Рішення № 103138431, 18.01.2022, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2022
Номер справи
140/13317/21
Номер документу
103138431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/13317/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця підприємця ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 10 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 25.08.2020 було проведено фактичну перевірку магазину-кафе, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт №03/142/32-05/ НОМЕР_1 від 26.08.2020, яким встановлено порушення статті 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР), а саме: продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом, що не має статусу суб`єктів господарювання громадського харчування. Крім того, перевіркою контрольних стрічок (звітів документів з носія) міnі-Т400МЕ встановлено згідно чека №3763 продаж 03 січня 2020 року однієї пляшки настоянки “Статус шоколад” 0,5 л по ціні 75,00 грн, яка є нижчою за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі алкогольні напої, чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року №957 “Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв” (далі – Постанова №957).

За наслідками цієї перевірки позивачем прийнято рішення від 30.12.2020 № 000374 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в загальному розмірі 16 800,00 грн., з них: 6800 грн. - за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування; 10000 грн. – за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

Вказане рішення про застосування фінансових санкцій ФОП ОСОБА_1 оскаржив до суду, за результатами якого рішення скасоване в частині позовних вимог про застосування фінансових санкцій в сумі 6800 грн. В іншій частині рішення залишено в силі. Оскільки відповідач фінансові санкції в сумі 10000 грн. не сплатив в добровільному порядку, тому ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету вказану заборгованість.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) сторін.

Копію ухвали від 17.11.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 22.11.2021, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення. У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу від 20 серпня 2020 року №1530 “Про проведення фактичної перевірки” та згідно направлень від 20 серпня 2020 року №364 та №365 ГУ ДПС у Волинській області проведена фактична перевірка в магазині-кафе, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Як установлено судом, за результатами перевірки складено акт №03/142/32-05/ НОМЕР_1 від 26.08.2020. В ході перевірки виявлено порушення вимог статі 15-3 Закону №481/95-ВР та Постанови №957, у зв`язку із чим згідно рішення про застосування фінансових санкцій від 30 грудня 2020 року №000374 до позивача застосовано фінансові санкції в загальній сумі 16800,00 грн, а саме: 6800,00 грн – за продаж алкогольних напоїв для споживання на місці, суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування та 10000,00 грн – за роздрібну торгівлю алкогольним напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені чинним на час виникнення спірних правовідносин Законом №481/95-ВР.

Відповідно до статті 1 Закону №481/95-ВР, мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари, а мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Частиною десятою статті 18 Закону №481/95-ВР визначено, що право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої надане Кабінету Міністрів України.

На виконання вказаних норм Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №957, пунктом 1 якої установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Відповідно до додатку до Постанови № 957 мінімальна роздрібна ціна, зокрема, за 1 літр 100-відсоткового спирту, що застосовується для горілки та лікеро- горілчані виробів, інші становить 447,00 грн.

При цьому, примітками 1, 4 додатку до Постанови № 957 визначено, що: мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п`ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об`ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків; мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1-3 цього додатка, заокруглюються: у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок; у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.

За приписами частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000 гривень.

Як установлено судом, перевіркою контрольних стрічок встановлено продаж 03 січня 2020 року згідно чека №3763 1 пляшки настоянки “Статус шоколад” по ціні 75,00 грн, тоді як мінімальна роздрібна ціна на такі напої повинна становити не менше 78,20 грн. Тобто, в ході перевірки встановлено факт продажу у магазині-кафе, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 настоянки “Статус шоколад” за ціною 75,00 грн, що є порушенням Постанови № 957, тому у відповідача були наявні правові підстави для застосування фінансових санкцій в сумі 10 000 грн. за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

Як зазначалося вище, позивач прийняв рішення від 30 грудня 2020 року №000374 про застосування фінансових санкцій, яким до позивача застосовано фінансові санкції в загальній сумі 16800,00 грн, а саме: 6800,00 грн – за продаж алкогольних напоїв для споживання на місці, суб`єктом господарювання, що не має статусу суб`єкта господарювання громадського харчування та 10000,00 грн – за роздрібну торгівлю алкогольним напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої.

Позивач не погодився з цим рішенням та оскаржив його до суду. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року в адміністративній справі № 140/2998/21 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 30 грудня 2020 року №000374 про застосування фінансових санкцій в частині застосування штрафних санкцій на суму 6800,00 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суд від 30 вересня 2021 року у цій справі апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишено без задоволення. Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області задоволено частково, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 червня 2021 року в частині суми стягнення витрат на оплату правничої допомоги адвоката в суді першої інстанції – змінено, зазначивши суму витрат на професійну правничу допомогу, яка підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Волинській області на користь ОСОБА_1 , - 1000 (одна тисяча) гривень 00 коп. В решті рішення суду залишити без змін.

Отже, з наведеного слідує, що рішення позивача від 30 грудня 2020 року №000374 про застосування фінансових санкцій в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій на суму 10 000,00 грн. залишено в силі.

Згідно з частиною п`ятою статті 17 Закону України №481/95-BP у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 30 грудня 2020 року №000374 в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій на суму 10 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольним напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні ціни на такі напої є чинним, відповідач добровільно такі фінансові санкції не сплатив, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 10 000,00 грн. підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 н/р UA238999980314070561000003516, одержувач коштів ГУК у Волинській області/с. Колодяжне/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 10 000,00 грн. (десять тисяч гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679).

Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Суддя В.Д. Ковальчук