Рішення № 103140823, 18.01.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2022
Номер справи
260/4777/21
Номер документу
103140823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 січня 2022 року м. Ужгород№ 260/4777/21 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гебеш С.А.

при секретарі судових засідань - Романець Е.М.;

та осіб, які беруть участь у справі:

позивач - не з`явився;

представник відповідача - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, а саме - зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, у зв`язку із збільшенням заробітної плати з дня звернення до пенсійного фонду - 26 березня 2021 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що йому призначена пенсія на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу", з наступними змінами. Вказує на те, що 26.03.2021 року звернувся до відповідача із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, у зв`язку з збільшенням заробітної плати працівникам пенсії, яким призначено по віку згідно Закону України "Про державну службу". Однак, отримав відповідь про відмову від 30 березня 2021 року. Вважає таку відмову протиправною та просить здійснити перерахунок пенсії.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2021 року відкрито спрощене провадження з викликом сторін.

28 жовтня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову зазначає, що позивач із 28.02.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу". 26 березня 2021 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок його пенсії, до якої долучив довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 20 від 25 березня 2021 року та № 19 від 25.03.2021 року. Рішенням пенсійного органу від 30 березня 2021 року за № 921 040139655 у здійсненні відповідного перерахунку відмовлено та повідомлено позивача про те, що додані ним довідки до заяви беруться до уваги при призначенні пенсії, а не для перерахунку.

Будучи належним чином повідомленими про день, час та місце судового розгляду справи, сторони у судове засідання не з`явилися.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що 28 лютого 2009 року позивач перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за віком, призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".

26 березня 2021 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про перерахунок його пенсії, до якої долучив довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 20 від 25 березня 2021 року та № 19 від 25.03.2021 року.

Рішенням пенсійного органу від 30 березня 2021 року за № 921 040139655 у здійсненні відповідного перерахунку відмовлено та повідомлено позивача про те, що додані ним довідки до заяви беруться до уваги при призначенні пенсії, а не для перерахунку.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 21 вищевказаного Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадовим особам місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу".

На час призначення позивачу пенсії за віком діяв Закон України "Про державну службу" №3723-11 від 16.12.1993, статтею 37-1 якого передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

П.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії'" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-1V "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено і перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Законом України від 28.12.2014 №76-УІЇІ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, ст.37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII викладено у такій редакції "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Зокрема, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-У1ІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України, зокрема "Про державну службу".

Перерахунки пенсій в разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців по відповідних посадах були передбачені ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723, яка скасована у зв`язку із набранням чинності Закону України "Про державну службу" від "і0.12.2015 №889-УІН, який набрав чинності з 01.05.2016.

Ст. 90 Закону України "Про державну службу" №889-УПІ від 10.12.2015 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Разом з тим, Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв`язку із підвищення окладів працівників органів місцевого самоврядування чи підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

З прийняттям постанови від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, якою передбачено умови та порядок проведення перерахунку, втратила чинність.

Невизначеність умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-11 від 16.12.1993, не може бути підставою для позбавлення його права на перерахунок пенсії, тому що відмова управління звужує зміст та обсяг наданих прав і свобод Конституцією України.

Згідно рішення Конституційного Суду України №8-рп/2005 від 11.10.2005, закріплені ст. 22 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до них не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність ї ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист. Згідно ст, 46 Конституції України це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій.

Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого Законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім`ї цих виплат у визначених Законом випадках.

На момент звернення позивача до відповідача про проведення перерахунку пенсії були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України, зокрема "Про державну службу" та встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову , із зазначених у рішенні підстав.

Згідно з ч. 1ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджено квитанцією від 28 вересня 2021 року № 0.02282652225.1.

Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову, із зазначених у рішенні підстав.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії, у зв`язку із збільшенням заробітної плати з дати звернення - 26 березня 2021 року.

3. Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень, що сплачений відповідно до квитанцій від 28 вересня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 24 січня 2021 року.

СуддяС.А. Гебеш