
07.02.2022 Справа № 756/1252/22
Унікальний №756/1252/22
Провадження №1-кс/756/334/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2022 року слідчий суддя Оболонського районного суду міста Києва Шестаковська Л.П., за участю секретаря Кугай В.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Києві клопотання прокурора Оболонської окружної прокуратури м. Києва Гори А.В. про передачу в управління майна, на яке накладено арешт у кримінальному провадженні №42021102050000104 від 05.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Оболонської окружної прокуратури м. Києва Гора А.В. звернувся до слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва з клопотанням про передачу в управління майна, на яке накладено арешт у кримінальному провадженні №42021102050000104 від 05.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України, а саме нерухомого майна у виді земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:036:0003 загальною площею 4,0024 га. Та об`єктів незавершеного будівництва в кількості 14 штук які розташовані на земельній ділянці, на яке ухвалою Оболонського районного суду м. Києва у справі № 756/19482/21 накладено арешт у кримінальному провадженні № 42021102050000104 від 05.07.2021.
Крім того, прокурор просить зобов`язати Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів забезпечити реєстрацію прав управління та інших речових прав, що виникатимуть на підставі ухвали слідчого судді про передачу Національному агентству в управління зазначеного у пункті 2 клопотання майна, на яке накладено арешт.
В обґрунтування клопотання прокурором зазначається, що у провадженні слідчого відділу Оболонського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження внесені до Єдиного реєстру
досудових розслідувань за №42021102050000104 від 05.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені особи шляхом зловживання довірою здійснюють продаж котеджів та таунхаусів, які розташовані за адресою м. Київ, Оболонський район, вул. Квітки Цісик, буд. 64. Однак, земельна ділянка 8000000000:85:036:0003 розміром 40024 (сорок тисяч двадцять чотири) квадратних метри, цільове призначення - для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку, відповідно до договору оренди №78-6-00479 від 09.11.2007, який продовжено договором МЗК-1-01804 від 14.12.2018, укладеного між Київським міським головою та ТОВ «Будпромальянс» (ЄДРПОУ 32957379), в якому зазначено, що цільове призначення - 07.01 для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення;категорія земель - землі рекреаційного призначення; вид використання - для реконструкції, експлуатації та обслуговування бази відпочинку. Грошова оцінка Земельної ділянки 26907060 гривень.
Проте, оглядом сайту ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено, що за адресою Київ, Оболонський р-н, Пуща-Водиця, вул. Квітки Цісик, 64 будується клубне містечко Пуща Residence - як зазначено на сайті - це унікальна можливість жити в ідеальному місці. Клубне містечко «Пуща Residence» розташовано в дивовижному рекреаційному місці, яке славиться своєю природною красою, свіжим повітрям і піщаними пляжами. У містечку передбачено ресторан з літньою терасою, відкритий басейн з шезлонгами, тенісний корт з ґрунтовим покриттям, дитячий ігровий комплекс і лаундж зона для зустрічей і приємного проведення часу. Буде організовано прибирання території комплексу і цілодобова охорона.
Замовниками проекту «Пуща Residence» є ТОВ «Будпромальянс» спільно з ТОВ «Rise And Development». Проте, відповідно до єдиного реєстру юридичних осіб - юридичної особи «Rise And Development» на території України не зареєстровано.
Окрім того, прокурор у клопотанні звертає увагу на те, що здійснюється продаж котеджів у загальній кількості 25 штук та таунхаусів у кількості 19 штук. Також, відповідно до інформації на сайті 3 таунхауси продані та 13 котеджів продані.
Відповідно до відповіді на запит прокурора, в порядку ст. 93 КПК України, Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві надано перелік дозвільної документації ТОВ «Будпромальянс», згідно з переліком надано дозвіл на реконструкцію бази відпочинку сімейного типу та благоустрій скверу по вул. Селянській (1 черга один корпус ТИП 1, ТП прох. Вн. Майд. Інж. Мер., зовн. Інж. М.) за адресою АДРЕСА_1 ) всього на 17 об`єктів, враховуючи що декларації про початок виконання будівельних робіт знаходяться у відкритому доступі та розміщені на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_2, зазначено номер декларації КВ 083143070388 вивченням якої встановлено що дозвіл надано на реконструкцію (будівництво) об`єкту загальною площею 183.2 квадратних метри з яких 183.2 квадратних метри не житлових, відповідно до техніко-економічних показників, аналогічні відомості містяться ще у 16 дозволах.
Таким чином, невстановленими досудовим розслідуванням особами організовано протиправну схему привласнення коштів інвесторів будівництва шляхом перевищення службових повноважень, з метою отримання неправомірної вигоди від продажу котеджів та таунхаусів всупереч державним та громадським інтересам, проте відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №01009-3192, виданих ТОВ «Будпромальянс», за адресою: м. Київ, Оболонський район, вул. Гамарника (Квітки Цісик) буд. 64 та вул. Селянської зазначено, що згідно з договором оренди від 09.11.2007 №78-6-00479 - реконструкція, експлуатація та обслуговування бази відпочинку. Проте, ТОВ «Будпромальянс» зловживаючи довірою інвесторів та зловживаючи своїми службовими повноваженнями, всупереч державним та громадським інтересам, здійснює продаж котеджів та таунхаусів, які будуються на земельній ділянці, функціональне призначення якої відповідно до містобудівних умов рекреаційна територія та частково середньо поверхова житлова територія.
26.08.2021 на підставі ухвали слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва здійснено огляд земельної ділянки 8000000000:85:036:0003 та 8000000000:85:036:0005. В ході огляду встановлено, що на земельних ділянках розташовані будівлі, зовні схожі на рекреаційне житло, у відповідності до п. 8.5.8. та малюнку 7 Державних будівельних норм Б.2.2-12:2019. Оглядом встановлено, що на земельній ділянці розташовано 14 будівель різного ступеню готовності. Спеціаліст Департаменту земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації зазначив, що усі 14 будівель по першому поверху займають площу від 300 до 1000 метрів квадратних, що не відповідає дозвільній документації на будівництво.
Головний державний інперктор ГУ Держпраці у додатку до протоколу зазначив, що відсутній паспорт об`єкту, відсутній проект виконаних робіт, відсутня схема руху та знаки обмеження на в`їзді на об`єкт, який оглядався, мережі тимчасового електропостачання розташовані на землі, робітники підрядної організації не забезпечені ЗІЗ, використовуються драбини, які не пройшли випробування.
Начальник відділу моніторингу зон охорони Департаменту охорони культурної спадщини Виконавчого органу Київської міської ради у додатку до протоколу огляду зазначив, що ділянка проведення огляду розташовується в межах історичного ареалу міста Києва (Наказ Міністерства культури та інформаційної політики України №599 від 02.08.2021). Дозвіл на проведення земельних робіт та/або археологічних досліджень за адресою проведення огляду (м. Київ, вул.. Квітки Цісик, буд. 64) Департаментом не реєструвався, дозволи на проведення земельних робіт не надавалися. Інформація щодо реєстрації вже наданих довідок іншими структурними підрозділами ВО КМР (КМДА), який виконує повноваження органу охорони культурної спадщини КМДА, в Департаменті відсутня.
Спеціаліст Департаменту Земельних ресурсі Виконавчого органу Київської міської ради ОСОБА_1 , у додатку зазначив, що висновком постійної комісії КМР з питань містобудування, архітектури та земельних ресурсів від 22.02.2018 №057/2982 поновлено договір оренди земельної ділянки, але додаткова угода при поновленні договору оренди у Департаменті земельних ресурсів не зареєстрована. На час огляду на земельній ділянці проводяться будівельні та земельні роботи по спорудженню приміщень невстановленого призначення. Земельні роботи проводяться зі зняття ґрунту. На земельній ділянці розташовані тимчасові споруди, будівлі, матеріали та будівельна техніка.
Під час здійснення процесуального керівництва досудовим розслідування прокурором Оболонської окружної прокуратури Горою А.В. на сайті оголошень OLX виявлено декілька оголошень про продаж будівель закритого котеджного містечка «Пуща Residence», яке розташовано у Оболонському районі м. Києва, Пуща Водиця за ціною 514000 доларів та площею 237 квадратних метрів, що не відповідає дозвільній документації на будівництво, про що складено протокол огляду та роздруковано відповідні додатки, фотографії будинків розміщених у оголошенні повністю співпадають з будинками, які оглядалися під час огляду за адресою м. Київ, вул. Квітки Цісик, буд. 64 . Окремо слід зазначити, що у фотографіях, доданих до оголошень, міститься проектна документація, яка не розміщена у відкритому доступі, що дає підстави стверджувати, що саме ТОВ «БУДПРОМАЛЬЯНС» здійснює продаж, та надало фотографії та проектну документацію для оголошень, хоча навіть на запит прокурора в порядку ст. 93 КПК України ТОВ «Будпромальянс» відмовилась надавати проектну документацію.
Також, встановлено продаж таунхауса площею 203 квадратних метри за ціною 211000 долларів.
Досудовим розслідуванням в ході перевірки інформація щодо фактів порушень будівельних норм та правил та заволодіння грошовими коштами інвесторів шляхом зловживання довірою встановлено, що невстановлені посадові особи ТОВ «БУДПРОМАЛЬЯНС» шляхом зловживання повноваженнями здійснюють будівництво клубного містечка «ПУЩА РЕЗИДЕНС». Проте, у жодної особи відсутнє право на продаж нерухомості, яка розташована на вище зазначеній земельній ділянці.
Відповідно до інформаційної довідки № 261738553 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна земельна ділянка з кадастровим номером № 8000000000:85:036:0003, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Цісик Квітки, 64, на праві комунальної власності належить територіальні громаді міста Києва в особі Київського міської ради та на підставі договору про поновлення договору оренди земельної ділянки 5375 від 26.11.2018 надано в оренду ТОВ «Будпромальянс».
Містобудівні умови та обмеження стосовно реконструкції бази відпочинку на території земельних ділянки за кадастровим номером 8000000000:85:036:0005 та 8000000000:85:036:0003, загальною площею 43921 квадратний метр в реєстрі на офіційному сайті https://kga.gov.ua/reestr - Департаменту містобудування та архітектури КМДА наявні за №37142 та зазначено пунктом 3 Максимальна допустима щільність населення (для житлової забудови) - не розраховується.
Зазначені факти дають достатні підстави стверджувати про те, що оформлення та подальше використання дозвільної документації щодо здійснення будівництва на вказаній земельній ділянці здійснені в порушення закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 та Наказу міністерства регіонального розвитку, будівництва ЖКГ України від 07.07.2011 № 109 «Про затвердження Порядку надання містобудівних умов та обмежень будівництва забудови земельної ділянки, їх склад та зміст» та може призвести до втрати територіальною громадою міста Києва земельної ділянки у курортній зоні Пуща Водиця в межах історичного ареалу Пуща Водиця.
Досудовим розслідуванням встановлено, що по вулиці Гамарника (Квітки Цісик), буд. 64 на території Оболонського районну міста Києва , відбувається будівництво клубного містечка «Пуща Residence» та здійснюється продаж котеджів та таунхасів, проте цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, для реконструкції, експлуатації та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення. Відповідно до містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки зазначено реконструкції бази відпочинку та благоустрій скверу. Максимальна допустима щільність населення (для житлової забудови) не розраховувалась. Окрім того земельна ділянка знаходиться в історичному ареалі Пуща-Водиця (згідно рішення Київської міської ради народних депутатів від 10.10.1988 №976). Земельна ділянка, на якій здійснюється будівництво клубного містечка закритого типу, належить до комунальної власності Територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради, проте відповідно до сайту забудовника ІНФОРМАЦІЯ_1, здійснюється продаж котеджів та таунхаусів.
Відповідно до ч. 3 ст. 52 Земельного кодексу України на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. На таких землях (крім земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельних ділянок, зайнятих об`єктами фізичної культури і спорту, інших аналогічних об`єктів) допускається будівництво відповідно до чинної містобудівної документації об`єктів житлового та громадського призначення, що не порушують режим використання земель рекреаційного призначення. Окрім того у ст. 52 ЗКУ зазначено, що до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об`єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об`єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об`єктів стаціонарної рекреації. Отже, будівництво клубного містечка закритого типу може унеможливити доступ до рекреаційних земель населенню, що призведе до порушення режиму використання земель рекреаційного призначення.
Так, на земельній ділянці рекреаційного призначення за адресою: вул. Квітки Цісик, 64 в Оболонському районі міста Києва, яка віднесена до історичного ареалу, незаконно здійснюється будівництво житлових будинків (котеджного містечка закритого типу «Пуща Residence»), що прямо суперечить цільовому призначенню такої земельної ділянки та здійснюється без відповідного дозволу компетентних органів на виконання будівельних робіт на землях історичного ареалу (дозволу на проведення земельних робіт який видається Міністерством Культури України).
Відповідно до Містобудівних умов та обмежень цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення. В той же час, вказано, що функціональним призначенням земельної ділянки є частково територія середньо- та багатоповерхової житлової забудови, частково - територія зелених насаджень загального користування. Проте, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному веб-порталі «Публічна кадастрова карта», та відповідно до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 р. №370/1804, який є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, цільовим призначенням вказаної земельної ділянки є будівництво та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення.
При цьому, будівництво житлових апартаментів та інших об`єктів нежитлової нерухомості для їх обслуговування не може вважатися будівництвом об`єктів рекреаційного призначення.
Окрім того, земельна ділянка за адресою: вул. Квітки Цісик, 64 в Оболонському районі м. Києва знаходиться в межах історичного ареалу селища Пуща-Водиця, проте в порушення вимог законодавства будівництво за вказаною адресою здійснюється без погодження органу охорони культурної спадщини, що встановлено в ході огляду.
Враховуючи вище зазначене, невжиття заходів забезпечення кримінального провадження негативні та невідворотні наслідки для історичного ареалу Пущі-Водиці, природного стану земельної ділянки за адресою: вул. Квітки Цісик, 64 в Оболонському районі м. Києва, громадськості, оскільки будівництво об`єкту у вигляді окремих котеджів та таунхаусів може назавжди та невідворотно змінити не тільки стан вказаної земельної ділянки, яка відповідно до Генерального плану міста Києва до 2020 року відноситься до земель існуючої рекреаційної забудови, але й історичний ареал та природний ландшафт курорту Пуща-Водиця, який є невідновлювальним природним ресурсом та об`єктом охорони культурної спадщини та призвести до втрати земельної ділянки орієнтовною вартістю 25 млн. гривень.
Реалізація запланованого проекту будівництва та невжиття заходів забезпечення кримінального провадження призведе до унеможливлення захисту прав, законних інтересів мешканців курорту Пуща-Водиця та членів територіальної громади м. Києва на належні і безпечні умови життя, в тому числі шляхом доступу до місць загального відпочинку, охорони та збереження історичного ареалу Пущі-Водиці, її природного ландшафту як курорту.
Крім того, для відновлення історичного ареалу Пущі-Водиці та природного ландшафту земельної ділянки будуть необхідні не лише значні матеріальні ресурси, але й значний час, який рахується віком дерев, серед яких вікові дуби та сосни, клени, акації, в`язи, дуби, шовковиці, сосни тощо.
Крім того, згідно інформації Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02.03.2020 р. №066-721, територія Пущі-Водиці розташовується в історичному ареалі міста Києва відповідно до історико-містобудівного опорного плану міста у складі Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 р. №370/1804.
Окрім того, відповідно до ст.ст. 50, 51, ч. 3 ст. 52 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
А згідно з ч. 4 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини», на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам`яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
В постанові Верховного Суду від 21.08.2019 р. у справі №826/12524/18 зроблено правовий висновок, відповідно до якого індивідуальне право (інтерес), яке виражається у гарантованому ч. 1 ст. 42 Конституції України праві на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, протиставляється публічному інтересу, який виражається у збереженні та охоронні історико-культурної спадщини світового значення. В контексті цього, Верховний Суд зазначив про безумовну необхідність дотримання суб`єктом господарської діяльності під час виконання земельних та будівельних робіт на земельній ділянці, що знаходиться у межах Центрального історичного ареалу міста Києва, вимог законодавства про охорону культурної спадщини, визначених, зокрема, Законом України «Про охорону культурної спадщини». Про необхідність забезпечення справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому, йдеться також у ряді рішень Європейського Суду з прав людини (рішення у справі «Ст`єрна проти Фінляндії» (Stjerna v. Finland, заява №18131/91) та рішення у справі «Юханссон проти Фінляндії» (Johansson v. Finland, заява №10163/02).
Крім того, суд також враховує, що відповідно до ч. 8 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.
А згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
2) п. 2 ч. 1 ст. 34 виключено;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
Тобто, можливість ефективного захисту та поновлення порушених прав громади міста Києва та інтересів, за захистом яких Оболонська окружна прокуратура має намір звернутись до суду, у вирішальній мірі обмежується часовими рамками, а саме тривалістю будівництва, оскільки у зв`язку з закінченням будівництва та продажу таунхаусів та котеджів добросовісним набувачам виникне ризик втрати земельної ділянка рекреаційного призначення в межах курорту на завжди, що унеможливить визнання їх продажу протиправними та скасування в судовому порядку та призведе до неможливості захисту і поновлення порушених інтересів та прав як громадян так і громади м. Києва в цілому.
Разом з тим, згідно з ч. 7 ст. 41 Конституції України, використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
В свою чергу, міжнародним документом, що передбачає зобов`язання держав у сфері доступу до правосуддя в екологічних справах, є Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція), ратифікована Законом України від 06.07.1999 р. №832-XIV.
При цьому, право на захист порушеного конституційного права на безпечне довкілля належить кожному та може реалізовуватися як особисто, так і шляхом участі представника громадськості.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2018 р. у справі №910/8122/17: Орхуська конвенція встановлює, що забезпечення дотримання екологічного законодавства - це не лише обов`язок природоохоронних органів, але й громадськості, яка також покликана відігравати цілком визначену роль. Згідно з Орхуською конвенцією сторони повинні гарантувати, щоб представники громадськості могли безпосередньо забезпечити дотримання закону у разі дій або бездіяльності як з боку приватних осіб, так і з боку державних органів. Крім того, представники громадськості можуть оскаржувати дії або бездіяльність державних органів, які порушують національне природоохоронне законодавство.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» (Заява №11901/02) зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 96 - землекористувач зобов`язаний забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Згідно зі ст. 211 Земельного кодексу України фізичні та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення:
- розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об`єктів, що негативно впливають на стан земель;
- невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням;
- знищення межових знаків;
- відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою.
У ході досудового розслідування даного кримінального провадження, на підставі ст. 170 КПК України, ухвалою слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва від 20 грудня 2021 року у справі №756/19482/21, провадження №1-кс/756/3208/21 накладено арешт на речовий доказ у кримінальному провадження №42021102050000104 від 05.07.2021, а саме земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:85:036:0003 за адресою: м. Київ, Оболонський район, вул. Квітки Цісик, буд. 64 , з розташованими на ній недобудованими об`єктами нерухомості, які складаються з 14 (чотирнадцяти) будівель загальною площею 40024 кв. м шляхом заборони на час досудового розслідування відчужувати, розпоряджатись та користуватись вказаним майном будь-яким особам.
Тому, на думку прокурора, виникла нагальна потреба передати в управління перераховане вище майно, на яке накладено арешт.
Прокурор Оболонської окружної прокуратури м. Києва Гора А.В. подав через канцелярію суду заяву, у якій просив клопотання задовольнити, а також розгляд проводити без його участі.
Слідчий суддя прийняв рішення про розгляд клопотання у відсутність осіб, у володінні яких знаходяться вказані прокурором у клопотанні об`єкти нерухомого майна, оскільки є ризик того, що вказані особи, дізнавшись про внесення та розгляд клопотання, можуть здійснювати перешкоди, що унеможливлять передачу та забезпечення управління майном Національним агентством.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання, виходячи з такого.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з абзацом третім частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Частина 7 статті 100 КПК України вказує, що У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - Національне агентство), є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов`язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами.
Відповідно до п. 4 частини першої статті 1 Закону, управління активами - діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону, управління активами здійснюється на умовах ефективності, а також збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв`язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону встановлено, що аціональне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред`явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень. У разі прийняття в управління цінних паперів інформація також надсилається відповідним учасникам депозитарної системи України.
Частиною першою статті 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Вимогами частини другої статті 21 Закону передбачено, що активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб`єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі. Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом
Зважаючи на викладене, з метою збереження та збільшення економічної вартості майна, слідчий суддя дійшов висновку про передачу нерухомого майна у виді земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:036:0003 за адресою м. Київ, Оболонський район, вул.. Квітки Цісик, буд. 64 з розташованими на ній недобудованими об`єктами нерухомості, які складаються з 14 (чотирнадцяти) будівель загальною площею 40024кв. м, на які накладено арешт ухвалою слідчого судді Оболонського районного суду м. Києва від 20 грудня 2021 року у справі №756/19482/21, провадження №1-кс/756/3208/21, як на речовий доказ у кримінальному провадження №42021102050000104 від 05.07.2021, в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління цим нерухомим майном, що відповідає положенням ч. 6 ст. 100 КПК України та ст. ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Керуючись ст. 100 КПК України, ст.ст. 1, 2, 9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання прокурора Оболонської окружної прокуратури м. Києва Гори А.В. про передачу в управління майна, на яке накладено арешт у кримінальному провадженні № 42021102050000104 від 05.07.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364-1 КК України - задовольнити.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, в управління за договором на підставах, у порядку та на умовах, визначених ст.ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», нерухоме майно у виді земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:036:0003 загальною площею 4,0024 га та об`єктів незавершеного будівництва в кількості 14 штук, які розташовані на вказаній земельній ділянці, на яке ухвалою Оболонського районного суду м. Києва у справі № 756/19482/21 накладено арешт у кримінальному провадженні № 42021102050000104 від 05.07.2021.
Зобов`язати Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, забезпечити реєстрацію прав управління та інших речових прав, що виникають на підставі ухвали слідчого судді про передачу Національному агентству в управління майна, на яке накладено арешт.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Л.П. Шестаковська