізованою експертною установою - ТОВ «АЛЬЯНСБУДПРОЕКТ», яка має відповідні дозволи на проведення досліджень та проведення технічного огляду посудин, що працюють під тиском. Копії зазначених висновків надані відповідачем до матеріалів справи.
В межах вищевказаних експертних досліджень TOB «АЛЬЯНСБУДПРОЕКТ» на замовлення Відповідача також було проведено технічний огляд посудин під тиском, а саме: повітрозбірника РВ 500.16.00, зав. №142073; повітрозбірника РВ 500.16.00, зав. №90980 - відповідні висновки за результатом проведеного технічного огляду містяться у Додатках №2 - №9 зазначених висновків експертизи.
Що стосується повітрозбірника РВ 500.11.01, зав. №0854, відповідач зазначив, що він був виведений з експлуатації у зв`язку з його непридатністю до використання, та станом на даний момент він фактично не використовується на підприємстві Відповідача. Виведення вказаного устатковування з експлуатації підтверджується наказом Відповідача, що наданий відповідачем до матеріалів справи.
Суд вважає неспроможним посилання позивача на можливість використання в роботі відповідачем даного обладнання за відсутності належних документів, адже факту такого використання ні в акті перевірки ні в ході судового розгляду справи доведено належними доказами не було.
23 вересня 2021 р. Відповідачу Управлінням Держпраці у Полтавській області було видано дозвіл за №0373.21.53 на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки згідно Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.02.2021 р. №77, а саме на застосування: обладнання, що працює під тиском, яке зазначене у пункті 2 Технічного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1025 та устатковання напругою понад 1000 В, строк дії вказаного дозволу - 5 років з дати його видачі.
Інформація про видачу вищевказаного дозволу Відповідачу була оприлюднена 23.09.2021 р. в інформаційній системі «Реєстр дозволів», що розроблена та ведеться Держпраці на виконання Постанови Кабінету міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» на офіційному веб-сайті позивача.
Вищевказаний дозвіл надає право застосовувати та використовувати Відповідачу у його господарській діяльності обладнання, що працює під тиском, яке зазначене у пункті 2 Технічного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1025 та устатковання напругою понад 1000 В, в тому числі і те обладнання, що було вказане у приписі від 10.08.2021 №ПЛ 3260/1300/А/П.
Відомості про видачу Відповідачу вищевказаного дозволу №0373.21.53 від 23 вересня 2021 р. додаються до даного відзиву, його копія дозволу №0373.21.53 від 23 вересня 2021 р. наявна в матеріалах справи.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В матеріалах справи наявні докази виконання відповідачем вимог припису від 10.08.2021 №ПЛ 3260/1300/А/П, а відповідно позовні вимоги про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт: посудин, що працюють під тиском: повітрозбірника РВ. 500.16.00, зав. № 142073; повітрозбірника РВ 500.16.00,зав. № 90980; повітрозбірника РВ 500.11.01, зав. № 085 та електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання - КТП - 144, 160кВА, до усунення порушень, задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Полтавській області (вул. Пушкіна,119, м. Полтава, Полтавська область, 36014) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство Миргородський завод термозберігаючих конструкцій" (вул. Вокзальна, буд. 76, м. Миргород, Полтавська область, 37600) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва