
Долинський районний суд Кіровоградської області
________________
09.02.2022 Справа №: 403/358/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.02.2022 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянув матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, пенсіонера, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не має адміністративних стягнень,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, –
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2021 року о 18.55 годині на автодорозі «смт. Устинівка – с. Криничне» 2 км, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ЗАЗ 110206-35», державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме бодікамеру № 1. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі тверезому водієві, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи належним чином.
Судове засідання у цій справі призначалось на 09.00 годину 1 грудня 2021 року, 09.00 годину 12 січня 2022 року, 15.30 годину 9 лютого 2022 року.
У всіх випадках своїх неявок ОСОБА_1 повідомляв про причини неявки.
У першому випадку неявки ОСОБА_1 просив відкласти розгляд справи у зв`язку із сімейними обставинами.
У другому випадку неявки ОСОБА_1 просив відкласти розгляд справи на іншу дату у зв`язку з його госпіталізацією. Строк госпіталізації не менше 21 дня. Документи, що підтверджують неявку зобов`язався надати.
У перших двох випадках неявки суд задовольнив заяви ОСОБА_1 та відклав судові засідання.
У третьому випадку неявки в судове засідання ОСОБА_1 надіслав заяву про відкладення судового засідання за погіршення його здоров`я та госпіталізацію в обласний госпіталь ветеранів війни з 9 лютого 2022 року. До цієї заяви додано копію пошукового направлення, що діє з 8 лютого 2022 року по 8 лютого 2023 року.
Останню неявку в судове засідання суд уважає неповажною, оскільки така неявка є третьою підряд, а тому дії ОСОБА_1 носять характер системних та спрямованих на ухилення від суду, а також мають ознаки зловживання правом.
Пошукове направлення 0158-1807-3261-5007 згідно з його змістом роздруковане із особистого кабінету ОСОБА_1 на сайті: helsi.pro та є дійсним з 8 лютого 2022 року по 8 лютого 2023 року, тобто один рік. У цьому направленні в графі рекомендований термін лікування рукописним текстом внесено дату з 9 лютого 2022 року без відповідного застереження лікаря. Зазначене не дає підстав суду вважати про об`єктивну неможливість ОСОБА_1 9 лютого 2022 року брати участь у судовому засіданні.
Окремо слід зазначити, що ОСОБА_1 останню заяву на відкладення подав до канцелярії суду особисто 9 лютого 2022 року, тобто в день судового засідання, що додатково свідчить про його можливість брати участь у судовому засідання та неповажність його неявки до суду цього дня.
Слід також зазначити, що 25 листопада 2021 року ОСОБА_1 ознайомився з матеріалами справи, а тому мав достатньо часу для підготовки до захисту від обвинувачення, зважаючи на обсяг змісту справи про адміністративне правопорушення.
Участь особи, яка притягується за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно з положеннями ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення не є обов`язковою.
Іншого характеру заяви чи клопотання до суду не подавались.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 032822 від 17 жовтня 2021 року, цього ж дня о 18.55 годині на автодорозі «смт. Устинівка – с. Криничне» 2 км, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ЗАЗ 110206-35», державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме бодікамеру № 1. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі тверезому водієві, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На відеозаписі з місця події, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, який був відтворений у судовому засіданні, відображено як по дорозі працівники поліції переслідують автомобіль «ЗАЗ 110206-35», реєстраційний номер НОМЕР_1 . За кермом цього автомобіля перебуває водій, який одягнений у захисну маску. Водієві повідомлено працівниками поліції про причину зупинки, а саме у зв`язку з тим, що на транспортному засобі не горять задні стоп-сигнали. Водієві повідомлено, що ведеться відеозйомка. Водій на місці погодився з тим, що на транспортному засобі не горять ліхтарі. Водій повідомив, що він ОСОБА_1 , надав посвідчення водія, повідомив, що проживає у с. Криничне. Водій повідомив, що є з інвалідністю третьої групи. ОСОБА_1 на місці працівниками поліції роз`яснено права та обов`язки, а він у свою чергу за допомогою телефону скористався правничою допомогою. Водієві повідомлено, що при спілкуванні з ним виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, а саме нестійка хода та почервоніння обличчя.
На відеозаписі на переконання суду поведінка водія дає підстави поліцейському вважати, що він перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
Поліцейським водієві запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки або в медичному закладі. Водій відмовився від огляду на стан сп`яніння, а поліцейським йому повідомлено про наслідки відмови.
ОСОБА_1 стверджує, що цього дня алкоголю не вживав та намагається самостійно залишити місце зупинки транспортного засобу.
Водієві поліцейським у черговий раз запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки або в медичному закладі.
Одночасно поліцейський роз`яснив водієві, що у разі коли він не повідомить про своє рішення щодо огляду на стан алкогольного сп`яніння то це буде розцінено як відмову від огляду, тобто порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Водія поліцейським попереджено, що за перешкоджання йому у здійсненні його діяльності ним буде допущено непокору працівникові поліції.
ОСОБА_1 повторно повідомив, що відмовляється від огляду на стан сп`яніння на місці та в медичному закладі.
Водій своєю поведінкою також виражає ухилення від огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Поліцейським щодо ОСОБА_1 розпочато складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Водій телефонує до матері поліцейського та повідомляє, що її син притягує його до адміністративної відповідальності.
Водієві поліцейський повідомив, що відносно нього також винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, а також про відсторонення від керування транспортним засобом.
ОСОБА_1 повідомив, що відмовляється підписувати протокол про адміністративне правопорушення.
Зі змісту відеозапису чітко можливо прослідкувати, що водеозйомка має безперервний характер, у тому числі та частина, яка підтверджує винні дії водія.
Відеозйомка працівниками поліції здійснена згідно з положеннями Закону України «Про Національну поліцію», а відеозапис є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення.
За обставинами цієї справи ОСОБА_1 категорично на місці події відмовився на вимогу поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці та в медичному закладі.
Згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає, зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом пунктів 2-4, 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до пунктів 2, 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 9 листопада 2015 року N 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за N 1413/27858 (далі – Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, оглядові на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану, тобто внаслідок, зокрема запаху алкоголю з порожнини рота водія транспортного засобу, порушення мови, поведінки, що не відповідає обстановці.
Саме за наявності в ОСОБА_1 ознак алкогольного сп`яніння, поліцейським йому запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння.
Згідно з п. 7 Інструкції, установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Відповідно до чч. 1-5 ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Наявність носія відеозапису з місця події є достатнім самостійним доказом проведення огляду особи на стан алкогольного сп`яніння.
Таким чином, можливо дійти висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Призначаючи адміністративне стягнення суд враховує особу правопорушника, обставини правопорушення, характер і тяжкість учиненого.
За змістом ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 496,20 грн, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, –
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шестиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід ДЕРЖАВИ 496,20 грн (чотириста дев`яносто шість гривень двадцять копійок) судового збору (рахунок для сплати: UA178999980313131206000011525, банк: ГУК у Кіровоградській області, код: 37993783, код класифікації бюджетів 22030101).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуД. М. Баранський