
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12722/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділення №2 (смт Ратне) Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Відділення №2 (смт Ратне) Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними щодо відмови у розгляді звернення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та зобов`язання призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї відповідно до вимог Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 22.07.2020.
В обґрунтування позову позивач вказала, що звернулась до відповідача із заявою та необхідними документами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. Проте відповідач повідомив про те, що її звернення не розглянуте, оскільки в заяві та декларації не були у повному обсязі відображені відомості про членів сім`ї, зокрема відомості про реєстраційні номери облікових карток платників податків її неповнолітніх дітей.
Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки її неповнолітні діти не мають реєстраційних номерів облікових карток платників податків та через своє неповноліття позбавлені можливості відмовитись від отримання реєстраційних номерів у зв`язку із релігійними переконаннями, а іншого способу для цього чинним законодавством не передбачено. Тому на думку позивача, реалізація функцій держави повинна здійснюватися без будь-якого примусу до людини, а з використанням альтернативних методів ідентифікації особи.
З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги вважає безпідставними та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції відповідач вказав, що ОСОБА_1 25.08.2021 звернулася за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Однак подаючи відповідну заяву, позивач до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики, внесла не в повному обсязі відомості про членів своєї сім`ї, а саме не зазначила реєстраційних номерів облікових карток платників податків - дітей. Тому звернення ОСОБА_1 від 25.08.2021 відповідно до пункту 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632, далі - Порядок №250), не розглянуте, про що заявниці надіслано повідомлення від 29.10.2021 № 2501.
Інші заяви по суті справи та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні від сторін не надходили.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
25.08.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Листом від 22.09.2021 № 2448 відповідач повідомив позивача, що її звернення не розглянуте, оскільки згідно з пунктом 5 Порядку №250 заява та декларація вважаються такими, що не подані у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності та номер паспорта громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). Зокрема, у розділі 1 Декларації не внесено дані щодо реєстраційних номерів облікових карток платників податків - дітей (а.с.6).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 01.06.2000 №1768-ІІІ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі - Закон №1768-ІІІ) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним верствам населення.
Згідно зі статтею 1 Закону №1768-ІІІ державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Відповідно до статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.
Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На підставі статті 4 Закону №1768-ІІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №250.
Як установлено пунктом 2 Порядку №250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до пункту 5 Порядку №250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).
Інформація про склад малозабезпеченої сім`ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
До складу малозабезпеченої сім`ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються. Права члена сім`ї має одинока особа.
Відповідно до пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково.
Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти).
Якщо протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї не виправив її та/або не подав документи, передбачені пунктом 5 цього Порядку, орган соціального захисту населення приймає рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги, про що інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї в порядку, встановленому абзацом другим пункту 21 цього Порядку.
Пунктом 21 Порядку №250 передбачено, що рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Відповідач не заперечує, що 25.08.2021 ОСОБА_1 подала заяву встановленої форми для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям разом із декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Проте рішення про призначення такої допомоги чи про відмову у її призначенні відповідач не прийняв (відмовився прийняти). Зі змісту листа Відділення №2 (смт Ратне) Управління соціального захисту населення Ковельської РДА від 22.09.2021 № 2448 слідує, що у розділі 1 декларації не вказано реєстраційні номери облікових карток платників податків усіх дітей ОСОБА_1 та з цих підстав і з посиланням на пункт 5 Порядку №250 відповідач звернення позивача не розглянув по суті.
Абзацом одинадцятим пункту 5 Порядку №250 визначено, що заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
З наведеного слідує, що за загальним правилом в декларації про доходи та майновий стан заявник повинен зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та членів сім`ї, крім тих осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті.
Позивач ОСОБА_1 у паспорті має відмітку про здійснення платежів без ідентифікаційного номера (а.с.4 зворот). У декларації є відомості про дітей позивача - ОСОБА_2 , 2003 р.н. та ОСОБА_3 , 2019 р.н. щодо яких у графі 3 "Ідентифікаційний номер" розділу І декларації відсутні записи.
Як стверджує позивач, діти не мають ідентифікаційних номерів через релігійні переконання.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт. Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта (пункт 70.5 статті 70 Податкового кодексу України).
Суд звертає увагу, що до досягнення віку, з якого видається паспорт громадянина України, особа не має можливості звернутися до відповідного контролюючого органу в порядку, визначеному пунктом 70.5 статті 70 Податкового кодексу України, для її обліку за серією та номером паспорта. Паспорт громадянина України зразка 1994 року (у формі паспортної книжечки) видається після досягнення особою 16-річного віку (пункт 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за №620/33591). Однак це не повинно бути перешкодою для отримання державної соціальної допомоги сім`єю, яка має середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. В іншому випадку обмеження в реалізації конституційного права на соціальний захист з таких формальних підстав не відповідає принципу верховенства права.
З огляду на встановлені обставини суд дійшов висновку, що не розгляд відповідачем заяви ОСОБА_1 від 25.08.2021 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї без урахування нормативно-правових актів, якими встановлено право фізичних осіб з релігійних переконань відмовитись від реєстраційного номера облікової картки платника податків та облік за серією та номером паспорта лише з досягненням відповідного віку, з якого видається паспорт громадянина України, порушують охоронювані законом права та інтереси сім`ї позивача на соціальний захист.
Таким чином, суд дійшов висновку, що таке право підлягає захисту шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у розгляді звернення ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та зобов`язання розглянути таке звернення з урахуванням правової оцінки, наданої судом під час ухвалення рішення.
Разом з тим позовна вимога про зобов`язання відповідача призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї відповідно до вимог Порядку №250 є передчасною.
Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту, застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.
Тобто, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов`язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким відмовив в його задоволенні.
При вирішенні позовних вимог зобов`язального характеру суд враховує, що відповідач не прийняв відповідного рішення по суті за заявою ОСОБА_1 . В свою чергу за відсутності відповідного рішення (рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні) суд позбавлений можливості надати правову оцінку наявності правових підстав для надання позивачу вказаної допомоги.
Отже, позов підлягає задоволенню частково.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 30.10.2021 номер платежу 1014017907.
Предметом позову є дві взаємопов`язані вимоги немайнового характеру, які хоч і задоволені частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації, структурним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 908,00 грн.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Відділення №2 (смт Ратне) Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації щодо відмови у розгляді заяви ОСОБА_1 від 25 серпня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Зобов`язати Відділення №2 (смт Ратне) Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 серпня 2021 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Івасюка, 15, код ЄДРПОУ 03192046) судові витрати у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ).
Відповідач: Відділення №2 (смт Ратне) Управління соціального захисту населення Ковельської районної державної адміністрації (44100, Волинська обл., смт. Ратне, вул. Каштанова, 19а).
Суддя Р.С. Денисюк