Рішення № 103141129, 25.01.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2022
Номер справи
260/6171/21
Номер документу
103141129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 січня 2022 рокум. Ужгород№ 260/6171/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.

за участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Хома Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в Закарпатський окружний адміністративний суд з позовом до ГУ ПФУ в Закарпатській області , яким просить:

-Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області щодо невключення до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в Рахівській районній станції захисту рослин на посаді водія спецмашини по перевозці отрутохімікатів з 23.09.1992 по 22.04.1995 р.

-Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) включити до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в Рахівській районній станції захисту рослин на посаді водія спецмашини по перевозці отрутохімікатів з 23.09.1992 по 22.04.1995 р.

-Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) щодо неврахування до пільгового стажу періоду перебування ОСОБА_1 в районах проведення антитерористичної операції

-Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) провести перерахунок та виплату пенсії з дати призначення пенсії, зарахувавши в потрійному розмірі періоди участі ОСОБА_1 в районах проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської області відповідно до довідки Рахівського військового комісаріту № 68/1 від 13 березня 2019 року .

-Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 як повні місяці : січень 2004, травень 2009, квітень та травень 2010 року на підставі поданого 19.06.2010 року Звіту "Відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообвязкове державне пенсійне страхування".

-Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 як повні місяці: січень 2004, травень 2009, квітень та травень 2010 року на підставі поданого 19.06.2010 року Звіту "Відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" для здійснення перерахунку пенсії .

-Зобовязати відповідача вирішити питання з приводу проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з січня 2020 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 та зобовязати здійснити перерахунок , застосувавши величину оцінки одного страхового стажу набутого до 01.01.2018 року в розмірі 1,35 % замість 1%.

Відповідач надав суду Відзив, в якому заперечив проти позову, обгрунтовуючи тим, що в трудовій книжці позивача наказ про прийом на роботу в Рахівську станцію захисту рослин не містить дати, у звязку з чим позивачу не зараховано в страховий стаж період роботи з 23.09.1992 по 22.04.1995 роки., а згідно архівної довідки документи даного підприємства на зберігання не надходили.

Оскільки позивачем відомості про суми доплати для зарахування неповних місяців містять розбіжності, то місяці, про які зазначає позивача не можуть бути враховані як повні місяці для зарахування до страхового стажу.

Щодо врахування одного місяця за три при перебуванні позивача на службі в АТО , то відповідач зазначає, що таке зарахуванння неможливе, оскільки пенсія позивачу призначалася згідно норм Закону 1058, яким таке не передбачено.

Розмір пенсії позивача при проведенні індексації перерахунку не підлягав, оскільки показник середньої заробітної плати позивача, з якої сплачені страхові внески перевищує показник середньої заробітної плати, з якого, який застосовувався для перерахунку пенсії з 01.03.2019 року.

Також відповідача у своїх заперечує звертає увагу на те, що пенсію позивачу призначено у відповідності до Закону №058, починаючи з 18.05.2019 року, а тому вимоги щодо здійснення перерахунку застосувавши величину оцінки одного року страхового стажу набутого до 01.01.2018 року в розмірі 1,35% замість 1% є безпідставними.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимог з мотивів, викладених у позові.

Представник відповідача заперечив порти позову з мотивів викладених у Відзиві.

Вивчивши матеріали адмінсправи, пенсійної справи № 001572 суд дійшов наступних висновків.

29 листопада 2016 року ОСОБА_1 набув статус учасника бойових дій , що стверджується посвідченням серія НОМЕР_1 , виданого Управлінням персоналу військової частини А 0796.

24 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся в Тячівське обєднане управління пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії за віком, додавши документи вказані в заяві.

02 травня 2019 року пенсійним органом винесено Рішення № 072350001572, яким ОСОБА_1 - учаснику бойових дій (АТО) призначено пенсію, де вказано його страховий стаж 27 років 2 місяці 11 днів.

19 червня 2019 року ОСОБА_1 подав заступнику начальника Тячівського обєднаного управління ПФУ Закарпатської області Небилі О.П. заяву , якою просив прийняти Звіт до додатку 30 "Відомості про суми доплати до мінімального внеску" за січень 2004, травень 2009, квітень та травень 2010р.

До заяви додав: Відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування"

10.06.2020 року ОСОБА_1 подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії, додавши надану військовою частиною А 2615 Довідку № 56/1 від 17.01.2020 року про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, в якій зазначено , що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А 2615: зарахований до списків особового складу 11.02.2016 року наказ № 37 та виключений із списків особового складу 12.04.2016 року наказ № 91. Нараховані суми грошового забезпечення , яке враховується при обчисленні пенсії склали за березень 2016 року- 4037,97 грн; за квітень 2016 року- 862,48 грн. Довідка видана на підставі роздавальних відомостей , за вказаний період з усіх виплат сплачені страхові внески.

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 :

-запис 20 - 23 вересня 1992 року прийнятий на роботу шофером спецмашини по перевозці отрутохімікатів. Наказ 52. На записі наявна штамп : Міністерство сільського господарства Рахівська районна станція захисту рослин.

-запис 21- 22.04.1996 року. Звільнений з роботи за власним бажанням ст. 38 КЗпП України. Начальник ВК Коржук. Печать Міністерство сільського господарства .

01 вересня 2021 року ОСОБА_2 звернувся до начальника ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою , в якій просив зарахувати термін його роботи в Рахівській районній станції захисту рослин з 23.09.1992 по 22.04.1995 року; неповні місяці , за які він здійснив доплату до суми страхових внесків та врахувати їх до загального стажу; врахувати три місяці служби за контрактом в ЗСУ : березень -травень 2016 року як один місця за три як учаснику АТО..

До заяви додав:

- довідку № 121 від 23.06.2021 року КУ "Рахівський трудовий архів", в якій вказано , що документи з особового складу "Рахівська станція захисту рослин" станом на 23.06.21 року в КУ "Рахівський трудовий архів" на зберігання не надходили;

- повідомлення-розрахунки Тячівського ОУПФУ в Закарпатській області про суми доплат до страхового стажу як повних місяців за січень 2004 (6,56 грн.), травень 2009 (80 грн.), квітень 2010 (110,06 грн.), травень 2010 ( 11 грн),

-квитанції від 29 травня 2019 року про доплату до мінімального страхового внеску :

за січень 2004 ( 790 грн), за травень 2009 (3200 грн),

-квитанції від 03 червня 2019 року про доплату до мінімального страхового внеску:

за квітень 2010 ( 4250 грн) , за травень 2010 року ( 4290 грн).

-довідку № 461/1 в/ч А 2615 від 11.02.20 року про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, в якій зазначено , що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А 2615: зарахований до списків особового складу 11.02.2016 року наказ № 37 та виключений із списків особового складу 12.04.2016 року наказ № 91. Нараховані суми грошового забезпечення , яке враховується при обчисленні пенсії склали за березень 2016 року - 4037,97 грн; за квітень 2016 року- 862,48 грн. Довідка видана на підставі роздавальних відомостей , за вказаний період з усіх виплат сплачені страхові внески.

- довідку в/ч А 2615 про заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, видану ОСОБА_1 . який проходив військову службу у військовій частині А 2615 та отримав заробітну плату за березень 2016 в розмірі 4037,97 грн.. квітень 2016 року в розмірі 8628,48 грн.

-довідку в/ч ПП В 3950 від 26 січня 2017 року ( м. Коломия) "Про доходи", де зазначено , ОСОБА_1 дійсно працював у військовій частині пп В 3950 на посаді військовослужбовця , якому щомісячно нараховувалася заробітна плата з травня 2016 року по грудень 2016 року.

-довідкуРахівського РВК № 68/1 від 13.03.2019 року про проходження ним військової служби за контрактом з 11 лютого 2016 року по 10 липня 2018 року та звільнений в запас на підставі п.п.й п.2 ч. 5 ст. 26 ЗУ "Про військовий обовязок та військову службу", а також вказано, що він приймав участь у бойових діях в АТО (Донецька та Луганська області) у складі в/ч А 4267 у відповідні періоди.

-довідку РВК № 68/2 ввід 13.03.2019 видану рядовому запасу ОСОБА_1 в тому , що він безпосередньо брав участь в АТО в загальному 1 рік 4 дні.. що підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

15 вересня 2021 року начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області на письмові звернення позивача від 08.09.2021 року та 01.09.2021 року надала, в якій зазначила, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отримуваного заробітку, і відповідно до ЗУ із внесеними змінами 03.10.2017 року величина оцінки одного року страхового стаж становить 1%. а пенсію заявнику призначено з 18.05.2019 року. Крім того, період роботи заявника в Рахівській районній станції захисту рослин не підлягає зарахуванню до страхового стажу, оскільки документи даного підприємства в архіві відсутні. Оскільки відомості про суми доплат для врахування неповних місяців містять розбіжності із повідомленнями -розрахунками, то врахувати вказані місяці як повні місяці неможливо, і для усунення вказаних розбіжностей необхідно подати коригуючу звітність. Врахувати травень 2016 року до страхового стажу підстав немає, оскільки відсутні відомості про нараховану заробітну плату за цей місяць. Також розяснено, що оскільки заявнику призначено пенсію за віком , а не за вислугою років як військовослужбовцям, то зарахувати період з 01.06.2016 року по 30.06.2016 року в потрійному розмірі підстав немає. Щодо проведення індексації пенсії заявника, то оскільки показник його пенсії перевищує показник , який застосовується для перерахунку пенсії з 01.03.2019 року , з 01.05.2020 року та з 01.03.2021 року.

Мотиви та норми права застосовані судом.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV(далі - Закон № 1058-ІV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IVправо на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

При цьому, відповідно до статті 1 Закону №1058-IVстраховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Закономі за який сплачено страхові внески.

Таке ж визначення містить і частина перша статті 24 Закону № 1058-IV, яка передбачає, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Законуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IVперіоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином, до 01.01.2004 стаж роботи підтверджується в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058-IV.

Так, приписами статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ(далі - Закон №1788-ХІІ) визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно з приписами статті 62 Закон №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637(далі - Порядок №637).

Відповідно до пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з абзацу 1 пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує трудовий стаж позивача є його трудова книжка. При цьому, лише у разі відсутності трудової книжки або записів у ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів.

Як передбачено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 №301 «Про трудові книжки працівників», відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Отже відсутність дати, яким винесно Наказ щодо прийняття позивача на роботу в Рахівській районній станції захисту рослин, де він працював на посаді водія спецмашини по перевозці отрутохімікатів з 23.09.1992 по 22.04.1995 р.. а також відсутність в архіві документів вказаного підприємства не може бути підставою для неврахування даного періоду роботи позивача до трудового страхового стажу , оскільки записи про прийняття та звільнення з роботи завірені печаткою підприємства на якому працював позивач. Всі відомості, що зазначені в даних записах читабельні та зрозумілі. Зроблені виправлення у трудовій книжці не впливають на суть інформації, яка є чіткою та дає можливість встановити необхідні відомості.

Суд звертає увагу на те, що вищевказані записи виконано у чіткій послідовності та у відповідності до дати, які належним чином завірені підписом роботодавця та печаткою, проставленою після запису про звільнення.

Суд зауважує, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення його трудової книжки та бухгалтерських документів на підприємстві, тому неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на загальних підставах

Наведене вище узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.

За таких обставин, пенсійний орган фактично переклав відповідальність за належне та правильне оформлення трудової книжки та інших документів щодо відомостей про періоди роботи на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження періодів роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

2.

Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Постановою Правління ПФУ від від12.2003 № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.15.1.-15.5 Інструкції 21-1 застрахована особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та бажає зарахувати неповний місяць роботи до страхового стажу як повний місяць, подає до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву згідно з додатком 28 цієї Інструкції.

Структурний підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів, на підставі даних персоніфікованого обліку про періоди, за які застрахована особа бажає здійснити доплату у сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, складає повідомлення-розрахунок згідно з додатком 29 цієї Інструкції.

Застрахована особа здійснює доплату в сумі, зазначеній у повідомленні-розрахунку, протягом 10 календарних днів з дня його отримання.

Про сплату коштів структурний підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів, повідомляє структурний підрозділ, відповідальний за ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, в день їх надходження на поточний рахунок органів Пенсійного фонду.

Особи, які здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, формують і подають до органів Пенсійного фонду України самі за себе відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону згідно з додатком 30 до цієї Інструкції.

Отже з аналізу вищевказаних законодавчих норм та встановлених обставин суд дійшов висновку, що відповідач не має повноважень не приймати відомості про суми доплат здійснених позивачем, оскільки такі є не менші ніж мінімальний страховий внесок, а надання коригуючої звітності при сплаті більших сум доплат ніж визначені у повідомленнях- розрахунках законодавцем не передбачено.

3.

Відповідно до статті 2 ЗУ "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Види військової служби:

строкова військова служба;

військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

військова служба за контрактом осіб рядового складу;

військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів);

військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону«Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ передбачено, що пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей , затвердженого Наказом Міноборони від 14.08.2014 року № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Отже, з аналізу наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Дані висновки також зроблені Верховним Судом у постанові № 348/347/17 від 05.06.2018 року .

4.

Відповідно до статті 25 Закону 1058 "Коефіцієнт страхового стажу":

1. Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Абзац п`ятий частини першої статті 25 із змінами, внесеними згідно із Законами № 107-VI від 28.12.2007, № 2148-VIII від 03.10.2017. До внесення вказаних змін : За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

Оскільки пенсія призначена позивачу з травня 2019 року , тобто на час коли діяла редакція відповідно до Закону № 2148-VIII від 03.10.2017, то вимога щодо застосування величина оцінки одного року страхового стажу 1,35% є безпідставна.

5.

Статтею 42 Закону 1058 встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З 01.03.2019 року, з 01.05.2020 року, з 01.05.2020 року були проведені перерахунки пенсій з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу ) в Україні , з якої сплачені страхові внески. Водночас, розмір пенсії позивача при проведенні індексації перерахунку не підлягав, так як показник середньої заробітної плати , з якого останньому обчислено пенсію ( 6188,89-перевищує показник , який застосовується для перерахунку пенсії з 01.03.2019 року ( 4404,35, з 01.05.2020 року ( 4888,83) , з 01.03.2021 року ( 5426,60).

Суд критично оцінює посилання відповідача на пропуск строку звернення позивача до суду з даним позовом, оскільки позивач для вирішення питань, які є в даній справі позовними вимогами , в обгрунтування чого ним було додано відповідні докази звернувся до відповідача у вересні 2021 року, на що також у вересні 2021 року отримав відповідь. Не отримавши позитивне вирішення позивач звернувся до суду у листопаді 2021 року, а тому ним не пропущено строк звернення до суду встановлений статтею 122 КАСУ.

Отже, з врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку з врахуванням ст. 77 КАСУ та ч. 2 ст. 2 КАСУ про задоволення вищевказаних позовних вимог частково .

Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

1.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області щодо невключення до загального страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в Рахівській районній станції захисту рослин на посаді водія спецмашини по перевозці отрутохімікатів з 23.09.1992 по 22.04.1995 р.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) м.Ужгород, пл. Народна,4 включити до загального страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 АДРЕСА_1 ) період роботи в Рахівській районній станції захисту рослин на посаді водія спецмашини по перевозці отрутохімікатів з 23.09.1992 по 22.04.1995 р.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) щодо неврахування до пільгового стажу періоду перебування ОСОБА_1 в районах проведення антитерористичної операції.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063)м.Ужгород, пл. Народна,4 провести перерахунок та виплату пенсії з дати призначення пенсії, зарахувавши в потрійному розмірі періоди участі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 АДРЕСА_1 ) в районах проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської області відповідно до довідки Рахівського військового комісаріту № 68/1 від 13 березня 2019 року .

3.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) м.Ужгород, пл. Народна,4 щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 АДРЕСА_1 ) як повні місяці : січень 2004, травень 2009, квітень та травень 2010 року на підставі поданого 19.06.2010 року Звіту "Відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) м.Ужгород, пл. Народна,4 зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 як повні місяці: січень 2004, травень 2009, квітень та травень 2010 року на підставі поданого 19.06.2010 року Звіту "Відомості про суми доплати відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" для здійснення перерахунку пенсії .

В решті позовних вимог -відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 02 лютого 2022 року.