
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/19336/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2022 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії ,-
В С Т А Н О В И В:
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП – НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ – 13814885) в якому просить суд:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у здійсненні позивачу перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із урахуванням періоду з 01.08.2019 року по 24.05.2021 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , і прийняти рішення про перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зокрема з урахуванням періоду роботи позивача з 01.08.2019 по 24.05.2021 р. в підземних умовах з повним робочим днем на ВП «Шахта Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та відповідних висновків викладених у постанові суду.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області було протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із урахуванням періоду з 01.08.2019 року по 24.05.2021 року. Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.
Ухвалою від 15 листопада 2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали; зобов`язано відповідача надати копії матеріалів пенсійної справи позивача.
Представник відповідача через канцелярію суду подав до суду відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що позивач із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії до органу Пенсійного фонду України не звертався. Вказують, що позивач не зазначає, яку саме заяву необхідно повторно розглянути, а також не зрозуміло з якої дати потрібно провести даний перерахунок, оскільки позивач звернувся до управління із заявою довільного зразка від 11.10.2021, що суперечить нормам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також зазначають, що при призначенні пенсії, період роботи позивача з 01.08.2019 року по 24.05.2021 не зараховано до страхового стажу, до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею, оскільки згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК -5 ОСОБА_1 , за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
31.12.2021 року на адресу суду представником позивача подано відповідь на відзив (вх.№ 100008), в якій вказує, що правовідносини в зв`язку із поданою заявою про перерахунок пенсії регулюються спеціальним Законом – Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому покликання на розгляд заяви в порядку Закону України «Про звернення громадян» є надуманим. На думку представника позивача, відповідач діяв не у спосіб та не в порядку передбаченому чинним законодавством, а тому такі дії є протиправними.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 працював в підземних умовах з повним робочим днем на ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
На підставі наказу від 25.05.2021 року за № 108 –к ОСОБА_1 , звільнений у зв`язку з виявленою невідповідністю виконуваній роботі внаслідок стану здоров`я за п. 2 ст. 40 КЗпП України.
З 12.07.2021 року ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності від професійного захворювання.
В позовній заяві ОСОБА_1 , вказує про те, що 11.10.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок розміру пенсії та призначення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Дана заява обґрунтована тим, що позивач отримав відповідь ГУ ПФ України у Львівській області від 01.10.2021 року щодо перерахунку пенсії. З відповіді ГУ ПФ України у Львівській області від 01.10.2021 року, позивач дізнався, що пенсія згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» йому не призначена, оскільки для призначеної такої пенсії не має стажу роботи за Списком №1, у даному випадку стаж роботи має бути 15 років, а в позивача нібито тільки 14 років 09 місяців і 4 дні. У відповіді також вказується, що певний період такого стажу позивачу не зарахований для призначення пенсії, оскільки підприємство не сплатило за цей період страхових внесків.
Також у позовній заяві зазначає, що згідно із листом - відповіддю відповідача слідує, що позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку, в зв`язку з тим, що за період з 01.08.2019 року по 24.05.2021 року не сплачено страхових внесків, а відтак цей період не включено в страховий стаж позивача.
До позовної заяви позивачем долучено, листи – відповіді, а саме:
лист Департаменту Пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 23.09.2021 року за № 27970-29092/1/С-03/8-2800/2, за результатами розгляду звернення від 01.09.2021, що надійшли на адресу (вх.№ 29092/С-2800-21 від 07.09.2021) та від народного депутата України ОСОБА_2 (вх. №29092/1/С- 2800-21 від 16.09.2021) щодо пенсійного забезпечення;
лист Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 01.10.2021 року за № 14016-13268/С-8-1300/21, за результатами розгляду звернення (реєстраційний номер №13268/С-1300-21 від 06.09.2021), щодо обчислення розміру пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідачем на звернення позивача була надана відповідь згідно Закону України «Про звернення громадян»;
лист Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за № 1300-5202-8/93508 від 21.10.2021 року, на виконання листа Пенсійного фонду України від 23.09.2021 року (реєстраційний номер 27970 – 29092/1/С-03/8-2800/2 від 23.09.2021), за результатами розгляду, відповідачем у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» надано відповідь, в якій надано детальний розрахунок пенсії (по складових) та роз`яснено, зокрема про те, що період роботи з 01.08.2019 року по 31.05.2021 року ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», має непогашену суму заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відтак період роботи з 01.08.2019 року по 31.05.2021 року не зарахований до страхового та пільгового (підземного) стажу роботи.
Не погоджуючись із таким рішення, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку викладеному вище, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Приписами ст. 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 44 Закону 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Згідно із пунктом 1.1 зазначеного Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Пунктом 1.7 Порядку №22-1 передбачено, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Відповідно до пункту 4.1. Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Нормами пункту 4.3 Порядку №22-1 визначено, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 Порядку № 22-1).
Разом з тим, Порядком № 22-1 затверджено зразок заяви для призначення пенсії/перерахунок пенсії (додаток 1).
Таким чином, у разі звернення пенсіонера з заявою про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. При цьому, рішення про відмову в призначенні пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Отже, вказані правові норми регламентують прийняття рішення, зокрема, щодо призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший, яке, у свою чергу, підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління, лише на підставі заяви особи встановленої форми та доданих до неї необхідних документів, що подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії та призначення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у довільній формі, яка не відповідала зразку заяви, що встановлений додатком №1 до Порядку №22-1.
Про, що також вказує, представник відповідача у відзиві на позовну заяву.
Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області за № 15823-15572/С-52/8-1300/21 від 01.11.2021 року, за результатами розгляду звернення, щодо обчислення пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням періоду за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, в межах компетенції, було роз`яснено щодо обчислення пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням періоду за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України у Львівській області від 01.10.2021 за №14016-13268/С-52/8-1300/21 та від 21.10.2021 за № 1300-5202-8/93508. Також у листі було повідомлено, що відповідно до ст. 8 Закону України від 02.10.1996 №393/96 «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення від одного і того ж громадянина, підстави для подальшого листування відсутні.
Дослідивши надану відповідь відповідачем від 01.11.2021 №15823-15572/С-58-1300/21, суд зазначає, що вказане звернення було розглянуто відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян» та надано відповідні роз`яснення по суті заяви позивача.
Отже, виходячи з викладеного, суд звертає увагу, що однією з основних умов для призначення пенсії є волевиявлення особи, яке полягає у зверненні в установленому порядку до органів Пенсійного фонду України із відповідною заявою, форма та зміст якої затверджений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд наголошує, що в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії встановлено зразка. Надання заяви невстановленого зразка позивачем не спричиняє обов`язку у суб`єкта владних повноважень здійснити призначення пенсії.
Таким чином, відповідачем рішення про відмову у призначенні пенсії, прийняття якого передбачено приписами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», не приймалось та жодних дій щодо такої відмови не вчинялось.
Суд звертає увагу на те, що означений лист не є індивідуальним актом суб`єкта владних повноважень, який тягне за собою спричинення будь-яких правових наслідків для позивача.
Наявність у зазначеному листі посилань щодо роз`яснення обчислення пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням періоду за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України у Львівській області від 01.10.2021 за №14016-13268/С-52/8-1300/21 та від 21.10.2021 за № 1300-5202-8/93508, на переконання суду, не можуть впливати на наявність або відсутність у позивача права на перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» без прийняття суб`єктом владних повноважень, яким є відповідач, передбаченого законом рішення, зокрема, про відмову у перерахунку пенсії з підстав відсутності необхідного трудового стажу в результаті незарахування певних періодів роботи до страхового стажу особи, що у встановленому законом порядку звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення/перерахунок пенсії.
Водночас, позивачем не оскаржуються дії відповідача щодо розгляду його заяви від 11.10.2021 року саме у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» та бездіяльність щодо неприйняття рішення, визначеного діючим законодавством, по суті заяви.
Натомість, судом встановлено недотримання позивачем порядку звернення та надання документів з питання перерахунку пенсії до пенсійного органу.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцію та законами України.
Отже, саме при дотриманні в даному випадку позивачем встановленого порядку звернення до пенсійного органу з питання призначення/перерахунку пенсії, і, як наслідок, вчинення суб`єктом владних повноважень дій (бездіяльності) або прийняття рішення всупереч Конституції України та діючого законодавства, такі його рішення, дії чи бездіяльність, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 2 КАС України, мають бути визнані адміністративним судом протиправними та скасовані.
Таким чином, саме після дотримання суб`єктом звернення порядку подання до пенсійного органу заяви про призначення/перерахунку відповідної пенсії (як встановленого зразка, так і у довільній формі, але з викладенням зазначеної вище інформації) і наданням документів, що підтверджують наявність необхідного стажу роботи, у суб`єкта владних повноважень, яким в даному випадку є відповідач, виникне обов`язок щодо їх розгляду та прийняття рішення в порядку, передбаченому пенсійним законодавством.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів, зокрема, фізичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функції.
Таким чином, саме наявність публічно-правового спору між учасниками адміністративного процесу є підставою для звернення одного з них для вирішення його судом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем на виконання публічно-владних управлінських функцій не було вчинено дій та прийнято рішення (індивідуального акта) щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, оскільки останнім не був дотриманий порядок звернення до пенсійного органу з цього питання, а тому, не були порушені його права, у зв`язку з чим, відсутній предмет спору між сторонами.
Суд звертає увагу позивача на те, що лише після розгляду відповідачем по суті його заяви саме про перерахунок розміру пенсії поданої у відповідності до вищенаведеного Порядку, та прийняття відповідного рішення або вчинення дій, які будуть свідчити про відмову у перерахунку такої пенсії, можуть бути порушені його права та інтереси, що з`явиться підставою для звернення до суду за їх захистом.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені у позовній заяві вимоги про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу певних періодів роботи та зобов`язання зарахувати до страхового стажу оскаржувані періоди роботи є передчасними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають. Керуючись ст.ст. 72,77,94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії ,- відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна