
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/16682/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144), Адміністрації Державної прикордонної служби про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144), Адміністрації Державної прикордонної служби, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України в установленому порядку оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- визнати протиправною відмову Львівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2144) щодо оформлення та подання до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- зобов`язати Львівський прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2144) в установленому порядку оформити та подати до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Ухвалою від 05.10.2021 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 24.01.2022 суд відмовив у задоволенні клопотання представника адміністрації Державної прикордонної служби про залишення без розгляду позову.
Ухвалою від 24.01.2022 суд відмовив у задоволенні клопотання представника Адміністрації Державної прикордонної служби про залучення третьої особи.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що на початку липня 2021 року позивачу стало відомо про наявність постанови Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а (адміністративне провадження № К/9901/134/19), в якій Верховний Суд дійшов правового висновку, що є необгрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини. Виходячи з правового висновку, якого дійшов Верховний Суд у згаданій вище постанові, позивач має право на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Постанови № 393. Вважаючи порушеним право позивача на призначення пенсії за вислугу років, представником позивача 05.07.2021 в порядку досудового врегулювання спору був направлений адвокатський запит до Адміністрації Державної прикордонної служби України з проханням зобов`язати Львівський прикордонний загін оформити та подати встановленим порядком до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років старшому прапорщику запасу ОСОБА_1 , та скерувати їх для реалізації до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Одночасно представником позивача 05.07.2021 був направлений адвокатський запит до Львівського прикордонного загону з проханням оформити та направити до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років старшому прапорщику запасу ОСОБА_1 . Адміністрація Державної прикордонної служби України листом від 09.07.2021 № 115-18417/0/6-21 поінформувала, що відповідно до ст. 25 Закону України “Про Державну прикордонну службу України” пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та розмірах, встановлених Законом № 2262-ХІІ. Відповідно до пункту “а” ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше. Оскільки на дату виключення позивача зі списків особового складу 93 прикордонного загону його загальна вислуга років станом на 22.04.2015 становила 29 років 05 місяців 27 днів, з яких вислуга на військовій службі у календарному обчисленні становить лише 19 років 10 місяців 01 день, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленому пунктом “а” ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
У свою чергу, Львівський прикордонний загін листами від 15.07.2021 № 14/10052, від 23.07.2021 № 14/10438 поінформував представника позивача, що згідно з п. 3, 4 розділу III Інструкції № 760, на підрозділ персоналу та підрозділ фінансового забезпечення Львівського прикордонного загону покладено завдання щодо підготовки та подання до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідних документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, з метою їх перевірки та подальшого скерування до територіальних органів Пенсійного фонду України. У разі потреби Львівський прикордонний загін вправі витребувати необхідні документи для оформлення пенсії з особової справи ОСОБА_1 , яка на даний час знаходиться в Шевченківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки м. Львова, де позивач перебуває на військовому обліку.
Представник відповідача Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) подав відзив на позовну заяву від 23.11.2021 (вх. № 86458), у якому зазначає, що підготовка та направлення документів за заявою особи, яка не набула право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за № 1152/32604 - не передбачено. При опрацюванні відповіді на заяву позивача було встановлено, що позивач не набув право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З огляду на викладене, відсутні підстави для підготовки відповідних документів щодо направлення їх до фінансово-економічного управління ДПСУ для призначення пенсії за вислугу років. Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 26.04.2016 № 446-ос «Про визначення єдиного уповноваженого структурного підрозділу на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено Департамент фінансово-економічного забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України єдиним уповноваженим структурним підрозділом на який покладаються функції підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України необхідних документів для призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям Державної прикордонної служби України. Оскаржені дії прикордонного загону являються законними, так як відсутні підстави для підготовки відповідних документів щодо направлення їх до фінансово - економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України для призначення пенсії позивачу за вислугою років відповідно до абзацу першого пункту "а" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просить відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача адміністрації Державної прикордонної служби подав відзив на позовну заяву від 18.11.2021 (вх. № 84894), у якому зазначає, що відповідно до підпункту І пункту 1 розділу III Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за № 1152/32604, уповноважений структурний підрозділ приймає заяву про призначення пенсії та документи, згідно з Порядком № 3-1 від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Уповноважений структурний підрозділ Адміністрації Держприкордонслужби здійснює перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, обчислює вислугу років для призначення пенсії і встановлює наявність підстав для її призначення. В подальшому уповноважений структурний підрозділ наділений компетенцією направити подання при наявності підстав для призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду або відмовити у направленні такого подання за відсутності підстав для призначення пенсії за вислугу років. Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 537/1980/16-а. Оскільки у позивача відсутня вислуга 22 календарних роки і більше, він не набув права на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262- XII, тому відсутні правові підстави для оформлення документів про призначення останньому пенсії за вислугу років та направлення подання про призначення такої пенсії до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України. Просить відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача подав відповідь на відзив на позовну заяву від 30.11.2021 (вх. № 89090.)
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Державні прикордонній службі України.
Наказом начальника 93 Прикордонного загону Західного регіонального управління ДПСУ «По особовому складу» від 21.04.2015 № 72-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 інспектора прикордонної служби 1 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Шегині» 1 категорії звільнено з військової служби в запас за п. «г» (через сімейні обставини) ч. 8 ст. 26. Закону України «Про військову службу та військовий обов`язок і військову службу».
Відповідно до витягу наказу начальника 93 Прикордонного загону Західного регіонального управління ДПСУ від 22.04.2015 № № 73-ос ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону з 22.04.2015. Вислуга років станом на 22.04.2015 становить:
- календарна 19 років 10 місяці 01 день,
- пільгова - 09 років 07 місяців 26 днів,
- загальна – 39 років 05 місяців 27 днів.
Представник позивача скерував до адміністрації Державної прикордонної служби адвокатський запит від 05.07.2021 у якому просив зобов`язати Львівський прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина 2144) в установленому порядку оформити та подати до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та скерувати їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Листом від 09.07.2021 Адміністрація повідомила про відсутність підстав для надання доручення відповідному прикордонному загону про підготовку документів необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на умовах, визначених статтею 12 Закону № 2262-XII документів, їх надсилання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, обґрунтовуючи таку відмову відсутністю у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за вислугу років.
Представник позивача скерував до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) адвокатський запит від 05.07.2021 у якому просив оформити та подати до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та скерувати їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Листом від від 23.07.2021 № 14/10438 Львівський прикордонний загін повідомив, що відповідно до пункту 1 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» законодавцем чітко визначено, що адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз`яснень положень законодавства, а витребування документів з особової справи ОСОБА_1 , яка знаходиться в Личаківсько-Шевченківському-Залізничному ОРВК м. Львова Львівським прикордонним загоном суперечить пункту 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та договору укладеному між адвокатом і клієнтом про надання правової допомоги. Враховуючи вищезазначене, оформити документи для призначення пенсії ОСОБА_1 не вбачається за можливе в зв`язку з відсутністю законних підстав та відповідних матеріалів.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями статті 14 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
Статтею 25 Закону № 661-IV визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) .
Відповідно до пункту «в» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.
Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.
Згідно з статтею 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - постанова № 393), пунктом 1 якої визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховується, зокрема, військова служба в Державній прикордонній службі.
Абзацом 10 підпункту «в» пункту 3 постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах ДПС за Переліком, затверджуваним Адміністрацією ДПС України.
Кабінет Міністрів України постановою від 16.10.2014 № 533 «Про затвердження Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України» затвердив Положення про Адміністрацію ДПС України, згідно із пунктом 1 якого Адміністрація ДПС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, пункту 3 постанови № 393 та з метою вдосконалення соціального забезпечення окремої категорії військовослужбовців Державної прикордонної служби України Міністерство внутрішніх справ України наказом від 20.02.2017 № 139 затвердило Перелік посад і умов служби в органах Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ України), служба в яких військовослужбовцям зараховується до вислуги років, що дає право для призначення пенсії на пільгових умовах (далі - Перелік посад).
Суд звертає увагу на те, що статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, особам, які проходили службу в підрозділах Державної прикордонної служби. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Отже, особам, які проходили військову службу в підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України, вислуга років, що дає право для призначення пенсії відповідно до статті 12 Закону № 2262-XII обчислюється на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця.
Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, викладеною Верховним Судом у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи у позивача були наявні 19 років 10 місяців 01 день вислуги у календарному обчисленні та у пільговому обчисленні - 09 років 07 місяців 26 днів, загалом 29 років 05 місяців 27 днів.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.
У межах даної справи судом встановлено, що вислуга років позивача, яка підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 22 календарних років, відповідно позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
З урахуванням правового висновку, наведеного у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, суд погоджується з твердженням позивача про те, що наявної у нього вислуги років достатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ч. 1 ст.12 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з статтею 10 Закону № 2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду.
Статтею 48 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулюються «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справі України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з пунктом 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Відповідно до «Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 за №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України (далі МЮУ) 10.10.2018 за № 1152/32604; далі Інструкція № 760), на уповноважені структурні підрозділи покладено функції з організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства, зокрема, вони приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком № 3-1 та у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформляють особі, якій оформляється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком 3-1, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.
Враховуючи вище наведені обставини та оскільки, суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на отримання пенсії за вислугою років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-XII, слід зобов`язати відповідача оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною відмови Львівського прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина 2144) щодо оформлення та подання до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та зобов`язати в установленому порядку оформити та подати до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, суд зазначає таке.
Суд звертався увагу на те, що представник позивача скерував до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) адвокатський запит від 05.07.2021 у якому просив оформити та подати до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та скерувати їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
При цьому, листом від 23.07.2021 № 14/10438 Львівський прикордонний загін повідомив, що відповідно до пункту 1 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» законодавцем чітко визначено, що адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз`яснень положень законодавства, а витребування документів з особової справи ОСОБА_1 , яка знаходиться в Личаківсько-Шевченківському-Залізничному ОРВК м. Львова Львівським прикордонним загоном суперечить пункту 1 статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та договору укладеному між адвокатом і клієнтом про надання правової допомоги. Враховуючи вищезазначене, оформити документи для призначення пенсії ОСОБА_1 не вбачається за можливе в зв`язку з відсутністю законних підстав та відповідних матеріалів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що станом на дату звернення позивача до суду з боку Львівського прикордонного загону були відсутні будь-які дії щодо відмови щодо оформлення та подання до уповноваженого структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а лише надані роз`яснення у листі від 23.07.2021 № 14/10438.
Водночас, позивачем не доведено, а судом не встановлено, що вказаним листом відповідача порушені права та/або інтереси позивача та які підлягають судовому захисту.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) (вул. Личаківська, 74, м. Львів,79010, ЄДРПОУ 14321653), адміністрації Державної прикордонної служби (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 00034039) про визнання протиправними дій зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 24.01.2022.
Суддя Кедик М.В.