Рішення № 103151060, 04.02.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2022
Номер справи
400/10406/21
Номер документу
103151060
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2022 р. № 400/10406/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Фермерського господарства "СОЮЗ-АГРО-ЮГ", вул. Решетеєва, 49, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56601, до відповідача:Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, про:визнання протиправною та скасування постанови від 13.10.2021 № 306506,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови №306506 від 13.10.2021.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що транспортний засіб, який зазначений у спірній постанові НОМЕР_1 не належить позивачу та не використовується ним у господарській діяльності.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки при проведенні рейдової перевірки позивачем не було надано ні договору оренди транспортного засобу, ні доказів перереєстрації транспортного засобу у разі передачі у користування іншім особам, тому перевізником був саме позивач по справі, який допустив порушення вимог ПДР, Закону України « Про автомобільний транспорт».

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.262 КАС України без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний № 307143 від 23.08.2021 встановлено, що транспортний засіб MAN/KRONE НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , що належить ФГ «СОЮЗ-АГРО-ЮГ», який перевозив вантаж з перевищенням встановлених п.22.5 ПДР України вагових обмежень допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт, за порушення кого встановлена відповідальність абз.14 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Акт від 23.08.2021 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів свідчить, що навантаження на строєну вісь складало 25,85 кг при нормативно допустимих 24 т.

Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу № 306506 від 13.10.2021 до позивача застосований господарсько-адміністративний штраф в сумі 8500 грн. за порушення абз.14 ч.1 ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт» за перевищення встановлених законодавством габаритно- вагових параметрів понад 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. В спірній постанові зазначено транспортний засіб, який перевозив вантаж без відповідного дозволу МАН д/н НОМЕР_1 (акт 307143).

Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Статтею 3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті” N 1567 від 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 5%, але не більше 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.

Відповідно до постанови КМУ № 1567 від 08.11.2006 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті п.п.26, 27 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

Відповідач надав суду повідомлення про вручення поштового відправлення на 13.10.2021, яке надсилалось позивачу та було отримано 02.10.2021, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

13.10.2021 позивач на розгляд справи не з`явився.

Відповідно до ст.1,60 Закону України « Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, а автомобільними перевізниками відповідно до цього закону є - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

При перевірці водій надав ТТН № 000188 від 23.08.2021, в якій зазначено, що автомобільним перевізником є ТОВ «Трансбудресурс», замовником АТ «ДПЗКУ», вантажовідправник Великолепетиський елеватор, вантажоодержувач ТОВ «Транссервіс».

Надані відповідачем свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу свідчать, що транспортний засіб MAN – вантажний спеціалізований сідловий тягач д/н НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 , а транспортний засіб KRONE – напівпричеп спеціалізований к/пр-контейнеровоз НОМЕР_2 , належить позивачу у справі.

Позивач не надав суду доказів, що він продав або передав в оренду транспортний засіб KRONE – напівпричеп спеціалізований к/пр-контейнеровоз НОМЕР_2 , в якому перевозився вантаж.

При перевірці водієм було надано інспектору два свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на сідловий тягач та напівпричепа. В спірній постанові транспортний засіб зазначено МАН-сідловий тягач, який належить ОСОБА_1 , але відповідальність застосована до позивача, який є власником причепу. В акті перевірки зазначено суб`єкт, що перевіряється ФГ «СОЮЗ-АГРО-ЮГ». Також в спірній постанові зазначено, що порушення законодавства про автомобільний транспорт допустив позивач, як власник причепу, а не ОСОБА_1 , як власник сідлового тягача МАН та транспортний засіб якого зазначений у спірній постанові.

Склад правопорушення про автомобільний транспорт, за яке передбачена відповідальність Законом України « Про автомобільний транспорт» інспектором встановлена вірно, оскільки транспортний засіб рухався з порушенням правил ПДР без відповідного дозволу, але не зрозуміло з яких підстав перевізником та суб`єктом правопорушення зазначено позивача. Докази стосовно того, що перевізником був позивач матеріали справи не містять.

В зв`язку з тим, що надані суду докази містять розбіжності та протирічать один одному стосовно транспортних засобів та осіб, які здійснили правопорушення та відповідачем не доведено суду, що саме позивач був перевізником при перевірці та допустив порушення ПДР та вимог Закону « Про автомобільний транспорт», суд дійшов висновку, що постанова №306506 від 13.10.2021 є протиправною та належить скасувати.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду доказів , що саме позивач був перевізником та допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт та до нього правомірно застосовано адміністративно-господарський штраф.

Судовий збір підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фермерського господарства "СОЮЗ-АГРО-ЮГ" (вул. Решетеєва, 49, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56601, ідентифікаційний код 32989856) до Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову від 13.10.2021 № 306506.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) на користь Фермерського господарства "СОЮЗ-АГРО-ЮГ" (вул. Решетеєва, 49, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56601, ідентиффікаційний код 32989856) судовий збір у сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень), сплачений квитанцією № 7440723 від 28.10.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко