Рішення № 103145924, 25.01.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
380/17803/21
Номер документу
103145924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/17803/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Державна установа “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” про визнання протиправним та скасування акту, дій та зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду до Головного управління Національної поліції у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Державна установа “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області”, з такими вимогами:

-визнати протиправними та скасувати Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 17 лютого 2020 року о 03 год. 35 хв., від 11.06.2021 року за формою Н-5* та Акт № 107 про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ*, затверджений 11.06.2021 року начальником ГУНП у Львівській області ОСОБА_2 ;

-визнати протиправною бездіяльність комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з спеціального розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , яка полягає у неналежному розслідуванні нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 року № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 р. за № 83/7404, та яка також полягає у неврахуванні під час здійснення розслідування вказаного нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , того, що вказаний нещасний випадок стався з ОСОБА_3 в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, та яка також полягає у нескладенні за результатами розслідування вказаного нещасного випадку актів за формами Н-1* та Н-5*;

-зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи - 40108833) повторно провести спеціальне розслідування нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у порядку та у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 року № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 р. за № 83/7404, з врахуванням того, що вказаний нещасний випадок стався з ОСОБА_3 в період проходження служби при виконанні службових обов`язків, та скласти за результатами спеціального розслідування вказаного нещасного випадку акти за формами Н-1* та Н-5*;

-зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи - 40108833) надати звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

-у зв`язку з умисним невиконанням та грубими порушеннями керівництвом та службовими особами ГУНП у Львівській області (ідентифікаційний код юридичної особи - 40108833) вимог трудового законодавства та вимог законодавства з охорони праці по відношенню до інспектора СРПП № 4 Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , що потягнуло за собою тяжкі наслідки - смерть ОСОБА_3 , що мають ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172, ч. 2 ст. 271, ч. 2 ст. 367 КК України, постановити окрему ухвалу і направити її до органу досудового розслідування - Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові (79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6), та встановити Територіальному управлінню Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Львові (79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6), десятиденний строк з дня набрання окремою ухвалою законної сили надати відповідь до Львівського окружного адміністративного суду про вжиті заходи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17 лютого 2020 року близько 03 год. 35 хв. по АДРЕСА_1 , перебуваючи на службі в складі СРПП № 4 Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області у форменому однострої із табельною вогнепальною зброєю, раптово помер інспектор СРПП № 4 Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Зіболки Жовківського району Львівської області (лікарське свідоцтво про смерть № 152/20 від 17.02.2020, видане КЗ ЛОР Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи, свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 , видане Виконавчим комітетом Зіболківської сільської ради Жовківського району Львівської області 17.02.2020, актовий запис № 6 від 17.02.2020). Після смерті ОСОБА_3 залишились його малолітні діти донька - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дружина (вдова) ОСОБА_1 , які відповідно до Довідки № 213 від 01.09.2020, виданої Артасівською сільською радою Жовківського району Львівської області, зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_2 , які були на утриманні померлого ОСОБА_3 , і які відповідно до ст. ст. 29, 30, 31 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” мають право на призначення та отримання пенсії в разі втрати годувальника, а також відповідно до ст. ст. 97, 98 Закону України “Про Національну поліцію” та Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 № 788), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 163/28293, мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю поліцейського - ОСОБА_3 . Вказує, що при цьому причина смерті поліцейського ОСОБА_3 має вирішальне значення для визначення розміру пенсії в разі втрати годувальника та одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю поліцейського - ОСОБА_3 . Позивач зазначає, що відповідно до Лікарського свідоцтва про смерть № 152/20 від 17.02.2020, виданого КЗ ЛОР Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи, причиною смерті ОСОБА_3 є - ішемічний інфаркт стовбурової ділянки головного мозку. Хвороба (патологічні стани), що призвели до смерті: а) набряк головного мозку, б) ішемічний інфаркт стовбурової ділянки головного мозку. Причина смерті встановлювалась судово-медичним експертом на підставі розтину трупа ОСОБА_3 . Відповідно до Висновка експерта № 152/2020 від 17.03.2020, виконаного експертом відділу судово-медичної експертизи трупів КЗ ЛОР ЛОБСМЕ ОСОБА_6 , смерть ОСОБА_3 , 1993 р.н., настала в результаті захворювання - цереброваскулярної хвороби у вигляді ішемічного інфаркту стовбурової ділянки головного мозку (гістологічного: фокуси гіпоксично-ішемічних змін з геморагіями, периваскулярні крововиливи), що спричинило до набряку головного мозку і стало безпосередньою причиною смерті. Вказаний підсумок про причину смерті ґрунтується судово-медичними даними проведеної експертизи трупа та підтверджується підсумком судово-гістологічної експертизи. Мікроскопічно виявлені ознаки захворювання серця у вигляді гіпертрофії, вогнищевого інтерстиційного фіброзу в серці, дистрофічні зміни в печінці в причинному зв`язку з настанням смерті не перебувають. При проведенні судово-медичної експертизи трупа ОСОБА_3 , будь-яких тілесних ушкоджень не було виявлено. При судово-токсикологічній експертизі крові з трупа ОСОБА_3 , спиртів не було виявлено. При судово-токсикологічній експертизі внутрішніх органів (шлунка, тонкого кишківника, печінки, нирки, головного мозку) з трупа ОСОБА_3 , не виявлено: похідних барбітурової кислоти, наркотичних речовин з групи алкалоїдів опію, промедолу, трамадолу, димедролу, метадону, кокаїну, ефедрину, ефедрону, клофеліну, бруцину, атропіну, гіосціаміну, скополаміну, нікотину, похідних фенотіазинового ряду, похідних 1,4-бензодіазепіну, амфетаміну і його похідних. Позивач зазначає, що цереброваскулярні захворювання належать до найбільш розповсюджених неінфекційних хвороб і найчастіших захворювань нервової системи, а їх найнебезпечніша форма - гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК) - зустрічається частіше, ніж гострий інфаркт міокарду. Позивач звертає увагу, що відповідно до Постанови № 25 від 18.06.2020 Медичною (Військово-лікарською) комісією ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” встановлено, що захворювання у ОСОБА_3 , а саме - ішемічний інфаркт стовбурової ділянки головного мозку, що призвело до набряку головного мозку і смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції (підстава: Протокол ВЛК № 20 від 18.06.2020). Тобто на даний час вже є встановлений причинно-наслідковий зв`язок між смертю та захворюванням, яке було діагностовано у ОСОБА_3 , та проходженням служби в поліції. Позивач зазначає, що до набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”, тобто до 07 листопада 2015 року, питання, пов`язані із розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України, були врегульовані Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженим Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404. Отже, на даний час спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює питання, пов`язані із розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах Національної поліції, являється саме вищезазначений Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (надалі -Порядок № 1346). затверджений Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404. Вказує, що відповідно до п. п. 1.3., 1.4. та 2.1. Порядку № 1346 розслідування нещасних випадків (в тому числі поранень), що сталися з особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцями Національної гвардії України, курсантами (слухачами) навчальних закладів системи МВС України, проводиться з урахуванням цього Порядку (п. 1.3.). Розслідування та облік аварій в органах і підрозділах внутрішніх справ, а також професійних захворювань, що сталися з військовослужбовцями Національної гвардії України, курсантами (слухачами) навчальних закладів, особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ України (далі - працівники), відбувається згідно з діючими нормативно-правовими актами (п. 1.4.). Розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров`я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки) (п. 2.1.). Відповідно до п. 2.2. Порядку № 1346 за результатами розслідування складаються акти за Формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов`язків. Відповідно до п. 2.4. Порядку № 1346 якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (додаток 2). Відповідно до п. п. 4.1., 4.2., 4.3., 4.5., 4.6., 4.8., 4.9., 4.10., 4.П., 4.12., 4.13., 4.14., 4.15. Порядку № 1346 спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема: - випадки загибелі працівників; - випадки смерті в підрозділі (п. 4.1.).

До складу комісії із спеціального розслідування включаються заступник керівника органу, до сфери управління якого належить цей підрозділ (голова комісії) та представники: служб внутрішньої безпеки та розслідувань, державного нагляду за охороною праці системи МВС України, управління (відділу) роботи з персоналом, органу, до сфери управління якого належить підрозділ, керівник підрозділу, де стався випадок. У разі необхідності до складу комісії включаються представники інших підрозділів (п. 4.3.). Зазначає, що в даному випадку за фактом смерті ОСОБА_3 . Наказом ГУНП у Львівській області від 23.04.2020 № 1372 “Про створення комісії спеціального розслідування факту смерті старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 ” з метою проведення розслідування випадку смерті згідно вимог Наказу МВС України № 1346 від 27.12.2002 створено комісію у складі: голови комісії - заступника начальника ГУНП у Львівській області полковника поліції Володимира Ільчишина, членів комісії - інспектора ВІОС УКЗ ГУНП у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_7 , старшого інспектора з ОД ВОГД УПД старшого лейтенанта поліції Романа Дяківа, начальника СКЗ Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області майора поліції ОСОБА_8 , начальника відділу правового забезпечення Зоряни Булаш, завідувача сектора ДНОП УЛМТЗ Володимира Слюсара, лікаря-терапевта М(ВЛ)К ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” ОСОБА_9 . Так, рішенням комісії з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17.02.2020 0 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП №4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 викладене у протоколі №2 засідання комісії з розслідування випадку смерті від 04.05.2020 встановлено, що смерть ОСОБА_3 настала внаслідок захворювання “цереброваскулярної хвороби у вигляді ішемічного інфаркиу стовбурової ділянки головного мозку, що спричинило до набряку головного мозку і стало безпосередньою причиною смерті, будь-якого травмуючого фактору або фізичного та нервово-психічного перевантаження не встановлено, а тому акти розслідування по формі Н-5*, Н-1*, НТ* не складаються”. Не погоджуючись з вищезазначеним Рішенням комісії позивач оскаржила таке в судовому порядку. Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі №380/8603/20 скасовано Рішення Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , викладене в Протоколі № 2 засідання комісії з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 від 04.05.2020 , визнано протиправною бездіяльності Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , яка полягає у неналежному розслідуванні нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404, та не складенні за результатами розслідування вказаного нещасного випадку актів за формою Н-5* Н-1*(НТ*) та зобов`язано Головне управління Національної поліції у Львівській області повторно провести спеціальне розслідування нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у порядку та у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404, та скласти за результатами спеціального розслідування вказаного нещасного випадку акти за формами Н-5* Н-1*(НТ*) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні вимог про визнання протиправною бездіяльності Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області, щодо не складення акта за формою Н-1* та Н-5* і щодо зобов`язання Комісії скласти акт за формою Н-1* та Н-5*- відмовлено. На виконання вищезазначеного рішення ГУ НП у Львівській області з метою проведення спеціального розслідування випадку смерті у підрозділі, а саме смерті ОСОБА_3 на підставі наказу від 12.04.2021 №1502 створено комісію у складі : голови комісії – заступника начальника ГУ НП у Львівській області - Ільчишина Володимира Дмитровича, членів комісії – оперуповноваженого відділу моніторингу та зонального контролю Львівського управління ДВБ НП України ОСОБА_10 , старшого інспектора ВІОС УКЗ ГУНП у Львівській області Огоновського Богдана Мироновича, начальника ВП №5 ЛРУП ГУНП у Львівській області Флиса Андрія Богдановича, завідувача сектора ДНОП УЛМТЗ ГУНП у Львівській області Слюсара Володимира Зеновійовича, начальника відділу правого забезпечення ГУНП у Львівській області Булаш Зоряни Володимирівни, голови львівської обласної організації професійної спілки атестованих працівників ОВС України Юнака Ярослава Мар`яновича, лікаря-терапевта М (ВЛ) К ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” Криворучко Галини Степанівни.

Так, за результатами проведеного розслідування випадку смерті у підрозділі, а саме смерті ОСОБА_3 , комісією з розслідування смерті в підрозділі було складено Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин, від 11.06.2021 за формою Н-5* та Акт №107 про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ*, затверджений 11.06.2021 року начальником ГУНП у Лвівській області ОСОБА_2 , відповідно до якого нещасний випадок, що стався 17 лютого 2020 року з інспектором СРПП №4 ВП Жовківського відділення Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 слід кваліфікувати згідно “Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах та підрозділах системи МВС України”, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 (із змінами та доповненнями), як такий, що трапився з ним в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків. На думку позивача, вказане розслідування було проведене формально, неповно та не всебічно, не вникаючи в суть справи, не зібравши всіх необхідних доказів, не встановивши всіх обставин справи, без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, що потягло до прийняття незаконних актів. Позивач вважає, що оскаржувані акти прийняті без проведення спеціального розслідування та не встановлювали та не перевіряли жодних обставин, які мають значення для розслідування вказаного нещасного випадку та встановлення його причин, а просто формально скопійовані з повного тексту висновку службового розслідування з фактом смерті інспектора СРПП №4 Жовківського ВП Кам`янко-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 17.04.2020. Стверджує, що смерть ОСОБА_3 , настала в період проходження ним служби в поліції в робочий час під час перебування на чергуванні в наряді в складі ГРПП при безпосередньому виконанні ним своїх службових обов`язків по здійсненню контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками, по виявленню та припиненню адміністративних правопорушень, по здійсненню заходів щодо притягнення правопорушників до адміністративної відповідальності, а також по здійсненню проваджень у справах про адміністративні правопорушення тощо. Вважає, що приймаючи оскаржувані акти відповідач жодним чином не обґрунтовує чому він дійшов висновку, що нещасний випадок з ОСОБА_3 , не пов`язаний з виконанням службових обов`язків. Вказує, що за результатами розслідування вказаного нещасного випадку відповідач мав скласти акти за формами Н-1* та Н-5*. Відтак вважає, що Акти комісії прийняті з грубими порушеннями положень та вимог Порядку № 1346, а отже, є незаконними та протиправними, у зв`язку з чим підлягають скасуванню. Вказує, що для відновлення законних прав та інтересів позивача слід зобов`язати відповідача повторно провести спеціальне розслідування нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у порядку та у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404 та скласти за результатами спеціального розслідування вказаного нещасного випадку акти за формами Н-1* та Н-5*.

Ухвалою судді від 16.11.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача 16.12.2021 надійшов відзив на позовну заяву (т.10 а.с.244-252) у якому відповідач проти позову заперечує повністю. Зазначає, що 23.04.2020 наказом ГУНП у Львівській області № 1372, згідно порядку № 1346, створено комісію спеціального розслідування факту смерті старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , яка в повній мірі провела розслідування. На засіданні 04.05.2020 комісії розслідування смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 години 35 хвилин прийняте Рішення, яке оформлено відповідним Протоколом №2. 16.12.2020 Львівським окружним адміністративним судом винесено рішення у справі №380/8603/20, яким скасовано рішення Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП №4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Касараб І.І. від 04.05.2020 та зобов`язано повторно провести розслідування нещасного випадку. 12.04.2021 наказом ГУНП у Львівській області №1502 утворено комісію повторного спеціального розслідування факту смерті ОСОБА_3 . В межах проведеного розслідування, з урахуванням висновків суду скеровано ряд запитів з метою отримання висновку щодо причинно-наслідкового зв`язку факту смерті з проходженням служби. Отримано відповіді, в яких відповідні заклади охорони здоров`я відмовились надавати висновки. 11.06.2021 за результатами розслідування вказаного нещасного випадку та відсутності доведеності причинно-наслідкового зв`язку факту смерті з проходженням служби в поліції складені акти за формою Н-5* та НТ*. Відповідач звертає увагу, що позивач вимагає складання акту саме за формою Н-1*, при цьому, відповідно до п.2.4 порядку № 1346, якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ*. Вважає, що в даному випадку наявність зазначених обставин є дискреційним повноваженням комісії. Стосовно тверджень позивача про те, що з огляду на положення п.3.10 Порядку №1346 єдиним можливим варіантом встановлення причинно-наслідкового зв`язку факту смерті з проходженням служби в поліції є отримання відповідного Медичного висновку, який видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування, то зазначає, що відповідачем 12.04.2021 було сформовано відповідний запит начальнику ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” Безушці І. та директору “Жовківська лікарня” Боровику В, однак останнім повідомлено, що такі Медичні висновки надати не можуть. Відтак відповідачем з урахуванням того, що комісією повторного спеціального розслідуваня факту смерті ОСОБА_3 вичерпано усі можливі заходи, передбачені Порядком №1346, за наслідком роботи такої комісії прийнято рішення про складення актів за формою Н-5* та НТ*. Також просить суд звернути увагу, що проходження служби в органах внутрішніх справ є державною службою особливого характеру і ніяк не ототожнюється із працею на підприємстві, а тому спірні правовідносини регулюються спеціальним законодавством: Законом України “Про Національну поліцію” та іншими численними нормативно-правовими актами. Вважає вимоги безпідставними та просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Від представника позивача 20.12.2021 надійшла відповідь на відзив (т.10 а.с.215-240,) у якій представник позивача вважає доводи відповідача у відзиві безпідставними з підстав аналогічних викладеним у позовній заяві. Вказує, що смерть ОСОБА_3 , настала в період проходження ним служби в поліції в робочий час під час перебування на чергуванні в наряді в складі ГРПП при безпосередньому виконанні ним своїх службових обов`язків по здійсненню контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками, по виявленню та припиненню адміністративних правопорушень, по здійсненню заходів щодо притягнення правопорушників до адміністративної відповідальності, а також по здійсненню проваджень у справах про адміністративні правопорушення тощо. Вказує, що відповідно до п. 3.10. Порядку № 1346 комісія з розслідування також визнає, що “нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків”, якщо він стався в період проходження служби внаслідок раптового погіршення стану здоров`я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов`язків у разі відсутності умов, зазначених у третьому, четвертому та шостому абзацах пункту 3.11 цього розділу, що визнається пов`язаним з виконанням службових обов`язків за умови, що погіршення стану здоров`я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров`я. Медичний висновок щодо зв`язку погіршення стану здоров`я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров`я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування. Вказує, що в матеріалах розслідування вказаного нещасного випадку є відсутній Медичний висновок щодо наявності чи відсутності зв`язку раптового погіршення стану здоров`я ОСОБА_3 , що потягнуло в свою чергу його раптову смерть, з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів. При цьому згідно Листа Державної установи “Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” від 16.09.2021 № 33/34-4866 керівництво ГУНП у Львівській області не зверталось з листом до ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” щодо надання висновку стосовно наявності чи відсутності зв`язку смерті ОСОБА_3 з впливом на нього небезпечних чи шкідливих факторів. Зазначає, що саме ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” є відомчим лікувально-профілактичним закладом, який обслуговує працівників поліції ГУНП у Львівській області. Відмова ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” у наданні медичного висновку не позбавляє даний медичний заклад його прямого обов`язку надати такий висновок, оскільки це прямо передбачено Порядком №1346.

Відповідно до п. 4.13. Порядку № 1346 до матеріалів спеціального розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) належать, зокрема, копія акта за формою Н-1* (НТ*) на кожного потерпілого окремо. Отже, за змістом наведених вище приписів Порядку № 1346 розслідуванню за цим нормативно-правовим актом підлягають, серед іншого, випадки смерті в підрозділі. При цьому за приписами пункту 2.1. Порядку № 1346 службове розслідування призначається не лише з приводу отримання працівником, зокрема, травм, поранень, тілесних ушкоджень, а й з приводу смерті в підрозділі. При цьому згідно вимог Порядку № 1346 за результатами розслідування нещасного випадку повинні бути складені акти за формами Н-1* та Н-5*. Будь-яких винятків щодо причин чи хвороб, чи наявності або відсутності якого-небудь травмуючого фактору чи фізичного та нервово-психічного перевантаження дані норми не містять, а тому всі доводи Відповідача про відсутність підстав для складання актів розслідування по формі Н-5* та Н-1* повністю безпідставними, незаконними, протиправними та такими що не заслуговують на увагу.

Від третьої особи Національно поліції України 30.12.2021 надійшло пояснення у справі (т.11 а.с.5-8) у якому зазначено, що 12.04.2021 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі №380/8603/20 наказом ГУНП у Львівській області №1502 утворено комісію з проведення повторного розслідування факту смерті ОСОБА_3 11.06.2021 за результатами повторного розслідування факту смерті ОСОБА_11 складені акти за формою Н-5* та НТ*. Відповідно до п. 3.29. Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (далі - Порядок), затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404, контроль за своєчасним і об`єктивним розслідуванням нещасних випадків (у тому числі поранень), їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснюють служби державного нагляду за охороною праці системи МВС України відповідно до їх компетенції та повноважень. Ці служби мають право вимагати від керівника складання актів розслідування нещасних випадків Н-5* та актів Н-1* (НТ*), їх скасування та перегляд, якщо встановлено, що допущено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів про охорону праці, або висновок комісії з розслідування нещасного випадку не відповідає обставинам події. Вказує, що посадова особа служби державного нагляду за охороною праці має право у разі необхідності (надходження скарги, незгода з висновками розслідування обставин та причин нещасного випадку, поранення або його приховування від розслідування тощо) вимагати проведення розслідування нещасного випадку і видавати обов`язкові для виконання керівником приписи за встановленою формою Н-9* (додаток 7) щодо необхідності складання акта за формою Н-1* та взяття нещасного випадку (у тому числі поранення) на облік. Зазначає, що відповідно до п. 3.15. Порядку затверджені акти Н-1* (НТ*) разом з актом розслідування нещасного випадку Н-5* не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування видаються потерпілому або його довіреній особі, а також надсилаються, зокрема, керівнику відповідної служби державного нагляду за охороною праці МВС, ГУМВС, УМВС разом з примірниками актів розслідування нещасного випадку (поранення) за формами Н-5*, Н-1* (НТ*) і копіями всіх матеріалів розслідування. При цьому п. 4 розділу XI (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Звертає увагу суду, що наказом НП України від 10.08.2017 № 840 затверджено в новій редакції Положення про Департамент управління майном Національної поліції України. Відповідно до пп. 33 п. 1 розділу III Положення Департамент управління майном Національної поліції України відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним та якісним розслідувань випадків травмування та поранення, у тому числі зі смертельними наслідками, що сталися з поліцейськими, а також забезпечує моніторинг за розслідуваннями випадків травмування, що сталися з іншими працівниками в органах поліції; бере участь у роботі комісій з розслідування нещасних випадків. Однак до Департаменту управління майном Національної поліції України скарги громадян, зокрема ОСОБА_1 , щодо незгоди з рішенням комісії ГУНП у Львівській області від 11.06.2021 про відсутність підстав для складання акту розслідування нещасного випадку за формою Н-1* по факту смерті ОСОБА_3 , та складення акту за формою НТ* не надходили. Водночас зазначає, що відповідно до п. 2.2. Порядку за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1 * і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов`язків. При цьому п. 2.4. Порядку визначено, що якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ*. Національна поліція України вказує, що за наслідками проведення спеціального розслідування комісія може прийняти одне з визначених Порядком рішень і, відповідно, оформити або акт за формою Н-1*, або акт за формою НТ*. Разом з тим, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Від третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 06.01.2021 та 14.01.2021 надійшли до суду пояснення у яких зазначено, що органи Пенсійного фонду діють в межах наданих повноважень та чинних нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України, із числа осіб, які перебували на військовій службі визначено Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон - 2262). Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплат пенсій деяким категоріям громадян” регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення та (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). Формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій призначених відповідно до Закону-2262, не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Відповідно п. 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону - 2262, право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні. Відповідно до п. б ст. 36 Закону -2262 пенсія в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків) або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї. ГУ УПФ у Львівській області повідомляє, що на підставі заяви позивача та наданих Сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції у Львівській області документів, які скеровані листом від 26.05.2020 № 187/31/01-2020, зокрема, подання на призначення пенсії, грошового атестату № 142, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_3 призначено пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону - 2262 у розмірі 30 % грошового забезпечення ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Враховуючи зазначене, просить врахувати надані пояснення під час розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до спецповідомлення 17.02.2020 у с. Замочок Жовківського району Львівської області під час перебування на службі помер інспектор СРПП №4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 .

Наказом ГУНП у Львівській області № 649 від 17.02.2020 призначено службове розслідування та створено дисциплінарну комісію.

Наказом ГУНП у Львівській області від 20.02.2020 № 52 о/с ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу в зв`язку зі смертю з 17.02.2020.

Наказом ГУНП у Львівській області від 16.03.2020 № 1011 продовжено термін службового розслідування на один місяць.

В межах проведеного розслідування, складено Протокол огляду місця нещасного випадку, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин, за формою згідно Додатку 9 до п. 4.13 Порядку № 1346, а також Ескіз місця нещасного випадку відповідно до Додатку 10 цього ж пункту.

Висновок службового розслідування з приводу можливих порушень службової дисципліни поліцейськими ГУНП у Львівській області, пов`язаних із фактом смерті інспектора СРПП №4 Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , яким встановлено факт відсутності порушень службової дисципліни під час подій 17 лютого 2020 року затверджений 17.04.2020.

Наказом ГУНП у Львівській області від 23.04.2020 № 1372, згідно порядку № 1346, створено комісію спеціального розслідування факту смерті старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 .

На засіданні 04.05.2020 комісії розслідування смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 години 35 хвилин прийняте Рішення, яке оформлено відповідним Протоколом №2 зазначеної комісії.

На засіданні комісії заслухано лікаря-терапевта М(ВЛ)К ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” Криворучко Г. С., яка детально вивчила лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_3 та висновок експерта № 152/2020 від 17.02.2020 і вказала причину смерті та причинно-наслідковий зв`язок. Також доповіла, що в даному випадку у зв`язку з відсутністю будь-якого травмуючого фактору, який міг би спричинити смерть ОСОБА_3 від захворювання: “цереброваскулярної хвороби у вигляді ішемічного інфаркту стовбурової ділянки головного мозку і стало безпосередньою причиною смерті... ”, згідно медичних нормативних документів складання актів розслідування не передбачено. Тому, комісія вирішила актів розслідування по формі Н-5, Н-1 (НТ) не складались.

Комісія ухвалила (одноголосно) вважати що смерть ОСОБА_3 настала внаслідок захворювання “цереброваскулярної хвороби у вигляді ішемічного інфаркту стовбурової ділянки головного мозку і стало безпосередньою причиною смерті... ”, будь-якого травмую чого фактору або фізичного та нервово-психічного перенавантаження не встановлено, а тому акти розслідування по формі Н-5*, Н-1*(НТ*) не складаються. Інших думок і пропозицій від членів комісії не поступило.

У подальшому Постановою № 25 від 18.06.2020 Медичною (Військово-лікарською) комісією ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” встановлено, що захворювання у ОСОБА_3 , а саме - ішемічний інфаркт стовбурової ділянки головного мозку, що призвело до набряку головного мозку і смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції (підстава: Протокол ВЛК № 20 від 18.06.2020 року).

Не погодившись з рішенням відповідача, яке оформлене протокол №2 від 04.05.2020 ОСОБА_1 оскаржила в судовому порядку.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2020 у справі №380/8623/20 визнано протиправним та скасовано Рішення Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , викладене в Протоколі № 2 засідання комісії з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 від 04.05.2020. Визнати протиправною бездіяльність Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , яка полягає у неналежному розслідуванні нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404, та не складенні за результатами розслідування вказаного нещасного випадку актів за формою Н-5* Н-1*(НТ*). Зобов`язано Головне управління Національної поліції у Львівській області повторно провести спеціальне розслідування нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у порядку та у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404, та скласти за результатами спеціального розслідування вказаного нещасного випадку акти за формами Н-5* Н-1*(НТ*) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. У задоволенні вимог про визнання протиправною бездіяльності Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області, щодо не складення акта за формою Н-1* та Н-5* і щодо зобов`язання Комісії скласти акт за формою Н-1* та Н-5*- відмовлено.

На виконання вищезазначеного рішення ГУ НП у Львівській області з метою проведення спеціального розслідування випадку смерті у підрозділі, а саме смерті ОСОБА_3 на підставі наказу від 12.04.2021 №1502 створено комісію у складі : голови комісії – заступника начальника ГУ НП у Львівській області - Ільчишина Володимира Дмитровича, членів комісії – оперуповноваженого відділу моніторингу та зонального контролю Львівського управління ДВБ НП України ОСОБА_10 , старшого інспектора ВІОС УКЗ ГУНП у Львівській області Огоновського Богдана Мироновича, начальника ВП №5 ЛРУП ГУНП у Львівській області Флиса Андрія Богдановича, завідувача сектора ДНОП УЛМТЗ ГУНП у Львівській області Слюсара Володимира Зеновійовича, начальника відділу правого забезпечення ГУНП у Львівській області Булаш Зоряни Володимирівни, голови львівської обласної організації професійної спілки атестованих працівників ОВС України Юнака Ярослава Мар`яновича, лікаря-терапевта М (ВЛ) К ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” Криворучко Галини Степанівни.

Також на виконання рішення суду у справі №380/8603/20 відповідачем надсилались запити до ДУ “ТМО МВС України по Львівській області” та КН “Жовківська лікарня” для отримання висновку щодо зв`язку погіршення стану працівника поліції ОСОБА_3 з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, або щодо протипоказання за станом здоров`я виконувати зазначену роботу та отримано інформацію, що медичні висновки неможливо надати

Так, за результатами проведеного розслідування випадку смерті у підрозділі, а саме смерті ОСОБА_3 , комісією з розслідування смерті в підрозділі було складено Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин, від 11.06.2021 за формою Н-5* та Акт №107 про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ*, затверджений 11.06.2021 року начальником ГУНП у Лвівській області ОСОБА_2 , відповідно до якого нещасний випадок, що стався 17 лютого 2020 року з інспектором СРПП №4 ВП Жовківського відділення Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_3 слід кваліфікувати згідно “Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах та підрозділах системи МВС України”, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 №1346 (із змінами та доповненнями), як такий, що трапився з ним в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.

Позивач вважає вищезазначені акти розслідування неправомірними, звернулася до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні врегульовані Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992 року №2694-ХІІ (далі - Закон № 2694).

Статтею 1 Закону № 2694 визначено поняття охорони праці - як системи правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з правовими нормами статті 14 Закону № 2694, працівник зобов`язаний: дбати про особисту безпеку і здоров`я, а також про безпеку і здоров`я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

У відповідності до статті 22 Закону № 2694 встановлено, що роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об`єднаннями профспілок.

Підзаконним нормативно-правовим актом, який регулює порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України і який діяв на час повідомлення позивача органу МВС України у якому проходив службу позивач про нещасний випадок - є “Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України”, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2002 року № 1346 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 року № 83/7404. Цей нормативно-правовий акт розроблено з метою врегулювання питань, пов`язаних з розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України.

Відповідно до п. п. 1.3., 1.4. та 2.1. Порядку № 1346 розслідування нещасних випадків (в тому числі поранень), що сталися з особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцями Національної гвардії України, курсантами (слухачами) навчальних закладів системи МВС України, проводиться з урахуванням цього Порядку (п. 1.3.). Розслідування та облік аварій в органах і підрозділах внутрішніх справ, а також професійних захворювань, що сталися з військовослужбовцями Національної гвардії України, курсантами (слухачами) навчальних закладів, особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ України (далі - працівники), відбувається згідно з діючими нормативно-правовими актами (п. 1.4.).

Відповідно до п. 2.1. Порядку №1346 розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров`я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).

Згідно з п. 2.2. Порядку №1346 за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* (додаток 1) і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.

Відповідно до п. 2.4. Порядку №1346 якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (додаток 2).

Пункт 3.1. Порядку №1346 визначає, що про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.

Згідно з п. 3.2. Порядку №1346 керівник (посадова особа), у свою чергу, зобов`язаний: терміново організувати надання медичної допомоги потерпілому, а в разі потреби доставити його до лікувально-профілактичного закладу; повідомити про те, що сталося, керівника підрозділу, службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС. Якщо потерпілий є працівником іншого підрозділу, повідомити керівника цього підрозділу, у разі нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався внаслідок пожежі, - місцеві органи державної пожежної охорони, а при гострому професійному захворюванні (отруєнні) - відповідну санітарну епідеміологічну станцію (далі - СЕС) системи МВС України; зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку в тому стані, у якому вона була на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров`ю інших працівників), а також ужити заходів до недопущення подібних випадків.

Якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався з працівником підрозділу прямого підпорядкування МВС України, розташованого в межах Автономної Республіки Крим, області, м. Севастополя, керівник зобов`язаний повідомити про це відповідну службу охорони праці УМЗ, ВМЗ ГУМВС, УМВС (п. 3.3. Порядку № 1346).

Відповідно до п. 3.4. Порядку №1346 лікувально-профілактичний заклад системи МВС про кожне звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок (у тому числі поранення) повинен протягом доби повідомити керівника підрозділу, де працює потерпілий, а в разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння) - відповідну СЕС системи МВС, терміново надсилаючи відповідне повідомлення про кожного потерпілого за встановленою формою (додаток 3).

Керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС (п. 3.5. Порядку № 1346).

Згідно з п. 3.8. Порядку №1346 комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов`язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з`ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов`язків (не пов`язаний з виконанням службових обов`язків); скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п`яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.

У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію.

Відповідно до п. 3.10 Порядку № 1346 комісія з розслідування також визнає, що “нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків”, якщо він стався в період проходження служби внаслідок:

безпосереднього впливу правопорушника (злочинця) на працівника (учинення опору, захват заручником, напад на працівника, який перебуває не при виконанні службових обов`язків, з метою помсти за законні дії з припинення правопорушення, затримання або викриття правопорушника в період служби тощо);

спроби самогубства працівника під впливом психофізіологічних, небезпечних та шкідливих факторів, пов`язаних з виконанням службових обов`язків;

травмування внаслідок нестатутних відносин (у разі відсутності вини потерпілого);

раптового погіршення стану здоров`я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов`язків у разі відсутності умов, зазначених у третьому, четвертому та шостому абзацах пункту 3.11 цього розділу, що визнається пов`язаним з виконанням службових обов`язків за умови, що погіршення стану здоров`я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чи шкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком, або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров`я. Медичний висновок щодо зв`язку погіршення стану здоров`я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров`я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит керівника підрозділу чи голови комісії з розслідування;

в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

На підставі п. 3.12. Порядку №1346 до першого примірника акта розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* долучаються: акт за формою Н-1* (НТ*), пояснення свідків, потерпілого, витяги з нормативних документів, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують місце події (робоче місце), стан технічних засобів (транспорту, устаткування, апаратури тощо), діагноз травми, медичний висновок щодо втрати здоров`я потерпілим у результаті нещасного випадку (у тому числі поранення), а в разі необхідності - також висновок щодо наявності в його організмі алкоголю, отруйних чи наркотичних речовин.

Згідно з п. 3.14. Порядку №1346 керівник підрозділу повинен розглянути і затвердити акти за формою Н-1* (НТ*) протягом доби після закінчення розслідування, а щодо випадків, які сталися за межами підрозділу, - протягом доби після одержання необхідних матеріалів.

Пунктом 3.19. Порядку №1346 передбачено, що нещасний випадок (у тому числі поранення), про який безпосереднього керівника потерпілого чи керівника підрозділу своєчасно не повідомили, або якщо втрата працездатності від нещасного випадку настала не одразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси. Питання про складання акта за формою Н-1* (НТ*) вирішується комісією з розслідування, а в разі незгоди потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси, з рішенням комісії - в порядку, передбаченому чинним законодавством.

З аналізу вищенаведених положень Порядку №1346 випливає, що за наслідками розслідування нещасного випадку комісія зобов`язана скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* і зазначити один з таких висновків про нещасний випадок (у тому числі поранення), а саме:

або нещасний випадок (у тому числі поранення) стався в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків,

або нещасний випадок (у тому числі поранення) стався в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.

Відповідно до п.3.9 Порядку №1346 комісія з розслідування визнає, що “нещасний випадок трапився при виконанні службових обов`язків”, якщо він трапився в період проходження служби під час: припинення або запобігання злочинам або правопорушенням; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод; охорони і забезпечення громадського порядку; несення постової чи патрульної служби; виявлення і розкриття злочинів, розшуку осіб, що їх учинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участі в ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій; виконання потерпілим трудових (посадових, функціональних) обов`язків за режимом роботи підрозділу, у тому числі у відрядженні; перебування на робочому місці, на території підрозділу або в іншому місці роботи чи служби (далі - робота) з моменту прибуття потерпілого в підрозділ до його відбуття, що фіксується відповідно до правил внутрішнього розпорядку підрозділу, у тому числі протягом робочого та надурочного часу, або, за дорученням керівника, у неробочий час; підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь праці, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення; проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підрозділу, або іншому транспортному засобі відповідно до укладеного договору; проведення навчання, тренувань, обов`язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах; використання власного транспорту в інтересах підрозділу з дозволу або за письмовим дорученням керівника підрозділу; провадження дій в інтересах підрозділу, у якому проходить службу (працює) потерпілий; прямування працівника до об`єкта (між об`єктами) обслуговування за затвердженими маршрутами; прямування потерпілого до місця чи з місця відрядження згідно з установленим завданням про відрядження.

Згідно з п.3.11. Порядку №1346 комісія визнає, що нещасний випадок трапився в період проходження служби і не пов`язаний з виконанням службових обов`язків, якщо нещасний випадок (у тому числі поранення) стався: за обставин, не пов`язаних з виконанням службових обов`язків, зазначених у пунктах 3.9, 3.10, 3.11; унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними або іншими отруйними речовинами, а також унаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо) за наявності медичного висновку, якщо це не викликано застосуванням цих речовин із службовою метою або порушення вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння, був відсторонений від служби (роботи) згідно з установленим порядком; під час скоєння злочинів або інших правопорушень, якщо ці дії підтверджені рішенням суду; у разі природної смерті або самогубства, за винятком випадків, зазначених у пункті 3.10 цього Порядку, що підтверджено висновками судово-медичної експертизи та органів прокуратури; унаслідок порушення потерпілим службової (трудової) дисципліни.

При цьому, судом та під час проведення розслідування нещасного випадку не встановлено наявності визначених пунктом 3.11. Порядку № 1346 обставин.

Відповідачем при повторному спеціальному розслідуванні факту смерті ОСОБА_3 встановлено одні ті ж самі загальновідомі обставини та факти, які стосуються проходження служби ОСОБА_12 та обставини настання смерті останнього.

Відповідно до п. 3 оскаржуваного Акту розслідування нещасного випадку, що ставля 17 лютого 2020 о 03 годині 35 хвилин за формою Н-5* та в п.8 оскаржувано Акту №107 про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ* від 11.06.2021 комісією зазначено, що 17 лютого 2020 о 04:18 год до ГУНП надійшло телефонне повідомлення від фельдшера БШМД №131 ЕМД м. Львова ОСОБА_13 про те. Що цього ж дня о 03:35 год по АДРЕСА_1 константовано смерть інспектора СРПП №4 Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , який перебував на службі в складі СРПП №4 Жовківського ВП у форменому однострої із вогнепальною зброєю.

Тобто комісією з спеціального розслідування вищезазначеного нещасного випадку фактично встановлену ту обставину, що ОСОБА_3 помер в період проходження служби при виконанні ним службових обов`язків.

Однак, при прийнятті оскаржуваних актів , відповідач жодним чином не обґрунтовує чому він дійшов висновку, що нещасний випадок з ОСОБА_3 не пов`язаний з виконанням службових обов`язків.

Будь-яких даних щодо алкогольного, токсичного, чи наркотичного сп`яніння у ході спеціального розслідування нещасного випадку, який трапився з ОСОБА_3 матеріалами розслідування не встановлено.

При повторному спеціальному розслідуванні відповідачем не взято до уваги постанову № 25 від 18.06.2020 медичної (Військово-лікарської) комісії ДУ “ТМО МВС України по Львівській області”, якою встановлено, що захворювання у ОСОБА_3 , а саме - ішемічний інфаркт стовбурової ділянки головного мозку, що призвело до набряку головного мозку і смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції (підстава: Протокол ВЛК № 20 від 18.06.2020 року) та матеріали медичного дослідження, яке зафіксовано у лікарському свідоцтві про смерть №152/20 від 17.02.2020.

Відповідно до лікарського свідоцтва №152/20 від 17.02.2020, причиною смерті ОСОБА_3 ішемічний інфаркт стовбурової ділянки головного мозку.

В результаті розтину, інших причин захворювання ОСОБА_3 , крім зазначених у свідоцтві, у тому числі травм, отруєння, та дії зовнішніх чинників не встановлено.

Таким чином висновок про те, що смерть ОСОБА_3 наступила під час проходження служби в поліції не при виконанні службових обов`язків суперечить фактичним обставинам справи, вимогам чинного законодавства, та зміст спірних актів в тій частині, що смерть ОСОБА_3 наступила не при виконанні службових обов`язків, повинні бути переглянуті відповідно до вимог чинного законодавства.

Отже, суд погоджується з доводами позивача щодо протиправної бездіяльності відповідача щодо неналежного розслідування нещасного випадку та того, що акт № 107 про нещасний випадок невиробничого характеру, який затверджено начальником Головного управління Національної поліції у Львівській області від 11.06.2021 (форма НТ*) та акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), що стався із ОСОБА_3 від 11.06.2021 (форми Н-5*) є протиправними та підлягають скасуванню.

Оскільки позовна вимога про зобов`язання Головне управління Національної поліції у Львівській області провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_3 17.02.2020 та скласти акти Н-5* та НТ* за висновками яких вказати, що нещасний випадок трапився в період проходження служби і пов`язаний із виконанням службових обов`язків є похідною позовною вимогою, яка також підлягає до задоволення.

Щодо посилання відповідача на те, що покладення обов`язку щодо складення акту розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* та акту про нещасний випадок (у тому числі поранення) за формою Н-1* із зазначенням в них, що нещасний випадок стався в період проходження служби і пов`язаний з виконанням службових обов`язків - є втручанням у дискреційній повноваження відповідача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як було встановлено судом, складаючи акт форми Н-5* від 11.06.2021 розслідування нещасного випадку та акт від 11.06.2021 №107 форми НТ* не було надано оцінки обставинам, за якої стався нещасний випадок із ОСОБА_3 , а суд під час розгляду справи дійшов висновку, що вказані акти є протиправними та спростовуються доказами, які містяться у матеріалах справи.

У контексті наведеного суд враховує, що відповідно до п. п. 2, 4, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За правилами ч. ч. 3-4 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зі змісту наведених норм випливає, що втручанням у дискреційні повноваження суб`єкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов`язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб`єкта владних повноважень.

Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Згідно позиції Верховного Суду, яка сформована у постановах від 13.02.2018 у справі №361/7567/15-а, від 07.03.2018 у справі №569/15527/16-а, від 20.03.2018 у справі №461/2579/17, від 20.03.2018 у справі №820/4554/17, від 12.04.2018 у справі №826/8803/15, від 03.04.2018 у справі №569/16681/16-а, дискреційні повноваження це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно якої національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (пункт 157 рішення у справі Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункт 44 рішення у справі Брайєн проти Об`єднаного Королівства (Bryan v. the United Kingdom); пункти 156-157, 159 рішення у справі Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункти 47-56 рішення у справі Путтер проти Болгарії (Putter v. Bulgaria № 38780/02).

Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова може.

Натомість, у даній справі, відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки він не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23.01.2018 у справі №208/8402/14-а та від 29.03.2018 у справі №816/303/16.

Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі Олссон проти Швеції від 24.03.1988 року) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

При цьому судом враховано, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що саме дане рішення суду буде відповідачем не виконане, в зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права.

Відповідно до частини 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Згідно частини 3 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов`язків, неналежного виконання професійних обов`язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

Суд зазначає, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.

При цьому, суд також зазначає, що встановлення підстав для винесення окремої ухвали є виключною компетенцію суду, а право на звернення сторін із заявою, клопотанням про постановлення такої ухвали положеннями КАС України не передбачено.

З огляду на викладене вище, суд наголошує, що окрема ухвала це не обов`язок суду, а право.

На даний час матеріали справи не містять доказів на підтвердження існування підстав для необхідності винесення у цій справі окремої ухвали.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено вимогу про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судових витрат.

Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України належить стягнути на користь позивачки з Головного управління Національної поліції у Львівській області, за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 2724,00 грн відповідно до квитанції №0.0.2304823977.1 від 17.10.2021.

Відповідно до статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

В позовній заяві позивач просить стягнути витрати на збір та витребування доказів по справі в сумі 199,92 грн згідно квитанції №0.0.2282060295.1 від 27.09.2021.

У відповідності до ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Судом встановлено, що позивач сплатив 199,25 грн відповідно квитанції 0№0.0.2282060295.1 від 27.09.2021 на підставі виставленого Рахунку №191 від 20.09.2021 Головного управління Національної поліції у Львівській області за послуги копіювання або друк копій документів формату А4 та меншого розміру (у тому числі двостороннього друку) у кількості 42 шт., вартістю 4,76 грн за 1 виготовлений арк.

Суд дійшов висновку, що присудженню на користь позивача підлягають вказані судові витрати у сумі 199,92 грн., оскільки такі пов`язані з розглядом справи.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати Акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), від 11.06.2021 року за формою Н-5*, що стався 17 лютого 2020 року о 03 год. 35 хв., з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області Касараб Ігорем Ігоровичем та Акт № 107 про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ*, затверджений 11.06.2021 року начальником ГУНП у Львівській області ОСОБА_2 .

Визнати протиправною бездіяльності Комісії Головного управління Національної поліції у Львівській області з спеціального розслідування випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , яка полягає у неналежному розслідуванні нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404, та не складенні за результатами розслідування вказаного нещасного випадку актів за формою Н-5* Н-1*.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ: 40108833) повторно провести спеціальне розслідування нещасного випадку, а саме випадку смерті в підрозділі, що стався 17 лютого 2020 року о 03 годині 35 хвилин з старшим лейтенантом поліції інспектором СРПП № 4 ПП Жовківського ВП Кам`янка-Бузького ВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , у порядку та у відповідності до вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого Наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за № 83/7404, та скласти за результатами спеціального розслідування вказаного нещасного випадку акти за формами Н-5* Н-1* за висновками яких вказати, що нещасний випадок трапився в період проходження служби і пов`язаний із виконанням службових обов`язків.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП : НОМЕР_2 ) з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ: 40108833), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 2724,00 грн (дві тисячі сімсот двадцять чотири гривні, 00 копійок).

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП : НОМЕР_2 ) з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ: 40108833), за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати пов`язані з розглядом справи у сумі 199,92 грн (сто дев`яносто дев`ять гривень, 92 копійки).

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гулкевич І.З.