
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2022 року м. Житомир справа № 240/13023/21
категорія 112010204
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Липа В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з даним позовом до ГУПФУ в Житомирській області, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви просить:
- визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні позивачу перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати з 01.03.2021 року у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення її пенсії у 2020 році, а саме 7763,17 грн;
- зобов`язати відповідача на виконання частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 провести щорічний перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2021 року з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який було враховано для обчислення пенсії позивача у 2020 році в сумі 7763,17 грн;
- зобов`язати відповідача на виконання частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 проводити кожен наступний щорічний перерахунок пенсії позивачу шляхом застосування збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який було враховано для обчислення пенсії позивача у 2020 році в сумі 7763,17 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2021 із застосуванням відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 показника середньої заробітної плати, на підставі якого проведено призначення пенсії за віком у 2020 році -7763,17 грн є протиправними. Вважає неправомірним застосування показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії станом на 01.10.2017, а не станом на дату призначення пенсії у 2020 році.
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено відкрите судове засідання у справі на 29.07.2021.
Відповідач, на виконання вимог ухвали суду про відкриття провадження у справі, до суду направив відзив на позов, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що оскільки для обчислення пенсії враховано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено внески, за 2017-2019 роки (7763,17 грн), тому перерахунок пенсії з 01.03.2021 з урахуванням коефіцієнта 1,11 не проводився.
У зв`язку з клопотанням представника позивача про відкладення розгляду справи для надання часу для ознайомлення з матеріалами справи, розгляд справи відкладено на 12.08.2021.
Заслухавши пояснення представників сторін, зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом постановлено ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні, яку занесено секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено з матеріалів справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Житомирській області.
На підставі заяви від 14.02.2020 позивач перейшла з пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
На звернення ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії з 01.03.2021 із застосуванням показника середньої заробітної плати, на підставі якого проведено призначення пенсії за віком у 2020 році -7763,17 грн, листом від 08.04.2021 відповідач повідомив, що відповідно до постанови від 22.02.2017 №127 з 01.03.2021 перерахунок пенсій проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11 (3764,40 грн – середня заробітна плата за 2014-2016 роки *1,17*1,11*1,11=5426,60 грн). Оскільки для обчислення пенсії враховано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено внески, за 2017-2019 роки (7763,17 грн), тому перерахунок пенсії з 01.03.2021 з урахуванням коефіцієнта 1,11 не проводився.
22.04.2021 Департамент пенсійного забезпечення повідомив, що постановою КМУ від 20.02.2019 №124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Пунктом 5 Порядку передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40 грн) на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку (1,17).КМУ затверджено постанову від 01.04.2020 №251. Пунктом 2 Постанови №251 передбачено, що у 2020 році перерахунок пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону проводиться згідно з Порядком, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, з 01.05.2020 становив 4888,83 грн (3764,60 грн*1,17*1,11). На виконання постанови від 22.02.2021 №127 з 01.03.2021 проведено перерахунки пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, який враховуються для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 (3764,40 грн*1,17*1,11*1,11=5426,60 грн).
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірними, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року.
Згідно зі статтею 8 Закону №1058-IV громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
За приписами частин першої, другої статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.
Відповідно до частини 1 статті 9 цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону України № 1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Положеннями частини 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Системний аналіз вищезазначених положень дозволяє дійти висновку, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Суд зауважує, що ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV позивач звернувся вперше 14.02.2020.
Таким чином, отримуючи пенсію по інвалідності позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом №1058-ІV, тому звернувшись до відповідача із заявою від 14.02.2020 про призначення йому пенсії за віком, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1058-ІV вперше, та перейшов з одного виду пенсії на інший.
Отже, у випадку, коли особі було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія по інвалідності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду №876/5312/17 від 31 жовтня 2018 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу для обчислення пенсії враховано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені внески, за 2017-2019 роки (7763,17 грн), тоді як, перерахунок пенсії проведено з 01.03.2021 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, де 3764,40 грн – середня заробітна плата за 2014-2016 роки *1,17*1,11*1,11=5426,60 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до п.п. 1,3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться з 1 березня 2021 р. із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Отже, позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 та відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV. При цьому при обчисленні суми пенсії враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, що є протиправним.
Водночас, щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача проводити кожен наступний щорічний перерахунок пенсії позивачу шляхом застосування збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, суд враховує, що такі вимоги спрямовані на майбутнє, тоді як судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.
Згідно з ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд з урахуванням встановлених обставин у справі дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при проведенні перерахунку пенсії позивача, що підтверджено доказами, перевіреними судом, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 242-246, 260-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.. О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати з 01.03.2021 року у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення її пенсії у 2020 році, а саме 7763,17 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 провести щорічний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2021 року з застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який було враховано для обчислення пенсії у 2020 році в сумі 7763,17 грн.
У задоволенні решти вимог –відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Липа