Рішення № 103100018, 10.02.2022, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
10.02.2022
Номер справи
336/10933/21
Номер документу
103100018
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер справи 336/10933/21

Номер провадження 2/336/2226/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.02.2022 м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Карабак Л.Г., при секретарі Тимошенко Н.В., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої суми компенсації фізичній особі, яка надавала соціальні послуги,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району у грудні 2021 звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої суми компенсації фізичній особі, яка надавала соціальні послуги.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач звернувся із заявою від 13.09.2018 для призначення та виплати компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558, чинного на дату звернення. Надання соціальних послуг відповідачем потребувала ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до постанови ЛКК КЗ «ЗЦПМСД № 1» від 23.07.2018 № 773.

Управлінням відповідно до Порядку № 558 відповідачу рішенням від 05.11.2018 призначено компенсацію з 13.09.2018, яка в подальшому перераховувалась та виплачувалась у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму.

Згідно з даними з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, отриманими у вересні 2020 від Державної фіскальної служби України в порядку електронного інформаційного обміну, встановлено, що відповідач є фізичною особою - підприємцем, перебував на обліку з 03.10.2000 по 13.07.2020. Разом з тим при звернені за призначенням компенсації ним не повідомлено про факт провадження ним підприємницької діяльності.

Отже, позивачем розраховано суму компенсації, що надмірно виплачена відповідачу внаслідок приховування відомостей, що впливають на призначення та виплату такої компенсації. Згідно довідки Управління переплата склала 4957,36 грн. (чотири тисячі дев`ятсот п`ятдесят сім грн. 36 коп.) за період з 13.09.2018 по 30.09.2020.

Суд, вислухавши сторони в судовому засіданні, вивчивши докази, які були надані, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, та заперечень, які надав відповідач, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району із заявою від 13.09.2018 для призначення та виплати компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558, чинного на дату звернення відповідача до Управління.

Надання соціальних послуг відповідачем потребувала ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до постанови лікарсько-консультативної комісії КЗ «ЗЦПМСД № 1» від 23.07.2018 № 773.

Відповідно до п.1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата, відповідно до пп. 4 п. 4 Порядку № 558 зазначена компенсація не призначається самозайнятим особам.

У поданій заяві від 13.09.2018, наданої відповідачем, зазначено, що його повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсації та пільг, він зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення, а також його попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Заяву від 13.09.2018 Відповідач підписав власноруч.

Відповідно до п. 2 Порядку № 558 компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах: 15 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю І групи; 10 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування, особам з інвалідністю II групи та дітям з інвалідністю; 7 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги особам з інвалідністю III групи та хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

Компенсація фізичним особам, які досягай пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та особам з інвалідністю, що надають соціальні послуги, призначається у зазначених розмірах виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п. 13 Порядку № 558, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, перерахунок розміру компенсації здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради без подання заяви фізичною особою, яка надає соціальні послуги, але з оформленням відповідного рішення про перерахунок.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558, рішенням від 05.11.2018 ОСОБА_1 призначено компенсацію з 13.09.2018, яка в подальшому перераховувалась та виплачувалась у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму.

Згідно з даними, які отримані з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у вересні 2020 від Державної фіскальної служби України в порядку електронного інформаційного обміну, встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

ОСОБА_1 перебував на обліку, як фізична особа - підприємець з 03.10.2000 по 13.07.2020. Разом з тим при звернені за призначенням компенсації відповідач не повідомив Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району про факт провадження ним підприємницької діяльності.

Державним соціальним інспектором Чугіною Я.В. складений акт за результатами проведення перевірки достовірності інформації наданої заявником ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати.

У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації, одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.

Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району розраховано суму компенсації, що надмірно виплачена відповідачу внаслідок приховування відомостей, що впливають на призначення та виплату такої компенсації.

Згідно довідки Управління переплата склала 4957,36 грн. (чотири тисячі дев`ятсот п`ятдесят сім грн. 36 коп.) за період з 13.09.2018 по 30.09.2020.

15.12.2020 відповідачу направлено повідомлення про необхідність відшкодування коштів компенсації у розмірі 4957,36 грн., де зазначено підстави такої вимоги та поінформовано про звернення Управління до суду у разі неповернення переплачених коштів. Повторно такі вимоги надсилались Відповідачу 14.01.2021, 26.03.2021.

Згідно з ч.1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи недобросовісність набуття відповідачем щомісячної компенсаційної виплати, що передбачена для непрацюючих фізичних осіб, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), оскільки відповідач своєчасно не повідомив про обставини, які впливають на виплату цієї компенсації.

На підставі вищевказаного, керуючись ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 141, 142, 209, 258, 259, 263-268, 354 ЦПК України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої суми компенсації фізичній особі, яка надавала соціальні послуги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівскому району (р/р UА828201720344280050000078412 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 37573843) суму надмірно виплачених коштів щомісячної компенсаційної виплати, що передбачена для непрацюючих фізичних осіб, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), за період з 13.09.2018 по 30.09.2020 у розмірі 4 957,36 грн. (чотири тисячі дев`ятсот п`ятдесят сім грн. 36 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівскому району (р/р UА238201720344280047000078412 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 37573843) суму коштів у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.), сплаченого судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 11.02.2022

Суддя Л.Г. Карабак