
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2022 року м. ПолтаваСправа №440/17651/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.10.2021 №119;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.10.2021 №164350002721 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 роботу в періоди з 10.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985, з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 на посаді тракториста в колгоспі ім. Шевченка, КСП Агрофірма "Кошманівка", підсобному сільському господарстві "Агрофірма Кошманівка" ДП "Полтавагазпром" АТ "Укргазпром" до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункт 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати досягнення віку 55 років, а саме - з 02 серпня 2021 року, з урахуванням періодів роботи з 10.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985, з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 на посаді тракториста.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Житомирській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Аргументи учасників справи
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він має загальний стаж роботи більше 30 років, з яких понад 20 років працював на посаді тракториста та був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, а тому з 02.08.2021, після досягнення ним 55 років, у нього виникло право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, від 01.10.2021 №119 йому відмовлено у призначенні такої пенсії у зв`язку з відсутністю відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника. Вказане рішення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки наявний стаж, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, підтверджується трудовою книжкою та архівними довідками.
05.01.2022 від відповідача 1 надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача проти позову заперечувала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначала, що ОСОБА_1 , звернувся 10.08.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Згідно вказаної заяви заявник претендував на підтвердження періодів роботи трактористом з 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 в колгоспі імені Шевченка. За витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.05.2020 з 01.04.2015 підтверджено припинення державної реєстрації юридичної особи КСП Агрофірма "Кошманівка" у зв`язку з визнанням її банкрутом. В трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах: зайнятість повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України або їх номери, куди включаються ці періоди роботи. Таким чином, трудової книжки недостатньо для підтвердження спеціального стажу. Представник відповідача наполягала на тому, що комісією при Головному управління Пенсійного фонду України в Полтавській області правомірно прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в підтвердженні роботи, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника.
Відповідач 2 надіслав суду пояснення від 17.01.2022, у яких зазначав, що рішення про відмову у призначенні пенсії було прийнято на підставі матеріалів електронної пенсійної справи позивача. Оскільки рішенням комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Полтавській від 01.10.2021 №119 ОСОБА_1 було відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи трактористом з 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999. Таким чином, станом на дату прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах належним документами підтверджено загальний страховий стаж 35 років 11 місяців 29 днів, з них стаж на посаді тракториста машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства становить 14 років 2 місяці 10 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку (необхідно 20 років). За результатами розгляду заяви Кокліна від 13.10.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, за принципом екстериторіальності, прийнято рішення №164350002721 від 20.10.2021 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому порядку.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 10.08.2021 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зі заявою про підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до вказаної заяви ОСОБА_1 претендував на підтвердження періодів роботи трактористом з 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 в колгоспі імені Шевченка..
Рішенням Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, від 01.10.2021 №119 відмовлено ОСОБА_1 в підтвердженні роботи, передбаченої пунктом "З" частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 у зв`язку з відсутністю відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника /а.с. 23/.
13.10.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зі заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту З частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи ОСОБА_1 було передано на розгляд ГУПФУ в Житомирській області.
Рішенням ГУПФ України в Житомирській області від 20.10.2021 №164350002721 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з огляду відсутність пільгового стажу (20 років), визначеного підпунктом 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 25/.
Із мотивувальної частини зазначеного рішення встановлено, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 10.01.1988 по 15.03.1999, оскільки рішенням комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення №119 від 01.10.2021 відмовлено в підтвердженні пільгового стажу.
Аналіз відповідачем 2 наданих документів показав, що загальний страховий стаж становить 35 років 11 місяців 29 днів, пільговий стаж роботи становить 14 років 02 місяці 10 днів.
Не погодившись із зазначеними рішенням, позивач оскаржив їх до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років (стаття 12 згаданого Закону).
Згідно із пунктом "в" пункту 1 статті 13 вказаного Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.
Аналогічні положення передбачені частиною 1 та пунктом 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", а саме: право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного закону постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).
Пунктами 1 та 2 Порядку №637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 18 Порядок №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 20 цього Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за №1231/13105 (надалі - Порядок № 18-1).
Пунктом 11 Порядку № 18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
За змістом пунктів 1, 2 роз`яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" відповідно до статті 13 (пункт "в") Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи-трактористи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства.
До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо) (пункт 1).
Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз`яснення (пункт 2).
Зі змісту довідки встановленої форми згідно додатку до цього роз`яснення слідує, що в ній повинно бути зазначено періоди роботи трактористом-машиністом та те, що він був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві, і вказано, що зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Висновки щодо правозастосування
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі предметом спору є правомірність рішення пенсійного органу про відмову позивачу у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи на посаді тракториста.
А відтак, виходячи з приписів частини другої статті 2 КАС України, суд перевіряє відповідність такого рішення критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень.
Виходячи з положень зазначених норм, визначальними обставинами для визначення пільгового стажу є встановлення фактів роботи позивача на посаді тракториста у період з 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 та його безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 працював на посадах тракториста відповідно до записів трудової книжки від 12.10.1987: з 10.01.1983 ОСОБА_1 прийнятий на роботу трактористом, 15.03.1999 звільнений, з 13.05.1999 зарахований трактористом, 01.09.2000 звільнений /а.с. 11-15/.
Згідно архівної довідки від 09.08.2021 № 145/01-11/2, виданої комунальним закладом "Машівський трудовий архів" Машівської селищної ради, оплата праці проводилася за такі періоди роботи: з 01.01.1983 по 30.09.1983; з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985; з 01.05.1988 по 30.09.1991; з 01.11.1991 по 31.10.1994; з 01.12.1994 по 31.03.1999 /а.с. 28/.
Відповідно довідки від 09.08.2021 №145/01-11/3, виданої комунальним закладом "Машівський трудовий архів" Машівської селищної ради, відомості про надання відпусток без збереження заробітної плати, про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем за період з 01.01.1983 по 31.12.1999 на ОСОБА_1 відсутні /а.с. 29/.
Згідно архівної довідки від 09.08.2021 № 145/01-11/1, виданої комунальним закладом "Машівський трудовий архів" Машівської селищної ради, встановлений мінімум трудоднів повністю відпрацьований в 1983, 1989, 1990, 1992, 1993; 1984, 1988, 1991, 1994 - встановлений мінімум не відпрацьовано; з 1997 по 1999 встановлений мінімум не зазначено /а.с. 27/.
Таким чином, довідками, виданими Машівським районним трудовим архівом Машівської районної ради Полтавської області, надано інформацію з книг обліку нарахування заробітної плати та виписку трудового стажу і заробітку ОСОБА_1 із книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспників колгоспу ім.Шевченка, які фактично підтверджують період роботи ОСОБА_1 на посаді тракториста у період з 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 та отримання ним заробітної плати у вказаний період.
Згідно архівної довідки від 31.01.2020 №01-39/18, виданої архівним сектором Машівської райдержадміністрації, рішенням загальних зборів членів колгоспу ім. Шевченка від 20.02.1992 №2 реорганізовано колгосп імені Шевченка в КСП Агрофірма "Кошманівка".
Рішенням загальних зборів КСП Агрофірма "Кошманівка" від 17.10.1995 №5 реорганізовано КСП Агрофірма "Кошманівка" в підсобне сільське господарство "Агрофірма Кошманівка" дочірнього підприємства АТ "Укргазпром".
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.05.2020 з 01.04.2015 підтверджено припинення державної реєстрації юридичної особи КСП Агрофірма "Кошманівка" у зв`язку з визнанням її банкрутом.
Отже, підсобне сільське господарство агрофірма "Кошманівка" дочірнього підприємства "Полтавагазпром" АТ "Укргазпром" було реорганізоване у державне сільськогосподарське підприємство "Кошманівка", а останнє реорганізоване у колективне сільськогосподарське підприємство агрофірма "Кошманівка", що припинене у зв`язку з визнанням банкрутом у 2015 році.
З урахуванням наведеного, зважаючи на вказані докази та враховуючи наявні у трудовій книжці ОСОБА_1 записи про трудову діяльність, суд дійшов висновку, що зібраними у справі доказами підтверджено, що позивач у період з 01.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985; з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 працював трактористом, трактористом-машиністом та був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, а відтак, має право на врахування зазначених періодів стажу для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у відповідності до пункту "в" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відмовляючи у зарахуванні вказаних періодів до пільгового стажу позивача відповідач 1 застосував формальний підхід. У даному випадку, органи Пенсійного фонду, переслідуючи в цілому законну мету попередження зловживання громадянами своїми правами та запобігання необґрунтованому призначенню пенсії, при виконанні своїх повноважень повинні діяти обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та пропорційно, як це передбачено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, з тим, щоб не створювати штучних і явно необґрунтованих перешкод для реалізації громадянами їх прав.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.10.2021 №119 - є правомірними та обґрунтованими, у зв`язку з чим позов у цій частині належить задовольнити.
Решта позовних вимог позивача є похідними від першої та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1816,00 грн.
Відповідно до частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки права позивача порушені рішенням комісії відповідача 1, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні ді - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 01.10.2021 №119.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 роботу в періоди з 10.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985, з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 на посаді тракториста в колгоспі ім. Шевченка, КСП Агрофірма "Кошманівка", підсобному сільському господарстві "Агрофірма Кошманівка" ДП "Полтавагазпром" АТ "Укргазпром" до стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункт 3 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.10.2021 №164350002721 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати досягнення віку 55 років, а саме - з 02 серпня 2021 року, з урахуванням періодів роботи з 10.01.1983 по 30.09.1983, з 01.11.1983 по 31.05.1985, з 01.12.1985 по 31.12.1985, з 01.05.1988 по 30.09.1991, з 01.11.1991 по 31.10.1994, з 01.12.1994 по 31.03.1999 на посаді тракториста.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1816,00 грн (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков