
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/14305/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко, Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
02 листопада 2021 року ОСОБА_1 (надалі по тексту також ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Г.Арсененко, Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради, відповідно до якої просить:
"визнати дії Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко протиправними;
зобов`язати Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко перерахувати грошові пільги на оплату комунальних послуг поставщикам згідно особових рахунків пільговика;
визнати протиправним та нечинним інформаційний лист за № Г-01.131528-01-04/11 від 29.10.2021".
Ухвалою суду від 08 листопада 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю її вимогам статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
15 листопада 2021 року позивачем надано до суду позовну заяву з додатками разом з її примірником для направлення відповідачу, відповідно до якої відповідачем по справі визначено Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко, а також прохальна частина якої викладена у наступній редакції:
"визнати бездіяльність Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко протиправною, що полягає у відсутності контролю за використанням пільгових коштів на оплату комунальних послуг позивача;
зобов`язати Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко на підставі ЗУ "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" ст.13 п.п. 4,5 здійснювати виплату коштів на оплату комунальних послуг надавачам даних послуг згідно розрахункових рахунків позивача".
В обґрунтування своїх вимог позивач наголошував на протиправному нездійсненні і контролю за використанням пільгових коштів на оплату комунальних послуг позивача, що призвело до невиплати коштів на оплату комунальних послуг надавачам даних послуг згідно розрахункових рахунків позивача.
Ухвалою суду від 22 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Визначено позивачу у п`ятиденний строк з дати отримання копії даної ухвали надати до суду належним чином засвідчені копії доказів сплати позивачем за послуги у період отримання пільги у готівковій формі на картковий рахунок відкритий в АТ "Ощадбанк".
14 грудня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого Заступник голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на той факт, що ОСОБА_1 нарахована пільга на оплату житлово-комунальних послуг за жовтень 2019 року - 785,18 грн, листопад 2019 року - 1181,11 грн, грудень 2019 року - 1178,60 грн, січень 2020 року - 1181,06 у безготівковій формі. На підставі поданої ОСОБА_1 17 лютого 2020 року заяви про перехід на готівкову форму надання пільги нараховані суми пільги за лютий 2020 року - 1178,23 грн, березень 2020 року - 1176,00 грн, квітень 2020 року - 767,48 грн, травень 2020 року - 358,45 грн, червень 2020 року - 357,91 грн, липень 2020 року - 359,10 грн, серпень 2020 року - 364,09 грн, вересень 2020 року - 367, 37 грн, жовтень 2020 року -791,11 грн, листопад 2020 року - 1188,34 грн, грудень 2020 року - 1188,34 грн, січень 2021 року - 1270,89 грн, лютий 2021 року - 1270,30 грн, березень 2021 року - 1270,30 грн, квітень 2021 року - 863,79 грн управлінням перераховувалися у готівковій формі на картковий рахунок ОСОБА_1 відкритий в АТ "Ощадбанк". Згідно інформації, наданої на 01 травня 2021 року в електронному вигляді управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, сума наявної у ОСОБА_1 простроченої понад три місяці заборгованості з оплати послуг, строк позовної давності якої не минув становить 923,87 грн, що перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та унеможливлює подальше здійснення йому виплати пільг у грошовій готівковій формі. Таким чином, на вимогу норм Порядку з 01 травня 2021 року виплата нарахованої суми пільги на житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 за травень 2021 року - 465,72 грн., червень 2021 року - 472, 36 грн., липень 2021 року - 470,58 грн., серпень 2021 року - 433,59 грн., вересень 2021 року - 434,31 грн., жовтень 2021 року — 829,50 грн. та листопад 2021 року - 1237,01 грн. здійснюється у безготівковій формі через АТ «Ощадбанк». Згідно відповіді ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго, що надійшла на адресу управління 06.12.2021 за вх. № 07-10613, було повідомлено, що по особовому рахунку НОМЕР_1 пільговика ОСОБА_1 наявна прострочена понад три місяці заборгованість, у тому числі станом на 01 травня 2021 року за послугу з централізованого опалення - 923,87 грн., станом на 01 жовтня 2021 року за послугу з централізованого постачання гарячої води - 95,67 грн. Станом на 01 грудня 2021 року заборгованості по даному особовому рахунку складає: за послуги з централізованого опалення - 525,45 грн., за послуги з централізованого постачання гарячої води - 449,20 грн. Таким чином, дії управління, щодо здійснення функцій з нарахування ОСОБА_1 пільг на житлово-комунальні послуги, ґрунтується на вимогах та порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №379 з дотриманням норм і положень чинного законодавства України, в межах своїх повноважень /а.с. 43-48/.
22 грудня 2021 року від позивача надійшла заява про витребування доказів у справі, відповідно до якої останній просив витребувати у заступника начальника управління АТ "Ощадбанк" в Полтавській області Харитонова О.С. довідку про сплату комунальних послуг ОСОБА_1 за період з лютого 2020 року по квітень 2021 року.
Ухвалою суду від 23 грудня 2021 року вирішено заяву про витребування доказів у справі залишити без задоволення.
Також, ухвалою суду від 23 грудня 2021 року вирішено залучити до участі у справі № 440/14305/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії в якості другого відповідача Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (надалі по тексту також - Управління, відповідач2), направивши йому копію позовної заяви. Встановлено Управлінню соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали для надання до суду відзиву на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
23 грудня 2021 року до суду надійшла заява позивача про витребування доказів у справі, що передана судді 24 грудня 2021 року.
Ухвалою суду від 24 грудня 2021 року заяву ОСОБА_1 про витребування доказів у справі № 440/14305/21 - повернуто заявнику.
12 січня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну, відповідно до яких представником другого відповідача підтримана позиція викладена у відзиві Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко /а.с. 76-81/.
Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Крім того, суд враховує, що відповідно до частини шостої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю другої групи та має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни – інвалідів війни, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_2 /а.с.21/.
26 жовтня 2021 року позивач звернувся з заявою до Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко, відповідно до якої просив надати інформацію про підстави порушення ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ст. 13, що вмотивована недоотриманням надавачами комунальних послуг коштів з урахуванням права позивача на безготівкову грошову пільгу на оплату комунальних послуг /а.с. 6/.
Листом від 29.10.2021 № 07-Г-01-13/528-01-04/11 Заступником голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко повідомлено, що з травня 2021 року виплата нарахованої суми пільги на житлово-комунальні послуги позивачу здійснювалась у безготівковій формі через АТ "Ощадбанк" у визначеній законодавством послідовності (пріорітетності). Звернуто увагу, що пільговик може визначити іншу послідовність перерахування коштів та послуги шляхом подання відповідної заяви /а.с. 7-9/.
Вважаючи свої права порушеними бездіяльністю Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко, що полягає у відсутності контролю за використанням пільгових коштів на оплату комунальних послуг позивача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Суд зазначає, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
За приписами частини третьої статті 13 Закону № 3551-ХІІ площа житла, на яку нараховується 100-процентна знижка плати, передбачена пунктами 4 і 5 частини першої цієї статті, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання), встановленими цими пунктами, незалежно від наявності в складі сім`ї осіб, які не мають права на знижку плати. Якщо в складі сім`ї є особи, які мають право на знижку плати в розмірі, меншому ніж 100 процентів, спочатку обчислюється в максимально можливому розмірі 100-процентна відповідна знижка плати.
Відповідно до ч. 3 п. 28 ст. 13 Закону № 3551-ХІІ площа житла, на яку нараховується 100- процентна знижка плати, визначається в максимально можливому розмірі в межах загальної площі житлового приміщення (будинку) згідно з нормами користування (споживання) незалежно від наявності в складі сім`ї осіб, які не мають права на знижку плати.
З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії КМУ затверджено постанову "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" від 06.08.2014 № 409 (далі - Постанова №409).
Нарахування пільг на житлово-комунальні послуги проводиться у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів, визначених Постанова №409.
Пунктом 2 Постанови № 409 установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам пільгу на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для:
1) оплати житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; витрат на управління багатоквартирним будинком - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;
2) оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення, з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
Для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та статті 6-1, 6-2, 6-3, 6-4 Закону України Про жертви нацистських переслідувань), у разі використання природного газу для індивідуального опалення зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.
З 01.10.2019 пільги на оплату житлово-комунальних послуг нараховуються управлінням праці та соціального захисту населення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №373 «Деякі питання падання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг», якою затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок№373).
Відповідно до пункту 6 Порядку №373, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги: на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Пунктом 7 Порядку 373 визначено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору. За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк" відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Згідно із пунктом 9 Порядку №373, АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика. АТ "Ощадбанк" здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ "Ощадбанк" (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Пунктом 11 Порядку №373 визначено послідовність фінансування та перерахування пільг у грошовій безготівковій формі та передбачено наступне:
1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення формують та передають щомісяця Мінсоцполітики реєстри нарахованих пільг у поточному місяці за формою, встановленою договором між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк", які Мінсоцполітики після перевірки подає до 27 числа АТ "Ощадбанк";
2) АТ "Ощадбанк" інформує не пізніше ніж протягом наступного робочого дня Мінсоцполітики про можливість подальшої обробки отриманих реєстрів нарахованих пільг;
3) Мінсоцполітики формує протягом трьох робочих днів узагальнений реєстр нарахованих пільг, який подає АТ "Ощадбанк", та протягом наступних п`яти робочих днів здійснює переказ коштів на рахунок для виплати пільг для відображення таких коштів в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" за обліковими записами пільговиків. Форма узагальненого реєстру нарахованих пільг установлюється договором між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк". Якщо загальна сума за поданими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення реєстрами нарахованих пільг перевищує наявні фінансові призначення, черговість фінансування таких реєстрів визначає Мінсоцполітики на підставі пропозицій, поданих утвореною ним робочою групою.
4) АТ "Ощадбанк" перевіряє наявність розбіжностей між сумою перерахованих Мінсоцполітики коштів і сумою в узагальненому реєстрі нарахованих пільг і в разі відсутності розбіжностей не пізніше ніж протягом наступного робочого дня здійснює зарахування коштів на рахунок для виплати пільг та відображає такі суми коштів в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" за обліковими записами пільговиків.
5) за результатами виконання дій, визначених підпунктом 4 цього пункту, АТ "Ощадбанк" передає не пізніше ніж протягом двох робочих днів Мінсоцполітики узагальнений реєстр нарахованих пільг та реєстри нарахованих пільг із зазначенням в них інформації про суми зарахованих коштів і коштів, що не зараховані і підлягають поверненню Мінсоцполітики, а також про причини їх незарахування, та повертає загальну суму незарахованих коштів на рахунок Мінсоцполітики. Мінсоцполітики перевіряє протягом одного робочого дня відповідність загальної суми перерахованих коштів інформації АТ "Ощадбанк", що зазначена в узагальненому реєстрі нарахованих пільг та реєстрах нарахованих пільг, сумам зарахованих та незарахованих коштів, а також сумі повернутих Мінсоцполітики незарахованих коштів.
6) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня отримані від АТ "Ощадбанк" дані про зараховані/незараховані суми пільг структурним підрозділам з питань соціального захисту населення;
7) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення уточнюють інформацію, що унеможливила зарахування суми пільг, і включають незараховані суми коштів до реєстрів нарахованих сум пільг наступних періодів.
Перерахування коштів з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ "Ощадбанк".
Відповідно до частини 5 статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім`ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Заперечуючи проти позову, відповідач наголосив, що на виконання вище зазначеної постанови, управлінням нарахована ОСОБА_1 пільга на оплату житлово-комунальних послуг за жовтень 2019 року - 785,18 грн, листопад 2019 року - 1181,11 грн, грудень 2019 року - 1178,60 грн, січень 2020 року — 1181,06 грн у безготівковій формі.
Відповідно до абзацу 2 пункту 7 Порядку за заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
На підставі поданої ОСОБА_1 17 лютого 2020 року заяви про перехід на готівкову форму надання пільги нараховані суми пільги за лютий 2020 року - 1178,23 грн., березень 2020 року - 1176,00 грн., квітень 2020 року - 767,48 грн., травень 2020 року - 358,45 грн., червень 2020 року - 357,91 грн., липень 2020 року - 359,10 грн., серпень 2020 року - 364,09 грн., вересень 2020 року - 367, 37 грн., жовтень 2020 року -791,11 грн., листопад 2020 року - 1188,34 грн., грудень 2020 року - 1188,34, січень 2021 року - 1270, 89 грн., лютий 2021 року - 1270,30 грн., березень 2021 року - 1270,30 грн., квітень 2021 року - 863,79 грн. управлінням перераховувалися у готівковій формі на картковий рахунок ОСОБА_1 відкритий в АТ "Ощадбанк".
Відповідно до абзацу 4 пункту 7 Порядку пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Згідно абзацу 5 пункту 7 Порядку структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ “Ощадбанк” відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг надають до 1 жовтня та 1 травня структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, щодо пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, відповідно до абзацу 6 пункту 7 Порядку.
Порядок у абзаці 1 пункту 8 передбачає, що для реалізації механізму надання пільг у грошовій формі інформаційна взаємодія між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, Мінсоцполітики, АТ “Ощадбанк” та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг здійснюється шляхом обміну електронними документами з використанням кваліфікованого електронного підпису.
У разі отримання від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі, згідно абзацу 7 пункту 7 Порядку.
Згідно інформації, наданої на 01 травня 2021 року в електронному вигляді управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, сума наявної у ОСОБА_1 простроченої понад три місяці заборгованості з оплати послуг, строк позовної давності якої не минув становить 923,87 грн., що перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та унеможливлює подальше здійснення йому виплати пільг у грошовій готівковій формі.
Вказане в свою чергу свідчить, що позивач отримуючи на свій рахунок в банку кошти від держави, які він зобов`язаний був самостійно внести в рахунок погашення за спожиті комунальні послуги, безпідставно ухилився від вказаного обов`язку та не використав вказані кошти за їх цільовим призначенням, з огляду на що утворилася вказана заборгованість.
Жодних належних та допустимих доказів на спростування вказаної інформації позивач на вимогу суду не надав. У тому числі, позивач не надав суду доказів сплати ним, зокрема із коштів, які йому було перераховано на його картковий рахунок, на рахунки постачальників комунальних послуг необхідної суми платежів в межах отриманих (спожитих) позивачем комунальних послуг.
Крім іншого, суд звертає увагу позивача, що безпосередньо він особисто, а не будь-який представник управління соціального захисту чи інших органів, зобов`язаний вести облік спожитих ним же комунальних послуг, зокрема але не виключно, виходячи із показників лічильників та вузлів обліку спожитих послуг, встановлених в його помешканні надавачами таких послуг. Однак, на вимогу суду та до позовної заяви ОСОБА_1 не було додано жодних доказів здійснення вказаного обліку за спірний період, як і не надано доказів в підтвердження сплати ним коштів, отриманих для вказаних цілей.
Таким чином, на вимогу норм Порядку з 01 травня 2021 року виплата нарахованої суми пільги на житлово-комунальні послуги ОСОБА_1 за травень 2021 року - 465,72 грн, червень 2021 року - 472, 36 грн, липень 2021 року - 470,58 грн, серпень 2021 року - 433,59 грн, вересень 2021 року - 434,31 грн, жовтень 2021 року — 829,50 грн та листопад 2021 року - 1237,01 грн здійснюється у безготівковій формі через АТ «Ощадбанк».
Розрахунок таких сум пільг позивачем під сумнів не ставився.
Так, суд зауважує, що п.п. 5 п. 3 Постанови №409 установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком:
5) для користування послугами з постачання та розподілу природного газу:
за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання - 3,3 куб. метра на одну особу на місяць;
за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;
за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць.
З огляду на наведене пільги на оплату розподілу природного газу в опалювальний період нараховуються з урахуванням нормативів користування природним газом для опалення і приготування їжі та підігріву води, в неопалювальний - лише з урахуванням соціальних нормативів використання природного газу для приготування їжі та підігріву води.
Відповідно до п.3-1 Постанови №409 якщо розмір затверджених органами місцевого самоврядування норм споживання комунальних послуг (послуг з постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними та рідкими відходами), за якими нараховується плата за комунальні послуги, є більшим, ніж соціальні нормативи з оплати комунальних послуг, що встановлені підпунктами 2-4, 7 пункту 3 цієї постанови, для розрахунку житлових субсидій і пільг застосовуються соціальні нормативи з оплати комунальних послуг, які встановлені цією постановою.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004 поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист.
Отже, виходячи зі змісту наведених норм, судовому захисту підлягає лише порушене право особи. До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Водночас, відповідно до зазначених норм право особи на звернення до адміністративного суду обумовлено суб`єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту.
Неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.
Якщо ж таке право порушеним не є, то, відповідно, воно не може бути захищеним (поновленим) судом, а тому відсутність порушеного права є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Таким чином, рішення суб`єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо такі рішення прийняті суб`єктом владних повноважень поза межами визначеної законом компетенції, або ж оспорюванні рішення є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 21.08.2018 року у справі № 295/14795/16-а, від 23.11.2018 року у справі № 296/10121/17, від 29.01.2019 року у справі № 826/10853/17, від 05.03.2019 року у справі № 360/2334/17, від 18.10.2019 року у справі № 813/38/16.
Вирішуючи переданий на розгляд суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулась із позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, та наявність повноважень та правомірності дії відповідача в межах, визначених частиною 2 статті 2 КАС України.
Встановивши наявність у особи, яка звернулась з позовом до суду, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання вказаного права (інтересу) і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Зміст суб`єктивного матеріального права, або охоронюваного законом інтересу визначається не предметом позову, а його підставою.
Під підставою позову, слід розуміти фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога (вимоги) позивача. Зокрема, йдеться про юридичні факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права, та які зумовлюють виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, а також інші доказові факти, на підставі яких можна зробити висновок про наявність або відсутність зазначених юридичних фактів.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач наголошував, що йому надано право на отримання знижок плати за користування комунальними послугами, і на нього розповсюджується безготівкова грошова пільга на оплату комунальних послуг, однак постачальникам послуг вказані кошти не надходили, внаслідок чого утворилася заборгованість, відтак начальник управління соціального захисту населення фактично самоусунулася від контролю за використанням грошових пільг позивача.
Викладене суд вважає безпідставними, оскільки позивачем ні до матеріалів позову, ні на вимогу суду не надано доказів в підтвердження здійснення ним належного обліку отриманих комунальних послуг та здійснення платежів за отриманні комунальні послуги у період отримання ним нарахованої пільги на оплату житлово-комунальних послуг у готівковій формі на картковий рахунок ОСОБА_1 відкритий в АТ "Ощадбанк", тобто за період, коли обов`язок в частині безпосередньої сплати за отримані послуги лежав на ньому та в період, коли утворилася вказана заборгованість, а відтак його твердження про не здійснення начальником управління соціального захисту населення контролю за використання грошових пільг позивача є необґрунтованим.
Зважаючи на відсутність інших спростувань бездіяльності відповідача, суд приходить до висновку, що позов не містить обґрунтувань та доказів в підтвердження порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача з підстав заявлених ним у позові.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що його позовна вимога: "зобов`язати Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко на підставі ЗУ "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" ст.13 п.п. 4,5 здійснювати виплату коштів на оплату комунальних послуг надавачам даних послуг згідно розрахункових рахунків позивача", направлена на майбутнє, а відтак не може бути предметом судового розгляду та не підлягає захисту, з огляду на те, що суд захищає реально порушені права, а не обставини, які можуть мати місце у майбутньому. Підстав, які свідчать, що відповідачем не будуть у майбутньому вчинятися певні дії позовна заява не містить.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, відсутності в матеріалах справи доказів в підтвердження порушення прав позивача, які б підлягали захисту у спосіб визначений позивачем у позові, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Заступника голови ради з питань діяльності виконавчого органу-начальник управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Г.Арсененко (вул. І.Мазепи, буд. 30, м. Полтава, 36040), Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради (вул. І.Мазепи, буд. 30, м. Полтава, 36040, ідентифікаційний код 03195317) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський