Постанова № 103075929, 07.02.2022, Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
07.02.2022
Номер справи
336/660/22
Номер документу
103075929
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №336/10809/21

Провадження № 3/336/483/2022

ПОСТАНОВА

іменем України

08 лютого 2022 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Карабак Л.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення яка надійшла з відділу поліції №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює на ПАТ «Мотор Січ» на посаді водія, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

23.12.2021 року дільничний офіцер поліції відділу поліції №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області лейтенант поліції Гребенніков О.О. надіслав до суду протокол, від 23.12.2021 року складений щодо ОСОБА_1 згідно якого той вчинив адміністративне правопорушення ч. 4 ст. 164 КУпАП.

Постановою від 29.12.2021 року матеріали адміністративної справи були повернуті на доопрацювання, зокрема протокол був нечитабельним та його зміст неможливо було встановити, він не відповідав вимогам ст. 256 КУпАП.

20.01.2022 року матеріали справи про адміністративне правопорушення повернулися після доопрацювання. Доопрацювання полягало у тому, що дільничний офіцер поліції відділу поліції №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області лейтенант поліції Гребенніков О.О. у рапорті начальнику відділу поліції №3 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області полковнику поліції Дмитру ПОПОВУ без номеру та дати розшифрував протокол від 23.12.2022 року.

Згідно даних вищезазначеного рапорту зміст протоколу є таким: 23.12.2022 року о 14:00 на автодорозі по вулиці Ігоря Сікорського, біля будинку 474 в місті Запоріжжя, ОСОБА_1 , на автомобілі АТЗ 3608 державний номерний знак НОМЕР_1 переміщував пальне (бензин) без реєстрації акцизної накладної до такого переміщення (після здійснення операції з реалізації) та відповідно, автомобілем не включеним до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне, що є порушенням ст. 231 Податкового Кодексу України, номер накладної 0461684, паливо об`ємом 2210 л.

В судовому засіданні ОСОБА_1 , своєї вини не визнав, пояснив, що працює водієм на АО «Мотор Січ», 23.12.2021 року перевозив вантаж з одного цеху до іншого, із повним пакетом документів, які отримав перед рейсом. На дорозі його зупинив екіпаж патрульної поліції, при чому порушень правил дорожнього руху України, які б стали підставою для зупинки не пояснили, декілька годин держали на дорозі, потім приїхали інші працівники поліції, які почали складати протокол, зміст якого не роз`яснювався, права також не були роз`яснені.

Представник ПАТ «Мотор Січ» у судовому засіданні пояснила, що АТ «Мотор Січ» має у своєму складі відокремлений підрозділ - Запорізький машинобудівний Завод, код ЄДРПОУ ВП:25221966, місцезнаходження: 69124, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Випробувачів, б.9.з метою безперебійної роботи техніки зазначеного підприємства у період з 01.01.2022 року по 10.01.2022 року начальник підрозділу запросив ПАТ «Мотор Січ» видати додатково ГСМ. ТПУ ППАТ «Мотор Січ» накладною №461684 він 11.11.2021 року видано замовнику ЗМЗ ім.Омельченка, ц. 625 відповідна кількість пального, яке саме і перевозив за ЗМЗ водій ОСОБА_1 . Транспортний засіб марки АТЗ 3608 модель на шассі ГАЗ 52 № шассі НОМЕР_2 д/з НОМЕР_1 є власністю ПАТ «Мотор Січ», згідно свідоцтва про реєстрацію № НОМЕР_3 від 20.06.2012 року. Загальна кількість пального була відповідно внесена до акцизної накладної. Жодних операцій з реалізації пального не здійснювалося, пальне переміщувалося в межах одного підприємства у інший цех, який знаходиться на значній відстані від місця зберігання.

Згідно ч. 4 ст. 164 КУпАП переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів.

Відповідно до положення ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

При цьому, на підставі задекларованого принципу, що міститься в ст. 7 КУпАП, кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з ч. 4 ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов`язковими елементами якого є: об`єкт, об`єктивна сторона, суб`єкт, суб`єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

При цьому в процесі доказування вини, доцільно керуватись принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 14.02.2008 р. у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282.

Відтак, доказування має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.

Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, адже не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», не доказує співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.

Об`єктом правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП, є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями.

Стаття 42 Господарського кодексу України передбачає, що підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Об`єктивна сторона правопорушення виражається зокрема у формі недотримання вимог чинного законодавства, яке унормовує перевезення пального суб`єктом господарювання, ст. 164 КУпАП є бланкетною і у протоколі має бути зазначена законодавча норма, яка містить правила, згідно рапорту такою нормою у протоколі зазначена ст. 231 Податкового кодексу України без уточнення пункту.

Стаття 231 Податкового кодексу України унормовує таке поняття як акцизна накладна, обов`язав дотримання порядку обліку цією нормою покладено на платника податку, а саме:

231.1. Платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

Виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов`язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.

Виробник спирту етилового, що здійснює розлив спирту етилового, який використовується як лікарський засіб, у флакони з медичного скла об`ємом не більше 100 кубічних сантиметрів, зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого спирту етилового.

В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов`язкові реквізити:

а) порядковий номер акцизної накладної з номером примірника;

б) дата складання акцизної накладної;

в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий;

г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий, та суб`єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового;

ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - суб`єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового;

д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД або умовний код, визначений підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 цієї статті;

{Абзац одинадцятий пункту 231.1 статті 231 із змінами, внесеними згідно із Законом № 391-IX від 18.12.2019}

е) опис пального або спирту етилового;

є) обсяг пального в літрах, приведених до температури 15° C, або обсяг спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° C;

ж) уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з якого реалізовано пальне або спирт етиловий;

з) уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, на який отримане пальне;

и) номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного, а для трубопровідного транспорту - назва трубопроводу. При зазначенні номера державної реєстрації (української, міжнародної або іноземної) транспортного засобу допускається використання літер (латиниця, кирилиця) та цифр без пропусків та розділових знаків. У разі якщо літерна частина номера збігається в написанні кирилицею та латиницею, вона зазначається латиницею, а якщо зустрічається специфічна літера кирилиці, літерна частина зазначається кирилицею;

і) ознака напряму використання та умов оподаткування пального або спирту етилового;

ї) ознака щодо реалізації пального у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним;

й) ознака щодо ввезення/вивезення пального або спирту етилового на митну територію України/за межі митної території України;

к) ознака щодо реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий;

л) ознака щодо реалізації пального на умовах, визначених пунктом 229.8 статті 229 цього Кодексу, із зазначенням реквізитів податкового векселя, суб`єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, або суб`єктів літакобудування, або замовників, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", або підприємств, установ та організацій системи державного резерву;

м) адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб`єкт господарювання - не платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки;

н) ознака для зведених акцизних накладних;

о) ознака щодо реалізації пального у паливний бак транспортного засобу платника податку через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним;

п) ознака щодо реалізації пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою.

При реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов`язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" цього пункту:

можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб`єкту господарювання;

обов`язково заповнюються при реалізації пального суб`єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб`єкта господарювання.

При реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий, складається одна акцизна накладна на реалізацію пального з акцизного складу на такий інший акцизний склад із зазначенням у такій акцизній накладній ідентифікаційних даних такого акцизного складу пересувного.

При заправленні повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, визначеними підпунктом 1 підпункту 229.8.10 статті 229 цього Кодексу, акцизні накладні на такі операції складаються та реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних такими суб`єктами господарювання незалежно від того, кому належать такі бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів.

При переході права власності від одного суб`єкта господарювання до іншого на пальне, що знаходиться у транспортному засобі, змінюється розпорядник акцизного складу пересувного, а транспортний засіб стає іншим акцизним складом пересувним і на таку операцію складається акцизна накладна.

Вищезазначена норма права містить різні та чисельні умови та правила, для платників податків щодо порядку ведення податкових документів, які не конкретизовані у протоколі, не зазначено, який саме цих приписів порушено та і який спосіб.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 25 квітня 2003 року «Про застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» господарська діяльність це діяльність фізичних і юридичних осіб, пов`язана з виробництвом чи реалізацією продукції (товарів), виконанням робіт чи наданням послуг з метою одержання прибутку (комерційна господарська діяльність) або без такої мети (некомерційна господарська діяльність). Підприємницька діяльність є одним із видів господарської діяльності, обов`язкові ознаки якої - безпосередність, систематичність її здійснення з метою отримання прибутку.

Згідно вимог закону, суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, може бути лише суб`єкт господарювання або підприємницької діяльності (посадова особа суб`єкту господарювання, ФОП, тощо).

В наданих суду матеріалах відсутні дані про те, що особа, що притягається до адміністративної відповідальності є суб`єктом у розумінні правового змісту ст. 164 КУпАП.

Крім того пріоритетним є забезпечення порядку розгляду адміністративної справи, а саме працівник поліції, обов`язково має роз`яснити правопорушнику його конституційні права та обов`язки, роз`яснити зміст обвинувачення, оскільки особа має точно розуміти у чому її звинувачують, що у сукупності забезпечує засадничий принцип права на захист. Протокол до того, як його було розшифровано не був зрозумілий як ОСОБА_1 так і судді, крім того порівняти текст на автентичність неможливо, бо єдиним носієм обвинувачення є рапорт. Адже, було порушено базове право ОСОБА_1 на захист, яке може бути ефективним у разі дотримання процедур, у даному випадку чіткого та правильного викладення обвинувачення.

Водночас працівник поліції мав встановити свідків правопорушення (зафіксувати їх дані), відібрати у них пояснення, які підтверджують викладене у протоколі (отримання грошових доходів, саме за здійснення господарської (підприємницької) діяльності, порушення правил податкового або митного обліку, перевезення пального, тощо) даних про це протокол та додатки до нього не містять.

Відповідно до ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об`єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234--1, 234--2, 244--4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

З метою забезпечення конфіскації пального або транспортного засобу працівник поліції зобов`язаний провести огляд речей, описати та вилучити всі предмети у присутності понятих, скласти відповідний протокол, опечатати пальне у присутності понятих. До протоколу не додано жодних доказів того, що зазначені дії були вчинені, також не встановлено обсяг пального, його інші ознаки, тощо, тобто предмет конфіскації не зафіксовано, що унеможливлює вирішення питання конфіскації.

До протоколу не додано достатніх та допустимих доказів, на підтвердження ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП.

До протоколу доданий запит управління стратегічних розслідувань до ГУ ДПС від 23.12.2021 року №5903/55/107/03-2021 в рамках цільових заходів з протидії кримінальних правопорушень у сфері незаконного обігу пального про інформацію реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі станом на 23.12.2021 року, який вірогідно був підставою для розшуку та зупинки транспортного засобу, номер якого співпадає з тим, яким керував ОСОБА_1 , проте протокол не містить відповіді на цей запит.

Отже, у протоколі не викладено, об`єктивну та суб`єктивну сторони правопорушення, порушено право особи, яка притягується до відповідальності на захист, тобто, протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.

Звертає увагу, що транспортний засіб зупинено старшим уповноваженим УСР в Запорізькій області ДСР НП України капітаном поліції Артуром Колокотом, ним же проведена перевірка (розслідування), а протокол складено дільничним офіцером відділу поліції №3.

Справа містить розписку про отримання автомобіля ГАЗ НОМЕР_4 із паливом написана ОСОБА_2 на ім`я начальника ВП №3 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Попова Дмитра, але даних на якій правовій підставі посадова особа поліції передавала транспортний засіб фізичній особі простою розпискою складеною у вільній формі справа не містить.

Протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обов`язковим.

Слід також зазначити, що в своїх рішеннях у справі "Малофєєва проти Росії" та справі "Карелін проти Росії" Європейський суд з прав людини зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу, оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом.

Суд не може самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення, суд не вправі також перебирати на себе функцію обвинувачення.

Порушення вимог КУпАП, допущені при складанні та оформленні адміністративного протоколу перешкоджають суду правильно, об`єктивно, з додержанням законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, справа підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю складу правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 256, 278 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює на ПАТ «Мотор Січ» на посаді водія, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП закрити у зв`язку з відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя.

Суддя