
Справа № 185/5094/21
Провадження № 2/185/241/22
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21 січня 2022 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Головіна В.О., за участю секретаря судового засідання Шуліки Н. С., представника позивача Скирди В. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Павлограді, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Межиріцької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В
Позивач 05.08.2021 року звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Межиріцької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання вчинити певні дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що вона є власником житлового будинку АДРЕСА_1 на підставі рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.08.2011 року, що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав № 31437225 від 26.09.2011 року.
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі за текстом - «Відповідачі») є власниками сусіднього житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
У 2018 році Відповідачі звернулись до Межиріцької сільської ради із заявою про надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішенням Межиріцької сільської ради № 365-10/VII від 21.09.2018 року Відповідачам було надано згоду на розроблення вищезазначеної технічної документації із землеустрою.
У зв`язку з цим, на замовлення Відповідачів ФОП ОСОБА_4 було розроблено відповідну технічну документацію, яка стала підставою для державної реєстрації земельної ділянки площею 0,1677 га з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 в Державному земельному кадастрі.
Державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі відбулась 22.05.2019 року і на момент подання даного позову Відповідачі не звертались до Межиріцької сільської ради із заявами про затвердження вищезазначеної технічної документації та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1677 га з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471, речове право на неї не зареєстровано з вини Відповідачів.
На сьогоднішній день вищезазначена земельна ділянка знаходиться у комунальній власності, а саме її власником є Межиріцька сільська рада, що підтверджується інформацією з ДЗК про право власності та речові права на земельну ділянку.
У відповідності до ч. 10 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Крім цього, 21.02.2019 року Позивач звернулась до Межиріцької сільської ради із заявою про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішенням Межиріцької сільської ради № 570-14/VII від 19.04.2019 року Позивачу було надано згоду на розроблення технічної документації.
На замовлення Позивача Товариством з обмеженою відповідальністю «Земельне право» було розроблено відповідну технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , площа якої після проведення геодезичних робіт склала 0,1808 га.
Вищезазначена технічна документація разом із заявою від 05.11.2020 року була подана державному кадастровому реєстратору Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номеру.
Але, 19.11.2020 року Державним кадастровим реєстратором Марущак О. І. було відмовлено Позивачці у внесенні відомостей про земельну ділянку площею 0,1808 га до Державного земельного кадастру у зв`язку з перетином даної ділянки з ділянкою, яка пропонується для передачі у власність Відповідачам з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 (площа співпадає на 3,7315%), що підтверджується рішенням № РВ-1201689902020 від 19.11.2020 р.
Позивачці було відмовлено у державній реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі у зв`язку з тим, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 була здійснена державним кадастровим реєстратором з порушенням вимог чинного законодавства України, що полягає у наступному.
По-перше, згідно п. 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. № 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
1) заява (у паперовій або електронній формі) про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;
2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки, у паперовій або електронній формі відповідно до вимог Закону України "Про землеустрій" (п. 110 Порядку ведення Державного земельного кадастру).
Статтею 30 ЗУ «Про землеустрій» передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Так, згідно з статтею 198 Земельного кодексу України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає:
а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки;
б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;
в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості;
г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі;
ґ) виготовлення кадастрового плану.
У зв`язку з цим, враховуючи ст. 198 ЗК України та ст. 30 Закону України «Про землеустрій» можливо зробити висновок, що межі земельної ділянки погоджується не тільки із суміжними власниками землі, а також із суміжними землекористувачами, яким є Позивачка.
Сам механізм встановлення меж земельних ділянок визначено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18.05.2010 N 376.
Відповідно до п. 2.1. вищезазначеної Інструкції встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно до п. 3.12. цієї ж Інструкції закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.
Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур`єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез`явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
Позивач зареєстрована по АДРЕСА_1 з 17.05.1991 року, що підтверджується копією паспорта. Крім того, Відповідач знає про те, що Позивач мешкає за вищезазначеною адресою близько тридцяти років, ще й на підставі того, що сторони є родичами між собою, а саме Позивачка є племінницею ОСОБА_2 та двоюрідною сестрою ОСОБА_3 .
Однак, всупереч цього Позивач не була присутньою при виконанні дій щодо закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі, а також взагалі не була повідомлена належним чином про дату та час проведення даних робіт. І як наслідок не погоджувала межі земельної ділянки, яка пропонувалась для передачі у власність Відповідачу.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , не містить доказів будь-якого повідомлення Позивача про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Крім того, вищезазначена технічна документація не погоджена із Позивачем, як сусіднім землекористувачем, а саме акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання (без дати) не містить підпису ОСОБА_1 , що є порушенням вимог чинного законодавства в частині погодження меж земельної ділянки із сусідніми землевласниками та землекористувачами.
В даному випадку Державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, не врахувавши відсутність погодження Позивачки, як суміжного землекористувача шляхом проставляння підпису в технічній документації та доказів повідомлення останньої про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), все ж таки здійснив державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, що є порушенням вимог чинного законодавства України та законних прав Позивачки.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Під поняттям «державна реєстрація земельної ділянки» закон визначає внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Положеннями статті 11 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» визначено вимоги до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до норм та правил, технічних регламентів.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Реєстрація земельної ділянки Відповідачів з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 була здійснена Державним кадастровим реєстратором 22.05.2019 року, тобто більше ніж два роки тому. Після цього Позивач не звертався до Межиріцької сільської ради із заявами про затвердження технічної документації та передачі у власність земельної ділянки, речове право на неї не зареєстровано з вини Відповідачів.
Згідно до вимог ч. 10 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до п. 57 Порядку ведення державного земельного кадастру поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених п. 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до п. 156-2 цього Порядку.
Відповідно до п. 61 Порядку скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
По-друге, межа земельної ділянки, яка пропонується для передачі у власність Відповідачам з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 фактично проходить по стіні житлового будинку Позивачки ( АДРЕСА_1 ), що позбавляє останню здійснювати поточний або капітальний ремонт будинку без дозволу Відповідачів.
Крім того, це є порушенням вимог чинного законодавства України, а саме п. 3.25 норм ДБН 360-92** де зазначено, що для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м.
У зв`язку з цим, 05.02.2021 року Позивачкою було подано до Межиріцької сільської ради заяву за № 340, в якій вона просила створити комісію для вирішення земельного спору, який полягає в місці проходження межі між земельними ділянками Позивача та Відповідачів з виїздом на місце.
Так, 18.03.2021 року робоча група для розгляду звернень громадян здійснила виїзд та візуальне обстеження земельної ділянки, розташованої в межах АДРЕСА_1 , за результатами якого було складено Акт візуального обстеження території земельної ділянки розташованої в АДРЕСА_1 на території Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області.
У вищезазначеному Акті зазначено наступне: «При проведенні візуального обстеження території земельної ділянки по АДРЕСА_1 виявлено порушення вимог чинного законодавства України, а саме п. 3.25 норм ДБН-360-92. Фактично суміжна межа землекористувань гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) і гр. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 ) проходить по стіні житлового будинку гр. ОСОБА_1 , що позбавляє його власника здійснювати поточний або капітальний ремонт без дозволу власника суміжної земельної ділянки».
Даним актом робоча група рекомендувала встановити межу між земельними ділянками сторін відповідно до п. 3.25 норм ДБН-360-92 (не менше 1,0 м від виступної конструкції стіни) з виносом межових знаків встановленого зразка в натурі (на місцевості) сертифікованим інженером-землевпорядником.
Вищезазначений акт було затверджено рішенням Межиріцької сільської ради № 643-8/VIII від 18.05.2021 року.
Однак, на дату подання позовної Відповідачами не були враховані рекомендації робочої групи, межа між земельними ділянками так і проходить по стіні житлового будинку Позивачки.
Рішення Межиріцької сільської ради № 643-8/VIII від 18.05.2021 року Відповідачами не оскаржувалось.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і просив його задовольнити. Пояснив, що так як державний кадастровий реєстратор, який здійснив державну реєстрацію земельної ділянки відповідачів є працівником Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а земельна ділянка відповідачів на сьогоднішній перебуває в комунальній власності об`єднаної територіальної громади, то належними відповідачами в даному випадку є власники житлового будинку, який знаходиться на спірній земельній ділянці, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області та Межиріцька сільська рада.
У судовому засіданні представник позивача адвокат Скирда В.І. заявив клопотання про витребування у Головному управлінні Держгеокадастру у Дніпропетровській області відомості про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 в Державному земельному кадастрі із зазначенням дати проведення такої реєстрації; інформацію про відкриття поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 із зазначенням дати такого відкриття; завірену належним чином копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що включена до Державного фонду документації із землеустрою, а саме: код технічної документації 2018МФ18ДНПГ001258.
Ухвалою суду від 08.11.2022 року було витребувано у Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області:
- відомості про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 в Державному земельному кадастрі із зазначенням дати проведення такої реєстрації;
- інформацію про відкриття поземельної книги щодо земельної ділянки кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 із зазначенням дати такого відкриття;
- завірену належним чином копію технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що включена до Державного фонду документації із землеустрою, а саме: код технічної документації 2018МФ18ДНПГ001258.
В свою чергу від Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому просило відмовити у задоволенні позову в повному обсязі та виключити останнього зі складу відповідачів.
Крім того, на ухвалу суду про витребування доказів від 08.11.2021 року Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області запитуваних документів не надало.
Від Межиріцької сільської ради надійшла заява про розгляд справи без їх участі, в якій зазначено, що у вирішення справи покладаються на розсуд суду.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 на підставі рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.08.2011 року, що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав № 31437225 від 26.09.2011 року.
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є власниками сусіднього житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
У 2018 році Відповідачі звернулись до Межиріцької сільської ради із заявою про надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішенням Межиріцької сільської ради № 365-10/VII від 21.09.2018 року Відповідачам було надано згоду на розроблення вищезазначеної технічної документації із землеустрою.
У зв`язку з цим, на замовлення Відповідачів ФОП ОСОБА_4 було розроблено відповідну технічну документацію, яка стала підставою для державної реєстрації земельної ділянки площею 0,1677 га з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 в Державному земельному кадастрі.
Державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі відбулась 22.05.2019 року і на момент ухвалення рішення Відповідачі не звертались до Межиріцької сільської ради із заявами про затвердження вищезазначеної технічної документації та передачі у власність земельної ділянки площею 0,1677 га з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471, речове право на неї не зареєстровано.
На сьогоднішній день вищезазначена земельна ділянка знаходиться у комунальній власності, а саме її власником є Межиріцька сільська рада, що підтверджується інформацією з ДЗК про право власності та речові права на земельну ділянку.
21.02.2019 року Позивачка звернулась до Межиріцької сільської ради із заявою про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішенням Межиріцької сільської ради № 570-14/VII від 19.04.2019 року Позивачу було надано згоду на розроблення технічної документації.
На замовлення Позивача Товариством з обмеженою відповідальністю «Земельне право» було розроблено відповідну технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , площа якої після проведення геодезичних робіт склала 0,1808 га.
Вищезазначена технічна документація разом із заявою від 05.11.2020 року була подана державному кадастровому реєстратору Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та присвоєння їй кадастрового номеру.
19.11.2020 року Державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області Марущак О. І. було відмовлено Позивачці у внесенні відомостей про земельну ділянку площею 0,1808 га до Державного земельного кадастру у зв`язку з перетином даної ділянки з ділянкою, яка пропонується для передачі у власність Відповідачам з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 (площа співпадає на 3,7315%), що підтверджується рішенням № РВ-1201689902020 від 19.11.2020 р.
Позивачка зареєстрована по АДРЕСА_1 з 17.05.1991 року, що підтверджується копією паспорта. Крім того, Відповідач знає про те, що Позивачка мешкає за вищезазначеною адресою близько тридцяти років, ще й на підставі того, що сторони є родичами між собою, а саме Позивачка є племінницею ОСОБА_2 та двоюрідною сестрою ОСОБА_3 .
Однак, всупереч цього Позивачка не була присутньою при виконанні дій щодо закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі, а також взагалі не була повідомлена належним чином про дату та час проведення даних робіт. І як наслідок не погоджувала межі земельної ділянки, яка пропонувалась для передачі у власність Відповідачу.
Реєстрація земельної ділянки Відповідачів з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 була здійснена Державним кадастровим реєстратором 22.05.2019 року, тобто більше ніж два роки тому. Після цього Позивачі не звертались до Межиріцької сільської ради із заявами про затвердження технічної документації та передачі у власність земельної ділянки, речове право на неї не зареєстровано.
Також судом встановлено, що межа земельної ділянки, яка пропонується для передачі у власність Відповідачам з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 фактично проходить по стіні житлового будинку Позивачки ( АДРЕСА_1 ), що позбавляє останню здійснювати поточний або капітальний ремонт будинку без дозволу Відповідачів.
У зв`язку з цим, 05.02.2021 року Позивачкою було подано заяву за № 340 до Межиріцької сільської ради, в якій вона просила створити комісію для вирішення земельного спору, який полягає в місці проходження межі між земельними ділянками Позивача та Відповідачів з виїздом на місце.
18.03.2021 року робоча група для розгляду звернень громадян здійснила виїзд та візуальне обстеження земельної ділянки, розташованої в межах АДРЕСА_1 , за результатами якого було складено Акт візуального обстеження території земельної ділянки розташованої в АДРЕСА_1 на території Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області.
У вищезазначеному акті зазначено наступне: «При проведенні візуального обстеження території земельної ділянки по АДРЕСА_1 виявлено порушення вимог чинного законодавства України, а саме п. 3.25 норм ДБН-360-92. Фактично суміжна межа землекористувань гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) і гр. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 ) проходить по стіні житлового будинку гр. ОСОБА_1 , що позбавляє його власника здійснювати поточний або капітальний ремонт без дозволу власника суміжної земельної ділянки».
Даним Актом робоча група рекомендувала встановити межу між земельними ділянками сторін відповідно до п. 3.25 норм ДБН-360-92 (не менше 1,0 м від виступної конструкції стіни) з виносом межових знаків встановленого зразка в натурі (на місцевості) сертифікованим інженером-землевпорядником.
Вищезазначений акт було затверджено рішенням Межиріцької сільської ради № 643-8/VIII від 18.05.2021 року.
Однак, на дату ухвалення даного рішення Відповідачами не були враховані рекомендації робочої групи, межа між земельними ділянками так і проходить по стіні житлового будинку Позивачки.
Рішення Межиріцької сільської ради № 643-8/VIII від 18.05.2021 року Відповідачами не оскаржувалось.
У відповідності до ч. 10 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Згідно п. 107 Порядку ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. № 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
1) заява (у паперовій або електронній формі) про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;
2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки, у паперовій або електронній формі відповідно до вимог Закону України "Про землеустрій" (п. 110 Порядку ведення Державного земельного кадастру).
Статтею 30 ЗУ «Про землеустрій» передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Так, згідно з статтею 198 Земельного кодексу України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
Кадастрова зйомка включає:
а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки;
б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;
в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості;
г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі;
ґ) виготовлення кадастрового плану.
У зв`язку з цим, враховуючи ст. 198 ЗК України та ст. 30 Закону України «Про землеустрій» можливо зробити висновок, що межі земельної ділянки погоджується не тільки із суміжними власниками землі, а також із суміжними землекористувачами, яким є Позивачка.
Сам механізм встановлення меж земельних ділянок визначено Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженою наказом Держкомзему від 18.05.2010 N 376, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п. 2.1. вищезазначеної Інструкції встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно до п. 3.12. цієї ж Інструкції закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.
Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур`єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез`явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
Матеріали справи не містять доказів повідомлення Позивачки про дату та час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Крім того, технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею до 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , не містить доказів будь-якого повідомлення Позивача про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Вищезазначена технічна документація також не погоджена із Позивачем, як сусіднім землекористувачем, а саме акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання (без дати) не містить підпису ОСОБА_1
Державний кадастровий реєстратор Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, не врахувавши відсутність погодження Позивачки, як суміжного землекористувача шляхом проставляння підпису в технічній документації та доказів повідомлення останньої про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), все ж таки здійснив державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Під поняттям «державна реєстрація земельної ділянки» закон визначає внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Положеннями статті 11 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» визначено вимоги до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до норм та правил, технічних регламентів.
Відповідно до ч. 6 ст. 16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно до вимог ч. 10 ст. 24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до п. 57 Порядку ведення державного земельного кадастру поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених п. 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до п. 156-2 цього Порядку.
Відповідно до п. 61 Порядку скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Та обставина, що межа земельної ділянки Відповідачів, яка пропонується для передачі у власність Відповідачам з кадастровим номером 1223584500:03:001:0471 фактично проходить по стіні житлового будинку Позивачки, що позбавляє останню здійснювати поточний або капітальний ремонт будинку без дозволу Відповідачів, є порушенням п. 3.25 норм ДБН 360-92** де зазначено, що для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально - правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦК України.
За змістом ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року право особи на доступ до суду, зокрема, включає в себе право на розгляд справи судом із «повною юрисдикцією», тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо оцінки доказів, встановлення обставин, належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п. 70 рішення Європейського суду з прав людини від 28 червня 1990 року у справі "Обермейєр проти Австрії" ; п. 155 рішення Європейського суду з прав людини від 4 березня 2014 року у справі "Гранд Стівенс проти Італії").
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Так, Верховним Судом у постановах від 27.03.2018 року у справі № 814/3476/14, в постанові від 31.01.2019 року у справі № 826/14200/17, надано висновок про те, що оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивача до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права, обрання такого способу захисту, як скасування державної реєстрації земельної ділянки з відповідним кадастровим номером, є єдиним можливим та ефективним способом захисту прав позивача.
Також норми Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення ДЗК вказують на те, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється шляхом відкриття Поземельної книги, а її номер є кадастровим номером земельної ділянки. Отже, скасування державної реєстрації земельної ділянки прямо впливає на стан Поземельної книги і кадастрового номеру земельної ділянки.
Відповідно до змісту вказаних вище постанов, Верховний Суд, керуючись положеннями 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, погодився із позицією тих судів, які зобов`язують управління Держгеокадастру скасовувати записи у поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки із відповідним кадастровим номером.
Враховуючи вищенаведене, надані докази, які містяться в матеріалах справи, приходимо до висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі слід покласти на відповідачів.
Керуючись ст.76, 82, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Межиріцької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,1677 га за кадастровим номером 1223584500:03:001:0471, шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію земельної ділянки.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області скасувати запис в Поземельній книзі, шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про скасування в Поземельній книзі запису щодо державної реєстрації земельної ділянки площею 0,1677 га за кадастровим номером 1223584500:03:001:0471.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 , витрати на судовий збір в сумі 454,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , витрати на судовий збір в сумі 454,00 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається Дніпровському апеляційному суду.
Суддя: В. О. Головін