
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/7667/21
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі – ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
Позов мотивував тим, що з вересня 2016 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. У зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам позивач у листопаді 2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-65вих-20 від 04.11.2020 року про заробітну плату, яка видана відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру" та рішення Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26.03.2020 року. Відповідачем за цією заявою було прийнято рішення №935250825443 від 17.11.2020 року про перерахунок пенсії за вислугу років із розрахунку 60% від заробітної плати та із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Вказане рішення позивач отримав у квітні 2021 року. Згодом відповідач прийняв додаткове рішення №935250825443 від 13.05.2021 року про перерахунок пенсії позивача, у якому також обмежив максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Позивач не погоджується з наведеними у цих рішеннях розрахунками, зокрема зменшенням відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 60% від суми місячного заробітку та обмеженням розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Позивач стверджує, що відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, за яким його призначено пенсії, він має право на отримання пенсії у розмірі 90% заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, а норми Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року та абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо обмеження максимального розміру пенсії на нього не поширюються. З цих підстав позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області №935250825443 від 17.11.2020 року та додаткове рішення №935250825443 від 13.05.2021 року про відмову у проведенні перерахування йому пенсії із 01.10.2020 року із розрахунку 90% і призначення її у розмірі 60% від заробітної плати (грошового забезпечення), визначеної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-65вих-20 від 04.11.2020 року, із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії - десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.10.2020 року перерахунок та подальшу виплату йому пенсії за вислугою років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-65вих-20 від 04.11.2020 року, довічно без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити йому виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідки №21-65вих-20 від 04.11.2020 року про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії.
Ухвалою судді від 26.10.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах прокуратури, а наказом прокурора Кіровоградської області №78-к від 29.04.2020 року був звільнений з органів прокуратури на підставі пункту 9 частини 1 статті 51 Закону України "Про прокуратуру".
З 22.09.2016 року органами Пенсійного фонду на виконання постанови Кіровського районного суду м. Кіровограда від 01.12.2016 року у справі №404/6383/16-а позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року у розмірі 90 % від суми заробітної плати. (а.с. 76 – 80, 81)
У листопаді 2020 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградської області із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-65вих-20 від 04.11.2020 року. Відповідно до цієї довідки розмір заробітної плати за нормами, чинними станом на 11.09.2020 року, за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу обласної прокуратури становить 70 009, 33 грн. (а.с. 20)
Відповідачем прийнято рішення №935250825443 від 17.11.2020 року про перерахунок пенсії позивача за вислугу років. Обчислено її розмір, виходячи з 60% суми заробітку у 70009, 33 грн., вказаного у довідці №21-65вих-20 від 04.11.2020 року, та обмежено максимальний розмір пенсії з 01.10.2020 року – сумою 17120 грн., з 01.12.2020 року – сумою 17690 грн. (а.с. 34)
Згодом у зв`язку зі зміною мінімального прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, за Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", відповідачем прийнято рішення №935250825443 від 13.05.2021 року про перерахунок пенсії позивача за вислугу років. Обчислено її розмір, виходячи з 60% суми заробітку у 70009, 33 грн., вказаного у довідці №21-65вих-20 від 04.11.2020 року, та обмежено максимальний розмір пенсії з 01.07.2021 року – сумою 18540 грн., з 01.12.2021 року – сумою 19340 грн. (а.с. 34, 106)
Не погодившись з такими рішеннями відповідача, а саме із зменшенням відсотку та обмеженням розміру пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
З 15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 року та втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.
Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів.
Згідно з частиною 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно з частиною 4 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Частиною 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (у редакції, чинній на момент прийняття цього Закону) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Проте Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VІІI від 28.12.2014 року (набрав чинності 01.01.2015 року) частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладена в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України. Проте Кабінет Міністрів України впродовж 2015– 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Отже чинна з 13.12.2019 року норма частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
У судових рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ або Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.
Вирішуючи у цій зразковій справі питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Суд вказав, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії у 2016 році він працював на посаді начальника відділу прокуратури Кіровоградської області, яка мала статус регіональної прокуратури, а пенсія за вислугу років була призначена позивачу виходячи з розміру місячного заробітку за цією посадою.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" №113-IX від 19.09.2019 року, який набрав чинності 25.09.2019 року, запроваджено реформування системи органів прокуратури та передбачено створення замість регіональних прокуратур обласних прокуратур.
Відповідно до наказу Генерального прокурора №414 від 08.09.2020 року "Про день початку роботи обласних прокуратур" Кіровоградська обласна прокуратура розпочала діяльність 11.09.2020 року, а з цього моменту умови оплати праці її працівників регулюються статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Отже, запровадження з 11.09.2020 року нових умов праці та складових заробітної плати працівників обласних прокуратур у розумінні частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII стало обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсій, призначених працівникам прокуратури за вислугу років.
Кіровоградська обласна прокуратура з метою перерахунку пенсії позивача у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам видала позивачу довідку №21-65вих-20 від 04.11.2020 року про заробітну плату за прирівняної посадою начальника відділу обласної прокуратури.
У цій довідці вказані складові заробітної плати, визначені статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" станом на 11.09.2020 року, а розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, зазначений у цій довідці (70009, 33 грн.), перевищував розмір заробітної плати, визначений станом на 06.09.2017 року у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-108вих-20 від 18.03.2020 року (36617,09 грн.), виданій відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, спонукання відповідача повести перерахунок пенсії позивача на підставі якої було предметом спору в адміністративній справі №340/3066/20.
Тож відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (яка застосовується з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019) позивач, як працівник прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", з 11.09.2020 року знову набув право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, а перерахунок його пенсії має бути проведений з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.10.2020 року.
Відповідач врахував довідку Кіровоградської обласної прокуратури №21-65вих-20 від 04.11.2020 року та з 01.10.2020 року здійснив перерахунок пенсії позивача, зменшивши при цьому її відсоткове значення з 90% до 60% та обмеживши її максимальний розмір десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Внаслідок цього розмір пенсії позивача, яка підлягала до виплати, з 01.10.2020 року склав 17 210 грн. (1721 грн. х 10). У зв`язку зі зростанням мінімального прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність Законами про Державний бюджет України на 2020 та 2021 роки, відповідач здійснював відповідні перерахунки, внаслідок чого позивач отримував пенсію з 01.12.2020 року у розмірі 17 690 грн. (1 769 грн. х 10), з 01.01.2021 року - у розмірі 17 690 грн. (1 769 грн. х 10), з 01.07.2021 року - 18 540 грн. (1 854 грн. х 10), з 01.12.2021 року - 19 340 грн. (1 934 грн. х 10).
Як свідчить зміст листів ГУ ПФУ в Кіровоградській області №3329-3771/С-03/8-1100/20 від 02.12.2020 року, №5048-5375/Г-92/801100/21 від 29.07.2021 року, наданих у відповідь на звернення позивача, відповідач при цьому керувався частиною 2 статті 86, абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII. (а.с. 31, 38)
Згідно з положеннями абзацу 6 пункту 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VII від 06.12.2016 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.
Пунктом 2 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року установлено, що порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №911-VIII від 24.12.2015 року цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року, а дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом.
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову від 21.12.2021 року у справі №580/5962/20, у якій сформулював правові висновки щодо розміру відсотку, який підлягає застосуванню при перерахунку пенсії, призначеної працівнику прокуратури відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII, а також застосування при перерахунку такої пенсії обмеження її граничного розміру.
У цій постанові Верховний Суд вказав, що до правовідносин щодо визначення відсоткового значення розміру пенсії, право на перерахунок якої виникло після набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" 1697-VII, повинні застосовуватись виключно норми цього Закону, зокрема частини другої статті 86, якими встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, а не норма, що визначає розмір місячного (чинного) заробітку у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім того Верховний Суд зазначив, що пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" 3668-VI не скасовує обмеження максимального розміру пенсії, призначеної працівнику прокуратури до набрання чинності цим Законом, а встановлює особливе регулювання щодо застосування такого обмеження до осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI, і в яких розмір пенсії на момент набрання чинності цим Законом перевищував максимальний розмір. Зокрема, шляхом надання права на отримання пенсії у розмірі, який перевищує максимальний, без можливості її перерахунку до моменту, коли такий розмір відповідатиме максимальному розміру пенсії. Водночас з моменту відповідності розміру пенсії максимальному розміру пенсії, - поширення на її розмір загальних правил щодо обмежень, установлених статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, а з 14.10.2014 року - абзацом шостим частини п`ятнадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд установив, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії у листопаді 2020 року норми Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ в частині перерахунку пенсій втратили чинність. Тож на спірні правовідносини поширюються положення частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, згідно з якою пенсія працівникам прокуратури призначається (перераховується) в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Оскільки внаслідок перерахунку пенсії позивача, проведеного з 01.10.2020 року, її розмір перевищив максимальний, тому на спірні правовідносини поширюються також положення абзацу 6 частини 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, які встановлюють обмеження пенсії прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Відтак суд прийшов до висновку, що спірні рішення ГУ ПФУ в Кіровоградській області про перерахунок пенсії позивача в частині визначення відсотку розрахунку пенсії та її максимального розміру прийняті законно та обґрунтовано. Відповідач, здійснюючи виплату позивачу пенсії за вислугу років, перерахованої з 01.10.2020 року, з урахуванням вимог, передбачених Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII, діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв. Правові підстави для спонукання відповідача здійснити з 01.10.2020 року перерахунок та подальшу виплату позивачу пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати довічно без обмеження її граничного розміру відсутні, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, тому підстав для стягнення на його користь судового збору, сплаченого при зверненні до суду з цим позовом, немає.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш