Рішення № 103140673, 24.01.2022, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
260/6257/21
Номер документу
103140673
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 січня 2022 року м. Ужгород№ 260/6257/21 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області № 240 від 05 травня 2021 року про утримання надміру виплачених сум пенсій; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області повернути ОСОБА_1 суму пенсії утриманої на підставі рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області № 240 від 05 травня 2021 року.

06 грудня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено судове засідання.

1. Позиції сторін.

Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що обов`язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника. Звертає увагу суду на те, що довідка, яка за твердженням відповідача містить недостовірні відомості про розмір його заробітної плати виготовлені не ним. Будь-яких доказів про зловживання з його боку або подання ним недостовірних відомостей при зверненні з заявою про призначення пенсії відповідачем не надано. Крім того, факти його зловживання не наведені в листі Пенсійного Фонду, а тому вважає рішення № 240 від 05.05.2021 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

08 грудня 2021 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування якого вказано, що на підставі направлення про проведення перевірки від 09.09.2019 року №2648 головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи №3 Головного управління Герко Наталією Михайлівною проведено зустрічну перевірку достовірності видачі довідки №69 від 20.07.2006 р. оскільки в окремих місяцях коефіцієнт заробітку склав 5,6. За результатами проведеної зустрічної перевірки було складено акт №142 від 13.09.2019 року яким зафіксовано, що суми заробітної плати вказані в довідці №69 від 20.07.2006 р. про нарахування заробітної плати для призначення пенсії гр. ОСОБА_1 згідно первинних документів за 1984,1985,1986,1988 роки не відповідають даним зазначених у довідці. Даний акт перевірки підписаний директором Свалявського міського трудового архіву Н.Т.Марко та головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи №3 Головного управління Герко Н.М. Просять суд звернути увагу на те, що записи в довідці про заробітну плату №69 від 20.07.2006 р. за період з 1984-1988 pp., виданої СТОВ «Нива» видана з порушенням закону. При цьому, слід зауважити, що позивачем особисто подано довідку про розмір заробітної плати, яка була врахована управлінням при призначенні пенсії та була підставою для нарахування та виплати пенсії, яка не відповідає дійсності, що є зловживанням з боку пенсіонера. При цьому, заінтересованою особою у призначенні пенсії та збільшення її розміру є саме пенсіонер. Пенсійний фонд здійснює лише нарахування та виплату пенсії у разі звернення пенсіонера з заявою встановленого зразка за призначенням/перерахунком пенсії, з наданням саме пенсіонером довідки, та у разі виникнення відповідного права. За результатами перевірки директором Свалявського міського трудового архіву було надіслано оновлену довідку № 368/01-08 від 17.09.2019 р. про заробітну плату позивача. У зв`язку з надходженням оновленої довідки про заробітну плату позивача Головним управлінням приведено пенсійну справу у відповідність та виплату пенсії в попередньому розмірі припинено, оскільки довідка з якої було розраховано пенсію містила недостовірні відомості. За результатом впорядкування пенсійної виплати позивача Головним управлінням було виведено переплату в сумі 12 182,16 грн. за період з 22.11.2011 року по 31.03.2021 року.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом

Судом встановлено, що 22 жовтня 1996 року відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 17 вересня 1996 року.

24 липня 2006 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою № 164/4 про перерахунок пенсії.

До заяви про перерахунок пенсії позивачем, в тому числі, надано довідку СТОВ "Нива" від 20 липня 2006 року № 69 про заробітну плату з 1984 по 1988 рік.

13 вересня 2019 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку Свалявського міського трудового архіву щодо достовірності виданої довідки про заробітну плату від 20.07.2006 року № 69 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працював в СТОВ «Нива».

За результатами перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату від 20.07.2006 року № 69 виданої гр. ОСОБА_1 встановлено, що за 1984 - 1988 рік суми нарахованої заробітної плати згідно первинних документів не відповідають сумам зазначеним у довідці, про що складено акт № 142 від 13.09.2019 року, (а.с. 28-29).

05 травня 2021 року рішенням Головного управління ПФУ в Закарпатській області про утримання надміру виплачених сум пенсій № 240 установлено, що сума переплати становить 12 182 грн.16 коп. згідно з довідкою відділу опрацювання пенсійної документації управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області утворилася за період 22 листопада 2011 року по 31 березня 2021 року. У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі 20 % пенсії щомісячно, починаючи з липня 2021 року до повного погашення.

21 травня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом повідомило ОСОБА_1 про те, що сума переплати пенсії за період з 22.11.2011р.по 31.03.2021р. становить 12 182,16 грн.. В разі не повернення переплаченої суми пенсії, управління фонду буде здійснювати відрахування на підставі рішення фонду № 240 від 05.05.2021р., в розмірі 20% від суми, що належить до виплати з 01 липня 2021р., (а.с. 5).

Не погодившись із оскаржуваним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом

Відповідно до норм статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

За змістом частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Статтею 50 Закону № 1058-IV встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім`ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у зв`язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 р. № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 р. за № 374/7695 (далі - Порядок № 6-4).

Згідно із приписами пунктів 2, 3 Порядку № 6-4 переплата пенсії - це сума пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій), виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) не підлягають поверненню безпідставно набуті:

1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Зі змісту зазначених норм Закону № 1058-ІV та Порядку № 6-4 вбачається, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

Таким чином, діючим законодавством визначаються дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб`єкта, на якого покладається такий обов`язок в залежності від того, хто із цих суб`єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов`язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов`язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 Цивільного кодексу України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Як зазначає Верховний Суд у постанові Верховного Суду від 14 вересня 2021 року по справі № 591/2669/16-а, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, мав достеменно встановити факт переплати пенсії у зв`язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 17 вересня 1996 року перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії по інвалідності.

24 липня 2006 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою № 164/4 про перерахунок пенсії.

До заяви про перерахунок пенсії позивачем, в тому числі, надано довідку СТОВ "Нива" від 20 липня 2006 року № 69 про заробітну плату з 1984 по 1988 рік.

13 вересня 2019 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області проведено перевірку Свалявського міського трудового архіву щодо достовірності виданої довідки про заробітну плату від 20.07.2006 року № 69 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працював в СТОВ «Нива».

За результатами перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату від 20.07.2006 року № 69 виданої гр. ОСОБА_1 встановлено, що за 1984 - 1988 рік суми нарахованої заробітної плати згідно первинних документів не відповідають сумам зазначеним у довідці, (а.с. 28-29).

Проте, суд погоджується із доводами позивача, що довідка від 20.07.2006 року № 69, яка за твердженням відповідача містить недостовірні відомості про розмір заробітної плати позивача, виготовлена не позивачем, а СТОВ «Нива».

Будь-яких доказів про зловживання з боку позивача або подання нею недостовірних відомостей при зверненні з заявою про перерахунок пенсії відповідачем не надано. Факти зловживання пенсіонером не наведені і в оскаржуваному рішенні. Крім того, як свідчить оригінал пенсійної справи інвентаризація пенсійної справи проводилась пенсійним органом неодноразово.

Крім того, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу свого рішення на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України та зважаючи на доводи адміністративного позову, суд дійшов висновку, що дії відповідача при його прийнятті не свідчать про добросовісність та своєчасність прийнятого рішення, оскільки акт № 142 про результати перевірки був складений 13 вересня 2019 року, а прийняте оскаржуване рішення про утримання надміру виплачених сум № 240 винесено тільки 05 травня 2021 року, отже оскаржуване рішення не узгоджується з приписами статті 2 частини другої КАС України та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідачем не доведено зловживань з боку позивача щодо подання ним недостовірних відомостей, і судом також не встановлено таких обставин, відтак підстави для утримання з позивача надміру виплаченої пенсії відсутні.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №240 від 05 травня 2021 року про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій у розмірі 12 182,16 грн.

Оскільки у справі, яка розглядається не було встановлено обставин, за яких допускається стягнення з пенсіонера зайво виплачених сум пенсій, а переплата пенсії відбулася внаслідок невиконання відповідачем своїх обов`язків відповідно до законодавства (перевірка отриманих документів), то у Пенсійного фонду були відсутні підстави для утримання з позивача надміру виплачених сум пенсій.

Таким чином, для належного захисту прав позивача, суд вважає правильним та справедливим зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити ОСОБА_1 суми пенсій утримані на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №240 про утримання надміру виплачених сум пенсій від 05 травня 2021 року.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати такого.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №240 від 05 травня 2021 року про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій у розмірі 12 182,16 грн. – скасувати.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суми пенсій утримані на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №240 про утримання надміру виплачених сум пенсій від 05 травня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 24 січня 2022 року.

СуддяТ.В.Скраль