Рішення № 103148925, 21.01.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
400/6738/21
Номер документу
103148925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2022 р. № 400/6738/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО", пр. Героїв України, 113/1, м. Миколаїв, 54025, до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, , 01135, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 14 про:визнання протиправною та скасування постанови від 15.07.2021 № 281833,ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 281833 від 15.07.2021.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що спірна постанова прийнята з порушенням положень п.4 Порядку 1007/1207, положень п. 12, 13 Постанови КМУ № 879, є необґрунтованою (прийнята без урахування всіх обставин, що мають значення для її прийняття), оскільки: відсутні належним чином складені документи, що підтверджують результати здійснення габаритно-вагового контролю; посадова особа Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не зазначили про наявність документів, що підтверджують повірку (метрологічну атестацію) вимірювального обладнання та свідоцтво спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології; документи за результатом габаритно-вагового контролю складені в порушення абз. 2 п. 16 Порядку № 1567 однією посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки без залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника пункту габаритно- вагового контролю; на документах за результатом габаритно-вагового контролю відсутні відбитки індивідуальної печатки посадової особи уповноваженого органу на здійснення габаритно-вагового контролю. Відповідачем неправомірно зазначено про відсутність у позивача дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Під час здійснення габаритно - вагового контролю та посадова особа Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки встановила габаритні параметри без врахування дозволу, посадова особа Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснила розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24 червня 2021 року № 046959 без врахування дозволу; відповідачем не видано Постанову не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки при здійсненні рейдової перевірки було встановлено, що у позивача є дозвіл, в якому зазначено допустимі параметри ширини-3,75 м, а фактичні параметри вантажу становили 4,04м, що на 1,44 м перевищували допустимі параметри. Вимірювальне обладнання відповідало вимогам п.п.12,13 Порядку № 879 та пройшло повірку, що підтверджується свідоцтвом про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки № П/634/Щ від 16.04.2021-лінейка телескопічна (рейка нівелірна), № П/631/Щ від 16.04.2021-рулетка вимірювальна з фібергласовою стрічкою, № П/570/Щ від 16.04.2021 -штангенциркуль з цифровою індикацією. Спірна постанова була прийнята відповідачем відповідно до п.п.25-27 Постанови КМУ №1567, тому відсутні правові підстав для скасування постанови.

Сторони надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю в порядку письмового провадження, тому відповідно до ч.194 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами . Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

24 червня 2021 року посадовою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Миколаївська область, на автомобільній дорозі Н-24 «Благовіщенське- Миколаїв» 212 км. + 840 м здійснено габаритно - ваговий контроль автомобіля марки SINOTRUK з реєстраційним номером НОМЕР_1 та напівпричепу з реєстраційним номером НОМЕР_2 .

За результатами проведеної перевірки складено акт № 265187 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.06.2021, яким встановлено, що перевозився вантаж (комбайн) згідно ТТН від 23.06.2021 р. № 0004912 по маршруту Первомайськ - Галицинове, Миколаївська обл., з перевищенням встановлених п. 22.5 ПДР України вагових габаритних норм, а саме: ширина 4,04 без відповідного дозволу у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 16 ч.1 перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Перевищення параметрів від нормативних становить: ширина - 55,4%.

Уповноваженою особою Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 281833 , якою до позивача застосовано адміністративно- господарський штраф у сумі 34000 грн. за порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачено абзацом 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади. Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

П. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» 1567 від 08.11.2006 передбачено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п.16 постанови КМУ №1657» про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено статтею 48 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-ІІІ), автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

За статтею 33 Закону України від 08 вересня 2005 року № 2862-IV «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

За пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з п. 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно п. 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Відповідно до п. 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

ТОВ «Техноторг-Авто» належить на праві приватної власності транспортний засіб SINOTRUK з реєстраційним номером НОМЕР_1 та напівпричеп Н/ПП ORGUL LW3 993930 з реєстраційним номером НОМЕР_3 .

У дозволі № 2021-13850001-7927НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні зазначено: SINOTRUK з реєстраційним номером НОМЕР_1 та напівпричепу з реєстраційним номером ВЕ1024 XF, строк дії з 18.06.2021 по 24.06.2021, вантаж: сільськогосподарська техніка,параметри транспортних засобів: довжина: 20м, ширина 3,75 м, висота 4,50 м, загальна вага автопоїзду з вантажем 39,50 т.

Позивач на виконання ухвали суду від 27.10.2021 року щодо надання документів, що підтверджують, що параметри транспортного засобу SINOTRUK відповідають параметрам, зазначеним у дозволі № 2021-13850001-7927-НГ, а саме ширина становить 3,75 м надав суду:

-Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 та Сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження завершеного колісного транспортного засобу від 01.03.2021 року підтверджують параметри транспортного засобу SINOTRUK моделі ZZ4186V361HE1B, а саме ширини, що складає 2500 мм.

-Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , Специфікація № OZGULTR2020-0165 до Контракту № 1/2020 від 08.12.2020 p., митна декларація UA508280/2021/002594 від 31.03.2021 року підтверджують параметри транспортного засобу напівпричеп OZGUL, модель LW3, номер кузову НОМЕР_6 , а саме ширини, що складає 3690 мм. (загальна ширина - 2550 мм + уширювачі по бокам 570 мМ +570 мм).

-Товарно-транспортна накладна № Тех0004912 від 23.06.2021 року, договір зберігання від 09.06.2021 року, посвідчення про відрядження водія ОСОБА_1 підтверджують факт перевезення вантажу - комбайну зернозбирального самохідного New Holland моделі CR 9.80.

-Інформація, що міститься на сторінки веб-сайту

https://technotorg.com/catalogue/view/kombain-cr-980-new-holland.html підтверджує ширину комбайну зернозбирального самохідного New Holland моделі CR 9.80, а саме 3700 мм.

На виконання ухвали суду від 27.10.2021 відповідач надав суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що у зв`язку з посиленням габаритно-вагового контролю на території м.Миколаєва та Миколаївської області протягом червня-жовтня 2021, було забезпечено цілодобову роботу габаритно-вагового комплексу, тому не завжди інспектори мали доступ до печатки, яка знаходилась за адресою територіального управління в м. Миколаєві.

Відсутність печатки на акті не позбавляє відповідальності позивача за порушення ч.1 абз.16 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт». Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртранспбезпеки або однією особою Укртранспбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції. Відповідач надав суду графік роботи спільних мобільних груп співробітників управління патрульної поліції в Миколаївській області та представників відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Миколаївській області на червень 2021, тому у посадових осіб відповідача були усі підстави для проведення габаритного контролю однією особою.

Підставою для прийняття відповідачем спірної постанови про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу стало те, що відповідачем було встановлено перевищення позивачем габаритно -вагових норм при перевезенні вантажу-комбайна без відповідного дозволу.

Відповідач у відзиві зазначає, що водієм при рейдової перевірки надався дозвіл № 2021-13850001-7927НГ на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні т/з SINOTRUK з реєстраційним номером НОМЕР_1 та напівпричеп з реєстраційним номером ВЕ1024 XF, строк дії з 18.06.2021по 24.06.2021 , в якому зазначено параметри транспортних засобів: довжина: 20 м, ширина 3,75м.

Позивач надав суду докази, що ширина SINOTRUK складає 2,500 м, ширина причепа з урахуванням уширювачів по боках 3,690 м, в акті перевірки зазначено, що перевозився вантаж- комбайн. Згідно ТТН від 23.06.2021 це комбайн зернозбиральний самохідний New Holland моделі CR 9.80 ширина якого, згідно даних офіційного сайту складає 3,690 м. У дозволі, який позивач надав працівникам відповідача при проведенні рейдової перевірки зазначена допустима ширина транспортного засобу 3,750 м.

Таким чином, позивач надав суду документи, які підтверджують, що він не порушував п.22.5 Правил дорожнього руху та ст.60 Закону України « Про автомобільний транспорт», як зазначено в акті перевірки та спірній постанові.

Зазначені відповідачем в акті перевірки, розрахунку габаритні параметри транспортного засобу: ширина - складала 4,04 м. спростовані наданими позивачем документами, які підтверджують, що ні транспортний засіб, ні причеп, ні вантаж, який перевозився не перевищували габаритів по ширині- 3,75 м, які зазначені у дозволі № 2021-13850001-7927НГ.

Відповідач надав суду документи, що підтверджують повірку (метрологічну атестацію) вимірювального обладнання та свідоцтво спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Посилання позивача на те, що документи за результатом габаритно-вагового контролю складені в порушення абз. 2 п. 16 Порядку № 1567 однією посадовою особою; на документах за результатом габаритно-вагового контролю відсутні відбитки індивідуальної печатки посадової особи уповноваженого органу на здійснення габаритно-вагового контролю та відповідачем видано постанову пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення не приймається судом до уваги, оскільки самі ці доводи не стали підставою для прийняття відповідачем протиправної постанови.

Посилання позивача на те, що посадова особа Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснила розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 24 червня 2021 року № 046959 без врахування дозволу та інші посилання позивача на розрахунок та недоліки його складання суд не приймає до уваги, оскільки питання правомірності складання розрахунку та зазначених в ньому сум не є предметом цієї справи.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач всупереч ст.77 КАС України не довів суду, що спірна постанова прийнята правомірно, тому позов належить задовольнити.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України та підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО" (пр. Героїв України, 113/1, м. Миколаїв, 54025, ідентифікаційний код 34707499) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову від 15.07.2021 № 281833.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, ідентифікаційний код 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОТОРГ - АВТО" (пр. Героїв України, 113/1, м. Миколаїв, 54025, 3ідентифікаційний код 4707499) судовий збір у сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень), сплачений платіжним дорученням № 3894 від 12.08.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко