
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2022 р. № 400/10945/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД ЛА ГРЕЙН", вул. Потьомкінська, 114/1, м. Миколаїв, 54001,
до відповідача:Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056,
про:визнання протиправною та скасування постанови від 12.08.2021 № 281983,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови №281983 від 12.08.2021.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 1) позивача не було належним чином повідомлено про розгляд справи про правопорушення та фактично розглянуто справу без його участі, чим позбавлено позивача права на участь у процесі прийняття рішення та 2) підприємство не здійснювало 28.06.2021 перевезення вантажів, як було зазначено у неправомірно винесеній постанові № 281983 від 12.08.2021, а з її змісту неможливо встановити обставини справи та інформацію про транспортний засіб, перевірка якого проводилась.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки Запрошення про розгляд справи надсилалось позивачу та було ним отримано 15.07.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. На розгляд справи позивач не з`явився, не надав будь-яких доказів, що спростовують той факт, він був автомобільним перевізником. При проведення перевірки було встановлено, що автомобільним перевізником зазначено саме позивача згідно ТТН № 777 від 27.06.2021.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.262 КАС України без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 300096 від 28.06.2021 встановлено, що транспортний засіб МАН 18413, д/н НОМЕР_1 , що належить ФОП ОСОБА_1 , перевозив вантаж згідно ТТН від 27.06.2021 №777- ячмінь з перевищенням встановлених п.22.5 ПДР України вагових обмежень на 6,4% навантаження на здвоєну ось складає 19,150кг при допустимих 18000 кг без оформлення дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. Відповідальність за встановлене порушення передбачена абз.14 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Акт від 28.06.2021 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів свідчить, що навантаження на здвоєну вісь складало 19150 кг при нормативно допустимих 18 т.
Відповідач 13.07.2021 направив власнику транспортного засобу ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «Трейд Ла Грейн» повідомлення про розгляд справи на 12.08.2021, яке було отримане позивачем у справі 15.07.2021, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
Власник транспортного засобу ФОП ОСОБА_1 надав відповідачу клопотання, що він не був автомобільним перевізником 28.06.2021 при перевезенні вантажу, а відповідно до ТТН № 777 від 27.06.2021 автомобільним перевізником було ТОВ «ТРЕЙД Ла Грейн», яке і повинно нести відповідальність відповідно до ст.60 ЗУ « Про автомобільний транспорт».
Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №281983 від 12.08.2021 до позивача застосований господарсько-адміністративний штраф в сумі 8500 грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт» за перевищення встановлених законодавством габаритно - вагових параметрів понад 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” N 1567 від 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України “ Про автомобільний транспорт”.
Відповідно до постанови КМУ № 1567 від 08.11.2006 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті п.п.26, 27 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Відповідач надав суду повідомлення про вручення поштового відправлення на 12.08.2021, яке надсилалось позивачу 13.07.2021 на адресу: м. Миколаїв, вул.Потьомкінська,114/1 та яке було ним отримано 15.07.2021.
12.08.2021 позивач на розгляд справи не з`явився, доказів на спростування висновків, зазначених в акті перевірки не надав.
Відтак, відповідач надав суду докази на спростування доводів позивача, що його не було повідомлено про розгляд справи.
Відповідно до ст.1,60 Закону України « Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, а автомобільними перевізниками відповідно до цього закону є - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Власник транспортного засобу МАН 18413, д/н НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_1 надав відповідачу пояснення, що він відповідно до ТТН №777 від 27.06.2021 не був автомобільним перевізником.
Оскільки в ТТН автомобільним перевізником зазначено позивача, позивач всупереч ст.77 КАС України не надав суду доказів на спростування висновків відповідача, тому спірна постанова прийнята правомірно.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач не надав суду доказів протиправності спірної постанови, належних та допустимих доказів на спростування висновків постанови про накладання штрафу, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір покладається на позивача та в зв`язку з відмовою у позову розподіл витрат на правову допомогу не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД ЛА ГРЕЙН" (вул. Потьомкінська, 114/1, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 40888064) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 ) про визнання протиправною та скасування постанови від 12.08.2021 № 281983 - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко