ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" серпня 2007 р. Справа № 05/371-07
вх. № 7876/6-05
Суддя господарського суду Ольшанченко В.І.
при секретарі судового засідання Єрьоміна О.Ю.
за участю представників сторін:
прокурора - старшого прокурора відділу представництва інтересів громадян і держави в судах Скорик Л.М. (посвідчення №139 від 05.09.02 р.),
позивача - Перця В.С. (довіреність №01-770 від 24.07.07 р.), відповідача - Русько-Лозівського сільського голови Муравського В.А. (посвідчення №26 від 03.04.06 р.),
розглянувши справу за позовом Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків)
до Русько-Лозівської сільської ради (Харківська обл., с. Руська Лозова)
про стягнення 2099,50 грн.,
ВСТАНОВИВ:
За уточненою позовною заявою прокурор просить стягнути з Русько-Лозівської сільської ради на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області на р/р №33111331700213, банк ГУДКУ в Харківській області, ВДК в Дергачівському районі, МФО 851011, код ЄДРПОУ №24134314 для зарахування по коду бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну забрудненням і засміченням земельних ділянок у розмірі 2099,50 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем ст.ст. 21, 32, 33 Закону України "Про відходи", ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а саме засміченням земельної ділянки (несанкціоноване розміщення) твердими побутовими відходами біля під'їзного шляху до птахофабрики на площі 200 кв.м. та на Русько-Лозівському звалищі твердих побутових відходів на площі 600 кв.м., без відповідної дозвільної природоохоронної документації, з порушенням технологічних режимів, без обліку їх кількості.
Позивач підтримує уточнені позовні вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач, в відзиві на позовну заяву, заперечує проти позову, посилаючись на те, що на час перевірки територій, на яких знаходились стихійні звалища, були передані земельною комісією Дергачівської державної адміністрації під ведення особистого селянського господарства громадянину України Берлізєву В.П. та ТОВ "Форт-Трейд" для проведення рекультивації цієї землі.
06.07.07 р. відповідач надав додаткові матеріали, в яких вказав, що на теперішній час територія приведена в нормальний екологічний стан, завіз побутових відходів не проводиться.
Прокурор заявив усне клопотання про долучення до матеріалів справи письмового правового обґрунтування позовних вимог.
Розглянувши заявлене клопотання та вислухавши міркування представників сторін, суд вважає за можливе задовольнити його.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора і представників сторін, суд встановив наступне.
30-31 жовтня 2006 р. інспекторами державного управління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області відповідно до ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", з метою перевірки фактів утворення стихійних звалищ відходів на території с. Руська Лозова, наведених у зверненні депутатів і мешканців села від 17.10.06 р. (а.с.43), проведена перевірка відповідача, про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №01053.
Проведеною перевіркою встановлено, що в березні 1995 р. рішенням сільської ради виділена земельна ділянка площею 1 Га з південного боку с. Руська Лозова в Салтановій Ярузі під звалище твердих побутових відходів, але проектна документація на звалище не розроблялась, висновок державної екологічної експертизи розділу оцінки впливу на навколишнє середовище відсутній.
Даним актом перевірки від 30-31 жовтня 2006 р. при обстеженні звалища встановлено, що рішення заступника головного державного інспектора охорони навколишнього природного середовища від 11.01.2006 р. № 01-35-02 „Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності з захоронення твердих побутових відходів (ТПВ) за звалищем ТПВ Русько-Лозівської сільської ради" не виконується. На момент перевірки виявлено засмічення земельних ділянок твердими побутовими відходами в трьох місцях: на Русько-Лозівському звалищі площею 600 кв.м., біля під'їзного шляху до птахофабрики площею 200 кв.м. і на перехресті по вул. Миру та вул. Зірчаної (в ярузі) площею 120 кв.м. На підставі ст.ст. 15, 20, 55, 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 21, 42 Закону України „Про відходи" для усунення виявлених порушень було приписано відповідачу виконати в повному обсязі до 30.12.2006 р. рішення №01-35-02 від 11.01.2006 р. „Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності з захоронення ТПВ" та до 30.12.2006 р. вжити заходи з приведення у належний екологічний стан підвідомчої території. Голова Русько-Лозівської сільської ради Муравський В.А. з актом перевірки ознайомлений, приписи до виконання прийняв, про що свідчить його підпис на акті, скріплений печаткою Русько-Лозівської сільської ради.
Розрахунок заподіяної державі шкоди внаслідок порушення відповідачем природоохоронного законодавства, а саме засміченням земельних ділянок на території Русько-Лозівської сільської ради площею 600 кв.м. становить 1259,70 грн. та площею 200 кв.м. становить 839,80 грн., здійснений згідно з "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 05.05.1998 р. за № 285/2725.
Таким чином, загальна сума заподіяної шкоди відповідачем державі становить 2099,50 грн.
У відповідності до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства. Відповідно до п. ї ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до повноважень місцевих рад у галузі охорони навколишнього середовища належить здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно ст. 9 даного Закону власниками відходів, що утворюються на об’єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких не відомий (безхазяйні відходи) є територіальні громади, а місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров’я людей.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, вирішують питання щодо ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Не здійснення Русько-Лозівською сільською радою таких заходів, направлених на запобігання, зменшення обсягів утворення несанкціонованих звалищ відходів та відвернення негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини на території Русько-Лозівської сільської ради є порушенням статті 42 вищевказаного Закону.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" – підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди.
Посилання відповідача на те, що на час перевірки територій, на яких знаходились стихійні звалища, були передані земельною комісією Дергачівської державної адміністрації під ведення особистого селянського господарства громадянину України Берлізєву В.П. та ТОВ "Форт-Трейд" для проведення рекультивації цієї землі суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує це право та його державній реєстрації, а державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 988802 був виданий Берлізеву В.П. тільки 26.04.07 р.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути на користь державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 102,00 грн. та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 15, 20, 55, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 1, 9, 21, 42 Закону України "Про відходи", ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Русько-Лозівської сільської ради (62332 Харківська обл., Дергачівський район, с. Руська Лозова, вул. Лермонтова, 7. Код ЄДРПОУ №04398896. П/р №31429000800213 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) до державного бюджету України (одержувач коштів - ВДК в Дергачівському районі, код ЄДРПОУ №24134314, р/р №33111331700213 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") шкоду, заподіяну забрудненням і засміченням земельних ділянок в сумі 2099,50 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Русько-Лозівської сільської ради (62332 Харківська обл., Дергачівський район, с. Руська Лозова, вул. Лермонтова, 7. Код ЄДРПОУ №04398896. П/р №31429000800213 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) до державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) державне мито в сумі 102,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Русько-Лозівської сільської ради (62332 Харківська обл., Дергачівський район, с. Руська Лозова, вул. Лермонтова, 7. Код ЄДРПОУ №04398896. П/р №31429000800213 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) на користь держбюджету України 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, код ЄДРПОУ № 24134490, р/р № 31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ольшанченко В.І.
Повний текст рішення підписаний 09.08.07 р.