Ухвала суду № 103072949, 09.02.2022, Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.02.2022
Номер справи
182/802/22
Номер документу
103072949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 182/802/22

Провадження № 2-а/0182/37/2022

У Х В А Л А

Іменем України

09.02.2022 року м. Нікополь

Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Багрова А.Г. розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до поліцейського ВП №2 Нікопольського РУП ГУНП у Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Суботи Івана Сергійовича та просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАВ №504808 від 27.01.2022 року, а провадження по справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до приписів ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справу належить передати до Оджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області, виходячи з наступного.

Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку. Відмова від права на звернення до суду є недійсною.

Враховуючи, що позивачем оскаржується акт індивідуальної дії посадової особи, при зверненні до суду із подібним позовом позивач наділений правом вибору між судами, до територіальної юрисдикції (підсудності) яких належить розгляд даної категорії справ.

При розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених частиною першою статті 122 КУпАП, посадові особи відповідного орану діють не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а від імені органів Національної поліції.

Згідно з положеннями ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.

Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (частини 1 та 2 ст. 222 КУпАП).

При цьому, приписами ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 "Про Національну поліцію" територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.

Використання у зазначених вище нормах формулювань "від імені органів Національної поліції" вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Національної поліції - суб`єкт владних повноважень, а не підрозділ Національної поліції або ж особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.

Правову позицію з даного питання було висловлено Верховним Судом у постанові від 26 грудня 2019 року по справі N 724/716/16-а (провадження N К/9901/12750/18).

З огляду на викладене, інспектор патрульної поліції, є посадовою особою відповідного органу, який діє не як самостійний суб`єкт владних повноважень, а діє від імені органу Національної поліції.

Позивачем у своєму позові не визначено у якості співвідповідача ГУНП в Дніпропетровській області, зазначено адресу Нікопольського РУП ГУНП у Дніпропетровській області в м. Нікополь, вул. Станіславського, 1, яке не має статусу юридичної особи, а за визначеним у позові ЄДРПОУ 40108866 зареєстровано юридичну особу ГУНП в Дніпропетровській області, місце знаходження якого зареєстровано за адресою: 49101, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Троїцька, будинок 20-а.

При цьому, суд звертає увагу, що чинний КАС України, на відмінну від ЦПК України та ГПК України, не передбачає можливості розгляду справи за місцезнаходженням філії або представництва юридичної особи.

Так, ГУНП в Дніпропетровській області є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки зі своєю повною та скороченою назвою, необхідні для здійснення його поточної діяльності.

Згідно відомостей, наданих позивачем, його місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально відноситься до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області.

Таким чином, жодна із адрес місця проживання позивача та відповідача не відноситься до території Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області.

А відтак, вищевказаний позов не є підсудним Нікопольському міськрайонному суду Дніпропетровської області.

При цьому, суд враховує, що відповідно до ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Право на "суд, встановлений законом", охоплює не лише правову основу самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, що регулюють його діяльність (рішення ЄСПЛ у справі "Сокуренко і Стригун проти України", заяви N 29458/04 та N 29465/04, § 24), у тому числі всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (рішення ЄСПЛ у справі Leo ZAND v. Austria, заява N 7360/76, § 68). Якщо суд не має юрисдикції судити підсудного відповідно до чинних положень національного права, він не є "встановленим законом" (рішення ЄСПЛ у справах Jorgic v. Germany, заява 74613/01, § 64).

Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.50 р., Закону України "Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини", інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається "належний суд", тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Таким чином, враховуючи місце проживання та реєстрації позивача в м. Покров та те, що місцезнаходження вказаного ним відповідача поліцейського Нікопольського РУП ГУНП у Дніпропетровській області в м. Нікополь, вул. Станіславського, 1, який не має статусу юридичної особи, а за визначеним позивачем у позові ЄДРПОУ 40108866 зареєстровано юридичну особу ГУНП в Дніпропетровській області, місце знаходження якого зареєстровано за адресою: 49101, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Троїцька, будинок 20-а,, приходжу до висновку про необхідність передати адміністративний позов за підсудністю до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області за місцем проживання та реєстрації позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 25, 29, 171, 248 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення передати за підсудністю до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області.

На ухвалу суду може бути подано апеляційну скаргу до Третього апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Ухвалу складено 09.02.2022 року.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою nkm.dp.court.gov.ua

Суддя: А. Г. Багрова