
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2022 року Справа № 915/1007/21
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль C.М.,
за участі секретаря судового засідання Табачної О.С.,
від позивача: не присутні;
від відповідача-1: не присутні;
від відповідача-2: не присутні;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Миколаївської міської ради,
54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, буд. 20; електронна пошта: sov@mkrada.gov.ua;
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ОКТАВИАН",
54007, м. Миколаїв, вул. Квітнева, 7;
2. фізичної особи - підприємця Середи Ірини Анатоліївни,
АДРЕСА_1 ;
про скасування запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, знесення самочинно збудованого об`єкта нерухомості, -
В С Т А Н О В И В:
Миколаївська міська рада (далі - Рада) звернулась до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "ОКТАВИАН" та фізичної особи - підприємця Середи Ірини Анатоліївни про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, скасування запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, знесення самочинно збудованого об`єкта нерухомості.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем виявлено порушення вимог земельного та містобудівного законодавства при використанні відповідачем земельної ділянки по АДРЕСА_2, а саме, встановлено, що за відповідачем-1 зареєстровано право власності на нежитлове приміщення загальною площею 50,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2, про що 15.01.2011 вчинено запис №20836025. Проте, земельна ділянка, на якій побудований спірний об`єкт, належить до земель комунальної власності, рішення щодо її передачі у власність чи користування не приймались та, відповідно, договори оренди не укладались. Вказане свідчить, що відповідачем вказана земельна ділянка використовується за відсутності будь-яких правовстановлюючих документів. Крім того, будівництво вказаного об`єкта здійснено за відсутності належних дозвільних документів на початок виконання будівельних робіт та введення об`єкта в експлуатацію, тобто, спірний об`єкт побудовано відповідачем самочинно.
За такими вимогами ухвалою суду від 05.07.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
ТОВ "ОКТАВИАН" у відзиві від 14.07.2021, позов не визнано, вважаючи його безпідставним. На його думку спірна земельна ділянка не може вважатись самовільно, внаслідок переходу права власності на магазин до ТОВ "ОКТАВИАН", до останнього також і перейшло право користування земельною ділянкою, на якій він був розміщений; оскільки правочин судом не було визнано недійсним, а отже, відсутні правові підстави для скасування державної реєстрації права власності та припинення права власності на магазин за ТОВ "ОКТАВИАН".
Третя особа повідомлена про дату та час судового засідання належним чином, про що свідчить поштове повідомлення від 05.07.2021 № 5400143979829, натомість пояснень по суті позовної заяви не подано, повноважного представника не направлено.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Спірним рішенням державного реєстратора комунального підприємства "Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації" Мардзявко Т.С (далі - державний реєстратор) від 18.01.2018 за № 39254082 на підставі згоди подружжя на передачу до статутного капіталу юридичної особи нерухомого майна та акту приймання-передачі нерухомого майна здійснено реєстрацію права власності об`єкту нерухомого майна - магазину продовольчих товарів по АДРЕСА_2, загальною площею 50,6 кв.м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1270820848209.
До набуття права власності ТОВ "ОКТАВИАН" власником вказаного об`єкту була Середа Ірина Анатоліївна на підставі: рішення органу місцевого самоврядування, про зміну та надання адрес і внесення змін до рішень виконкому міської ради; декларація про готовність об`єкта до експлуатації, серія та номер: МК145145870375, виданий 03.03.2017, видавник: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Миколаївській області; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 31.05.2017, видавник: ФОП Амеліна Маргарита Олександрівна.
Право власності за Середою І.А. зареєстровано державним реєстратором Морозовим С.А., Березанська районна державна адміністрація Миколаївської області на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 35602060 від 09.06.2017.
Із змісту листа управління земельних ресурсів Миколаївської міської ради від від 25.05.2021 №3/11.02-03 випливає, що інформація щодо надання у власність чи користування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, відсутня. Натомість, повідомлено що по вул. Колодязна, біля житлового будинку № 3-а, на площі 22 кв.м. для розміщення малої архітектурної форми за договором від 07.03.2013 № 214, строк дії якого до 07.03.2016, встановлено межі особистого строкового сервітуту для фізичної особи - підприємця Середи Ірини Анатоліївни (далі-підприємець Середа).
За твердженням позивача, всупереч умовам договору про встановлення особистого строкового сервітуту від 07.03.2013 №214 підприємцем Середою збудовано об`єкт нерухомого майна (магазин продовольчих товарів) та 07.06.2017 зареєстровано право власності на нього в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а в подальшому відчужено на користь ТОВ "ОКТАВИАН".
При цьому, міською радою надано право сервітуту на розміщення тимчасової споруди на 22 кв.м., право користування на земельну ділянку площею 50,6 кв.м. позивачем взагалі не надавалось, на момент реєстрація права власності навіть право сервітуту припинилось.
Крім того позивач стверджує, що ані Миколаївською міською радою, ані виконавчим комітетом Миколаївської міської ради рішення від 16.03.2017 за № 17/12 щодо зміни та надання адрес і внесення змін до рішень виконкому міської ради міською радою, не приймались.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ст. 14 Конституції України, ст. 373 ЦК України).
Орган місцевого самоврядування представляє відповідну територіальну громаду і здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ст.ст. 1, 2, 6, 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні). Первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада мешканці, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, котрі є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності (ч.ч. 1, 2 ст. 83 ЗК України). До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст.ст. 12, 122 ЗК України).
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України). Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним (ст. 387 ЦК України).
Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил (ст. 376 ЦК України).
До особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування (ст. 377 ЦК України).
При переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки. При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда (ст. 120 ЗК України).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, згідно ст. 5 котрого у Державному реєстрі прав реєструються, зокрема, речові права та їх обтяження на земельні ділянки (ст.ст. 125, 126 ЗК України).
Ураховуючи наведене, та що строк дії договору сервітуту закінчив свою дію, право користування на земельну ділянку площею 50,6 кв.м. позивачем взагалі не надавалось, на момент реєстрація права власності; за підприємцем Середою та ТОВ "ОКТАВИАН" не зареєстровано право оренди, суд визнає, доведеним позивачем що спірна земельна ділянка земельна ділянка використовується за відсутності будь-яких правовстановлюючих документів.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об`єкти та суб`єктів цих прав; про нерухоме майно - земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення (ч. 1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Нормами частини другої статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) закріплено, якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.
Згідно із частиною дев`ятою статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" зареєстрована декларація про готовність об`єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для оформлення права власності на нього.
Так, у відповідності до Закону, державний реєстратор, зокрема, під час проведення державної реєстрації прав, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної і реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення (ч.3 ст. 10 Закону).
Відповідно до пункту 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (станом на дату реєстрації), для державної реєстрації права власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна подаються: 1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; 2) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 3) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, обов`язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Відповідно до пункту 22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461, у разі виявлення органом державного архітектурно- будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
У поданому позивачем листі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області викладено наступне: Управлінням не передавалися до Держархбудінспекції відомості для внесення даних в реєстр щодо реєстрації/скасування документів, які дають право на виконання будівельних робіт, та документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, за адресою: АДРЕСА_2 (зокрема, і щодо реєстрації/скасування декларації про готовність об`єкта до експлуатації МК 145145870375).
З відповіді Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради від 03.07.2020 №21658/22.01-15/20-2 декларація про готовність до експлуатації об`єктів від 03.03.2017 МК145145870375 серед справ, переданих управлінням ДАБК у Миколаївській області до управління ДАБК Миколаївської міської ради, відсутні. До Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради станом на 20.09.2018, повідомлення на початок виконання будівельних робіт або заяви про дозвіл на виконання робіт за вищевказаною адресою також не надходили.
Доказів щодо реєстрації декларації за адресою: АДРЕСА_2 підприємцем Середою не подано.
Крім того, із змісту поданого листа від 10.06.2020 №1 випливає, що ФОП Амеліна Маргарита Олександрівна не виготовляла технічний паспорт від 31.05.2017 року, та не здійснювалась технічна інвентаризація нерухомого майна: магазину продовольчих товарів, реєстраційний номер 1270820848209 за адресою АДРЕСА_2 місто Миколаїв.
Поряд з цим, за фактом використання службовими особами ТОВ "ОКТАВИАН" завідомо підробленого офіційного документу для реєстрації права власності на спірний об`єкт нерухомості 11.03.2021 Миколаївської місцевою прокуратурою №1 розпочато кримінальне провадження № 12021153020000213 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною четвертою статті 358 КК України, досудове розслідування в якому здійснюється відділенням поліції № 1 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області.
Ураховуючи викладене, та що державний реєстратор провів державну реєстрацію права власності на об`єкт нерухомого майна - нежитлове приміщення загальною площею 50,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 не маючи правових підстав для цього, запис про державну реєстрацію за Середою І.А. права власності на об`єкт нерухомого майна 15.01.2018 № 1270820848209, державна реєстрація від 07.06.2017, запис за № 20836025 є незаконним і підлягає скасуванню та припиненню права власності за цим нерухомого майна.
За вказаних вище обставин Середа І.А. не мала повноважень передавати це нерухоме майно - нежитлове приміщення у статутний фонд ТОВ "ОКТАВИАН" на підставі акту приймання - передачі нерухомого майна від 15.01.2018, а тому спірний акт на підставі якого передано у статутний капітал товариства ТОВ "ОКТАВИАН" нерухомого майна - нежитлове приміщення загальною площею 50,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 також є недійсним, а державна реєстрація права власності на об`єкт нерухомого майна підлягає скасуванню, а також припиненню права власності за ТОВ "ОКТАВИАН".
Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ст. 391 ЦК України).
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (ст. 152 ЗК України).
Положеннями ст. 16 ЦК України передбачені способи захисту цивільних прав, зокрема, припинення дії, яка порушує право та відновлення становища, яке існувало до порушення.
Так, ч. 4 ст. 376 ЦК України встановлює, що якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Таким чином, суд визнає, що позивачем доведено факт самочинного будівництва підприємцем Середою спірного об`єкту, а отже, доведено порушення законодавства, котрими урегульовано будівництво такого об`єкту, та обмежень прав власності держави в особі позивача на земельну ділянку, на котрій знаходиться спірний об`єкт, а також не законність проведеної державної реєстрації права власності.
За таких обставин, позов в частині зобов`язання усунути перешкоди шляхом знесення підлягає задоволенню.
Отже, позов Миколаївської міської ради належить задовольнити повністю.
Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ст. 129 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Миколаївської міської ради задовольнити.
2. Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "ОКТАВИАН" (54007, м. Миколаїв, вул. Квітнева, 7, ідентифікаційний код 41849691) усунути перешкоди в користуванні Миколаївською міською радою земельною ділянкою площею 50,6 кв.м. шляхом знесення магазину продовольчих товарів по АДРЕСА_2.
3. Скасувати державну реєстрацію права власності та припинити за товариством з обмеженою відповідальністю "ОКТАВИАН" (54007, м. Миколаїв, вул. Квітнева, 7, ідентифікаційний код 41849691), право власності на магазин продовольчих товарів, загальною площею 50,6 кв.м., який знаходиться за адресою АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1270820848209, державна реєстрація від 15.01.2018, запис за № 24433860).
4. Скасувати державну реєстрацію права власності та припинити за Середою Іриною Анатоліївною , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , право власності на магазин продовольчих товарів, загальною площею 50,6 кв.м, який знаходиться за адресою АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1270820848209, державна реєстрація від 15.01.2018 №33874684, державна реєстрація від 07.06.2017, запис за № 20836025).
5. Визнати недійсним акт приймання-передачі нерухомого майна, серія та номер: бн, виданий 15.01.2018, видавник: ТОВ "ОКТАВИАН"/Середа І.А., підписи посвідчені приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу, Помазан Я.В. за реєстровим №60,61.
6. Стягнути з товариство з обмеженою відповідальністю "ОКТАВИАН" (54007, м. Миколаїв, вул. Квітнева, 7, ідентифікаційний код 41849691) на користь Миколаївської міської ради (54001, вул. Адміральська, 20, м.Миколаїв, ідентифікаційний код 26565573) через виконавчий комітет Миколаївської міської ради (54001, вул. Адміральська, 20, м.Миколаїв, ідентифікаційний код 04056612), грошові кошти на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 6810 (шість тисяч вісімсот десять) грн.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оформлене відповідно до вимог статті 238 ГПК України рішення підписано 10.02.2022 року, у зв`язку із знаходженням судді на лікарняному.
Суддя С.М.Коваль.