Постанова № 10315122, 09.06.2010, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
2а-1016/2010
Номер документу
10315122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-1016/2010

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2010 року Бродівський районний суд Львівської області

в складі головуючої судді Тропак О.В.

при секретарі Мартинюк О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті про зобов»язання здійснити нарахування недоплаченої суми допомоги в розмірі 2658 грн 61 коп ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач 14.01.2010 р звернулася до суду з вищезазначеним позовом до відповідача.

В обґрунтування позову зазначила:що вона є матір»ю дитини-ОСОБА_2,2005 р.н.

З квітня 2007 року Управління праці та соціального захисту населення Бродівської райдержадміністрації нараховувало їй виплату по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку в розмірі, визначеному Законами України про державний бюджет на 2007 і 2008 рік, а саме у 2007 році - як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень, а у 2008 році - як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Відповідно до ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції 2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Всупереч вимогам статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та ч.З ст.22 Конституції України, щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році виплачувалась не в повному обсязі, а в розмірі, визначеному статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Стверджує, що законність її позовних вимог до Відповідача підтверджується рішенням Коституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі № 1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Коституції України положень ст. ст. 29,36 частини 2 ст. 56 частини 2 ст. 62 частини 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 41,43,44,45,46, ст. 71, статей 98,101,103,11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зазначеним рішенням Конституційним судом України визнано такими, що не відповідають Конституції України вище вказанні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» оскільки у відповідності у відповідності до ч.З ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягів існуючих прав та свобод громадян при прийнята нових законів або внесення змін до чинних законів.

Що стосується 2008 року, то Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» були внесені зміни до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та встановлено розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Конституційний суд України своїми рішеннями від 22.05.2008 року №10-рп/2008 (підпункт 5.3, 5.4, пункт 7, підпункт 7.1) встановив, що Законом України « Про Державний Бюджет України» не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це є порушенням статей 19,22 Конституції України фактично скасовує, звужує зміст і обсяг існуюючих прав і свобод людини і громадянина.Отже Конституційний суд України своїми рішеннями підтвердив факт порушення чинного закодавства, зокрема Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині правильності визначення розміру щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка повинна

-2-

становити та сплачуватись у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Зазначила розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та вказала,що 27.08.2009 року вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської райдержадміністрації із листом, яким просила здійснити перерахунок та виплатити недоплачену у 2007 році суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 16.09.2009 року Управління праці та соціального захисту населення Бродівської райдержадміністрації направив на її адресу лист №03-1295, яким відмовив у здійсненні перерахунку та в доплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на норми Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».

Вважає, що Відповідач при виплаті допомоги діяв неправомірно і недоплатив їй суму, що становить різницю між прожитком мінімумом для дітей віком до 6 років і фактично виплаченою сумою за період з квітня 2007 року по листопад 2007 року,згідно наведеного розрахунку в сумі 2658 грн 61 коп та просить зобов»язати відповідача здійснити їй нарахування недоплаченої суми допомоги у вищезазначеному розмірі .

Відповідач подав суду письмове заперечення на позов,в якому позову не ви-знав,покликаючись на наступне:

При призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічно-го віку управління керується ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком призначення та випла ти державної допомоги сім'ям з дітьми,затвердженим постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України,органи державної влади,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб,що пе-редбачені Конституцією та законами України.Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших.

Єдиним законом України,який Конституція України виокремлює серед інших,це Закон про Державний бюджет України.Виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (частина друга статті 95 Конституції України).

Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюд-жетів.

Згідно з ч.2 ст.21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету,які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів,яким є Міністерство праці та соціальної політики.

Управління здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомог, самостійно визначати їх збільшення або зменшення.

Відповідно до вищенаведеного,збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативноправових актів,згідно яких проводиться виплата даної допомоги.оскільки

призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.

Так, ОСОБА_1, як особі,що здійснювала догляд за дитиною до досягнення

нею трирічного віку у 2007р. було виплачено допомогу в розмірах, встановлених

ст.56 ЗУ»Про державний бюджет на 2007 рік».

Рішенням Конституційного Суду від 09.07.07 №6-рп/2007 ст. 56 Закону Украї-ни «Про Державний бюджет на 2007 рік»,визнано такою, що не відповідає Конститу-ції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рі-шення-6,тобто з 09.07.07.Проте, зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" у видаткову частину не внесені.Просить застосувати наслід-ки пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду та відмовити в задоволенні позову.

Позивач і відповідач в судове засідання не з»явилися,однак подали суду письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності,тому суд ухвалив здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження.

-3-

З»ясувавши обставини у справі і перевіривши їх доказами,суд дійшов висновку,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

Статтею 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено,що допо-мога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до копії свідоцтва про народження позивач народила дитину- ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_2/ас 4/.

Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй . Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено,що при

прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.

Однак,Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими,що не відповідають Конституції України (є неконституцій-ними),зокрема,положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» якими обмежується дія ст.15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність отже,з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними по-зовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.

На підставі ст.5 ЗУ«Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види дер-жавної допомоги сім'ям з дітьми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам,зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону,призначають і випла-чують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків…А тому Управління праці є належним відповідачем.

Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Упра-влінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області,оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з 09 07.2007 р(дата ухвалення Конституційним судом рішення № 6-рп/2007) по листопад 2007 року включно виплачувалась не у повному розмірі.

Оскільки,позивачем наведено розрахунки недоплати допомоги та компенсації втрати частини доходів за період з 01.07.2007 року,а не з 09.07.2007 року,крім цього відповідачем не подано суду своїх розрахунків недоплати і відповідно до ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми» нарахування сум допомоги повинно про-водитися відповідачем,яким таке нарахування не проведено,то суд знаходить дос-татні підстави для зобов»язання відповідача здійснити нарахування позивачу сум недоплаченої допомоги за період з 09.07.2007 року по 30.11.2007 року включно з врахуванням виплачених сум,тобто підстави для часткового задоволення позову.

Зважаючи на те,що ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвідомчості справ,пов»язаних із соціальними виплатами» від 18.02.2010 р № 1691-У1,справи пов»язані із соціальними виплатами підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства,то покликання відповідача,як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог-на пропуск позивачем процесуального річного строку звернення до адміністративного суду не заслуговують на увагу,бо по вищезгаданих вимогах повинен застосовуватися трирічний строк позовної давності.З врахуванням вищенаведених міркувань немає потреби в поновленні позивачу строку звернення до суду,оскільки позивач,яка звернулася до суду 14.01.2010 року ,у відповідності до вимог ст.99 ч.3 КАС України , не пропустила строку звернення до суду з даним позовом.

В зв»язку з частковим задоволенням позову на користь позивача з Державного бюджету України,слід присудити судовий збір в сумі 3 грн 40 коп .

На підставі ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р.N 6-рп/2007,керуючись ст.ст.11,94 ч.1,99 ч.3,160,161,163 КАС України,суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області/ідентифікаційний номер за

-4-

ЄДРПОУ 03194298/здійснити нарахування ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі,передбаченому

ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з врахуванням виплачених сум за період з 09.07.2007 року по 30.11.2007 року включно.

Присудити з Державного бюджету України на користь:

ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3 грн 40 коп .

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Львівської області че-рез Бродівський районний суд Львівської області,шляхом подачі заяви про апеля-ційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається у строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча О.Тропак