
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2021 р. № 400/2991/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В.С., за участю секретаря судового засідання Задніпрянець М.Б. за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2
до відповідача:Служби безпеки України, вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601,
про:визнання протиправним та скасування п.2 наказу від 29.10.2020 № 1434-ОС/ДСК,
За участю:
Від позивача: ОСОБА_1 .
Представник позивача: Махмутов О.А.
Від відповідача:Олійник Я.Ю.
Яремчук Дмитро Анатолійович звернувся до суду з адміністративним позовом до Служби безпеки України з вимогами про визнання протиправним та скасування пункту 2 Наказу Голови Служби безпеки України від 29.10.2020 № 1434-ОС/ДСК щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді пониження у військовому званні на один ступінь.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності є протиправним та накладено безпідставно та у спосіб не передбачений Конституцією, законами України. Зокрема повідомив, що притягнення військовослужбовця до відповідальності повинно передувати проведення службового розслідування. Крім того, на думку позивача, його не було в установленому порядку ознайомлено із висновком прийнятого за результатами проведення службової перевірки, тому позивачу не зрозуміло за які порушення військової дисципліни його було притягнуто до одного з найсуворіших дисциплінарних стягнень, а саме пониження у військовому званні на один ступінь. Таким чином, позивач вважає, що п. 2 наказу від 29.10.2020 № 1434-ОС/ДСК прийнято без врахування усіх обставин та з порушенням вимог чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідачем до суду надано відзив, в якому останній просив відмовити у задоволені позову, зазначив, що п. 2 наказу про накладення дисциплінарного стягнення на співробітника-військовослужбовця ОСОБА_1 у виді пониження у військовому званні на один ступінь прийняте обгрунтовано, в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України й іншими нормативно-правовими актами з питань проходження військової служби.
02.07.2021 року з боку позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній зазначив, що відзив відповідача не спростовує його тверджень та доводів.
14.07.2021 року відповідач надав заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою від 30.04.2021 року Миколаївським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 26.05.2021 року ухвалено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 21.07.2021р. витребувано у Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві (вул. Погранична, 9, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 42341034) копію аркушу ознайомлення ОСОБА_1 з висновком за результатами службової перевірки, проведеної Центральним управлінням СБУ від 16.10.2020 року №3/3-4927дск. та закрито підготовче провадження з призначенням справи до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача та позивач позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 16.08.2010 проходить військову службу за контрактом в Управлінні Служби безпеки України в Миколаївській області.
20.08.2020 наказом голови СБУ №910/ДСК призначена службова перевірка за фактом можливого порушення підполковником ОСОБА_1 встановленого нормативно-правовими актами порядку поводження зі службовими документами.
Підставою для призначення службової перевірки слугувала доповідна записка начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ від 11.08.9/11142 щодо виявлення під час огляду 11.08.2020 слідчо-оперативною групою Управління СБУ в Миколаївській області у вкраденому транспортному засобі “Мазда 6”, номерний знак НОМЕР_1 , що перебуває в користуванні ОСОБА_1 , службових документів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
16.09.2020 Головою Служби безпеки України строк проведення службової перевірки продовжено на один місяць (до 20.10.2020).
В ході проведення службової перевірки (висновок від 16.10.2020 №3/3-4927дск) встановлено порушення ОСОБА_1 установленого законодавчими та відомчими нормативно-правовими актами порядку обліку, використання і зберігання службових документів, які містять відомості, що становлять державну таємницю та службову інформацію, що призвело до їх втрати та витоку інформації з обмеженим доступом.
За результатами службової перевірки (висновок від 16.10.2020 №3/3-4927дск, затверджений Головою СБУ 20.10.2020) Управлінням роботи з особовим складом СБУ підготовлені відповідні документи щодо розгляду питання про накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення правами Голови СБУ – пониження у військовому званні на один ступінь (пункт “е” статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України).
Наказом Голови Служби безпеки України від 29.10.2020 №1434-ОС/дск за порушення військової дисципліни, яке виразилось у неналежному виконанні вимог статей 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, статей 11, 12, 16, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 2.1, 2.2 Інструкції про порядок здійснення контролю за організацією, станом та результатами службової діяльності СБУ, затвердженої наказом Центрального управління СБУ від 18.02.2016 №77/ДСК, пункту 3.1.3 Інструкції про порядок здійснення СБУ конфіденційного співробітництва, затвердженої наказом СБУ від 15.08.2014 №033, зареєстрованої Уповноваженим Президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України від 21.08.2014 за №92 та в Міністерстві юстиції України 21.08.2014 за №1012/25789, пункту 116 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939, пункту 1 розділу II Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №736, Інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, у СБУ, затвердженої наказом Центрального управління СБУ від 30.05.2017 №320, відповідно до пункту “е” статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України підполковник (на той час) ОСОБА_1 понижений у військовому званні на один ступінь.
Через відсутність позивача на службі з причин знаходження його на лікуванні та у відпустках, лише 31.03.2021 року позивача було ознайомлено з витягом з наказу Голови СБУ від 29.10.2020 №1434-ос/ДСК.
Не погоджуючись із п. 2 наказу Голови СБУ від 29.10.2020 №1434-ос/ДСК, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Службу безпеки України" від 25.03.1992 №2229-ХІІ (далі – Закон №2229-ХІІ) визначено, що Служба безпеки України - державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.
Відповідно до ст. 20 ч. 1 Закону України №2229-ХІІ умови і порядок виконання своїх обов`язків співробітниками - військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України.
Сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Закон України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України”.
Відповідно до п. 1, п. 2 розділу 1 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов`язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Згідно з статтею 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця, зокрема, додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.
За змістом статей 45, 48 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем, своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення, зокрема, стосовно молодших та старших офіцерів у вигляді: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання.
Отже, Дисциплінарний статут передбачає різні види дисциплінарних стягнень, застосування яких залежать від ступеню тяжкості вчиненого військовослужбовцем порушення військової дисципліни.
Підстави, порядок призначення та проведення службових розслідувань і службових перевірок стосовно військовослужбовців Служби безпеки України (далі - СБУ), оформлення таких розслідувань та перевірок і прийняття за ними рішень визначено Інструкцією про порядок проведення службових розслідувань та службових перевірок стосовно військовослужбовців Служби безпеки України, затвердженою наказом Центрального управління Служби безпеки України 04.02.2016 №45 (далі - Інструкція №45).
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 розділу І Інструкції №45 службова перевірка - комплекс заходів, які здійснюються відповідно до цієї Інструкції з метою перевірки інформації про вчинення дисциплінарного правопорушення, з`ясування наявності підстав для призначення службового розслідування, обставин порушення виконавської дисципліни.
У свою чергу, згідно з абзацом 1 пункту 2 розділу І Інструкції №45 виконавська дисципліна - належне, своєчасне та якісне виконання військовослужбовцями СБУ функціональних обов`язків (посадових інструкцій), наказів СБУ, доручень, рішень, планів, програм, які затверджуються в системі СБУ або надходять для виконання до СБУ.
Згідно із пунктом 2 розділу ІХ Інструкції №45 під час службової перевірки встановлюються: особа, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни; обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) вчинення дисциплінарного правопорушення або порушення виконавської дисципліни; розпорядження, доручення, вказівки начальників, службові обов`язки, які військовослужбовцем не виконані або виконані неналежно.
У разі необхідності уточнення причин та умов, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення, за фактом якого проведено службову перевірку, та ступеня вини військовослужбовця за результатами службової перевірки може бути проведено службове розслідування.
Службова перевірка проводиться за рішенням начальника підрозділу, органу, закладу та установи СБУ. Інші службові особи можуть звертатись з клопотанням за підпорядкованістю про призначення службової перевірки (пункт 3 розділу ІХ Інструкції №45).
Відповідно до розділу ІХ Інструкції №45 про призначення службової перевірки видається наказ, у якому зазначаються відомості про службових осіб, яким доручається проведення перевірки, її мету та дату завершення.
Одночасне проведення службової перевірки та службового розслідування стосовно військовослужбовця СБУ не допускається.
Строк проведення службової перевірки не може перевищувати одного місяця.
У разі невстановлення особи, яка вчинила дисциплінарне правопорушення або порушення виконавської дисципліни, службова перевірка може бути продовжена особою, яка її призначила, але не більше ніж на один місяць.
Службова перевірка може проводитись як одноособово, так і комісією. Склад і чисельність комісії визначаються з урахуванням мети, обсягу, складності та особливостей проведення службової перевірки.
Проведення службової перевірки здійснюється за загальними правилами проведення службових розслідувань, встановленими розділами IV, V, а також VII (у частині порядку ознайомлення військовослужбовця, стосовно якого проведено службову перевірку, з висновками та матеріалами її проведення) цієї Інструкції, з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.
Результати службової перевірки оформлюються висновком на ім`я службової особи, яка призначила перевірку, та підписуються службовою особою, яка провела її одноособово, або головою комісії. У разі залучення до складу комісії з проведення службової перевірки співробітників різних підрозділів висновок за результатами її проведення підписується усіма членами комісії.
У висновку зазначаються підстави та мета проведення службової перевірки, службові особи, які її проводили, здійснені заходи та отримані результати, висновки і пропозиції та інші відомості, необхідні для прийняття службовою особою, яка призначила перевірку, законного рішення.
Як вже було встановлено судом, 16.10.2020 року за результатами проведеної службової перевірки, відповідачем оформлено висновок №3/3-4927дск, затверджений Головою СБУ 20.10.2020, зі змісту якого вбачається, що комісія дійшла висновку про порушення позивачем установленого законодавчими та відомчими нормативно-правовими актами порядку обліку, використання і зберігання службових документів, які містять відомості, що становлять державну таємницю та службову інформацію, що призвело до їх втрати та витоку інформації з обмеженим доступом, в зв`язку з чим Управлінням роботи з особовим складом СБУ підготовлені відповідні документи щодо розгляду питання про накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення правами Голови СБУ пониження у військовому званні на один ступінь.
Наказом голови СБУ від 29.10.2020 №1434-ОС/дск за порушення військової дисципліни, позивача правами Голови СБ України притягнуто до дисциплінарної відповідальності (пониження у військовому званні на один ступінь (пункт “е” статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України).
Позивача через відсутність на службі з причин знаходження його на лікуванні та у відпустках, лише 31.03.2021 р. ознайомлено з витягом з наказу Голови СБУ від 29.10.2020 №1434-ос/ДСК.
Посилання позивача як на підставу скасування п. 2 наказу від 29.10.2020 №1434-ос/ДСК, на те, що його не було ознайомлено з висновком оформленого за результатами службової перевірки, суд вважає безпідставним, оскільки матеріали, які надійшли до суду від Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Миколаєві, свідчать про протилежне, а саме: з копії аркушу ознайомлення ОСОБА_1 з висновком за результатами службової перевірки видно, що позивач ознайомлений з ним 23.10.2020 (а.с. 91).
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем дотримано порядок та процедуру проведення службової перевірки, а відтак відповідач діяв у спосіб, що визначений законом.
Щодо доводів позивача, про те, що в ході службової перевірки не було призначено службове розслідування, суд зазначає, що призначення службового розслідування є правом, але не обов`язком особи, яка приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.
Оскільки за результатами проведеної службової перевірки було встановлено грубе порушення позивачем військової дисципліни, вину у вчиненні якого повністю доведене сукупністю зібраних під час службової перевірки даних та підтверджено документальними матеріалами, суд дійшов висновку, що у відповідача були наявні достатні підстави для прийняття оскаржуваного наказу від 29.10.2020 №1434-ос/ДСК, згідно пункту 2 якого на позивача накладено дисциплінарне стягнення, як пониження у військовому званні на один ступінь.
Водночас, суд не дає правової оцінки правопорушенням, які були виявлені при проведенні службової перевірки, оскільки сам висновок містить гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Також, суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що на нього накладено один із найсуворіших видів дисциплінарного стягнення, як пониження у військовому званні на один ступінь, не врахувавши зняті станом на час проведення перевірки дисциплінарні стягнення – зауваження та сувора догана, що є порушенням п.4 ст. 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу 3, 4 статті 5 Дисциплінарного статуту стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов`язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.
Діяльність командира щодо підтримання військової дисципліни оцінюється не кількістю накладених ним дисциплінарних стягнень, а виконанням обов`язків з додержанням вимог законів і статутів Збройних Сил України, повним використанням дисциплінарної влади для наведення порядку і запобігання порушенням військової дисципліни.
Згідно ст. 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
При цьому, попередня поведінка військовослужбовця припускає також наявність накладених дисциплінарних стягнень за періоди служби, яких у позивача було 18.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при визначенні виду дисциплінарного стягнення позивачу, було враховано його послужний список, кількість наявних заохочень (6) і дисциплінарних стягнень (18), характеру та обставин вчинення правопорушення, його наслідків, попередньої поведінки військовослужбовця, а також тривалістю військової служби та рівня знань про порядок служби, отже визначення виду дисциплінарного стягнення було здійснено уповноваженою на те особою, з урахуванням усіх необхідних для цього обставин.
Крім того, Дисциплінарний статут Збройних Сил України не визначає конкретної послідовності та черговості накладення дисциплінарних стягнень за ступенем їх суворості. Це в свою чергу наділяє уповноважену особу правом самостійно визначати вид стягнення за його суворістю в залежності від конкретних обставин дисциплінарного проступку.
Отже, обрання виду дисциплінарного стягнення належить виключно до повноважень командира.
З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржений наказ від 29.10.2020 №1434-ос/ДСК, є правомірним, оскільки позивача у відповідності до законодавства притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
На думку суду, позивач не надав суду належних доказів на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві, в той час як відповідач довів правомірність винесення оскаржуваного наказу, щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді пониження у військовому званні на один ступінь
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 139, 241-243, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Служби Безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034074) про визнання протиправним та скасування п.2 наказу Голови Служби Безпеки України від 29.10.2020 № 1434-ОС/ДСК, щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді пониження у військовому званні на один ступінь, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар
Рішення складено в повному обсязі 10.12.2021 р.