Рішення № 103142573, 21.01.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
200/10003/21
Номер документу
103142573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 200/10003/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Донецького окружного адміністративного суду до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

12.10.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вищевказаний позов, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 235, прийняте 29 квітня 2021 року управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 28.04.2021 посадовими особами Слов`янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області за наслідками планової виїзної документальної перевірки щодо дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України Донецьким окружним адміністративним судом складений Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України № 30 (далі – Акт).

За висновками Акта позивач, як страхувальник, порушив вимоги частини 1 статті 31 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 3.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці і соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.

Порушення, на думку відповідача, полягає у безпідставному прийнятті «протокольного рішення про призначення та надання матеріального забезпечення по листку непрацездатності, виданого та заповненого з порушенням законодавства, а саме у листку непрацездатності, виданому ОСОБА_1 , АДТ № 742036 з 03.02.2020 по 13.02.2020, у графі «Звільнення від роботи» у другому стовпчику «До якого числа» невірно вказані місяці, а саме замість лютого вказаний січень. Сума неправомірно витрачених коштів за 11 днів складає 3855,83 грн, заява - розрахунок № 000618 від 20.02.2020, фінансування отримано від Фонду 13.03.2020, сплачено застрахованій особі 17.03.2020.

29.04.2021 управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на підставі Акта прийнято рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій № 235. У зв`язку з порушенням частини 1 статті 31 Закону України від 23.09.1999 № 1105 «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та пункту 3.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, позивач має повернути Фонду неправомірно витрачені кошти в сумі 3855,83 грн та застосовано штраф у розмірі 50% від неправомірно витраченої суми страхових коштів в сумі 1927,92 грн. Загальна сума, яка підлягає перерахуванню Фонду, складає 5783,75 грн.

21.05.2021 позивач оскаржив спірне рішення до постійно діючої спеціальної Комісії з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області. Рішенням № 8 від 10.06.2021 комісія відмовила у задоволенні скарги.

Донецький окружний адміністративний суд оскаржив рішення до спеціальної комісії Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів. За результатами розгляду скарги листом від 20.07.2021 №1692-11-1 виконавча дирекція ФСС України повідомила суду, що перевірка відбулась в межах чинного законодавства і рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області № 235 є правомірним.

Позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки описка лікаря при заповненні листка непрацездатності ОСОБА_1 АДТ № 742036 з 03.02.2020 по 13.02.2020, що допущена у графі «Звільнення від роботи» у другому стовпчику «До якого числа» і полягала у невірному найменуванні місяця: січень замість належного – лютий, не спростовує настання страхового випадку з його правовими наслідками, не є підставою для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності у розумінні вимог частини 1 статті 23 Закону № 1105, перелік підстав за якою є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Тому виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі в даному випадку є законною та обґрунтованою, і не може розглядатися як «неправомірне витрачання страхових коштів».

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

18.10.2021 від позивача на адресу суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в обґрунтування якої позивач послався на те, що незважаючи на оскарження рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 29 квітня 2021 року № 235 в судовому порядку, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області прийнято чергове рішення № 235/1 від 09.08.2021 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, яке винесено на підставі довідки від 04.08.2021 про несвоєчасне повернення Донецьким окружним адміністративним судом коштів Фонду в сумі 5783,75 грн за рішенням № 235 від 29.04.2021.

За новим рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області страхувальник зобов`язаний сплатити фінансові санкції (штраф 578,38 грн та пеню 40,49 грн) на загальну суму 618,87 грн.

Позивач вважає, що рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2021 № 235/1 є протиправним, винесеним передчасно, в порушення вимог ст. 15, 17 чинного Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та належить до скасування.

З урахуванням викладеного позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області № 235/1 від 09.08.2021 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду.

Ухвалою суду від 18.10.2021 позов було залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 08.11.2021 позивачу продовжено строк для усунення недоліків на сім днів з дня отримання копії ухвали.

У встановлений судом строк позивачем недоліки було усунуто.

Ухвалою суду від 22.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача 13.12.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.

Слов`янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - відділення) за результатами планової виїзної перевірки був складений акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів (далі - акт перевірки) Фонду соціального страхування України від 28.04.2021 року № 30 відносно страхувальника Донецький окружний адміністративний суд.

Відповідно до акту перевірки виявлено порушення ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» по листку непрацездатності АДТ № 742036, а саме в графі «Звільнення від роботи» в чотирьох строках вказаний місяць січень замість лютого. Також у строчці стати до роботи також неправильно вказано місяць січень замість лютого. Під час перевірки страхувальником було надано пояснення щодо проведення документальної перевірки та складеного акта перевірки. Зміст пояснень наступний «Члени комісії залишили поза увагою описку лікаря, який оформлював лист непрацездатності». Інших зауважень або заперечень щодо змісту акту перевірки не надходило.

На підставі акта перевірки управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області було винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 29.04.2021 № 235 на загальну суму 5783,75 грн (неправомірно витрачені кошти - 3855,83 грн та фінансові санкції 50% - 1927,92 грн (далі - рішення).

У зв`язку з несплатою протягом 10 робочих днів страхових коштів Фонду 09.08.2021 управлінням винесене рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду № 235/1 на суму 618,87 грн.

Відповідач вважає виявлене порушення, яке зафіксовано в акті перевірки, мало місце та обґрунтовується безпідставним прийняттям протокольного рішення комісією із соціального страхування страхувальника про призначення та надання матеріального забезпечення по листку непрацездатності, виданому та заповненому з порушенням чинного законодавства, а саме частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV із змінами та доповненнями (далі - Закон України № 1105- XIV) та пункту 3.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція № 532). Також відповідно до акта перевірки страхувальником було надано наступні пояснення «члени комісії залишили поза увагою описку лікаря, який оформлював лист непрацездатності». Згідно Постанови Правління Фонду від 19.07.2018 року № 13 «Про затвердження Положення про комісію (Уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності» комісія (уповноважений) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства) створюється (обирається) та діє на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство), що використовує найману працю, незалежно від форм власності і господарювання. Організація роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства здійснюється на паритетних засадах її членами, делегованими до неї роботодавцем та представником застрахованих осіб (представницькими сторонами). Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана приймати рішення про призначення матеріального забезпечення, приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення, враховуючи зазначене, комісія (уповноважений) із соціального страхування при прийнятті рішення про призначення матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 повинна була розглянути підставу, правильність видачі та заповнення листка непрацездатності серії АДГ № 742036 з урахуванням вимог статті 31 Закону України № 1105, Інструкції № 455 та № 532. Листок непрацездатності є підставою для призначення матеріального забезпечення лише у разі, якщо він виданий на підставі Інструкції № 455, а його зміст та форма відповідають вимогам Інструкції № 532. Частиною 5 ст. 15 Закону України № 1105 визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення. Відповідно до частини шостої статті 15 Закону № 1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів Фонду роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50% такої суми. При цьому неправомірно витрачену суму коштів та штраф роботодавець сплачує з власних джерел та ні в якому разі не утримує ці суми з застрахованої особи.

На підставі викладеного відповідач вважає, що рішення управління № 235 від 29.04.2021 є правомірним та не належить до скасування.

Під час винесення рішення, на думку відповідача, дотримані строки, встановлені Порядком перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого постановою правління Фонду № 23 від 02.10.2020.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (арк. спр. 101-106).

Від позивача 20.12.2021 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що Донецьким окружним адміністративним судом не були і не могли бути порушені вимоги частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», оскільки вказана стаття є декларативною, не покладає на позивача жодних обов`язків, а лише проголошує, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

У даному випадку підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_1 слугував листок непрацездатності АДТ № 742036.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі визначені Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці і соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція № 532), та Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 року за № 1005/6196, в редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 11 листопада 2020 року № 2593 (далі - Інструкція № 455).

Згідно з пунктом 8.3 Інструкції № 455 відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несуть лікарі.

Описка лікаря при заповненні листка непрацездатності ОСОБА_1 АДТ № 742036 з 03.02.2020 по 13.02.2020, що допущена у графі «Звільнення від роботи» у другому стовпчику «До якого числа» і полягала у неправильному найменуванні місяця: січень замість належного – лютий, не спростовує настання страхового випадку з його правовими наслідками, не є підставою для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності у розумінні вимог частини 1 статті 23 Закону №1105-ХІУ, перелік підстав за якою є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Тому виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі в даному випадку є законною та обґрунтованою і не може розглядатися як неправомірне витрачання страхових коштів.

Позивач зазначає, що, враховуючи настання страхового випадку, на виконання вимог статей 15, 16 Закону № 1105-XIV та Інструкції № 532, позивач, як страхувальник, був зобов`язаний надати матеріальне забезпечення (страхові виплати за соціальні послуги, передбачені Законом № 1105-XIV) застрахованій особи – ОСОБА_1 за листком непрацездатності АДТ № 742036 (з 03.02.2020 по 13.02.2020), що здійснив належним чином.

Таким чином, на думку позивача, спірні рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 29.04.2021 № 235 та від 09.08.2021 № 235/1 винесено з порушенням вимог Закону № 1105-XIV, п.п. 7.1, 7.2, 7.3 розділу VII Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23, і вони належать до скасування (арк. спр. 154-155).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.

Слов`янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - відділення) за результатами планової виїзної перевірки складено акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів (далі - акт перевірки) Фонду соціального страхування України від 28.04.2021 № 30 відносно страхувальника - Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідно до акту перевірки виявлено порушення ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» по листку непрацездатності, виданому ОСОБА_1 , АДТ № 742036, а саме в графі «Звільнення від роботи» у другому стовпчику «До якого числа» невірно вказані місяці, а саме замість лютого вказано січень. Сума неправильно витрачених коштів за 11 днів складає 3855,83 грн, заява-розрахунок № 000618 від 20.02.2020, фінансування отримано від Фонду 13.03.2020, сплачено застрахованій особі 17.03.2020. Під час перевірки страхувальником було надано пояснення щодо проведення документальної перевірки та складеного акта перевірки такого змісту: «Члени комісії залишили поза увагою описку лікаря, який оформлював лист непрацездатності» (арк. спр. 4-10).

Оглядом листка непрацездатності серії АДТ № 742036, виданого ОСОБА_1 , встановлено, що листок непрацездатності видано 03 лютого 2020 року, у графі «Звільнення від роботи» у другому стовпчику «До якого числа» замість місяця лютого вказано січень (арк. спр. 12).

На підставі акта перевірки управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 29.04.2021 № 235 на загальну суму 5783,75 грн. (неправомірно витрачені кошти - 3 855,83 грн та фінансові санкції 50% - 1 927,92 грн) (далі - рішення) (арк. спр. 11).

Не погодившись з рішенням управління, страхувальник 21.05.2021 подав до комісії з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - комісія) скаргу на рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 29.04.2021 № 235 (арк. спр. 13-14).

Рішенням постійно діючої спеціальної комісії з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 10.06.2021 № 8 у задоволенні скарги страхувальника Донецького окружного адміністративного суду було відмовлено у зв`язку з порушенням частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІУ із змінами та доповненнями (далі - Закон України № 1105-ХІV) та пункту 3.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (арк. спр. 15).

22.06.2021 Донецький окружний адміністративний суд подав скаргу від 17.06.2021 № 09-12/498/21 на рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області № 235 від 29.04.2021 до спеціальної комісії Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів (арк. спр. 16-17).

20.07.2021 виконавча дирекція Фонду соціального страхування надала відповідь № 1692-11-1 про відмову в задоволенні скарги (арк. спр. 18-21).

09.08.2021 управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області винесено рішення № 235/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, згідно з яким до Донецького окружного адміністративного суду застосовано фінансові санкції в таких розмірах: 578,38 грн штраф у розмірі 10% несвоєчасно повернутих страхових коштів; 40,49 грн пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу; загальна сума – 618,87 грн (арк. спр. 142).

Донецький окружний адміністративний суд подав до комісії з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області скаргу від 20.08.2021 № 09-12/597/21 на рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 09.08.2021 № 235/1 (арк. спр. 145-146).

Рішенням постійно діючої спеціальної комісії з питань вирішення спорів при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 30.08.2021 № 14 у розгляді скарги від 20.08.2021 № 09-12/597/21 відмовлено у зв`язку з вирішенням спору в судовому порядку (арк. спр. 149).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-ХІV (далі - Закон № 1105-ХІV) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я.

Згідно з частиною другою статті 15 Закону № 1105-ХІV роботодавець зобов`язаний, зокрема, надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

Частиною п`ятою цієї статті визначено, що роботодавець несе відповідальність за:

1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення;

2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом;

3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду;

4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом.

Положеннями частини шостої цієї статті встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до статті 19 Закону № 1105-ХІV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 31 Закону № 1105-ХІV визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.

Зокрема, порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регулюється: Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою спільним наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055 (далі - Інструкція № 532), а також Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 № 455, який погоджено Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі реорганізованих у Фонд соціального страхування України), та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.12.2001 за № 1005/6196 (далі - Інструкція № 455).

Згідно з пунктом 1 Інструкції № 532 листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою.

Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.

За пунктом 3.12 Інструкції № 532 у графі «Звільнення від роботи» у першому стовпчику «З якого числа» дата видачі ЛН ( za454-04 ) (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику «До якого числа включно» дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику «Підпис та печатка лікаря» продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря.

У пункті 3.13 Інструкції № 532 визначено: у графі «Стати до роботи» вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється «Продовжує хворіти» та зазначається номер нового ЛН.

Відповідно до п. 4.5 Інструкції № 532 у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я «Для листків непрацездатності». На бланку листка непрацездатності дозволяється не більше двох виправлень.

Згідно з пунктом 8.3 Інструкції № 455 за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.

Відповідно до пункту 8.5 вказаної Інструкції у разі виявлення порушень правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, незадовільного стану експертизи тимчасової непрацездатності лікувально-профілактичний заклад може бути позбавлений права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому порядку.

Тобто відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар, а не страхувальник.

Як установлено судом, підставою для прийняття спірних рішень стало зазначення в листку непрацездатності серії АДТ № 742036 місяця «січень» замість «лютий». При цьому настання самого страхового випадку відповідачем не заперечується.

Частиною третьою статті 30 Закону № 1105-ХІV встановлено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України 19.07.2018 № 13 (далі - Положення № 13), передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Статтею 23 Закону № 1105-ХІV визначено вичерпний перелік підстав для відмови у страхових виплатах, а саме зазначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:

1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення;

2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;

3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

5) у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням;

6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.

В даному випадку жодна з визначених підстав не мала місця у правовідносинах сторін, відповідно, інша підстава відмови не може бути застосована Фондом.

Положенням № 13 та Законом № 1105-ХІV вказаним комісіям не надано повноважень щодо надіслання закладу охорони здоров`я листка непрацездатності або його повернення застрахованій особі з метою виправлення відповідних недоліків та, відповідно, нененадання допомоги по тимчасовій непрацездатності до виправлення цих недоліків.

Суд зазначає, що Інструкцією № 532 не передбачено здійснення контролю за правильністю видачі листків непрацездатності комісіями (уповноваженим) із соціального страхування, які створюються на підприємстві.

При цьому суд звертає увагу на те, що за приписами частини першої статті 31 Закону № 1105-ХІV порядок такого контролю встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом, а не самим Фондом.

Таким чином, незважаючи на надання частиною третьою статті 30 Закону № 1105-ХІV комісіям (уповноваженому) підприємства компетенції розглядати підставу і правильність видачі листків непрацездатності, законодавець не встановив наслідків реалізації цієї компетенції при наявності окремих недоліків в оформленні цих листків непрацездатності та не визначив такої підстави для відмови у наданні застрахованій особі допомоги по тимчасовій витраті працездатності, як наявність недоліків в оформленні листка непрацездатності.

Також суд зауважує, що відповідач не зазначив, яким чином повинен був діяти позивач у спірних правовідносинах з метою ефективного забезпечення права застрахованих осіб на своєчасне отримання відповідної допомоги, оскільки позивач не має владних управлінських функцій над закладами охорони здоров`я для зобов`язання останніх дотримуватись порядку складання та видачі листків непрацездатності.

З урахуванням наведеного, з огляду на те, що відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар закладу охорони здоров`я, на підприємство не може бути покладена вина за неправильне заповнення лікарняних листків, а особу, з приводу непрацездатності якої такі листки видані, не може бути позбавлено компенсації, яка настала у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності останньої.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі № 802/2184/16-а.

Аналізуючи надану суду копію листка непрацездатності, складеного з помилками, суд доходить висновку про наявність технічних описок в ньому при зазначенні місяця, які не нівелюють факту настання страхового випадку та не звільняють від обов`язку виплати страхових сум у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.

З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 29.04.2021 № 235 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду та від 09.08.2021 № 235/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду є протиправними та належать до скасування.

З огляду на викладене адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що належить до задоволення.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 4540,00 грн (арк. спр. 82, 93, 94).

У зв`язку із задоволенням адміністративного позову, відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати у розмірі 4540,00 грн.

Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Донецького окружного адміністративного суду (місцезнаходження: вул. Добровольського, буд. 1, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 35099148) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (місцезнаходження: вул. Свободи, буд. 5, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 41325231) про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 29.04.2021 № 235 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду та від 09.08.2021 № 235/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь Донецького окружного адміністративного суду судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4540,00 грн (чотири тисячі п`ятсот сорок грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун