Рішення № 103142353, 19.01.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2022
Номер справи
360/8368/21
Номер документу
103142353
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 січня 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8368/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в письмовому провадженні позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20 грудня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач просить:

- визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області, що полягає в незарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періодів роботи на шахті виробничого об`єднання «Антрацит» з 13.09.1991 по 04.06.1996 протиправною;

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за роботи на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 13.09.1991 по 04.06.1996, здійснивши перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - з 01.09.2021.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач 09.08.2021 звернувся до Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 3455- VI.

Листом №3591-3854/4-02/8-1200/21 від 08.09.2021 відповідач відмовив позивачу в перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 3455-УІ. Відмова мотивована тим, що до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, позивачу не було зараховано періоди роботи з повним робочім днем під землею на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 04.06.1996.

Відповідач посилається на те, що надані позивачем документи для перерахунку пенсії, що підтверджують наявність необхідного стажу, не можуть бути застосовані, видані підприємствами, що знаходяться на непідконтрольній українській владі

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в не зарахуванні до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по вищевказаних періодів роботи.

Ухвалою суду від 28.12.2021 відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 11.01.2022 надано відзив на позовну заяву (а.с.33-40), в якому він просить відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю з огляду на те, що 21.02.2020 позивач звернувся до Марківського відділу обслуговування громадян Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з питання призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та за результатами атестації робочих місць згідно з пунктом 2 розділу XV (прикінцеві положення) Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пенсію позивачеві призначено з 21.02.2020 при загальному стажі 32 роки 09 місяців 03 дні (стаж враховано по 31.05.2014). з них: роботи підземні, професії згідно списку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 № 202. зараховано 13 років 01 місяць 4 дні. Пільговий стаж роботи за списком № 1 позивачу зараховано за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за періоди: з 29.01.2001 по 03.11.2001. з 01.01.2002 по 29.07.2002, з 05.08.2002 по 29.11.2002. з 28.12.2002 по 31.05.2014. Стаж роботи на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» за період з 13.09.1991 по 04.06.1996, зараховано як страховий стаж на загальних підставах.

На звернення позивача, яке надійшло для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 1.09.2021 та зареєстровано за №3854/4-1200-21 щодо зарахування стажу роботи за списком № 1 та здійснення перерахунку пенсії відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в порядку Закону України «Про звернення громадян», надано відповідь № 3591-3854/4-02/08-1 200/21 від 08.09.2021, відповідно до якої долучені позивачем до звернення від 01.09.2021 року щодо проведення перерахунку пенсії довідки: № 2733. 2736. 2738 від 10.06.2021 та копі наказу № 195 від 05.08.1997 не можуть бути враховані взагалі, оскільки відповідно до Закону № 1207 вони не створюють правових наслідків за не підлягають виконанню.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_1 ) 21.02.2020 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії зі віком (а.с. 61) та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 21.02.2020 (а.с. 69).

Відповідно до рішення від 17.10.2018 № 1238500084 страховий стаж позивача складає 32 роки 09 місяців 03 дні, з них за списком № 1 - 13 років 01 місяць 4 дні (а.с. 69).

01.09.2021 позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу позивачу період роботи з 13.09.1991 по 04.06.1996 на шахті «Комсомольська» в/о «Антрацит» (а.с. 41), разом з якою надав довідку про підтвердження атестації робочих місць за вказаний період.

Листом від 08.09.2021 № 3591-3854/Ч-02/8-1200/21 відповідач повідомив позивачу, що пільговий стаж нараховано 13 років 01 місяць 4 дні за періоди з 29.01.2001 по 03.11.2001, з 01.01.2002 по 29.07.2002, з 05.08.2002 по 29.11.20002, з 28.12.2002 по 31.05.2014. При цьому, до пільгового стажу не було зараховано період роботи на шахті «Комсомольська» в/о «Антрацит» з 13.09.1991 по 04.06.1996. Вказаний період роботи врахований як страховий стаж на загальних підставах. Довідки, надані позивачем до заяви про перерахунок пенсії, відповідачем не прийняті до розгляду, оскільки вони видані підприємством, установою, організацію або їх правонаступники, що розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції (а.с. 18-19).

Згідно з інформацією, що зазначена в трудовій книжці позивача ( а.с. 20-27):

Запис № 2 від 13.09.1991 – прийнятий гірником підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 13.09.1991 № 423-ок;

Запис № 3 від 25.06.1993 – переведений учнем ГРОЗ з повним робочим днем під землею, наказ від 25.06.1993 № 258-ок;

Запис № 4 від 04.08.1993 – переведений ГРОЗ з повним робочим днем під землею, наказ від 04.08.1993 № 304-ок;

Запис № 5 від 04.06.1996 – звільнений, наказ від 09.08.1996 № 209-ок.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);

- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які підтверджують факт роботи. Крім того, позивачем надано уточнюючі довідки №2733, 2736, 2738 від 10.06.2021.

З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

До вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування позивачу до його пільгового стажу на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 13.09.1991 по 04.06.1996.

Щодо вимог про зобов`язання провести перерахунок пенсії позивачу на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З матеріалів справи вбачається, що при призначенні пенсії позивачу враховано до пільгового стажу за списком № 1 – 13 років 01 місяць 4 день. З урахуванням періоду роботи позивача з 13.09.1991 по 04.06.1996 (4 роки 8 місяців 23 дні), підземний пільговий стаж останнього складає 17 років 9 місяців 27 днів (13 років 01 місяць 4 день + 4 роки 8 місяців 23 дні), що є більш ніж 15 років, тому норми ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинні бути застосовані при призначенні його пенсії.

Разом з тим, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного розгляду документів щодо перерахунку пенсії позивачу.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позову до суду було сплачено судовий збір в сумі 908 грн, що підтверджується квитанцією від 15.12.2021 № 34043 (а.с. 9).

Оскільки у цій справі позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, судовий збір у розмірі 908,00 грн. на користь позивача належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, вул. Шевченко, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області, що полягає в незарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періодів роботи на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 13.09.1991 по 04.06.1996 протиправною.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за роботи на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 13.09.1991 по 04.06.1996, здійснивши перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» за заявою від 01.09.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Тихонов