
Справа №705/256/22
3/705/491/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2022 року м. Умань
Cуддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Гудзенко В.Л. розглянувши матеріали, які надійшли з Уманського РУП ГУНП у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого водієм ТОВ «ШРБУ-48» в ТОВ «Авангард», проживаючого в АДРЕСА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу серії АПР18 № 518672 від 23.12.2021, ОСОБА_1 23.12.2021 року близько 15 год. 30 хв. на автодорозі М-30 550 км в м. Умань здійснив перевезення пального (дизельне паливо) у кількості 3500 дм? транспортним засобом МАЗ-5334, д.н.з. НОМЕР_1 без реєстрації ТТН в Єдиному реєстрі акцизних накладних, передбаченого ст.. 231, 228 Податкового кодексу України, відповідальність за що передбачена ч.4 ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Представник ОСОБА_1 – адвокат Бойко Н.В. вважає, що в діях водія ОСОБА_1 відсутня об`єктивна та суб`єктивна сторона правопорушення, оскільки відповідно до Господарського кодексу України він не є суб`єктом господарювання, а є найманим працівником водієм, який жодної діяльності з метою отримання прибутку не здійснює, а тому не може нести відповідальності за будь-які порушення правил господарської діяльності. Також зауважила, що працівник поліції безпідставно вилучив транспортний засіб, оскільки транспортний засіб є власністю ТОВ «Авангард» та не належать водію та не може бути конфіскований в справі про притягнення його до відповідальності. Тому просить закрити провадження у справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення та повернути транспортний засіб МАЗ-5334, д.н.з. НОМЕР_2 володільцю.
Заслухавши доводи представника особи, що притягується до адмінвідповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи.
Згідно з положеннями ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно диспозиції ч.4 ст.164 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними:
- у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним п. «а» п. 2 ч.2 ст. 91 Митного кодексу України;
- або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах;
- або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Стаття 164 КУпАП в цілому передбачає відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності.
Відповідно до ч. 1,2 ст. З Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 ГК України, суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Громадянин ОСОБА_1 з 16.03.2017 працює водієм автотранспортних засобів в ТОВ «ШРБУ-48» (основне місце роботи), а також з 05.07.2019 працює водієм в ТОВ «Авангард» за сумісництвом згідно наказу ТОВ «Авангард» від 05.07.2019 № 34к/тр та наказу ТОВ «ШРБУ-48» від 16.03.2017 р. № 39п/тр.
Згідно наказу ТОВ «Авангард» №54 від 13.08.2021 «Про встановлення норм списання палива та закріплення транспортних засобів» за водійським складом на 2021 рік за водієм ОСОБА_1 було закріплено транспортний засіб МАЗ 5334 з державним номером НОМЕР_3 .
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань станом на дату складання протоколу гр. ОСОБА_1 не був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
ОСОБА_1 не є ні суб`єктом господарської діяльності, ні посадовою особою суб`єкта господарської діяльності, він не може бути суб`єктом відповідальності за правопорушення, яке йому інкримінується в протоколі про адміністративне правопорушення від 23.12.2021.
З наведеного вбачається, що в діях гр. ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.
Особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, встановленого судом після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ч.2ст.62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Крім того, відповідно ч. 1 ст. 265 КУпАП, речі та документи, що є безпосереднім об`єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами та зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому законом порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, при оплатному вилученні речей реалізують.
Відповідно до ч. 1 ст.296 КУпАП скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення стягнених грошових сум, оплатно вилучених і конфіскованих предметів, а також скасування інших обмежень, зв`язаних з цією постановою. У разі неможливості повернення предмета повертається його вартість.
Відповідно до п.11 Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2012 №17, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення речі і документи в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату реалізуються.
Згідно протоколу від 23.12.2021 під час складання протоколу було вилучено транспортний засіб - спеціальний паливозаправник С - MA3-5334, державний номер НОМЕР_1 з дизельним пальним у кількості 3500 дм. куб., який належить на праві власності ТОВ «Авангард» (код ЄДРПОУ 21377944).
Оскільки в діях гр.. ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4. ст.164 КУпАП, а отже, наявні підстави для закриття провадження, тому вилучений транспортний засіб з дизельним пальним підлягають поверненню володільцю.
Враховуючи вищевикладене та керуючись положеннями статей 8, 62 Конституції України, статтями 14, 228, 230, 231 Податкового кодексу України, статтями 247, 265, 296 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
постановив:
Закрити провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 164 КпАП України за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Повернути ТОВ «Авангард» (код ЄДРПОУ 21377944) вилучені транспортний засіб - спеціальний паливозаправник С - MA3-5334, державний номер НОМЕР_1 , і дизельне пальне у кількості 3500 дм. куб.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя: В.Л. Гудзенко