Рішення № 103146719, 31.01.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
380/21350/21
Номер документу
103146719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2022 року

справа №380/21350/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

встановив:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» щодо не включення до довідки від 24.09.2021 № 3415 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення;

- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» внести зміни до довідки від 24.09.2021 №3415 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом включення до неї такої складової грошового забезпечення як індексація грошового забезпечення за листопад 2019 року - 887,09 грн. та надіслати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує так. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

21.09.2021 року позивач звернувся до державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» (далі - ТМО МВС України по Львівській області) із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням «підполковник міліції», надбавки за стаж служби, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, премії та індексації станом на 19.11.2019, а також індексації.

ТМО МВС України по Львівській області виготовило довідку № 3415 від 24.09.2021.

Однак, індексацію ТМО МВС України по Львівській області у цю довідку не включило.

Позивач вважає, що оскільки індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, то вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років. Відтак позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не включення індексації у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 08.12.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав в повному обсязі та зазначив, зокрема, що індексація це є окрема виплата, яка регулюється Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Нацполіції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з цією постановою та іншими нормативними документами індексація не є складовою грошового забезпечення поліцейських і не може включатись до довідки про грошове забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. Додатково на таке вказує і те, що індексацію грошового забезпечення не стягується єдиний соціальний внесок.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

21.09.2021 року позивач звернувся до державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» (далі - ТМО МВС України по Львівській області) із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням «підполковник міліції», надбавки за стаж служби, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, премії та індексації станом на 19.11.2019, а також індексації.

ТМО МВС України по Львівській області виготовило довідку № 3415 від 24.09.2021.

До зазначеної довідки включено такі складові: посадовий оклад - 3250 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник) - 2200 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (40 %) - 2180 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (74,22 %) - 5662,99 грн.; премія (55,63 %) - 7394,89 грн., всього: 20687,88 грн.

21.09.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про розмір нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення поліцейських.

Листом від 29.09.2021 відповідач повідомив позивача про суми нарахованих та виплачених ГУНП у Львівській області у 2019 сум індексації грошового забезпечення.

Позивач не погодився з тим, що відповідач не включив до довідки про розмір грошового забезпечення, з якого має бути перерахована пенсія, індексацію грошового забезпечення, тому звернувся до суду із позовом про захист порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч.2 ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно зі ст. 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

За змістом ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям.

Оскільки індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, то вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

З цього приводу суд звертає увагу, що слід розрізняти спірні питання щодо врахування індексації грошового забезпечення особи при призначенні пенсії (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ) та її подальшому перерахунку (ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).

Вирішуючи питання здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям слід ураховувати, що спірні правовідносини врегульовані спеціальними законодавчими актами, а саме Законом № 2262-ХІІ, яким передбачено порядок обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям, та Законом № 2011-ХІІ, яким безпосередньо визначені види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців.

Втім, наведені законодавчі акти не містять положень щодо віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, з огляду на що при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» № 2017-ІІІ, Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ та Порядку № 1078.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до висновків Верховного Суду, сформованих у постанові від 03.04.2019 у справі № 638/9697/17, територіальні органи Пенсійного фонду України при обрахуванні пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону № 2262-ХІІ, повинні враховувати індексацію грошового забезпечення, яка нараховувалася за час служби перед звільненням.

Натомість, порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, у тому числі колишніх працівників поліції, врегульовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно зі ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Також, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Суд додатково зазначає, що перерахунок пенсії проводиться на підставі довідки, в яку включаються основні та додаткові види грошового забезпечення за посадою, з якої особа була звільнена чи з прирівняної. Тобто дохід, вказаний у відповідній довідці, який береться до уваги при перерахунку пенсії поліцейського (військовослужбовця), є умовний, а не реальний, тоді як при призначенні пенсії ураховується саме реально отриманий дохід, в тому числі і індексація грошового забезпечення. Оскільки індексації підлягають реально отримувані доходи, - заробітна плата (грошове забезпечення, пенсія), то зазначене у довідці для перерахунку пенсії грошове забезпечення не відповідає критерію реальності, тому індексація такого доходу не може бути об`єктом для перерахунку пенсії поліцейського (військовослужбовця). При цьому, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації в безумовно підлягатиме вже нарахована та отримувана пенсія, як реальний дохід, у разі її знецінення.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських, не підлягають визначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати покладаються на позивача

Керуючись ст.ст. 242- 246, 250, 260-262 КАС України, суд

в и р і ш и в :

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати покладаються на позивача.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.