
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12753/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної податкової служби у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в розмірі 17 000, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення фактичної перевірки магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_2 , було встановлено факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії, чим порушено вимоги статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Порушення зафіксоване в акті перевірки від 19.06.2020 №8460/03-20-05/ НОМЕР_1 , на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення №000351-09 від 08.12.2020 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000, 00 грн. за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії.
Вказане рішення у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін (а.с.18).
Копію ухвали від 10.11.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 17.11.2021, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с.20)
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Також 28.01.2022 на адресу суду надійшла заява позивача про долучення копій документів (а.с.21-27).
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 19.06.2020 працівниками ГУ ДПС у Волинській області, на підставі наказу від 04.06.2020 №1099 (а.с.7) та направлень на перевірку від 04.06.2020 №000875, №000876 (а.с.8) було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, за результатами якої складено акт перевірки від 19.06.2020 №8460/03-20-05/ НОМЕР_1 (а.с.5-6)
Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі тютоновими виборами без наявності ліцензії, а саме: під час проведення перевірки 10.06.2020 контрольно-розрахунковою операцією на місці торгівлі відповідача було придбано одну пачку сигарет «Marlboro gold», по ціні реалізації 54,00 грн. (ціна на пачці 51,43 грн.), чим порушено вимоги статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Як вбачається з матеріалів справи, на час проведення перевірки ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у ФОП ОСОБА_1 , відсутня.
Тютюнові вироби марки «Marlboro gold» не вилучалися у зв`язку з наявністю на залишках однієї пачки яка була куплена перед початком первірки і назад не поверталася.
На момент проведення перевірки та на вимогу акта перевірки підприємцем не було надано накладні на отримання тютюнових виробів марки «Магlboro gold».
ГУ ДПС у Волинській області зверталось листами за №18286/10/03-20-32-05-15 від 24.07.2020, та №26899/10/03-20-09-05-15 від 23.11.2020 року до Луцького відділення поліції ГУНП у Волинській області з проханням надати інформацію про вжитті заходи згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення за фактом реалізації тютюнових виробів без придбання відповідної ліцензії СГД ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Станом на 08.12.2020 року відповіді не отримано (а.с.24).
24.11.2020р. ГУ ДПС у Волинській області листом за №18285/10/03-20-32-05-15 та листом №26900/10/03-20-09-05-15 від 23.11.2020 року звернулось до Луцького міськрайонного суду з проханням надати інформацію про те, чи надходили від Луцького відділення поліції ГУНП у Волинській області на адресу суду матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно гр. ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Одночасно просили повідомити, чи було притягнуто винну особу до адміністративної відповідальності за фактом роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій згідно КУпАП. Станом на 08.12.2020 року відповіді не отримано (а.с.22).
Накладні на отримання тютюнових виробів марки «Магlboro gold», що вказані у акті перевірки підприємцем ОСОБА_1 не надано, що не дає можливості зробити розрахунок штрафних санкцій.
Для визначення вартості отриманої партії товарів направлено запит за №18844/10/03- 20-32-05-15/ від 31.07.2020р. підприємствам оптової торгівлі тютюновими виробами.
Станом на 08.12.2020р. від підприємств оптової торгівлі тютюновими виробами не отримано інформації, щодо придбання СГД ОСОБА_1 тютюнових виробів марки «Магlboro gold», тому зробити розрахунок фінансових санкцій не можливо.
Фінансова санкція за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії до СГД ОСОБА_1 буде становити 17 000,00 грн., оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити неможливо, в зв`язку із відсутністю накладних на зазначені тютюнові вироби.
Заперечення до акта перевірки та клопотання від підприємця про участь у розгляді справи на засіданні Комісії не надходили, тому були всі підстави для розгляду даних матеріалів перевірки без участі СПД чи його представників.
На підставі акту перевірки 19.06.2020 №8460/03-20-05/2762405285, начальник ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №000351-09 від 08.12.2020 (а.с.13) про застосування фінансових санкцій, згідно із яким до відповідача у відповідності до статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.
Копія вищевказаного рішення листом про роз`яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлялась ФОП ОСОБА_1 .
В акті про причини невручення рішення про застосування фінансових санкцій від 08 грудня 2020 року №000351-09 СГД ФОП ОСОБА_1 .
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалось.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить із наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 №481/95-BP (далі – Закон №481/95-BP).
Згідно із вимогами частини 14 статті 15 Закону №481/95-BP роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно зі статтею 1 Закону №481/95-BP ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24 жовтня 2014 року №213).
Частиною першою статті 17 Закону №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу шостого частини другої статті 17 вищевказаного Закону до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.
Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №000351-09 від 08.12.2020 прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції не сплатив, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 17 000,00 грн. підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, оскільки у даній справі задоволено позов суб`єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2 270,00 грн. згідно із платіжним дорученням №3704 від 25.10.2021 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA808999980314010561000003550, МФО 899998 отримувач коштів ГУК у Волин.обл/м.Луцьк/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з урахуванням пункту 3 Розділу VI Перехідних положень КАС України.
Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Волинській області, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 .
Суддя В.В. Мачульський