
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/20345/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далф - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо безпідставної відмови у виплаті донарахованої пенсії померлого пенсіонера ОСОБА_2 , зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 донарахованої пенсії померлого пенсіонера ОСОБА_2 в розмірі 39435,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 1340/5758/18 від 27.11.2019 року, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2020 року, за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_3 під час її перерахунку з 86% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Відповідно до постанови про повернення виконавчого документу стягувану від 27.01.2021 року, винесеної державним виконавцем в рамках виконавчого провадження ВП № 61815847, відкритого по примусовому виконанню вказаного вище рішення суду, доплата пенсії за період із 01.01.2018 по 02.02.2020 становить 39435,93 гривень і буде виплачена після виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України.Таким чином, ГУ ПФУ у Львівській області було проведено перерахунок пенсії і визнано заборгованість перед ОСОБА_2 на суму 39435,93 гривень, яка станом на сьогоднішній день залишається невиплаченою. ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач ОСОБА_3 помер, так і не дочекавшись будь-яких фактичних виплат в рахунок погашення зобов`язань держави перед ним.Позивач є дружиною померлого, і станом на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала разом із померлим за адресою: АДРЕСА_1 і знаходилась на його утриманні, про що свідчить довідка № 358, видана 29.07.2021 року Львівським комунальним підприємством «Варшавське-407».Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі за № 66416831 від 14.09.2021 року 14.09.2021 приватним нотаріусом Онищак Н.М. зареєстрована та відкрита спадкова справа за № 68299589 (номер справи в нотаріуса 39\2021) спадкодавець ОСОБА_2 . Після смерті позивача спадщину за законом прийняли його дружина ОСОБА_4 , оскільки на час смерті спадкодавця постійно проживала із ним. 26.08.2021 ОСОБА_1 зверталася із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області про отримання коштів невиплаченої пенсії за померлого чоловіка. Листом від 24.09.2021 ГУ ПФУ у Львівській області повідомлено, що доплату, обчислену ОСОБА_2 на виконання судового рішення, можна буде отримати за умови покладення судом зобов`язань в частині виплати пенсії, яка була нарахована померлому.
Ухвалою судді від 23.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 23.11.2021 було надіслано в електронний кабінет відповідача та доставлено 24.11.2021, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі №1340/5758/18 адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії, за вислугу років ОСОБА_2 під час її перерахунку з 86% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_5 відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 по справі №1340/5758/18 - без змін.
14.04.2020 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Романом Н.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №61815847 з виконання виконавчого листа 1340/5758/18.
27.01.2021 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Романом Н.О. винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу. Згідно даної постанови встановлено, що згідно відповіді боржника ГУ ПФУ у Львівській області розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 з 01.03.2020 становить 14574,64 грн. Доплата пенсії по рішенню суду за період з 03.02.2020 по 29.02.2020 в сумі 2303,10 грн. виплачена стягувачу відомостями березня 2020. Доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.01.2018 по 02.02.2020 в сумі 39435,93 грн. буде виплачена стягувачу після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
02.03.2021 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Литвиненко Х.А. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП №64676810) з виконання виконавчого листа №1340/5758/18.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено відповідний актовий запис №846.
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 14.09.2021 приватним нотаріусом Онищак Н.М. зареєстровано спадкову справу №68299589.
Згідно довідки від 29.07.2021 3358, виданої відділом житлового господарства Шевченківської районної адміністрацією Львівського комунального підприємства «Варшавське-407», ОСОБА_1 проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею постійно проживав та був зареєстрований ОСОБА_2 до дня смерті і ОСОБА_1 була на його утриманні.
26.08.2021 позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просила виплатити недоотриману ОСОБА_2 суму пенсії у розмірі 39435,93 грн.
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 24.09.2021 повідомило позивача, що ОСОБА_2 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі №1340/5758/18, яке набрало законної сили 27.02.2020, проведено відповідний перерахунок пенсії в порядку, встановленому судовим рішення. Станом на дату смерті, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.02.2021, про виправлення описки від 05.07.2021 у справі №380/11099/21 не було виконано. Також повідомлено, що доплату, обчислену ОСОБА_2 на виконання судового рішення, позивач зможе отримати за умови покладення судом зобов`язань в частині виплати пенсії, яка була нарахована померлому.
Таким чином, спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови у виплаті позивачу недоодержаної пенсії її померлого чоловіка.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 09.04. 1991 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції Україниі складається з цього Закону,Закону України"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
За положенням ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Статтею 52 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Пунктом 2.26 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.
Непрацездатними членами сім`ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.
Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, згідно з наведеними приписами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено відповідний актовий запис №846.
До пенсійного органу із заявою про недоотримані суми пенсії ОСОБА_2 позивач - дружина ОСОБА_1 - звернулася 26.08.2021, що не заперечується відповідачем у листі-відмові від 24.09.2021.
Відтак, позивачем дотримано шестимісячний строк звернення до відповідача, встановлений ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для отримання недоодержаних сум пенсії.
Абзацом 1 ч. 2, ч. 4 ст. 3 Сімейного кодексу України визначено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Члени сім`ї - особи, які перебувають у шлюбі, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (крім осіб, взаємні права та обов`язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі (абзац 16 ч. 1 ст. 1 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції»).
Відповідно до ч. 2 ст. 64 Житлового Кодексу Української РСР до членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Також зі змісту заяви від 26.08.2021 при зверненні до ГУ ПФУ у Львівській області позивач долучила копію свідоцтва про шлюб, відтак, не є спірним питанням те, що позивач була дружиною померлого ОСОБА_2 .
При цьому, сумами пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, слід вважати і суми пенсії, які не були отримані пенсіонером за життя, внаслідок неправомірних дій органу Пенсійного фонду України.
Отже, спору щодо розміру недоотриманої суми пенсії у розмірі 39425,93 між сторони немає.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи, що сума належної позивачу недоотриманої у зв`язку із смертю пенсіонера пенсії не є спірною, позивач дійсно було дружиною померлого ОСОБА_2 та вчасно звернулась до відповідача з відповідною заяву про виплату недоотриманих сум пенсії, суд дійшов висновку, що зобов`язання відповідача виплатити вже нараховану пенсію ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 у сумі 39435,93 грн. є належним способом захисту порушених прав позивача та забезпечить їх повне відновлення.
Згідно із ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Щодо судового збору, оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 недоотриманої суми пенсії, нарахованої на ім`я ОСОБА_2 , у розмірі 39435,93 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області(код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_2 ) нараховану на ім`я ОСОБА_2 , але недоотриману суму пенсії у розмірі 39435 (тридцять дев`ять тисяч чотириста тридцять п`ять) гривень 93 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_2 ) 908 (дев`ятсот вісім) гривень рівно судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 25.01.2022.
Суддя Потабенко В.А.