
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/22109/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Брильовського Р.М., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Західного регіонального управління ДПС України (військова частина 1468) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Західного регіонального управління ДПС України (військова частина 1468) (далі – відповідач, Західне регіональне управління), у якій просить суд:
- визнати протиправними дії Західного регіонального управління (військова частина 1468) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця);
- зобов`язати Західне регіональне управління (військова частина 1468) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що наказом Голови Державної прикордонної служби України від 25.09.2019 № 972-ОС генерал-майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас та наказом начальника Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 01.10.2019 № 460-ОС виключено із списків особового складу та усіх видів забезпечення. Позивач зазначив, що під час проходження служби йому індексація грошового забезпечення не нараховувалася та не виплачувалася, а у подальшому відповідач нарахував та виплатив йому індексацію грошового забезпечення, однак у неповному розмірі. На переконання позивача, нарахування та виплата індексації за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно проведена з порушення Порядку №1078, оскільки у грудні 2015 року внесено зміни у Порядок № 1078 постановою №1013, відповідно до п. 5 якого місяцем для обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексації є місяць підвищення тарифних ставок (окладів). З огляду на те, що останнє підвищення посадових окладів військовослужбовців відбулося 01.01.2008 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, позивачу нарахування індексації за спірний період повинно було проводитися з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), а не червня 2015 року як визначено відповідачем. У зв`язку з наведеним, просить позовні вимоги задовольнити.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що 30.11.2021 ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечення мотивує тим, що вимоги позивача не ґрунтуються на законі та є безпідставними, оскільки нарахування та виплата позивачу індексації за спірний період проведена відповідно до вимог законодавства. Відповідач вважає, що Порядок №1078 не передбачає повернення до раніше встановлених базових місяців та немає зворотної сили в часі, а тому може застосовуватися тільки до правовідносин після грудня 2015 року. З огляду на те, що у спірний період розміри тарифних окладів військовослужбовців не змінювалися, підстав для зміни місяця для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення не було. Зазначив, що визначення базового місяця належить до його дискреційних повноважень. Відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду. У зв`язку з наведеним, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи наведене, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, заперечення відповідача та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Суд встановив, що наказом Голови Державної прикордонної служби України від 25.09.2019 № 972-ОС генерал-майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас у зв`язку із скороченням штатів.
Наказом начальника Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 01.10.2019 № 460-ОС ОСОБА_1 з 01.10.2019 виключено із списків особового складу та усіх видів забезпечення.
Відповідно до витягу з послужного списку та особистих карток грошового забезпечення за 2015-2018 рр., ОСОБА_1 проходив військову службу та перебував на грошовому забезпеченні у спірний у даній справі період у Західному регіональному управлінні (військова частина 1468).
16.10.2020 представник ОСОБА_1 скерував на адресу Західного регіонального управління адвокатський запит про надання інформації про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби у Західному регіональному управлінні. У разі невиплати просив здійснити її нарахування та виплату.
У відповідь на вищезазначений запит Західне регіональне управління скерувало лист №11/6645 від 23.10.2020, у якому повідомило, що заборгованість з індексації грошового забезпечення перед ОСОБА_1 відсутня.
До вищезазначеної відповіді Західне регіональне управління надало довідку про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.11.2015 по 01.10.2019 у загальному розмірі 7013, 83 грн, відповідно до якої ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно нараховано та виплачено індексацію з урахуванням червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця).
Позивач вважає, що нарахування індексації грошового забезпечення йому проведено у неналежному розмірі, оскільки неправильно визначено базовий місяць для її нарахування, що порушує його законні права, тому звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 2 та 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
У частині 5 статті 2 Закону №1282-XII вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з статтею 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону №1282-XII порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації цих положень Закону України №1282-XII Кабінет Міністрів України постановою затвердив Порядок №1078, яким затверджено Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року 101 відсоток).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 8 пункту 4 Порядку №1078).
Статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Верховний Суд у постанові від 27 квітня 2021 року у справі № 380/1513/20 зазначив, що виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.
Суд із наявних у матеріалах справи доказів встановив, що ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення у розмірі 7013, 83 грн. Вказані обставини визнаються учасниками справи, тому відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню.
Нарахування та виплата індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за спірний період проведена з урахуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін червень 2015 року.
Позивач вважає, що з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно місяцем для обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексації грошового забезпечення повинний бути січень 2008 року.
Водночас, на переконання відповідача, нарахування та виплата індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 проведена відповідно до вимог законодавства, тому відсутні підстави для її перерахунку та виплати.
Таким чином, у даній справі спірним питання є визначення базового місяця для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року.
Суд надаючи оцінку вищенаведеним доводам сторін, виходив з наступного.
До змін внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» за приписами п. 5 Порядку №1078 було визначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
09.12.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015.
Пунктом 3 цієї постанови внесено зміни у Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 та пункт 5 викладено в такій редакції:
“5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку».
Також відповідно до внесених змін постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від грудня 2015 року, п. 10-2 Порядку № 1078 викладено у новій редакції, зокрема для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Отже, до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №1013 від 09.12.2015 базовим місяцем вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати), а базовий місяць (місяць підвищення) визначався у разі коли зросла зарплата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати.
З 01.12.2015 замість базового місяця введено поняття «місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів)».
З аналізу вищенаведених норм слідує, що з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
У постанові від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а Верховний Суд зазначив, що за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця. Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу).
Аналогічна правова позиція випливає зі змісту постанов Верховного Суду від 13 січня 2020 року у справі №803/203/17 і від 22 липня 2020 року у справі №400/3017/19.
Такого ж змісту роз`яснення надано Мінсоцполітики, яке відповідно до пункту 14 Порядку №1078 наділення повноваженнями щодо надання роз`яснень в частині застосування Порядку №1078.
Так, відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики від 08 серпня 2017 року №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18 липня 2017 року № 248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
Мінсоцполітики у листі від 28.04.2016 № 201/10/137-16 зазначило, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Враховуючи викладене та наведені у листі дані, для працівника, який працює з лютого 2014 року, обчислення індексу споживчих цін має здійснюватися з місяця підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулося у квітні 2012 року, то для визначення суми індексації такому працівнику з грудня 2015 року має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з травня 2012 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова №1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови №1294.
В подальшому, зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась з 01.03.2018 у зв`язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, зміна посадових окладів відбулась 01.01.2008 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та 01.03.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
У період з січня 2008 року по березень 2018 року тарифні ставки (оклади) військовослужбовців були незмінними.
Зважаючи на те, що з грудня 2015 року визначення місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) залежить виключно від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року саме січень 2008 року є місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), з якого здійснюється подальше обчислення індексу споживчих цін для нарахування індексації грошового забезпечення позивачу за спірний період.
Водночас як зазначив, Верховний Суд у постанові від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а, збільшення грошового забезпечення не за рахунок зростання тарифної ставки (окладу), а завдяки додатковим видам грошового забезпечення, не дає підстав вважати відповідний місяць базовим для подальшої індексації.
Однак, відповідні обставини відповідачем не враховано, оскільки нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно проведено з урахування червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), визначеного за нормами Порядку №1078 до змін внесенних Постановою №1013.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно, без законних на те підстав провів нарахування та виплату позивачеві індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), оскільки у червні 2015 року не відбулося підвищення посадового окладу позивача на законодавчому рівні.
Посилання відповідача на те, що зміни до Порядку №1078, були внесені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, яка застосовується лише з 01.12.2015, у зв`язку з чим її норми не мають зворотної дії в часі, суд відхиляє з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, дія Порядку №1078 у редакції Постанови №1013 застосовується з 01.12.2015 та поширюється на правовідносини, що виникли у цей період.
Спірні правовідносини у даній справі виникли з грудня 2015 року по лютий 2018 року, тобто у період дії Порядку №1078 у редакції Постанови 1013.
Відтак, при проведенні індексації грошового забезпечення позивача за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року з урахуванням вимог ст. 58 Конституції України, застосуванню підлягає законодавство, яке діяло на час (період) проведення такої індексації, яке передбачало, що для обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починаючи з грудня 2015 року здійснюється від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Зважаючи на вищезазначене, відповідач проаналізувавши норми Порядку № 1078 в редакції, яка діяла до 01.12.2015 та після цієї дати, зробив неправильне тлумачення цих норм та дійшов помилкового висновку, що на правовідносини за участю позивача (з грудня 2015 року по лютий 2018 року) мають поширюватися приписи Порядку № 1078 в редакції, яка діяла до 01.12.2015.
Стосовно тверджень відповідача, що Порядок №1078 не передбачає повернення до раніше встановлених базових місяців, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", Урядом було надано Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Таким чином, Уряд був зобов`язаний вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 pоку, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
Як встановлено судом та не заперечуються відповідачем, жодних підвищень посадових окладів військовослужбовців, окрім тих, які відбулися відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 та від 30.08.2017 №704 не було.
Європейського суду з прав людини у рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovdandPine v. The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv. Croatia), «Трго проти Хорваті») (Trgo v. Croatia) виклав позицію щодо застосування принципу «належного урядування», згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосується.
З урахування вищенаведеного суд вважає, безпідставними доводи відповідача у цій частині, оскільки не підвищення посадових окладів військовослужбовців не надавало право відповідачу порушувати норми діючого на час виникнення спірних правовідносин законодавства та нараховувати позивачу індексацію з грудня 2015 року за нормами Порядку №1078, які втратили чинність.
Доводи відповідача про пропуску позивачем місячного строку звернення до суду є помилковими, оскільки індексація є складовою грошового забезпечення військовослужбовців, тому строк звернення до суду з вказаним позовом не обмежується будь-яким строком.
Аналогічного змісту позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 29 вересня 2021 року у справі 160/8332/20, у якій Верховний Суд зазначив, що індексація є складовою заробітної плати (додатковою заробітною платою) і у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком, як це передбачено частиною другою статті 233 КЗпП України. До того ж на військовослужбовців поширюється дія КЗпП України, в тому числі вказаної статті, у тих випадках, коли спеціальним законодавством не врегульовані особливості щодо строку звернення до суду з позовом про стягнення належного військовослужбовцю суми грошового забезпечення.
Щодо доводів відповідача, що визначення базового місяця належить до його дискреційних повноважень, суд зазначає наступне.
Верховний Суд у постанові від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а зазначив, «що повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
У цьому контексті Суд додатково зауважує, що за змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця.
Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу).
Тому у разі настання, визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов`язати до її вчинення у судовому порядку.
Застосовуючи ці підходи до справи ОСОБА_1 , Верховний Суд вважає помилковим висновок суду апеляційної інстанції про те, що зобов`язання відповідача нарахувати й виплатити індексацію грошового забезпечення з одночасним визначенням базового місяця для цієї індексації є втручанням у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень.»
Зважаючи на вищенаведене, суд з урахування позиції Верховного Суду від 29.11.2021 у справі №120/313/20-а вважає безпідставними доводи відповідача, що визначення базового місяця належить до його дискреційних повноважень.
Верховний Суд у справі № 580/1881/19 від 21.10.2020 зазначив, що адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений відповідними повноваженнями, зокрема, частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Частиною 5 статті 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права (ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
З урахуванням вищезазначених висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахування червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базових місяців) та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити із урахування виплачених сум.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1468) (79017, м. Львів, вул. Мечникова 16-а, код ЄДРПОУ: 14321647) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1468) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням червня 2015 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця).
Зобов`язати Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 1468) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця), виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.М. Брильовський