
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/13482/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув в порядку спрощеного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 19.04.2021 №3067-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою";
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (за межами населених пунктів Кам`янопотоківської сільської ради).
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (далі також відповідач-1), про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи; залучено до участі у справі в якості другого відповідача Кам`янопотоківську сільську раду Кременчуцького району Полтавської області (далі також відповідач-2).
Аргументи учасників справи
В якості підстави для звернення до суду позивач вказує на неправомірну, як на її думку, поведінку відповідача-1, що перешкоджає початку процедури передачі їй у власність бажаної земельної ділянки. Позивач надала усі передбачені законом документи, наявність яких передбачає наслідком надання дозволу, а не відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки. При винесенні спірного наказу відповідачем порушено статтю 15 Закону України "Про звернення громадян" та статті 3, 6, 19 Конституції України. Спірний наказ є таким, що не відповідає статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідач 1 зазначав, що, як вбачається з графічних матеріалів, доданих позивачем до клопотання, вони не можуть вважатися такими, що містять відображення усіх елементів картографічної основи і відображають місце розташування бажаної земельної ділянки, відповідно це не дає можливості ідентифікувати її на місцевості. Відтак, у наказі від 19.04.2021 №3067-СГ містяться посилання на частину шосту статті 118 Земельного кодексу України зі зазначенням того, що до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Враховуючи викладене, з урахуванням того, що при прийнятті оскаржуваного наказу від 19.04.2021 №3067-СГ Головне управління діяло в порядку, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Земельним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на їх виконання, а також в межах строків, визначених статтею 118 Земельного кодексу України; підстав для визнання неправомірним та скасування наказу немає. Відповідач-1 звертав увагу на той факт, що з моменту внесення змін до Земельного кодексу України з 27.05.2021 у ГУ Держгеокадастру в Полтавській області відсутні повноваження розпоряджатися землями державної власності.
Відповідач-2 відзиву до суду не надав, копію ухвали суду від 11.11.2021 та копію позову отримано представником відповідача 19.11.2021.
Згідно зі частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (за межами населених пунктів) від 17 червня 2020 року (вх.№Х-15311/0/25-20 від 22 червня 2020 року), до якого додала: графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру.
Листом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №2683/0/26-20 від 22 липня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: графічний матеріал, доданий до клопотання, не містить відображення усіх елементів картографічної основи.
Вважаючи, що не прийнявши рішення у формі наказу за результатами розгляду її клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідач допустив бездіяльність, позивач звернулася до суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 у справі №440/4795/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, що полягає у не розгляді по суті клопотання ОСОБА_1 від 17 червня 2020 року (вх.№Х-15311/0/25-20 від 22 червня 2020 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (за межами населених пунктів Кам`янопотоківської сільської ради);
зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 17 червня 2020 року (вх.№Х-15311/0/25-20 від 22 червня 2020 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (за межами населених пунктів Кам`янопотоківської сільської ради) й видати за наслідками його розгляду наказ по суті порушеного у клопотанні питання.
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 у справі №440/4795/20 відповідачем-1 повторно розглянуто клопотання ОСОБА_1 від 17 червня 2020 року (вх.№Х-15311/0/25-20 від 22 червня 2020 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (за межами населених пунктів Кам`янопотоківської сільської ради), за наслідками якого прийнято наказ від 19.04.2021 №3067-СГ, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частина сьома статті 118 ЗК України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому, зобов`язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Крім того, вказаною нормою наведено альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" кадастрова карта (план) - графічне зображення, що містить відомості про об`єкти Державного земельного кадастру.
Згідно з частиною першої статті 35 Закону України "Про Державний земельний кадастр" кадастрова карта (план) ведеться для актуалізованого відображення у часі об`єктів Державного земельного кадастру у межах кадастрового кварталу, кадастрової зони, у цілому в межах території адміністративно-територіальної одиниці (село, селище, місто, район, область, АР Крим).
Частиною п`ятою зазначеної статті встановлено, що викопіювання з кадастрової карти (плану) може бути надане фізичним та юридичним особам. Порядок надання такого викопіювання встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" кадастрова карта (план) - графічне зображення, що містить відомості про об`єкти Державного земельного кадастру.
Згідно з частиною першою статті 35 вказаного Закону кадастрова карта (план) ведеться для актуалізованого відображення у часі об`єктів Державного земельного кадастру у межах кадастрового кварталу, кадастрової зони, у цілому в межах території адміністративно-територіальної одиниці (село, селище, місто, район, область, АР Крим).
Частиною п`ятою статті 35 цього Закону встановлено, що викопіювання з кадастрової карти (плану) може бути надане фізичним та юридичним особам. Порядок надання такого викопіювання встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 20 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17 жовтня 2012 року, відомості про кадастрове зонування земель у межах території України включають: 1) номери кадастрових зон і кварталів; 2) опис меж кадастрових зон і кварталів (координати точок повороту меж кадастрових зон і кварталів у єдиній державній системі координат); 3) площу кадастрових зон і кварталів; 4) підстави для встановлення меж кадастрових зон і кварталів (електронні копії документів, на підставі яких встановлено такі межі (відповідні накази Держгеокадастру та його територіальних органів, документація із землеустрою щодо встановлення меж державного кордону, адміністративно-територіальних одиниць та рішення уповноважених органів про її затвердження).
Пунктами 46-48 Порядку ведення Державного земельного кадастру визначено, що з метою надання фізичним та юридичним особам актуальної картографічної інформації про об`єкти Державного земельного кадастру згідно з пунктами 162-199 цього Порядку виготовляється викопіювання з кадастрової карти (плану) викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану) за формою згідно з додатком 7. Викопіювання виготовляється в масштабі, який забезпечує чітке відображення усіх елементів картографічної основи Державного земельного кадастру та відображених на ній відомостей Державного земельного кадастру (зокрема обліковий номер об`єкта Державного земельного кадастру; кадастровий номер земельної ділянки; номер кадастрового кварталу; номер кадастрової зони; найменування адміністративно-територіальної одиниці).
Висновки щодо правозастосування
Основою землеустрою в Україні є дані Державного земельного кадастру, до якого вносяться відомості про всі без виключення землі.
Ведення Державного земельного кадастру, відповідно до пункту 4 наведеного Положення, здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Відтак, графічні матеріали, що подаються громадянами для безоплатного отримання у власність земельних ділянок, мають ґрунтуватись на даних Державного земельного кадастру.
Системно проаналізувавши наведені вище положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що звертаючись до компетентного органу зі заявою про надання дозволу на розробку землевпорядної документації, зацікавлена особа має в обов`язковому порядку додати до свого звернення графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Подання належним чином оформленого графічного матеріалу є підставою для проведення компетентним органом перевірки наявності підстав для надання відповідного дозволу. При цьому з`ясовується місце розташування земельної ділянки, категорія земель, їх цільове призначення, чи є така земельна ділянка вільною та чи наділений відповідний орган повноваженнями на розпорядження нею.
Невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, відповідач у наказі від 19.04.2021 №3067-СГ зазначив, що бажана земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Так, відповідачем-1 надано суду копію наказу від 29.12.2020 №3242-УБД, зі змісту якої судом встановлено, що гр. ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою та надано у власність земельну ділянку площею 2,00 га з кадастровим номером 5322481700:06:000:0522.
Суд дослідив надану позивачем разом зі заявою від 18.06.2020 копію викопіювання з кадастрової карти (плану) /а.с. 9/, за результатами чого встановив, що бажана ОСОБА_1 земельна ділянка є земельною ділянкою з кадастровим номером 5322481700:06:000:0522, яка станом на дату прийняття спірного наказу (19.04.2021) перебуває у приватній власності (з 16.03.2021).
Відповідно до частин першої та другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною п`ятою зазначеної статті земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
На підставі викладеного, суд визнає, що ГУ Держгеокадастру у Полтавській області правомірно відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (вул. Уютна, 23, м.Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 39767930), Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області ( (код ЄДРПОУ 22547199, індекс 39763, Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Кам`яні Потоки, вул. Миру буд. 19) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.С. Шевяков