Рішення № 103090378, 08.02.2022, Деражнянський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
08.02.2022
Номер справи
673/937/21
Номер документу
103090378
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 673/937/21

Провадження № 2/673/55/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2022 р. м.Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючий – суддя Дворнін О.С.

при секретарі судових засідань Демчишиній Н.Г.

з участю прокурора Делінди В.Ю.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Деражнянської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області,-

В С Т А Н О В И В :

В серпні 2021 року прокурор звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, з вимогою визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району, площею 2 га. за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504 від 07.05.2021 року за № 22-1893-сг, а також стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, р/р UA188201720343120002000002814, МФО 820172, ДКСУ, м. Київ) по 1135 грн. з кожного.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов із викладених в ньому підстав.

Представник відповідача - ГУ ДЗК в судове засідання не з`явився, проте надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав законності дій відповідача.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Заслухавши прокурора та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом об`єктивно встановлено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.04.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району площею 2 га, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 07.05.2021 №22-1893-сг заяву ОСОБА_1 задоволено та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району для ведення особистого селянського господарства.

У подальшому вказаній земельній ділянці площею 2 га присвоєно кадастровий номер 6821581200:03:051:0504.

Вищезазначений наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 07.05.2021 №22-1893-сг підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пунктів «а», «б» ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до пункту «є1» ст. 151 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною 6 ст.118 Земельного кодексу України, передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Відповідно до ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га.

Відповідно до пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Згідно Державного акту на право колективної власності на землю серія ХМ №0019 від 21.06.1995, проекту роздержавлення і приватизації спілки селян «ім. Кармелюка» від 1993 року та його картографічних матеріалів спірна земельна ділянка за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504 відноситься до земель спілки селянських господарств «ім. Кармелюка» села Волоське, яке припинено.

Відповідно до інформації Деражнянської міської ради від 23.06.2021 №02.02-08/1034 від ОСОБА_1 на адресу Деражнянської міської ради надійшов проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для прийняття сесією міської ради рішення про його затвердження з подальшою передачею ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2 га за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504 розташовану за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району для ведення особистого селянського господарства.

Разом з тим міською радою встановлено, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району площею 2 га за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504, сесією не приймалось.

Окрім того, згідно інформації Деражнянської міської ради від 23.06.2021 №02.02-08/1034 вказана земельна ділянка розташована в межах земель колишнього КСП «ім. Кармелюка».

Вказані обставини також підтверджується листом ПП «Єказат» від 05.07.2021 №14 з долученими до нього графічними матеріалами відповідно до яких земельна ділянка за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504 розташована в межах земель колишнього КСП «ім. Кармелюка».

Таким чином, всупереч вимог пункту «є1» ст. 151,116, 118, 121, пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України, розглядаючи заяву ОСОБА_1 по суті, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не надало належної оцінки обставинам і умовам, зазначеним у заяві, доводам заявника, в тому числі, що спірна земельна ділянка розташована в межах земель, які перебували в користуванні спілки селянських господарств «ім. Кармелюка» села Волоське та відносяться до земель колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені та вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані, а саме Деражнянської міської ради, чим порушено встановлений законом порядок передачі в у власність громадянам земельних ділянок та порушено право територіальної громади на розпорядження земельною ділянкою сільськогосподарського призначення.

Формальний підхід до вирішення заяви, прийняття рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га, створили передумови для незаконного відчуження земельної ділянки, яка в силу закону повинна була перебувати у власності територіальної громади - Деражнянської міської ради, що є підставою для визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 07.05.2021 №22-1893-сг.

Вирішуючи питання щодо повноважень прокурора в даній справі, суд виходить із того, що згідно із ст.131? Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, передбачених законом.

Статтею 56 ЦПК України передбачено порушення справи за позовами прокурорів, які звертаються до суду в інтересах держави.

Відтак, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією із засад правосуддя (п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).

Положення п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України відсилає до спеціального закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким законом є Закон України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 3 ст. 23 цього Закону, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття «інтерес держави».

З урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 по справі №806/1000/17).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Окрім цього, згідно ст. 181 Закону України «Про місцеве самоврядування» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» одним із повноважень виконавчого органу сільської ради у сфері регулювання земельних відносин є здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

За ст.2 цього Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Право на звернення прокурора або його заступник до суду в інтересах держави передбачене ст. 24 Закону України «Про прокуратуру».

Зазначені обставини є підставою для реалізації прокурором визначених Конституцією України та законами України повноважень шляхом пред`явлення позову в інтересах держави в особі уповноваженого органу – Деражнянської міської ради, яка листом від 23.06.2021 №02.02-08/1034 звернулась до Летичівської окружної прокуратури з проханням вжити заходів прокурорського реагування щодо скасування спірного наказу.

Окрім цього, листом від 22.07.2021 №02.02-08/1166 Деражнянська міська рада повідомляє про відсутність у міському бюджеті коштів на сплату судового збору, у зв`язку із чим не заперечила щодо здійснення Летичівською окружною прокуратурою представництва її інтересів в суді.

Незаконне набуття відповідачем права власності на ці землі позбавляє Український народ загалом та державу зокрема (ст. 13 Конституції України) правомочностей власника землі, що передбачені Конституцією та законами України (ст.ст. 14, 19 Конституції України).

Враховуючи встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог прокурора, тому наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району, площею 2 га. за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504 від 07.05.2021 року за № 22-1893-сг, підлягає визнанню недійсним із стягненням відповідного судового збору з обох відповідачів по 1135 грн. з кожного.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Волоськівської сільської ради Деражнянського району, площею 2 га. за кадастровим номером 6821581200:03:051:0504 від 07.05.2021 року за № 22-1893-сг.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, р/р UA188201720343120002000002814, МФО 820172, ДКСУ, м. Київ) по 1135 грн. з кожного.

Складання повного рішення відкладено на строк не більше десяти днів з дня закінчення розгляду справи, у зв`язку з чим строк апеляційного оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. С. Дворнін