Рішення № 103139309, 21.01.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
140/12911/21
Номер документу
103139309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/12911/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання «Ковельсільмаш» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання «Ковельсільмаш» (далі – ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш», товариство) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач, податковий орган) про визнання протиправним та скасування наказу від 01 листопада 2021 року №3136 «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (далі – ПК України) документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17 вересня 2021 року ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» подало до ГУ ДПС у Волинській області податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2021 року з від`ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тисяч гривень. Перевірка мала проводитися, як зазначено в самому наказі, щодо законності декларування від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч гривень.

ГУ ДПС у Волинській області 01 листопада 2021 року було винесено наказ №3136 «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх періодах з жовтня 2018 року, дата початку перевірки 03 листопада 2021 року, тривалість перевірки 5 робочих днів.

За адресою місцезнаходження ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» 03 листопада 2021 року прибули посадові особи контролюючого органу з метою проведення перевірки на підставі вищезазначеного наказу, однак останні не були допущені до перевірки, про що складено акт недопуску до проведення перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» від 03 листопада 2021 року №1437/07-11/31533318.

Позивач вказує що, наказ про проведення документальної виїзної позапланової перевірки щодо дотримання вимог податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з ПДВ, яке становить більше 100 тисяч грн відповідно до абзацу 5 пункту 200.11 статті 200 ПК України повинен був винесений податковим органом не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, тобто не пізніше 20 жовтня 2021 року.

Отже, рішення у вигляді наказу про проведення документальної перевірки на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України повинно бути прийнято податковим органом не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, хоча сама перевірка може проводитись контролюючим органом відповідно до абзацу першого пункту 200.11 статті 200 ПК України протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації.

Оскільки рішення контролюючого органу у вигляді наказу про проведення документальної позапланової перевірки від 01 листопада 2021 року не відповідає вимогам закону, винесене поза межами строку, встановленого абзацом 5 пункту 200.11 статті 200 ПК України (тобто після 20 жовтня 2021 року), тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню і як наслідок, працівники податкового органу не були допущені до перевірки, про що складено відповідний акт недопуску до проведення перевірки від 03 листопада 2021 року.

З наведених підстав ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» уважає оскаржуваний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню та просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 06 грудня 2021 року №3378/03-20-20-02-10 представник відповідача заявлених позовних вимог не визнала повідомила, що на підставі підпунктів 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпунктів 78.1.8, пункту 78.1. статті 78, підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 та пункту 200.11 статті 200 ПК України ГУ ДПС у Волинській області було видано наказ від 01 листопада 2021 року №3136 «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш», в зв`язку з поданням підприємством податкової декларації з ПДВ за серпень 2021 року з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч гривень, задекларованого у попередніх періодах з жовтня 2018 року.

Метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки є дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч гривень, а не заявленого бюджетного відшкодування в періоди до 1 липня 2015 року та до 1 січня 2017 року.

Вказує, що подана платником податкова декларація з ПДВ з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч гривень не підпадає під порядок проведення камеральних перевірок, визначених статтею 76 ПК України.

Також зазначає, що оскільки чинним законодавством не встановлено, який час має минути між повідомленням платника податків про проведення документальної позапланової перевірки та датою її початку, то контролюючий орган відповідно до абзацу другого пункту 78.4 статті 78 ПК України має повне право як надіслати копію наказу заздалегідь, так і особисто вручити її платникові податків у день перевірки - перед її початком.

При прибутті 03 листопада 2021 року працівниками податкового органу на ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» о 11:00 год. 00 хв. головний бухгалтер підприємства була ознайомлена з направленнями та одержала копію наказу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки. Проте, працівником підприємства прийнято рішення про відмову від допуску до проведення перевірки про що складено відповідний акт від 03 листопада 2021 року №1437/07-11/31533318 від 03 листопада 2021 року, в якому остання власноруч зазначила, що причини недопуску буде додатково повідомлено листом на адресу ГУ ДПС у Волинській області.

Представник ГУ ДПС у Волинській області уважає, що контролюючим органом дотримано всіх вимог, визначених ПК України для проведення позапланової документальної перевірки, з огляду на що просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 23-25).

Представник позивача 16 грудня 2021 року подала відповідь на відзив, в якій наголошує на порушення строку, який надається податковому органу для прийняття рішення про проведення документальної перевірки, передбаченої підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України. Законодавцем визначено строк протягом якого податковим органом може бути проведені документальні перевірки, передбачені підпунктом 78.1.8 пункту 78 статті 78 цього Кодексу (це 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації), та строк, який надається податковому органу для прийняття рішення про проведення такої документальної перевірки (таке рішення має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, тобто не пізніше 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання декларації).

Податковий орган безпідставно ототожнює строк, впродовж якого йому надається право на проведення документальної перевірки, який передбачений абзацу 1 пункту 200.11. статті 200 ПК України та становить 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації та строк, який передбачений для прийняття рішення про проведення документальної перевірки, який передбачений абзацом 5 пункту 200.11. статті 200 ПК України і становить календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання декларації.

Отже, граничний строк подачі декларації з ПДВ за серпень 2021 року становить 20 вересня 2021 року. Термін камеральної перевірки становить 30 календарних днів з дня подачі декларації і закінчується 20 жовтня 2021 року.

Таким чином, наказ про проведення документальної виїзної позапланової перевірки щодо дотримання вимог податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021року від`ємного значення з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн, відповідно до абзацу 5 пункту 200.11. статті 200 ПК повинен був винесений податковим органом не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, тобто не пізніше 20 жовтня 2021 року.

Окрім того, як вбачається з декларації за серпень 2021 року від`ємне значення в сумі 624899,00 грн, сформовано з урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах за червень, липень 2021 року, тобто за операціями з придбання товарів/послуг за період після 01 січня 2017 року. При цьому, бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень 2021 позивачем не заявлялося (арк. спр. 33-35).

Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України) до суду не надходило.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 19).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд даної справи у судовому засіданні з викликом сторін (арк. спр. 28-29).

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» 17 вересня 2021 року подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2020 року, відповідно до рядка 19 якої показник від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації) (позитивне значення) становить 624899,00 грн. Згідно з рядком 21 декларації сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) становить 624899,00 грн (арк. спр. 3).

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та підпункту 200.11 статті 200 ПК України, у зв`язку із подання ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» податкової декларації за серпень 2021 року з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тисяч грн, ГУ ДПС у Волинській області було прийнято наказ від 01 листопада 2021 року №3136 «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.8. пункту 78.1 статті 78 та пункту 200.11 статті 200 ПК України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене урахуванням від`ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах з жовтня 2018 року. Дата початку перевірки 03 листопада 2021 року, тривалість перевірки: 5 робочих днів (арк. спр. 14).

Як убачається із матеріалів справи, з метою проведення перевірки згідно вказаного наказу та на підставі направлення від 01 листопада 2021 року №3300, №3301 працівниками ГУ ДПС у Волинській області здійснено виїзд за юридичною адресою ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш». Прибувши на підприємство о 11:00 год. головний бухгалтер була ознайомлена з направленнями на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, проте нею прийнято рішення про недопуск до проведення перевірки, про що складено відповідний акт від 03 листопада 2021 року №1437/07-11/31533318 (арк. спр. 15).

Повідомленням від 03 листопада 2021 року №50/07-1650КСМ позивач повідомив ГУ ДПС у Волинській області, що оскільки наказ про проведення документальної позапланової перевірки не відповідає вимогам закону, винесений поза межами строку, встановленого ПК України для винесення рішення про проведення перевірки, працівники податкового органу не були допущені до перевірки, про що складено відповідний акт недопуску до проведення перевірки від 03 листопада 2021 року та відповідний наказ найближчим часом буде оскаржено в суді (арк. спр. 16).

Уважаючи наказ від 01 листопада 2021 року №3136 протиправним, ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» звернулося до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює ПК України.

Нормами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За змістом пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Порядок та особливості проведення документальних позапланових перевірок визначені у статті 78 ПК України.

Згідно із підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від`ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

За правилами пункту 200.11 статті 200 ПК України контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу. У визначені цим пунктом терміни проводяться також документальні перевірки, передбачені підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу. Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.

Аналіз наведених норм ПК України свідчить про те, що контролюючий орган наділений повноваженнями на проведення документальної позапланової перевірки платника податку в разі, якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ (підпункт 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України) і якщо розрахунок такої суми бюджетного відшкодування зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за визначеними у пункті 200.11 статті 200 ПК України операціями. У такому разі перевірка від`ємного значення ПДВ (а не перевірка безпосередньо бюджетного відшкодування) не буде різною за своєю суттю, за умови якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за визначеними у пункті 200.11 статті 200 ПК України операціями.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року у справі №808/2911/17.

Суд звертає увагу, що в оскаржуваному наказі від 01 листопада 2021 року №3136 відповідач посилається на підпункт 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та пункт 200.11 статті 200 ПК України, при цьому, перевірку призначено з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з ПДВ.

Разом з тим, суд наголошує, що у податковій декларації з ПДВ за серпень 2021 року ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» не заявляло до відшкодування з бюджету ПДВ за рахунок від`ємного значення.

Відтак, з урахуванням приписів підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та пункт 200.11 статті 200 ПК України, правових висновків Верховного Суду у постанові від 14 листопада року 2018 у справі № 808/2911/17, суд дійшов висновку про те, що оскільки у податковій декларації з ПДВ за серпень 2021 року ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш» не заявляло до відшкодування з бюджету ПДВ за рахунок від`ємного значення, тому оскаржуваний наказ від 01 листопада 2021 року №3136 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2021 року від`ємного значення з ПДВ винесено відповідачем без наявності фактичних та правових підстав.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року у справі № 140/5225/21, від 19 жовтня 2021 року у справі № 140/1981/21, від 18 жовтня 2021 року у справі №140/30021, від 18 жовтня 2021 року у справі № 140/3008/21, від 27 липня 2021 року у справі № 140/715/21.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 КАС України).

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд уважає, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень належними, достатніми та допустимими доказами не спростовано доводи адміністративного позову та не доведено правомірності винесеного наказу від 01 листопада 2021 року №3136 «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш».

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу від 01 листопада 2021 року №3136 з наведених вище мотивів підлягають до задоволення.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 05 листопада 2021 року №14974 (арк. спр. 4) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 14).

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання «Ковельсільмаш» (45007, Волинська область, місто Ковель, вулиця Варшавська, будинок 1, ідентифікаційний код юридичної особи 31533318) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) про визнання протиправним та скасування наказу задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Волинській області від 01 листопада 2021 року №3136 «Про проведення відповідно до підпункту 78.1.8. пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «ВО «Ковельсільмаш»».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об`єднання «Ковельсільмаш» судовий збір в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 21 січня 2022 року.