Рішення № 103138720, 17.01.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
140/11536/21
Номер документу
103138720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/11536/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації про визнання рішення в частині протиправним та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся в суд з позовом до Волинської обласної державної адміністрації (далі Волинська ОДА, відповідач) про визнання протиправним та скасування абзацу третього підпункту 1 пункту 2, абзацу дев`ятого підпункту 1 пункту 3, підпункту 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 14.04.2021 №183 "Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації"; зобов`язання привести чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови КМУ від 18.07.2007 №943 "Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців" (зі змінами).

В обґрунтування позову вказав, що з 10.10.2019 працював на посаді начальника регіонального відділу адміністрування Реєстру управління інформаційних технологій та адміністрування апарату ОДА.

14.04.2021 за №183 головою Волинської ОДА видане розпорядження «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації». Зокрема, ним передбачена ліквідація управління інформаційних технологій та адміністрування в кількості 9 штатних одиниць та в його складі відділу інформаційних технологій у кількості 5 штатних одиниць та регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців у кількості 3 штатних одиниць (абзац третій підпункту 1 пункту 2 розпорядження). А пунктом 3 цього акта, зокрема, скорочені посади в цьому управлінні - начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та двох головних спеціалістів відділу (абзаци 8-10 підпункту 1 пункту 3). Натомість пункт 4 передбачав утворення двох самостійних підрозділів апарату ОДА: відділу інформаційно-комунікаційних систем апарату Волинської ОДА у кількості тих самих 5 штатних одиниць, а також регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА в кількості тих самих 3 штатних одиниць (начальника та двох головних спеціалістів; підпункт 2 пункту 4 розпорядження).

Позивач вважає розпорядження Волинської ОДА №183 від 14.04.2021 протиправним у частині, оскільки відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (зі змінами) чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців (далі - орган адміністрування) визначається з урахуванням кількості органів ведення, на які поширюються повноваження цього органу адміністрування: до 36 органів ведення - 4 штатні одиниці, від 37 до 48 - до 5, від 49 до 60 - до 6, понад 60 - до 7 штатних одиниць. Оскільки повноваження органу адміністрування в апараті Волинської ОДА станом на 14.04.2021 поширювалися на 8 органів ведення Реєстру, то штатна чисельність відділу повинна була б становити 4 штатних одиниці, а не 3 таких одиниці, як це передбачено розпорядженням голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183.

До лютого - березня 2021 року кількість органів ведення Реєстру на території Волинської області становила 20 таких органів. Зменшення їх чисельності відбулося після реорганізації 16 райдержадміністрацій у 4 новоутворені райдержадміністрацїї з урахуванням 4 органів ведення Реєстру, утворених у 2007 році міськими (міст обласного значення) радами області.

Позивач вказує на те, що на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 14.04.2021 № 183 «Про структуру апарату обласної державної адміністрації», видані акти індивідуальної дії, які порушують його право на працю, визначене статтею 43 Конституції України.

Зокрема, згідно з наказом по апарату Волинської ОДА від 24.05.2021 № 58-ос «Про попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 » позивача попереджено про наступне вивільнення відповідно до частини 3 статті 87 Закону України «Про державну службу», статті 49-2 КЗпП України, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 14.04. 2021.

01.07.2021 наказом по апарату ОДА за №103-ос (зі змінами, внесеними згідно з наказами по апарату ОДА від 28.07.2021 №127-ос, 05.08.2021 №131-ос) позивача звільнено з займаної посади «у перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або перший робочий день після закінчення відпустки».

Позивач вважає, що абзац третій підпункту 2, абзац дев`ятий підпункту 1 пункту 3, підпункт 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА від 14.04.2021 № 183 «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації», зокрема в частині утворення регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату ОДА у складі 3 (три) штатні одиниці (начальника відділу та двох головних спеціалістів), суперечать вимогам абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців», а тому є протиправними і підлягають скасуванню.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою від 18.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) (а.с.132).

У відзиві на позов від 08.11.2021 № 8649/54/2-21 (а.с.136-141) відповідач позовні вимоги заперечує. В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що відповідно до статей 5, 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій; у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 №606 затверджено Рекомендаційний перелік структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації. Згідно з пунктом 4 цієї постанови структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та інших нормативно-правових актів щодо утворення апарату для правового, організаційного, матеріально- технічного забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, проведення кадрової роботи, здійснення документообігу та контролю, розгляду звернень громадян, роботи патронатної служби, забезпечення мобілізаційної роботи, запобігання та виявлення корупції, доступу до публічної інформації, адміністрування (ведення) Державного реєстру виборців, забезпечення цифрового розвитку тощо. Тут же вказано, що вид структурних підрозділів (управління, відділ, сектор) та їх статус як юридичних осіб публічного права визначається головою районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації залежно від ступеня складності завдань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій».

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 установлено, що у складі апарату обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, їх структурних підрозділів, зазначених у пункті 3-1 цієї постанови, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, міжрегіональних територіальних органів, повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць, можуть утворюватися (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу) відповідно управління, самостійні відділи, відділи та самостійні сектори, сектори у складі управлінь і самостійних відділів з урахуванням критеріїв, установлених для апарату центральних органів виконавчої влади, за винятком відділів адміністрування Державного реєстру виборців у складі апарату обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, штатна чисельність яких може становити не менш як три одиниці.

Розпорядженням Волинської ОДА від 14.04.2021 в частині, яку оскаржує позивач, був ліквідований регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців у кількості 3 штатних одиниці у складі управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та утворений регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців в кількості 3 штатні одиниці як самостійний структурний підрозділ у складі апарату Волинської ОДА.

Таким чином, розпорядження Волинської ОДА від 14.04.2021 №183 «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації» прийнято у межах повноважень, визначених статтею 118 Конституції України, статті 5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 у редакції, яка була чинною на момент прийняття розпорядження.

З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив (а.с.165-170) позивач ОСОБА_1 підтримав доводи позову та вказав, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження, відповідач повністю проігнорував чіткі вимоги постанови КМУ № 943 щодо необхідності створення регіонального органу адміністрування у складі рівно 4 штатних одиниць. Ця постанова видана Урядом України відповідно до частини другої статті 34 Закону України "Про Державний реєстр виборців" (у чинній на той момент редакції) і затверджує Порядок утворення регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців, тобто є профільною для визначення статусу та чисельності працівників РОА, оскільки видана на підставі Закону. Просив позов задовольнити.

У запереченні на відповідь на відзив (а.с. 183-186) представник відповідача підтримав доводи і аргументи викладені у відзиві на позов.

10.12.2021 та 04.01.2022 позивач надав додаткові пояснення у справі у яких підтримав доводи викладені у позовній заяві.

Суд, дослідивши подані письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що згідно з наказом по апарату облдержадміністрації №114-ос від 10.10.2019 позивач ОСОБА_1 був переведений за згодою з посади начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату облдержадміністрації на посаду начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації з 10 жовтня 2019 року (а.с. 23).

Головою Волинської ОДА 14.04.2021 за №183 видане розпорядження «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації». У вказаному розпорядженні відповідно до статей 44, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.13-1 Закону України «Про запобігання корупції», постанов Кабінету міністрів від 25.03.2014 №91 «Деякі питання діяльності місцевих державних адміністрацій» (зі змінами) та від 18.04.2012 №606 «Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної в м. Києві та Севастополі державних адміністрацій» (зі змінами та доповненнями), наказу Національного агенства України з питань державної служби від 11.09.2019 №172-19 «Про затвердження порядку розроблення посадових інструкцій державних службовців категорій «Б» та «В», унесені до структури апарату обласної державної адміністрації певні зміни. Зокрема, вказаним розпорядженням передбачена ліквідація управління інформаційних технологій та адміністрування в кількості 9 штатних одиниць та в його складі відділу інформаційних технологій у кількості 5 штатних одиниць та регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців у кількості 3 штатних одиниць (абзац третій підпункту 1 пункту 2 розпорядження). А пунктом 3 розпорядження, зокрема, скорочені посади в цьому управлінні - начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА (абзац 9 підпункту 1 пункту 3) та двох головних спеціалістів відділу (абзац 10 підпункту 1 пункту 3). Натомість пункт 4 передбачає утворення двох самостійних підрозділів апарату ОДА: відділу інформаційно-комунікаційних систем апарату Волинської ОДА у кількості 5 штатних одиниць, а також регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА в кількості 3 штатних одиниць (начальника та двох головних спеціалістів; підпункт 2 пункту 4 розпорядження).

Згідно з додатком 2 до розпорядження голови ОДА «Про структуру апарату Волинської ОДА» «Гранична чисельність керівництва обласної державної адміністрації та працівників апарату облдержадміністрації» вбачається, що у Регіональному відділі адміністрування Державного реєстру виборців встановлена гранична чисельність одиниць – 3 (1 начальник відділу і 2 головних спеціаліста) (а.с.58-60).

Наказом №58-ос від 24.05.2021 ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.87 Закону України «Про державну службу», ст. 49-2 КЗпП України, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 14.04.2021 №183 «Про структуру апарату обласної державної адміністрації» був попереджений про наступне звільнення з посади начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації не пізніше ніж за 30 календарних днів у зв`язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців облдержадміністрації (пункт 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу») (а.с. 81).

Відповідно до наказу по апарату облдержадміністрації №103-ос від 01.07.2021 (з наступними змінами згідно з наказами №127-0с від 28.07.2021, №131-ос від 05.08.2021) ОСОБА_2 наказано звільнити з посади начальника регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління інформаційних технологій та адміністрування апарату облдержадміністрації у перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, або перший робочий день після закінчення відпустки», на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу», у зв`язку із скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, з припиненням державної служби (а.с.74-77).

Позивач ОСОБА_1 вважає, що оскаржувані положення розпорядження голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183 "Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації" зокрема в частині утворення регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату ОДА у складі 3 штатні одиниці суперечать вимогам абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців», а також порушують його права, оскільки пов`язані із його звільненням з посади, а тому звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується частиною другою статті 19 Конституції України, згідно з якою визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій відповідно до Конституції України визначає Закон України від 09.04.1999 №586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон №586-XIV).

Як визначено статтею 5 Закону №586-XIV, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 4 ст. 47 Закону № 586-XIV, граничну чисельність, фонд оплати праці працівників структурних підрозділів місцевої державної адміністрації, в межах виділених асигнувань, визначає голова відповідної місцевої державної адміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій» від 18.04.2012 № 606 затверджено Рекомендаційний перелік структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації (Додаток 2).

Згідно з пунктом 4 цієї постанови структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та інших нормативно-правових актів щодо утворення апарату для правового, організаційного, матеріально-технічного забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, проведення кадрової роботи, здійснення документообігу та контролю, розгляду звернень громадян, роботи патронатної служби, забезпечення мобілізаційної роботи, запобігання та виявлення корупції, доступу до публічної інформації, адміністрування (ведення) Державного реєстру виборців, забезпечення цифрового розвитку тощо. Тут же вказано, що вид структурних підрозділів (управління, відділ, сектор) та їх статус як юридичних осіб публічного права визначається головою районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації залежно від ступеня складності завдань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» (надалі – Постанова № 179).

Відповідно до п. 4 Постанови № 179, у складі апарату обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, їх структурних підрозділів, зазначених у пункті 3-1 цієї постанови, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, міжрегіональних територіальних органів (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) можуть утворюватися (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу) відповідно управління, самостійні відділи, відділи та самостійні сектори, сектори у складі управлінь і самостійних відділів, виходячи з критеріїв, установлених для апарату центральних органів виконавчої влади, за винятком відділів адміністрування Державного реєстру виборців у складі апарату обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, штатна чисельність яких може становити не менш як 3 одиниці.

Відділ - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, що утворюється для виконання завдань за одним напрямом діяльності місцевої державної адміністрації з штатною чисельністю не менше ніж п`ять одиниць в обласній державній адміністрації та не менше ніж три одиниці у районній державній адміністрації (пункт 3-1 Постанови № 179).

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Волинської ОДА від 14.04.2021 (в частині, яку оскаржує позивач), був ліквідований регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців у складі управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та утворений регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців як самостійний структурний підрозділ у складі апарату Волинської ОДА.

Частиною першою статті 44 Закону №586-XIV передбачено, що для правового, організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, підготовки аналітичних, інформаційних та інших матеріалів, систематичної перевірки виконання актів законодавства та розпоряджень місцевої державної адміністрації, подання методичної та іншої практичної допомоги місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування головою місцевої державної адміністрації утворюється апарат місцевої державної адміністрації в межах виділених бюджетних коштів.

Апарат місцевих державних адміністрацій очолює керівник, який призначається на посаду головою місцевої державної адміністрації в порядку, передбаченому законодавством про державну службу.

Голова місцевої державної адміністрації затверджує положення та визначає структуру апарату (частина четверта статті 44 Закону №586-XIV)

Суд, враховує положення передбачені статтею 5 Закону №586-XIV про те, що склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Окрім того, саме голова місцевої державної адміністрації затверджує положення та визначає структуру апарату. Таким чином, відповідач наділений законом відповідним правом формувати склад Волинської ОДА та її апарату в тому числі ліквідовувати і створювати відповідні відділи.

З огляду на вищевказане, суд вважає, що відповідач мав передбачене законом право ліквідувати регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців у складі управління інформаційних технологій та адміністрування апарату Волинської ОДА та замість нього утворити згідно з вимогами законів та підзаконних нормативно-правових актів регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців як самостійний структурний підрозділ у складі апарату Волинської ОДА, тому абзац третій підпункту 1 пункту 2, та абзац дев`ятий підпункту 1 пункту 3, розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 14.04.2021 №183 "Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації" є такими, що прийняті на підставі, у межах повноважень та у відповідності до чинного законодавства, а тому є правомірними і не підлягають скасуванню.

Разом з тим, судом встановлено, що у підпункті 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА 14.04.2021 за №183 «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації» передбачено створення регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської ОДА в кількості 3 штатних одиниць (начальника та двох головних спеціалістів; підпункт 2 пункту 4 розпорядження).

Однак, суд звертає увагу, що при прийнятті оскаржуваного розпорядження у цій частині (а саме у підпункті 2 пункту 4), відповідач залишив поза увагою вимоги постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» від 18.07.2007 № 943 (далі Постанова № 943).

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови № 943 (зі змінами) чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців (далі - орган адміністрування) визначається з урахуванням кількості органів ведення, на які поширюються повноваження цього органу адміністрування: до 36 органів ведення - 4 штатні одиниці, від 37 до 48 - до 5, від 49 до 60 - до 6, понад 60 - до 7 штатних одиниць.

Згідно з пунктом 22 статті 25 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація здійснює повноваження в галузі забезпечення законності, правопорядку, прав і свобод громадян, а саме: забезпечує здійснення заходів щодо ведення Державного реєстру виборців відповідно до закону.

Частиною 1 статті 14 Закону України «Про Державний реєстр виборців» передбачено, що до органів Державного реєстру виборців, зокрема, належать органи ведення Реєстру та регіональні органи адміністрування Реєстру. Відповідно до ч.3 ст.14 Закону України «Про Державний реєстр виборців» рішення розпорядника Реєстру, прийняте в межах його повноважень, є обов`язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, політичними партіями, підприємствами, закладами, установами, організаціями усіх форм власності. Згідно з ч.9 ст.14 цього Закону повноваження регіональних органів адміністрування Реєстру здійснюють регіональні представництва ЦВК, утворені відповідно до Закону України «Про Центральну виборчу комісію».

Згідно з ч.1 ст.13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов`язковим для виконання всіма суб`єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України. Відповідно до частини першої статті 35 Закону України «Про ЦВК» для вирішення питань, пов`язаних із забезпеченням виконання повноважень ЦВК, Комісія може утворювати свої регіональні та територіальні представництва. Водночас згідно із Законом №1082-ІХ від 15.12.2020 «Про Державний бюджет України на 2021 рік» дію статті 35 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» зупинено на 2021 рік.

Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 4 розділу ХХХХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Виборчого кодексу України до прийняття Центральною виборчою комісією рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв регіональними органами адміністрування Державного реєстру виборців є, зокрема, в області, місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату обласної, міської державної адміністрації. При цьому регіональні та територіальні представництва ЦВК утворюються за її рішенням на базі регіональних органів адміністрування та органів ведення Реєстру.

Суд зазначає, що згідно з відомостями офіційного вебсайту Державного реєстру виборців кількість органів ведення Реєстру на території Волинської області становить 8 органів ведення реєстру виборців (а.с.85).

При цьому, до лютого - березня 2021 року кількість органів ведення Реєстру на території Волинської області становила 20 таких органів. Зменшення їх чисельності відбулося після реорганізації 16 райдержадміністрацій у 4 новоутворені райдержадміністрацїї з урахуванням 4 органів ведення Реєстру, утворених у 2007 році міськими (міст обласного значення) радами області.

Таким чином, оскільки повноваження органу адміністрування в апараті Волинської ОДА станом на 14.04.2021 поширювалися на 8 органів ведення Реєстру, то штатна чисельність відділу адміністрування Державного реєстру виборців повинна була б становити 4 штатних одиниці, а не 3 таких одиниці, як це передбачено підпунктом 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА від 14.04.2021 №183.

Підпунктом 1 пункту 1 Типового положення про орган (відділ) ведення Державного реєстру виборців, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26.02.2016 №58 передбачено, що до прийняття Центральною виборчою комісією рішення про початок роботи її регіональних та територіальних представництв органом (відділом) ведення Державного реєстру виборців (далі - відділ ведення Реєстру) у районі, районі в містах Києві, Севастополі - є структурний підрозділ апарату відповідно районної, районної у містах Києві, Севастополі державної адміністрації.

Відповідно до пункту 10 Типового положення, чисельність працівників відділу ведення Реєстру визначається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 943 "Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців".

Однак, всупереч вимогам абзацу третього пункту 1 Постанови № 943 (зі змінами) при наявності 8 органів ведення Реєстру на території Волинської області (тобто до 36), підпунктом 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА №183 від 14.04.2021 утворено регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців в кількості 3 штатних одиниці, у складі начальника відділу і двох головних спеціалістів.

Таким чином, суд констатує, що з урахуванням вимог абзацу третього пункту 1 Постанови № 943 (зі змінами) чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців в апараті Волинської ОДА має становити 4 штатні одиниці.

Оскільки, підпунктом 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської ОДА №183 від 14.04.2021 утворено регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців в кількості 3 штатних одиниць, отже вказаний пункт оскаржуваного розпорядження суперечить пункту 1 постанови № 943 в частині встановленої чисельності відділу регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців в апараті Волинської ОДА, а тому в цій частині воно є протиправним і підлягає скасуванню.

Окрім того, суд звертає увагу на ту обставину, що розпорядженням голови Волинської ОДА від 22.04.2021 № 210 затверджено Положення про регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської обласної державної адміністрації. Згідно з пунктом 10 цього Положення чисельність працівників відділу визначається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (а.с. 44-47). Згадане положення було аналогічне попереднім, виданим головою ОДА відповідно до Типового положення про регіональний орган (відділ) адміністрування Державного реєстру виборців, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК) від 26.02.2016 № 58 (зі змінами), зокрема в частині статусу та чисельності РОА.

Щодо визначення чисельності працівників регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців та пріоритету постанови КМУ №943 над постановою КМУ №179 від 12.03.2005 суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з ст. 7 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» завданнями міністерства є, зокрема, інформування та надання роз`яснень щодо здійснення державної політики, узагальнення практики застосування законодавства.

Підпунктом 16 п. 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2006 № 1577 (чинного на дату листа Мін`юсту від 26.12.2008), було передбачено, що Мін`юст дає роз`яснення законодавства державним органам, підприємствам, установам та організаціям, готує за дорученням Кабінету Міністрів України правові висновки з відповідних питань. Норма щодо надання роз`яснень зберігається також і в чинному Положенні про Мін`юст.

Верховний Суд в постановах від 29.01. 2019 у справі №293/342/17, від 12.03.2020 у справі №227/2015/18, від 25.11.2020 у справі №640/1104/19 покликається на лист Міністерства юстиції України «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії» від 26.12.2008 №758-0-2-08-19. Відповідно до п. 1 вказаного листа, у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням "застарілих" норм з одного й того ж питання. Також пункт 4 згаданого листа передбачає, що при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом.

Постанова Уряду України від 18.07.2007 №943 видана пізніше за Постанову цього ж нормотворчого органу від 12.03.2005 №179, а також є спеціальним нормативно-правовим актом з питань створення та функціонування Державного реєстру виборців, оскільки була видана Кабінетом Міністрів України відповідно до частини другої статті 34 Закону України "Про Державний реєстр виборців".

Відтак, до спірних правовідносин повинні застосовуватись положення саме Постанови КМУ від 18.07.2007 №943.

Відповідачем фактично визнається пріоритетність постанови КМУ від 18.07.2007 №943 при визначенні чисельності РОА, оскільки головою Волинської ОДА видано розпорядження від 22.04.2021 №210, яким затверджено Положення про регіональний відділ адміністрування Державного реєстру виборців апарату Волинської обласної державної адміністрації. Згідно з пунктом 10 цього Положення чисельність працівників відділу визначається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України 18.07.2007 №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (а.с. 44).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Відповідно до пункту 70 рішення у справі «Рисовський проти України» (№29979/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовний спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливості уникати виконання своїх обов`язків.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про підставність та необхідність задоволення позовних вимог у частині визнання протиправним та скасування підпункту 2 пункту 4 розпорядження Волинської ОДА №183 від 14.04.2021 «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації» та зобов`язання Волинської обласної державної адміністрації привести чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 "Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців" (зі змінами).

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати підпункт 2 пункту 4 розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації №183 від 14.04.2021 «Про структуру апарату Волинської обласної державної адміністрації» щодо утворення регіонального відділу адміністрування Державного реєстру виборців в кількості 3 штатних одиниць.

Зобов`язати Волинську обласну державну адміністрацію привести чисельність працівників регіонального органу (відділу) адміністрування Державного реєстру виборців відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №943 "Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців" (зі змінами).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Волинська обласна державна адміністрація (43027, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 9, код ЄДРПОУ 13366926)

Суддя Т.М. Димарчук