
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2022 року
справа №380/13825/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого – судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Малісевич М.В.
за участю:
представника позивача – Хробак Г.В.
представника відповідача – Гавриляк Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ДП "Львіввугілля" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в:
ДП "Львіввугілля" (80001, м. Сокаль, вул. Б.Хмельницького,26) звернулося в суд з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 4033000401 від 26.03.2021 року .
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», неузгоджені грошові зобов`язання ДП "Львіввугілля" по податковому повідомленню – рішенню від 20.06.2018 №0005274808, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 83 281 336,83 грн., Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було перераховано відповідно до пункту 73 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України та складено податкове-повідомлення № 4033000401 від 26.03.2021 року на загальну суму штрафу 61 287 885,82 грн. При цьому податкове повідомленню – рішення від 20.06.2018 №0005274808 скасовано.
Ухвалою суду від 20 серпня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою суду від 12 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник відповідача на поштову адресу суду надіслав відзив на позовну заяву, де просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне. Позивач вважає, що контролюючим органом не правомірно застосовано штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних, складених до 01.10.2015 року, а саме: за липень 2015 року, серпень 2015 року, вересень 2015 року на загальну суму – 66 529 079,58 грн., застосовано штрафні санкції у розмірі 33 264 539,79 грн. Хоча так твердження позивача є помилковим, оскільки відсутня реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також, не заслуговує на увагу покликання позивача на податкову консультацію від 21.08.2018 №3637/6/99-99-15-03-02-15, оскільки платник звернувся за такою вже після виявлення контролюючим органом порушення про відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.07.2015 року по 31.12.2017 року, зазначених в Акті від 06.08.2018 року, а також стосується питання термінів реєстрації, а не відсутності реєстрації в ЄРПН. У позовній заяві Позивач не аргументує жодним чином неправомірність нарахування штрафних санкцій за відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН, починаючи з 01.07.2015 року по 31.12.2017 року, а, отже, на думку контролюючого органу, погоджується з такими штрафними санкціями.
Представник позивача на поштову адресу суду надіслав заперечення на відзив на позовну заяву, де зазначив наступне. Предметом позову у даній справі є не спір чи були зареєстровані у строки, передбачені Податковим кодексом України, податкові накладні зазначені в Акті перевірки від 06.06.2018 №84/28-10-48-08/32323256. ДП «Львіввугілля» вказує на те, що була відсутня технічна можливість здійснити цю реєстрацію з незалежних від підприємства обставин.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове-повідомлення.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Державне підприємство "Львіввугілля" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 32323256.
Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесене на підставі акту перевірки від 06.06.2018р. №84/28-10-48-08/32323256 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП «Львіввугілля» (код ЄДРПОУ 32323256), з питань отримання термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених ст.201 Податкового кодексу України, за період з 01.07.2015 по 31.12.2017 року» податкове повідомлення-рішення від 26.03.2021 р. №4033000401, яким застосовано штрафні санкції за порушення п.п. 120-1.2 ст. 120-1 та ст.201 Податкового кодексу України та на підставі пункту 54.3 статті 54 і пункту 73 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України в розмірі 61 287 885,82 грн.
На підставі перевірки від 06.06.2018 №84/28-10-48-08/32323256 Львівським управлінням Офісу великих платників податків ДФС винесено податкове повідомлення – рішення від 20.06.2018 року №0005274808 на суму штрафних санкцій в розмірі 83 281 336,83грн. (50% від суми ПДВ по незареєстрованих податкових накладних).
ДП «Львіввугілля», не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням – рішення, подало скаргу до ДФС України.
ДФС України розглянула скаргу ДП «Львіввугілля» від 02.07.2018 №7/1109 (вх. ДФС .№46318/6 від 06.07.2018) та доповнення до скарги від 15.08.2018 №7/1364 (вх. ДФС від 16.08.2018 №50495/6) на податкове повідомлення – рішення від 20.06.2018 року №0005274808.
Згідно Рішення про результати розгляду скарги ДФС залишено без змін податкове повідомлення – рішення від 20.06.2018 №0005274808, а скаргу - без задоволення.
Після набрання чинності Закону №466-ІХ, неузгоджені грошові зобов`язання ДП «Львіввугілля» по податковому повідомленню – рішення від 20.06.2018 року №0005274808, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 83 281 336,83 грн., Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП було перераховано відповідно до п.73 підрозділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України, та складено нове податкове повідомлення – рішення від 26.03.2021 №4033000401 на загальну суму штрафу 61 287 885,82 грн.
ДП «Львіввугілля» оскаржило вище вказане податкове повідомлення – рішення до Державної податкової служби. Рішенням Державної податкової служби про результати розгляду скарги від 19.07.2021 №16461/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін податкове повідомлення – рішення від 26.03.2021 №4033000401, а скаргу ДП «Львіввугілля» - без задоволення.
Вважаючи податкове повідомлення - рішення № 4033000401 від 26.03.2021 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України» №2198-VIII від 09.11.2017 було внесено зміни до ПК України, зокрема, абз.18 п.201.10 ст.201 цього Кодексу викладено в редакції, яка надає право платнику податку зареєструвати ПН/РК в ЄРПН, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п.200-1.3 ст.2001 ПК України.
У зв`язку з цим, позивач вправі здійснити реєстрацію податкових накладних, відповідно до зазначеної норми (в разі відповідності визначеним критеріям), а відтак, притягнення його до відповідальності саме за нездійснення реєстрації ПН/РК до податкових накладних при потенційній можливості реалізації такого права є безпідставним та передчасним.
У частині застосування до позивача штрафної санкції за затримку реєстрації ПН/РК до податкових накладних слід відзначити, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено в безсумнівний спосіб наявність вини позивача в несвоєчасній реєстрації податкових накладних.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» №1797-VIII від 21.12.2016 були внесені зміни до ПК України, які набрали чинності 01.01.2017.
Пунктом 201.3 статті 2001 ПК України (в редакції, що набрала чинності 01.01.2017) передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за такою формулою:
УНакл = ??НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ; де:
УНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
У Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 2001.2 цієї статті.
Під час розрахунку показника УПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв`язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов`язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2001.9 ст.2001 ПК України, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов`язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (УПеревищ), а сума, визначена пунктом 2001.3 ст2001 цього Кодексу (УНакл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов`язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов`язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов`язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника УПопРах незалежно від значення показника УНакл, визначеного відповідно до пункту 200 1.3 цієї статті.
Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ).
Таким чином, законодавець доповнив систему електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) положенням, яке змінює систему обліку ЄРПН.
Зокрема, листом ДФС України повідомлено, що можливість реєстрації податкових накладних в ЄРПН з врахуванням положень п.2001.9 ст.2001 ПК України, буде забезпечена після внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014, яка визначає порядок електронного адміністрування ПДВ.
Відповідні зміни в постанові Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014, яким затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, були внесені лише постановою Кабінету Міністрів України №536 від 19.07.2017, тобто законодавчі зміни в механізм реалізації норми ПК України були внесені лише через 7 місяців після декларування відповідних змін.
Таким чином, норма ПК України (п.2001.9 ст.2001 ПК України, яка набула чинності з 01.01.2017) станом на момент проведення перевірки була не реалізована і не виконувалася.
Листом №14575/6/99-99-12-03-01-15 від 26.04.2018 ДФС України у відповідь на звернення ДП «Львіввугілля» надало індивідуальну консультацію, в якій чітко зазначило що станом на 26.04.2018 система електронного адміністрування ПДВ не працює, тривають роботи по доопрацюванню СЕА, лише після доопрацювання системи електронного адміністрування ПДВ планується надати можливість платнику зареєструвати податкові накладні.
Як було встановлено в ході судового розгляду справи, ДП «Львіввугілля» спробувало здійснити реєстрацію податкових накладних, виписаних у вказані періоди, однак отримаю відмови, що підтверджується копіями квитанцій, а тому вказана ситуація, призвела до порушення права позивача, передбаченого п.2001.9 ст.2001 ПК України на реєстрацію податкових накладних в ЄРПН з 01.07.2015 року по 31.12.2017 року.
Постановою Кабінету Міністрів України №569 було затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.91 зазначеного Порядку, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов`язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі (УПеревищ), а сума податку УНакл), визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні (податкові) періоди виникнення зазначеного перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Реєстрі на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов`язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 р. (включаючи податкові зобов`язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов`язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника УПопРах незалежно від значення показника УНакл, визначеного відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні (податкові) періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником податку у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Реєстрі (УПеревищ).».
Таким чином, Кабінетом Міністрів України було внесено відповідні зміни до нормативно-правового акту, яким регламентовано питання електронного адміністрування податку на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017 були внесені зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, виклавши його у новій редакції, відповідно до п.12 якого після надходження ПН/РК до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 ст.2001 ПК України (для ПН/РК, що реєструються після 01.07.2015); п.13 : за результатами перевірок визначених пунктом 12 цього Порядку формуються квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК (далі - квитанція)».
Разом з тим, ДФС України при доопрацюванні системи допустила зміну формули, за якою розраховується сума, на яку позивач мав право на реєстрацію податкової накладної відповідно до п. 2001.9 ст.2001 ПК України.
Тривалий час доопрацювання системи та зміна формули позбавили можливості позивача скористатися своїм правом на реєстрацію податкових накладних відповідно до ПК України.
Таким чином, незважаючи на визначення права платників податків реєструвати податкові накладні за звітні (податкові) періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов`язань в ЄРПН на суму показника УПеревищ, що встановлено п.2001.9 ст.2001 ПК України, яка набрала чинності 01.01.2017 та внесені зміни до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість постановою Кабінету Міністрів України №536 від 19.07.2017, яка набрала чинності 22.07.2017 і до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних постановою Кабінету Міністрів України №341 від 26.04.2017, яка набрала чинності 20.05.2017, а також на погашення позивачем заборгованості з ПДВ, яка відповідно до п.2001.3 ст.2001 ПК України підлягає врахування у показнику УПопРах, Державною фіскальною службою України до цього часу не реалізовано технічної можливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН з урахуванням наведених норм податкового законодавства, що регулює спірні правовідносини, чим порушено права позивача на реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Представник відповідача в судовому засіданні не спростував належними та допустимими доказами відсутність у позивача технічної можливості реєструвати ПН/РК в ЄРПН.
Наведене свідчить про протиправну бездіяльність контролюючого органу в частині не забезпечення позивачу технічної можливості реєструвати ПН/РК в ЄРПН із наведених вище підстав, оскільки відповідне право надано позивачу з 01.01.2017, а неможливість забезпечення реалізації такого права з боку держаного органу не може бути визнана законною та правомірною.
Щодо зміни розміру штрафних санкцій за нереєстрацію та затримку реєстрації податкових накладних.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-IX від 16.01.2020, який набрав чинності 23.05.2020, змінено ст.1201 ПК України та викладено пункт 1201.1 цієї статті у такій редакції : «Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість: податкової накладної розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункт 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної: податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятою пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу...».
Крім того, Законом №466-IX доповнено підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктом 73, штрафи за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2019 року, грошові зобов`язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", застосовуються в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.
Штрафи, застосовані через відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2019 року, грошові зобов`язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов`язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", застосовуються в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень.
Пізніше, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України Щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб - підприємців» №786-1Х від 14.07.2020 (далі - Закон №786-1Х, який набрав чинності 08.08.2020) у підрозділі 2 пункту 73 ПК України в абзацах першому і другому після слів та цифр "відповідно до абзацу одинадцятого п.201.4 ст.201 цього Кодексу" доповнено словами "та розрахунку коригування, складеною до такої податкової накладної", а слова і цифри "до 31 грудня 2019 року" замінено словами "до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», строк сплати грошових зобов`язань за якими не настав або в абзаці першому цифри і слова "2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень" замінено цифрами і словами « 1 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 510 гривень» в абзаці другому цифри і слова « 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень» замінено цифрами і словами « 2,5 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1700 гривень».
Виходячи зі змістовного та синтаксичного аналізу побудови наведених вище норм права, можна дійти висновку, що таким чином законодавець мав на меті не лише уточнити та розширити перелік випадків, за яких платник податків звільняється від відповідальності, передбаченої пунктом 1201.1 ст.1201 ПК України, а й убезпечити платників податків від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними положеннями п.1201.2 ст.1201 ПК України, у випадках та за умов, наведених у п.73 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Тобто, законодавець передбачив ретроспективну дію положень п.73 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України в частині порядку застосування штрафів за порушення платниками ПДВ порядку реєстрації ПН/РК до такої податкової накладної в ЄРПН протягом строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, визначеними таким пунктом, яка проявляється в тому, що такі положення поширюють свою дію на всі штрафні санкції, нараховані платникам податків протягом періоду з 01.01.2017 до дати набрання чинності Законом №466- IX, за умови, що відповідні податкові повідомлення-рішення перебувають у процедурі адміністративного або судового оскарження (без обмеження інстанційності судового розгляду) та грошові зобов`язання за ними не сплачено станом на дату набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до вказаних змін, контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним) без вчинення будь-яких додаткових дій з боку контролюючого органу.
З матеріалів справи видно, що згідно доданих до акту перевірки розрахунків за період з 01.07.2015 року по 31.12.2017 року податковим органом накладено штраф в розмірі 50% податкового зобов`язання, що становить 61 287 885,82 грн.
У той же час, штрафні санкції застосовано до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, до накладних отримувачу (покупцю) не платнику ПДВ, а також до податкових накладних, складених відповідно до п.п. «б» п.198.5 ст.198 ПК України.
Доводи представника відповідача про здійснення реєстрації підприємством інших податкових накладних у спірний період, не знайшли свого підтвердження належними, допустимими, достатніми та достовірними доказами.
Отже, враховуючи наведені вище правові норми, суд погоджується з доводами ДП «Львіввугілля», що несвоєчасна реєстрація податкових накладних мала місце внаслідок неналежного функціонування системи електронного адміністрування ПДВ. При цьому, позивач стверджує, що ним було вжито всіх заходів для своєчасної реєстрації податкових накладних, що, однак, не відбулося з незалежних від нього причин. Відтак, притягнення особи до відповідальності за відсутності її вини (доказування чого покладено на відповідача) є необґрунтованим.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, беручи до уваги все вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також їх письмові доводи, суд приходить до обґрунтованого висновку про те, що позов є підставним й підлягає до задоволення.
Розподіл судових витрат провести у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 73-78, 90, 132, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов Державного підприємства «Львіввугілля» (код ЄДРПОУ 32323256; вул.Хмельницького, 26, м.Сокаль, Львівська обл.) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволити повністю.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення №4033000401 від 26.03.2021 року .
Стягнути з Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 44045187) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства «Львіввугілля» (код ЄДРПОУ 32323256; вул.Хмельницького, 26, м.Сокаль, Львівська обл.) витрати по сплаті судового збору у сумі 22700 (двадцять дві тисячі сімсот) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення виготовлено та підписано 27.01.2022 року.
Суддя Кухар Н.А.