Рішення № 103146727, 24.01.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
380/1940/21
Номер документу
103146727
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 0284
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/1940/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2022 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді Мричко Н.І.,

за участі секретаря судового засідання Максимович А.Я.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А0284 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

на розгляді Львівського окружного адміністративного суду знаходилася позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі - позивач) до військової частини А0284 код ЄДРПОУ 08474967, місцезнаходження: 79026, Україна, м. Львів, вул.Стрийська, 88 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини А0284 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 11.01.2018 по 18.05.2020 у повному обсязі;

- визнати протиправними дії військової частини А0284 щодо неврахування січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 11.01.2018 по 28.02.2018, а в період 01.03.2018 по 18.05.2020 неврахування абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;

- зобов`язати військову частину А0284 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 11.01.2018 по 18.05.2020 в сумі 107911,44 грн, із застосуванням січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 11.01.2018 по 28.02.2018, а в період з 01.03.2018 по 18.05.2020 з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Ухвалою від 15.02.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що визначення базового м`ясця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), а тому за період з 11.01.2018 по 28.02.2018 відповідач повинен був нараховувати індексацію грошового забезпечення з урахуванням базового місяця січня 2008 року. Крім цього, відповідач повинен був у відповідності до абзацу четвертого пункту 5 Порядку 1078 розрахувати індексацію грошового забезпечення з березня 2018 року як різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

04.03.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що станом на момент виключення позивача зі списків особового складу військової частини з ним погоджено проведення усіх необхідних розрахунків. Індексація грошового забезпечення позивача з 11.01.2018 по 28.02.2018 не проводилась, оскільки у січні, лютому 2018 року відбувалась зміна постійної складової грошового забезпечення - посадового окладу позивача. За період з квітня 2018 року по листопад 2018 року індексація грошового забезпечення позивача не проводилась, оскільки індекс споживчих цін з квітня по листопад 2018 не перевищував 103%. Тому індексація грошового забезпечення позивача проводилась починаючи з грудня 2018 року.

16.03.2021 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій виклав ті ж аргументи, що й у позовній заяві.

У судове засідання позивач не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони позивача.

У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань про розгляд справи за відсутності його представника до суду не надходило.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не обов`язкова, суд визнав можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач з 11.01.2018 проходив військову службу у військовій частині А0284.

Наказом командира військової частини А0284 (по особовому складу) від 28.04.2020 №42-РС позивача звільнено з військової служби у запас.

Наказом командира військової частини А0284 (по стройовій частині) від 18.05.2020 №111 позивача з 18.05.2020 виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення.

Згідно з довідкою про нараховану та виплачену індексацію від 09.12.2020 № 1381 відповідач за період з січня по лютий 2018 року не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення. За період з березня 2018 року по травень 2020 року відповідач здійснив нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення у розмірі 2992,99 грн (перераховано на картковий рахунок 2948,05 грн), а саме: з грудня 2018 року по лютий 2019 року по 71,08 грн, з березня 2019 року по червень 2019 року по 134,47 грн, з липня 2019 року по листопад 2019 року по 206,72 грн, з грудня 2019 року по квітень 2020 року по 216,51 грн, у травні 2020 року у розмірі 125,72 грн.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 11.01.2018 по 18.05.2020 у повному обсязі протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частин третя статті 9 Закон України №2011-XII).

Преамбулою Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон України №1282-XII) встановлено, що вказаний Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

У статті 1 Закону України №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону України №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України (частини другої статті 5 Закону України №1282-XII).

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону України №1282-XII).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункт 4 Порядку №1078).

Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Виходячи з наведеного, можна дійти висновку, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 19.07.2019 у справі №240/4911/18.

Як встановив суд, з січня по лютий 2018 року відповідач не здійснював нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення.

Суд критично оцінює посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що у січні, лютому 2018 року відбувалась зміна постійної складової грошового забезпечення - посадового окладу позивача, оскільки такі доводи спростовуються довідкою військової частини А0284 від 03.03.2021 № 252, згідно з якою за період з січня 2018 року по травень 2020 року підвищення посадового окладу відбулось лише у березні 2018 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач порушив вимоги законодавства та протиправно позбавив позивача гарантій індексації грошового забезпечення як складової грошового забезпечення військовослужбовців.

Разом з тим, суд вказує на те, що здійснення розрахунку суми індексації належить до компетенції відповідача як роботодавця. Завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, а тому належним способом захисту прав позивача у даному випадку є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за спірний період.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 07.09.2020 у справі №420/1207/19.

Таким чином, визначення базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення у відповідності до чинних підзаконних нормативно-правових актів належить до компетенції відповідача, а тому позовні вимоги у цій частині не підлягають до задоволення.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2018 по 28.02.2018.

З метою повного відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2018 по 28.02.2018.

Надаючи оцінку аргументам позивача щодо нарахування і виплати відповідачем у неналежному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 18.05.2020, суд зазначає таке.

Після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.

Суд встановив, що нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення з 01.03.2018 по 18.05.2020 здійснювалася з урахуванням базового місяця - березня 2018 року, що підтверджується довідкою відповідача від 09.12.2020 № 1381.

Відповідно до абзаців першого-четвертого Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Таким чином, фіксована сума індексації виплачується до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення заробітної плати перевищить фіксовану суму індексації.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.04.2020 у справі №816/1728/16.

Виходячи з величини приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, суд встановив, що сума нарахованої індексації у березні 2018 року становила 4258,75 грн.

Суд встановив, що у березні 2018 року грошове забезпечення позивача у порівнянні з лютим 2018 року збільшилось на 467,73 грн.

Вказані обставини відповідач не спростував.

Таким чином, з огляду на те, що розмір підвищення грошового доходу у березні 2018 року (467,73 грн) не перевищує суми індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (4258,75 грн), сума індексації у березні місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Відтак з березня 2018 року до наступного підвищення тарифної ставки (окладу) відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу фіксованої суми індексації грошового забезпечення, яка розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Зважаючи на викладені висновки, суд погоджується із доводами позивача про протиправність дій відповідача щодо нарахування і виплати в неналежному (зменшеному) розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 18.05.2020.

З огляду на викладене, з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача нарахувати і виплатити на користь позивача різницю між сумою індексації належної до виплати у березні 2018 року і розміром підвищення грошового забезпечення, яке відбулось у березні 2018 року (фіксовану суму індексації) за період з 01.03.2018 до 18.05.2020.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Щодо судового збору, то суд зазначає, що позивач звільнений від його сплати відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А0284 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 11.01.2018 до 28.02.2018.

Зобов`язати військову частину А0284 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 11.01.2018 до 28.02.2018.

Визнати протиправними дії військової частини А0284 щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 у неналежному (зменшеному) розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 18.05.2020.

Зобов`язати військову частину А0284 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою індексації належної до виплати у березні 2018 року і розміром підвищення грошового забезпечення, яке відбулось у березні 2018 року (фіксовану суму індексації) за період з 01.03.2018 до 18.05.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 31 січня 2022 року.

Суддя Мричко Н.І.