
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/9952/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( далі ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі ГУ НП у Волинській області, відповідач) про: 1) визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті середнього заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та виплати на її користь різниці середнього заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 88683,95 грн; 2) визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області щодо ненарахування, невиплати позивачу надбавки поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час 01.10.2017 по 05.03.2021 у розмірі 35 відсотків посадового окладу та зобов`язання ГУ НП у Волинській області нарахувати і виплатити позивачу надбавку поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час 01.10.2017 по 05.03.2021 в сумі 32760,00 грн; 3) визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області по не встановленню, не нарахуванню та невиплаті позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 в розмірі до 100% від грошового забезпечення та зобов`язання ГУ НП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити позивачу надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 в розмірі до 100% від грошового забезпечення у розмірі 507090,00 грн; 4) визнання протиправним і скасування наказу ГУ НП у Волинській області в частині скасування надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та зобов`язання ГУНП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити позивачу надбавку поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 15% від посадового окладу; 5) визнання протиправним та скасування наказу ГУ НП у Волинській області від 23.09.2020 №288 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та встановлення, нарахування і виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік в сумі 19324,91 грн; встановлення, нарахування і виплату позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2021 рік в сумі 25849,91 грн кожна; 6) визнання протиправними та скасування наказів ГУ НП у Волинській від 23.07.2020 № 223 о/с, від 25.08.2020 № 258 о/с, від 24.12.2020 № 382 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати позивачу додаткової доплати згідно з Постановою КМУ від 29.04. 2020 № 375 зобов`язати відповідача встановити, нарахувати і виплати позивачу додаткову доплату згідно з Постановою КМУ від 29.04.2020 № 375 в період з 10.03.2020 по 05.03.2021 в сумі 129167,91 грн; 7) визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області по неправильному нарахуванні та невиплаті позивачу частини одноразової грошової допомоги при звільненні за період з 05.03.2021 по даний час та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу частини одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50 % від грошового забезпечення за кожен рік служби в сумі 178158, 8 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач з 13.10.2017 по 05.08.2020 обіймала посаду заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області. 05.03.2021 звільнена зі служби в поліції у відповідності до п.4 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 по справі №140/3510/21 її поновлено на службі в поліції.
Після виявлення у поштовій скриньці 22.04.2021 розрахункових листів з листопада 2016 року по березень 2021 року позивач дізналась, що за час проходження служби за період з листопада 2016 року до 05.03.2021 їй всупереч ст.43 Конституції України, ч. 10 ст. 62, п.п.1,4 ч.1 ст.91, ч.1, ч.2 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію», п.п. 4,11,12,13 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам, вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС від 06.04.2016 № 260, пп.3 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, Постанови КМУ від 29.04.2020 № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», не було нараховано, або нараховано неповно і не виплачено різні складові грошового забезпечення, а саме: надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавку поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час; матеріальну допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб; одноразову грошову матеріальну допомогу при звільненні; додаткову доплату згідно з Постановою КМУ від 29.04.2020 № 375; різницю у середньому заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи.
Бездіяльність відповідача щодо невиплати грошового забезпечення у належному розмірі позивач вважає протиправною та такою, що порушує її законні права та інтереси, а тому просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 06.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
В поданому до суду відзиві від 25.10.2021 №565/26/01-2021 представник відповідача позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що ГУ НП у Волинській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави у виплаті надбавок, допомог та грошового забезпечення, про яке вказує позивач (а.с. 146-152).
У відповіді на відзив позивач підтримала доводи та аргументи наведені у позовній заяві та просила позов задовольнити (а.с. 176-179).
28.01.2022 ухвалою Волинського окружного адміністративного суду заяву позивача ОСОБА_1 про відвід головуючому судді в даній адміністративній справі передано на розгляд іншому судді, який не входить до складу суду, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 КАС України (а.с.200).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2022 у задоволенні заяви про відвід судді в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУНП у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів, відмовлено (а.с.206).
Ухвалою суду від 04.02.2022 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ НП у Волинській області про закриття провадження у даній справі в частині позовних вимог про стягнення з ГУ НП у Волинській області на користь позивача різниці у середньому заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи з 06.08.2020 по 18.06.2021.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 у період із 02.08.2004 по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 30.08.2021 - у Національній поліції України.
Відповідно до послужного списку ОСОБА_1 в період часу із 13.10.2017 по 06.08.2020 перебувала на посаді заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області.
В подальшому, відповідно до наказу ГУ НП у Волинській області від 13.07.2020 №1326/в «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників поліції та вжиття заходів впливу Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП у Волинській області» позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано стягнення у вигляді звільнення з посади. На виконання даного наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності було видано наказ ГУНП у Волинській області від 06.08.2020 №236 о/с, яким ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області та призначено старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції Маневицького ВП ГУНГІ у Волинській області.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернулася до Волинського окружного адміністративного суду із позовною заявою про скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності та поновлення на посаді.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.05.2021 у справі №140/11964/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП у Волинській області від 13.07.2020 №1326/в «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Любешівського ВП Камінь - Каширського ВП ГУНП у Волинській області», в частині звільнення з посади майора поліції ОСОБА_1 - заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області. Визнано протиправним і скасовано наказ від 06.08.2020 № 236 о/с «Про призначення майора поліції ОСОБА_1 (0109443) старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП, з посадовим окладом 2500 гривень, звільнивши з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП».
На виконання вказаного рішення суду видано наказ ГУНП у Волинській області від 15.06.2021 №173 о/с, яким скасовано наказ від 06.08.2020 № 236 о/с «Про призначення майора поліції ОСОБА_1 (0109443) старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП, з посадовим окладом 2500 гривень, звільнивши з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП».
Наказом ГУНП у Волинській області від 05.03.2021 №66 о/с майора поліції ОСОБА_1 старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП у Волинській області звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої етапі 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 05.03.2021.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 у справі №140/3510/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП у Волинській області №66 о/с від 05.03.2021, в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, майора поліції ОСОБА_1 з посади старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, з 05.03.2021.
Поновлено майора поліції ОСОБА_1 на посаді старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, з 06.03.2021.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 у справі №140/3510/21, видано наказ ГУНП у Волинській області від 25.06.2021 №186 о/с, яким скасовано наказ від 05.03.2020 № 66 о/с в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, майора поліції ОСОБА_1 з посади старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУ НП у Волинській області, з 05.03.2021 та поновлено майора поліції ОСОБА_1 на посаді старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУ НП у Волинській області, з 06.03.2021.
У період проходження позивачем служби в органах Національної поліції виплата грошового забезпечення здійснювалася ГУ НП у Волинській області, що не заперечується сторонами.
16.07.2021 ОСОБА_1 подано рапорт до ГУНП у Волинській області щодо здійснення нарахування та виплати грошового утримання у зв`язку із вимушеним прогулом та виконанням нижчеоплачуваної роботи, а також здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої їй у жовтні 2020 року у зв`язку із перебуванням на нижчеоплачуваній посаді (а.с.99).
У листі ГУ НП у Волинській області №1069/05/29-2021 від 09.07.2021 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у проведенні нарахування та виплати різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи починаючи з дати звільнення і до фактичного поновлення на посаді (а.с. 100).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати грошового забезпечення у належному розмірі протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
За приписами статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Правовідносини, пов`язані з проходженням та звільненням з публічної служби в органах поліції, з виплатою грошового забезпечення поліцейських регулюються Законом України “Про Національну поліцію”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова № 988), наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання” (далі - Порядок № 260).
Відповідно до положень частини 10 статті 62 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства; захищає свої права, свободи та законні інтереси всіма способами, що передбачені законом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 94 Закону України “Про Національну поліцію” поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам з приводу визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті середнього заробітку позивачу за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та виплати на її користь різниці середнього заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 88683,95 грн суд зазначає наступне.
Як було вище зазначено судом, наказом ГУНП у Волинській області від 06.08.2020 №236 о/с на виконання накладеного дисциплінарного стягнення ОСОБА_1 призначено старшим дільничим офіцером поліції сектору превенції Маневицького ВП ГУНП у Волинській області, з посадовим окладом 2500 грн.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.05.2021 у справі №140/11964/20 визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП у Волинській області від 13.07.2020 №1326/в «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Любешівського ВП Камінь - Каширського ВП ГУНП у Волинській області», в частині звільнення з посади майора поліції ОСОБА_1 - заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області. Визнано протиправним і скасовано наказ від 06.08.2020 № 236 о/с «Про призначення майора поліції ОСОБА_1 (0109443) старшим дільничним офіцером поліції сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП, з посадовим окладом 2500 гривень, звільнивши з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУНП».
Наказом ГУНП у Волинській області від 05.03.2021 №66 о/с майора поліції ОСОБА_1 старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП у Волинській області звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої етапі 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 05.03.2021.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 у справі №140/3510/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП у Волинській області №66 о/с від 05.03.2021, в частині звільнення зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, майора поліції ОСОБА_1 з посади старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, з 05.03.2021.
Поновлено майора поліції ОСОБА_1 на посаді старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, з 06.03.2021.
Таким чином, з вище наведеного вбачається, що у період з 06.08.2020 по 18.06.2021 ОСОБА_1 , у зв`язку із незаконним звільненням її з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області, виконувала нижчеоплачувану роботу на посаді старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУНП у Волинській області (з посадовим окладом 2500 грн, замість 3000 грн).
При цьому, ГУ НП у Волинській області відмовлено позивачу у проведенні нарахування та виплати різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи починаючи з дати звільнення і до фактичного поновлення на посаді, що підтверджується листом №1069/05/29-2021 від 09.07.2021 (а.с. 100).
Суд вказує на те, що частиною другою статті 235 Кодексу законів про працю України передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (далі - Порядок № 100), який застосовується у випадках, коли згідно з чинним законодавством виплати проводяться виходячи із середньої заробітної плати.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку № 100).
Згідно з пунктом 9 розділу І Загальні положення Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260, при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 100 та Порядку № 260 можна дійти висновку, що згідно з чинним законодавством нарахування середнього грошового забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні поліцейським проводиться шляхом множення середньоденного грошового забезпечення на число календарних днів, які мають бути оплачені за середнім грошовим забезпеченням. Середньоденне грошове забезпечення поліцейського обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню, та визначається діленням грошового забезпечення за фактично відпрацьовані протягом цих двох місяців календарні дні на число календарних днів за цей період. Нарахування середнього грошового забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні поліцейським здійснюється з розрахунку посадового окладу, установленого за основною штатною посадою, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії за останні 2 календарні місяці роботи перед звільненням. При цьому, до розрахунку не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду, а також інші виплати, передбачені пунктом 4 Порядку № 100.
Згідно з довідкою ГУ НП у Волинській області від 04.02.2022 (яка надана відповідачем ГУ НП у Волинській області на запит суду від 04.02.2022) позивачу ОСОБА_1 було нараховане грошове забезпечення за червень 2020 року – 15715, 97 грн, за липень 2020 року – 15716, 02 грн, тобто загальна сума доходу за останні два місяці перед звільненням з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області становить 31431, 99 грн (а.с. 217). При цьому, середньоденний заробіток позивача на посаді заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області за 1 день складає 515, 28 грн.
З 06.08.2020 по 18.06.2021 кількість днів вимушеного прогулу ОСОБА_1 за посадою начальника Любешівського відділення поліції Камінь-Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області становить 317 календарних днів (зокрема з 06.08.2020 по 05.03.2021 – 212 календарних днів, а з 06.03.2021 по 18.06.2021 – 105 календарних днів).
Таким чином, грошове утримання позивача на посаді заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області повинно було становити 163343, 76 грн ( 317 к.д. х 515, 28 грн =163343, 76 грн).
Водночас, згідно з абзацом 1 пункту 32 Постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 06.11.1992 (з наступними змінами та доповненнями) при присудженні оплати за час вимушеного прогулу зараховується заробіток за місцем нової роботи (одержана допомога по тимчасовій непрацездатності, вихідна допомога, середній заробіток на період працевлаштування, допомога по безробіттю), який працівник мав в цей час.
Як вбачається із розрахункових листів ГУ НП у Волинській області за серпень 2020 року – березень 2021 року (а.с. 47, 48), загальна сума нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 (на посаді старшого дільничного офіцера сектору превенції Маневицького відділу поліції ГУ НП у Волинській області) без урахування виплат, які носять одноразовий характер, становила 63022, 99 грн, зокрема: 6165,10 грн у серпні 2020 року; 7144,94 грн у вересні 2020 року; 7144,94 у жовтні 2020 року; 7144,94 грн у листопаді 2020 року; 11779,2 грн у грудні 2020 року; 10909,2 у січні 2021 року; 10965,96 грн у лютому 2021 року; 1768,71 грн у березні 2021 року.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/3510/21 стягнуто з ГУ НП у Волинській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу на посаді старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції Маневицького відділу поліції за період з 06.03.2021 по 18.06.2021 у розмірі 38930, 85 грн.
З вищенаведених розрахунків слідує, що перебуваючи на посаді старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції Маневицького відділу поліції за період з 06.08.2021 по 18.06.2021 ОСОБА_1 отримала грошове забезпечення у розмірі 101953, 84 грн (63022, 99 грн + 38930, 85=101953, 84 грн).
Таким чином, різниця у середньому заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 становить 61389, 92 грн (163343, 76 грн -101953,84 грн = 61389, 92 грн).
Враховуючи вищевикладене, грошове забезпечення за час виконання нижчеоплачуваної роботи, яке підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 61389, 92 грн.
Згідно з пунктом 6 Постанови Пленум Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 №13 задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Отже, ГУ НП у Волинській області, як податковий агент відповідно до норм Податкового Кодексу України та, як страхувальник відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зобов`язане виплатити позивачеві середній заробіток за час вимушеного прогулу, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
З урахуванням вищевикладеного суд задовольняє вказану позовну вимогу шляхом визнання протиправною відмови ГУ НП у Волинській області щодо виплати середнього заробітку позивачу за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та стягнення з відповідача на користь позивача різниці у середньому заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 61389,92 грн.
Щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області щодо ненарахування, невиплати позивачу надбавки поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час 01.10.2017 по 05.03.2021 у розмірі 35 відсотків посадового окладу та зобов`язання ГУ НП у Волинській області нарахувати і виплатити позивачу надбавку поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час 01.10.2017 по 05.03.2021 сумі 32760,00 грн суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 06.05.2021 звернулась з запитами на отримання публічної інформації до начальника Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, та начальника ГУНП у Волинській області, у яких просила надати інформацію про те, коли вона заступала на чергування і несла службу в добових нарядах та в нічний час у період з 13.10.2017 по 05.03.2021 (в тому числі у якості відповідального від керівництва по Любешівському ВП Камінь-Каширського ГУ НП у Волинській області) (а.с.55, 91).
У листі ГУНП у Волинській області від 19.05.2021 №203і/04/12/2021 та листі т.в.о. начальника відділу Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області від 17.05.201 №1672/53/03-21 надана інформація про залучення ОСОБА_1 до несення служби у якості відповідального від керівництва по Любешівському ВП Камінь-Каширського ГУ НП у Волинській області у певні визначені дні у період з жовтня 2017 року по липень 2020 року (а.с. 56, 92).
Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо ненарахування та невиплати позивачу грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час.
Відповідно до пункту 11 Розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Позивач, перебуваючи на службі в поліції, заступала на чергування в добові наряди у 2017, 2018, 2019 та 2020 роках, що підтверджується листами ГУНП у Волинській області від 19.05.2021 №203і/04/12/2021 та від 17.05.201 №1672/53/03-21.
Відтак, відповідач був зобов`язаний здійснювати позивачу доплату за відпрацьовані години у нічний час у розмірах і у строки, передбачені чинним законодавством
Доказів того, що відповідач провів нарахування такої доплати, матеріали справи не містять.
Посилання відповідача на те, що до ГУНП у Волинській області довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за відповідною формою щодо позивача не надходили, а тому відсутні підстави для нарахування доплати, суд до уваги не бере, оскільки недотримання самим відповідачем порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, визначеного наказом Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016, не може бути підставою для позбавлення поліцейського гарантованої підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 доплати.
З врахуванням вищевикладеного, суд погоджується з позицією позивача щодо наявності у неї права на нарахування та виплату доплати за службу в нічний час за період з жовтня 2017 року по липень 2020 року, відповідно позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, щодо визначеної позивачем суми грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за спірний період в розмірі 32760,00 грн, то суд вважає за необхідне вказати, що обчислення суми доплати належить до відання компетентних структур відповідача.
Що стосується позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області щодо не встановлення, не нарахування та невиплати позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 в розмірі до 100% від грошового забезпечення та зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу надбавку за специфічні умови проходження служби суд вказує наступне.
Пунктом першим Постанови №988 визначено, що грошове забезпечення, зокрема, поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 1 пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
У відповідності до вимог пункту 6 Розділу І Порядку №260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення (пункт 7 розділ І Порядку №260).
У пункті 4 розділу II Порядку №260 визначено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Нарахування грошового забезпечення поліцейським Національної поліції здійснюється в межах граничних розмірів грошового забезпечення, визначених за кожною посадою залежно від стажу служби та спеціального звання, на підставі яких здійснюється розрахунок фонду грошового забезпечення, який виділяється для ГУНП в області на відповідний місяць. Граничний розмір грошового забезпечення досягається шляхом нарахування посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби та премії.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що встановлення надбавки за специфічні умови проходження служби є правом, а не обов`язком керівника, тобто не є обов`язковим платежем, хоча і входить до складу грошового забезпечення. Розмір надбавки залежить від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно- правових актів тощо) та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області по не встановленню, не нарахуванню та невиплаті позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 в розмірі до 100% від грошового забезпечення та зобов`язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу надбавку за специфічні умови проходження служби є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним і скасування наказу ГУ НП у Волинській області в частині скасування надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та зобов`язання ГУНП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити позивачу надбавку поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 15% від посадового окладу, суд зазначає наступне.
Правовідносини, пов`язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України “Про державну таємницю” від 21.01.1994 №3855-XII (далі - Закон №3855-ХІІ).
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Закону №3855-ХІІ залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці: форма 1 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності “особливої важливості”, “цілком таємно” та “таємно”; форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності “цілком таємно” та “таємно”; форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності “таємно”.
Допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 30 Закону №3855-ХІІ у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України постановлено виплачувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством (пп. 2 п. 5 Постанови № 988).
Відповідно до пункту 7 розділу II Порядку №260 поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень, крім поліцейських, які займають посади в режимно-секретних органах, та за своїми функціональними обов`язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень, крім поліцейських, які займають посади в режимно-секретних органах,)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським, погоджених з режимно-секретним органом, за умови надання допуску таким поліцейським та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.
Установлення надбавки за службу в умовах режимних обмежень заступникам керівника органу (міжрегіонального органу) поліції або керівникам структурних підрозділів, що безпосередньо підпорядковуються керівникові органу, здійснюється за його наказом підготовленим режимно-секретним органом, за умови надання зазначеним категоріям поліцейських допуску та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю, у межах обсягів асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень керівнику Національної поліції встановлюється наказом Міністра внутрішніх справ України.
Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня: звільнення з посади, за якою вона була встановлена; припинення доступу до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці; закінчення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. Припинення виплати встановленої раніше надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі відповідного наказу керівника органу поліції.
Отже, для нарахування поліцейському надбавки за роботу в умовах режимних обмежень необхідно дотримання декілька умов, а саме: отримання посадовою особою - працівником доступу до державної таємниці; здійснення постійної роботи посадовою особою, що має доступ до державної таємниці, в умовах режимних обмежень; фіксування органом РСО цієї роботи посадової особи; отримання керівником пропозиції від PCО про виплату компенсації посадовій особі; видання відповідного наказу керівником на виплату компенсації.
З відзиву представника ГУНП у Волинській області вбачається, що ОСОБА_1 з 13.10.2017 по 06.08.2020 перебувала на посаді заступника начальника Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області, яка була включена до номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці згідно з Додатком 4 до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 № 939. У грудні 2017 року їй було оформлено допуск та надано доступ до державної таємниці за формою 2 та наказом ГУНП у Волинській області позивачу було встановлено надбавку за службу в умовах режимних обмежень до посадового окладу у розмірі 15 %.
Згідно з пунктом 7 розділу II Порядку №260 виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня звільнення з посади, за якою вона була встановлена.
Так, наказом ГУНП у Волинській області від 06.08.2020 № 236 о/с позивач була звільнена із посади заступника начальника Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області і призначена на посаду старшого дільничого офіцера поліції Маневицького ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області, що не передбачає оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці.
Від режимно-секретного органу до керівника структурного підрозділу не надходила відповідна інформація про роботу позивача ОСОБА_1 у період з 06.08.2020 по 18.06.2021 із документами, що містять державну таємницю, а посада старшого дільничого офіцера поліції Маневицького ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області не передбачала оформлення допуску до державної таємниці, у зв`язку із чим у начальника ГУНП в області були відсутні підстави для видання наказу про встановлення позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.
При цьому, доводи позивача про те, що у період з 06.08.2020 по 18.06.2021 за нею зберігалося право на виплату грошового забезпечення, яке вона отримувала до звільнення з посади заступника начальника Любешівського ВП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області, зокрема надбавка за таємність 15 %, суд вважає безпідставними, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Порядку №260 поліцейським, звільненим зі служби в поліції, а потім поновленим на службі у зв`язку з визнанням звільнення незаконним, за час вимушеного прогулу з дня звільнення виплачуються всі види грошового забезпечення (в тому числі премія), які були їм визначені на день звільнення.
Підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення.
Отже, вказана норма, на яку позивач посилається у позовній заяві, стосується виключно виплати грошового забезпечення за час вимушеного прогулу. Суд задовольнив ОСОБА_1 позовну вимогу, що стосується виплати середнього заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та стягнув на її користь 61389,92 грн. При цьому середньоденний заробіток позивача у розмірі 515, 28 грн визначався виходячи з двох останніх місяців перед звільненням з посади заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області, а саме червня-липня 2020 року. З розрахункових листів позивача за вказані місяці вбачається, що ОСОБА_1 була виплачена надбавка за таємність у червні 2020 року у розмірі 450 грн, у липні 2020 року у розмірі 450 грн (а.с. 47 (зворот), 48).
Таким чином, у сумі 61389, 92 грн, яка присуджена судом ОСОБА_1 як компенсація за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 закладена надбавка про таємність (оскільки вона входить у грошове забезпечення виплачене позивачу за червень-липень 2020 року, які брались судом для визначення середньоденного заробітку на посаді заступника начальника Любешівського відділення поліції Камінь - Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області).
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для встановлення, нарахування та виплати позивачу надбавки поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень з 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 15% від посадового окладу, а тому позовні вимоги у цій частині є безпідставними та до задоволення не підлягають.
Стосовно позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування наказу ГУ НП у Волинській області від 23.09.2020 №288 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та встановлення, нарахування і виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік в сумі 19324,91 грн, встановлення, нарахування і виплату позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2021 рік в сумі 25849,91 грн кожна, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 13 Розділу II Порядку №260 (у редакції, яка була чинною до 21.08.2020) поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Після внесення змін з 21.08.2020, зазначено, що матеріальна допомога для оздоровлення може надаватись у розмірі, який повинен бути не менше їх посадового окладу та не більше місячного грошового забезпечення, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, розмір якої не повинен перевищувати їх місячного грошового забезпечення.
Цим же пунктом передбачено, що для розрахунку матеріальної допомоги застосовується місячний розмір грошового забезпечення, нарахованого поліцейському за місяць, що передує місяцю, у якому приймається рішення про таку виплату.
Виплата поліцейським матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється на підставі їх рапортів у розмірі, визначеному керівником органу поліції.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, 07.05.2020 позивач ОСОБА_1 написала рапорт про виплату їй матеріальної допомоги для оздоровлення (а.с. 164). Наказом ГУНП у Волинській області від 25.05.2020 №159 о/с затверджено рішення про виплату матеріальної допомоги для оздоровлення позивачу в розмірі посадового окладу в сумі 3000 грн (а.с. 163) відповідно до пункту 13 Розділу II Порядку №260 в редакції станом на травень 2020 року. Виплата позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення у 2020 році в розмірі 3000 грн підтверджується розрахунковим листом за травень 2020 року (а.с.47 (зворот)).
На підставі поданого рапорту від 21.09.2020 від старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції Маневицького ВП ГУНП в області майора поліції ОСОБА_1 , та враховуючи наявні асигнування, на підставі наказу ГУНП у Волинській області від 23.09.2020 №288 о/с ОСОБА_1 виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 6075 грн (а.с.166). Сума допомоги правомірно була розрахована з грошового забезпечення за займаною посадою - старший дільничний офіцер поліції з розрахунку посадового окладу 2500 грн, окладу за спеціальним званням 2000 грн та надбавки за стаж служби 1575 грн.
Враховуючи вищевикладене, нарахування матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2020 році ОСОБА_1 приймалось у відповідності до вимог пункту 13 розділу II Порядку та у межах виділених асигнувань, а тому вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування наказу ГУ НП у Волинській області від 23.09.2020 №288 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати позивачу допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобов`язання встановити, нарахувати і виплати матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік в сумі 19324,91 грн до задоволення не підлягають.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача встановити, нарахувати і виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2021 рік в сумі 25849,91 грн кожна, суд зазначає наступне
Як було вищезазначено судом, відповідно до пункту 13 Розділу II Порядку №260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік може надаватись матеріальна допомога для оздоровлення, розмір якої повинен бути не менше їх посадового окладу та не більше місячного грошового забезпечення, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, розмір якої не повинен перевищувати їх місячного грошового забезпечення.
Для визначення максимального розміру матеріальної допомоги для оздоровлення або матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань застосовується місячний розмір грошового забезпечення, нарахованого поліцейському за місяць, що передує місяцю, у якому приймається рішення про таку виплату, з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер) та премії.
Виплата поліцейським матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється на підставі їх рапортів у розмірі, визначеному керівником органу поліції.
У разі переведення поліцейського з іншого органу, установи, закладу до визначення максимального розміру грошового забезпечення враховуються дані грошового забезпечення, зазначені в грошовому атестаті, виданому за попереднім місцем служби.
Виплата матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань Голові Національної поліції України та його заступникам здійснюється в розмірі, визначеному в дозволі Міністра внутрішніх справ України, а керівникам органів (у тому числі міжрегіональних) поліції - у розмірі, визначеному в рішенні Голови Національної поліції України.
З відзиву представника відповідача вбачається, що у 2021 році відповідно до листа Національної поліції України від 09.02.2021 №33/09/29-21 дск керівникам територіальних органів поліції дозволено виплачувати матеріальну допомогу для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань при наявності відповідних асигнувань, доведених центральним органом управління поліції на зазначені цілі або за рахунок економії коштів. У поточному році асигнування для ГУНП у Волинській області на виплату матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань центральним органом управління поліції не виділялись. У зв`язку з тим, що на даний час в ГУНП у Волинській області наявні зобов`язання перед звільненими поліцейськими щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, економія коштів на виплату матеріальних допомог відсутня, тому здійснити такі виплати немає можливості.
Разом з тим, суд звертає увагу, що у пункті 13 Розділу II Порядку №260 вказано, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік може надаватись матеріальна допомога для оздоровлення, розмір якої повинен бути не менше їх посадового окладу та не більше місячного грошового забезпечення, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, розмір якої не повинен перевищувати їх місячного грошового забезпечення. А тому у 2021 році виплата матеріальної допомоги на оздоровлення є правом (а не обов`язком) роботодавця, яке поставлено у залежність від наявності відповідних асигнувань, доведених центральним органом управління поліції на зазначені цілі або за рахунок економії коштів.
Відтак, позовні вимоги позивача про встановлення, нарахування і виплату відповідачем матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2021 рік в сумі 25849,91 грн кожна є безпідставними та до задоволення не підлягають.
Щодо позовної вимоги визнання протиправними та скасування наказів ГУ НП у Волинській від 23.07.2020 № 223 о/с, від 25.08.2020 № 258 о/с, від 24.12.2020 № 382 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати додаткової доплати позивачу згідно з Постановою КМУ від 29.04.2020 № 375 та зобов`язання встановити, нарахувати і виплатити позивачу додаткову доплату згідно з Постановою КМУ від 29.04.2020 № 375 в період з 10.03.2020 по 05.03.2021 в сумі 129167,91 грн суд зазначає наступне.
Пунктом 1 Постанови КМУ від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, та протягом ЗО днів з дня його відміни» (далі Постанова №375) установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї Постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (пункт 2 Постанови № 375).
Згідно з пунктом 4 Постанови № 375 перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 375 доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 485 "Про виділення коштів для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я" затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я (далі - Порядок № 485).
У пункті 1 Порядку № 485 вказано, що цей Порядок визначає механізм використання коштів державного бюджету за програмами, зокрема: "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками" (далі - бюджетні кошти).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 485 головним розпорядником бюджетних коштів є МВС. Відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція (далі - органи системи МВС).
Абзацами першим та другим пункту 4 Порядку № 485 визначено, що кошти, отримані органами системи МВС відповідно до пункту 3 цього Порядку, використовуються виключно для: доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
На виконання пункту 4 Постанови № 375 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 03.06.2020 № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину" , яким визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (пункт 1); виплату додаткової доплати здійснювати поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (пункт 2); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3); персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у пункті 1 цього наказу (пункт 4).
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що підставою для отримання доплати за Постановою № 375 є сукупність таких умов: 1) особа є поліцейським; 2) забезпечує життєдіяльність населення, зокрема, шляхом забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Таким чином вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення шляхом забезпечення правопорядку і безпеки громадян, у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
Забезпечення життєдіяльності населення - комплекс організаційних, економічних, соціальних та інших заходів, спрямованих на створення і підтримання нормальних умов життя, здоров`я, працездатності людей, які здійснюються з метою планування і підготовки до нормованого (у разі необхідності) забезпечення населення продовольчими та непродовольчими товарами, медичним обслуговуванням, послугами зв`язку, транспорту, комунальними та побутовими послугами в особливий період.
У загальному розумінні під громадським порядком розуміють урегульовану правовими та іншими соціальними нормами певну частину суспільних відносин, які складають режим життєдіяльності у відповідних сферах, забезпечують недоторканність життя, здоров`я та гідності громадян, власності та умов, що склалися для нормальної діяльності установ, підприємств, організацій, посадових осіб і громадян.
Громадський порядок у вузькому розумінні визначається як морально-правовий стан суспільства, при якому компетентні органи виконавчої влади шляхом поліцейського нагляду забезпечують безпеку і правомірну поведінку громадян в громадських місцях, вільне використання ними своїх прав і свобод, а також упорядження громадських місць, яке сприяє трудовій діяльності та відпочинку громадян.
Таким чином, вказана доплата здійснюється не всім поліцейським, а лише окремим категоріям поліцейських, які внаслідок безпосереднього виконання своїх обов`язків забезпечують життєдіяльність населення у зв`язку з чим мають з населенням безпосередній контакт.
З відзиву представника ГУ НП у Волинській області вбачається, що враховуючи вимоги вказаних нормативних актів, а також подану інформацію керівництва Любешівського відділення поліції та Маневицького відділу поліції про залучення ОСОБА_1 до забезпечення правопорядку і безпеки громадян, внаслідок чого вона мала безпосередній контакт з населенням, протягом 2020 року їй була установлена та виплачена доплата пропорційно до відпрацьованого часу в особливих умовах, а саме: за березень - 11,11% в сумі 1008,64 грн; за квітень - 16,07% в сумі 2261,36 грн; за травень - 10,42% в сумі 1466,30грн; за червень - 26,67% в сумі 1959,22 грн; за липень - 23,08% в сумі 1 780,59 грн; за вересень - 50% в сумі 1215 грн; за жовтень - 26,09% в сумі 1 329,33 грн; за листопад - 26,92% в сумі 2169,38 грн; за грудень - 33,33% в сумі 1491,87 грн. Вказані обставини не заперечує і позивач у позовній заяві.
При цьому, розмір встановленої доплати та її сума залежали від кількості днів, протягом яких поліцейський виконував службові обов`язки (без періодів відпустки, навчання, хвороби, самоізоляції) та кількості днів, протягом яких поліцейський під час виконання службових обов`язків забезпечував правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мав безпосередній контакт з населенням.
Представник відповідача у відзиві вказала на те, що інформації про залучення ОСОБА_1 до забезпечення правопорядку і безпеки громадян, внаслідок чого позивач мала безпосередній контакт з населенням за серпень 2020 року до ГУНП в області не надходила, у зв`язку з тим, що з 08.08.2020 по 07.09.2020 ОСОБА_1 перебувала у відпустці.
Доказів того, що ОСОБА_1 у період серпень 2020 року, січень-березень 2021 року залучалася до забезпечення правопорядку і безпеки громадян та внаслідок виконання своїх службових обов`язків мала безпосередній контакт з населенням в умовах дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, суду не надано, а матеріали справи таких не містять, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що позивач не має права на встановлення у зазначений період додаткової доплати до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
Накази ГУ НП у Волинській області від 23.07.2020 № 223 о/с, від 25.08.2020 № 258 о/с, від 24.12.2020 № 382 о/с стосуються преміювання особового складу Любешіського відділення Камінь-Каширського відділу поліції ГУ НП у Волинській області за відповідні місяці 2020 року та встановлення доплат відповідно до Постанови КМУ від 29.04.2020 №375.
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку № 260 передбачено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.
У місяці виконання дисциплінарного стягнення поліцейського премія може не встановлюватися.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.
Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов`язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Преміювання Голови Національної поліції України та його заступників здійснюється в розмірах, визначених у дозволі Міністра внутрішніх справ України, а керівників органів поліції - у розмірі, установленому наказом Голови Національної поліції України.
Отже, з системного аналізу зазначених норм слідує, що питання щодо преміювання поліцейських віднесено до виключної компетенції керівника органу поліції; розмір премії встановлюється за рішенням керівника відповідно до затверджених ним положень; виплата премії здійснюється за наказом керівника органу поліції, який видається до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, та відповідно до, в тому числі, особистого внеску поліцейського в загальні результати служби; премія виплачується в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення. При цьому, законодавством не визначено фіксований розмір премії, який має встановлюватися щомісяця. Розмір премії поліцейським затверджується керівником відповідним наказом, що є його дискреційним повноваженням.
Також у постанові Верховного Суду від 04.07.2018 у справі №805/1182/17-а викладено правову позицію, згідно якої встановлення премії є правом, а не обов`язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Враховуючи вищевказане, позовні вимоги ОСОБА_1 до відповідача в частині визнання протиправними та скасування наказів ГУ НП у Волинській від 23.07.2020 № 223 о/с, від 25.08.2020 № 258 о/с, від 24.12.2020 № 382 о/с встановлення, нарахування і виплати додаткової доплати згідно з Постановою КМУ від 29.04.2020 № 375 в період з 10.03.2020 по 05.03.2021 в сумі 129167,91 грн до задоволення не підлягають.
Щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ НП у Волинській області по неправильному нарахуванні та невиплаті позивачу частини одноразової грошової допомоги при звільненні за період з 05.03.2021 по даний час та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу частини одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50 % від грошового забезпечення за кожен рік служби в сумі 178158,8 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 розділу VI Порядку № 260 у разі звільнення із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків
місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності календарної вислуги 10 років і більше.
Пунктом 5 розділу VI Порядку № 260 визначено, що строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» та зазначається кадровим підрозділом у наказі про звільнення поліцейського, якому передбачена виплата цієї допомоги.
Відповідно до пункту 6 розділу VI «Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби» Порядку №260, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премій, установлених наказами на день звільнення.
Наказом ГУНП у Волинській області від 30.08.2021 №302о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби за пунктом 4 частини 1 статті 77 (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) Закону України «Про Національну поліцію», з 30.08.2021. Календарна вислуга років для нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні становила 17 років 26 днів.
На день звільнення ОСОБА_1 були установлені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3000 грн; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн; надбавка за стаж служби 35% - 1750 грн; премія (1,14%) - 76.95 грн.
Таким чином сума місячного грошового забезпечення для нарахування одноразової грошової допомоги становила 6826,95 грн.
Сума одноразової грошової допомоги обчислена шляхом множення суми місячного грошового забезпечення на 50% та на кількість повних календарних років служби (17 років) та становила 58029,16 грн (6826,95 х 50% х17 років=58029,16 грн.).
За таких обставин, зважаючи на нормативне врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про зобов`язання ГУ НП у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 частину одноразової допомоги при звільненні в розмірі 50% від грошового забезпечення за кожен рік служби з врахуванням до складу грошового забезпечення надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за специфічні умови служби в поліції, надбавки за службу в нічний час - безпідставні, оскільки такі виплати на день звільнення ОСОБА_1 не встановлювались і не виплачувались.
При цьому, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивач сплатила судовий збір у розмірі 3 632, 00 грн, за оскарження наказів ГУ НП у Волинській області від 23.09.2020 № 288 о/с; від 23.07.2020 № 223 о/с; від 25.08.2020 № 258 о/с; від 24.12.2020 № 382 о/с.
Оскільки судом відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування вищевказаних наказів ГУ НП у Волинській області, відтак судовий збір з відповідача на користь позивача стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо виплати різниці в середньому заробітку ОСОБА_1 за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 та стягнути з Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_1 різницю у середньому заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по 18.06.2021 у розмірі 61389, 92 (шістдесят одну тисячу триста вісімдесят дев`ять гривень 92 копійки).
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з жовтня 2017 року по липень 2020 року та зобов`язати Головне управління Національної поліції у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з жовтня 2017 року по липень 2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 40108604).
Суддя Т.М. Димарчук