Рішення № 103071127, 03.02.2022, Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
695/3727/21
Номер документу
103071127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 695/3727/21

номер провадження 2-а/695/16/22

03 лютого 2022 року м. Золотоноша

Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Ушакової К.М.

за участю: секретаря судового засідання - Андрейко Т.О.,

третьої особи - старшого сержанта поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченка В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Золотоноша адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаські області, третя особа: старший сержант поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченко Володимир Григорович про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення від 30.11.2021 серії ЕАО №5093963,

в с т а н о в и в:

до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаські області, третя особа: старший сержант поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченко Володимир Григорович, в якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення від 30.11.2021 серії ЕАО №5093963про накладення адміністративного стягнення від 30.11.2021, відповідно до якої позивача визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перед початком руху він перевірив технічний стан та переконався у справності транспортного засобу, ретельно перевірив належність роботи зовнішнього освітлення транспортного засобу, у тому числі заднього номерного знаку, який освітлювався належним чином. Після зупинки працівником поліції він повідомив останнього, що може на місці зупинки почистити забруднені освітлювальні прилади, на що інспектор поліції ніяк не відреагував та склав протокол про адміністративне правопорушення.

Крім того, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, поліцейським не ознайомлено позивача з матеріалами справи та доказами, не ознайомлено з правами передбаченими ст. 268 КУпАП. Позивач не мав можливості подавати клопотання та скористатися правовою допомогою. Оскаржувана постанова не містить інформації про будь-яку фіксацію правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить постанову про накладення адміністративного стягнення скасувати, а провадження по адміністративній справі закрити.

Ухвалою суду від 28.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за даним позовом за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Третя особа: старший сержант поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченко В.Г. у судовому засіданні пояснив, що постанова про накладення адміністративного стягнення була складена згідно чинного законодавства. ОСОБА_1 було порушено Правила дорожнього руху України, а саме: керування водієм транспортним засобом з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби. Долучити диск з відеозаписом вчинення адміністративного правопорушення, яке мало місце 30.11.2021 о 19.54 год., відмовився.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився. Про день, час та місце розгляду справи судом повідомлялись належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.

Заслухавши третю особу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що 30.11.2021 старший сержант поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченком В.Г. виніс постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАО№ 5093963.

Відповідно до вказаної вище постанови позивач 30.11.2021 о 19.46 год. у м. Золотоноша по вул. Монастирська 18, керував транспортним засобом ВАЗ 21063 номерні знаки НОМЕР_1 з неосвітленим державним номерним знаком в темну пору доби, чим порушив п. 2.9в Правил дорожнього руху України.

Позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 850 грн.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно до п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що умовою надання адміністративним судом захисту прав є встановлення їх порушення відповідачем, який перебуває у відповідних публічних правовідносинах із позивачем, проте своїми протиправними рішеннями, діями (бездіяльністю) впливає на його обов`язки, права чи інтереси.

Предметом розгляду у даній справі є постанова інспектора поліції по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху про накладення адміністративного стягнення передбаченого ч.6ст.121 КУпАП.

За приписами ст. 222 КУпАП розгляд справ про адміністративні правопорушення правил дорожнього руху, зокрема ч.6 ст.121 покладено на органи Національної поліції.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення від 30.11.2021, серія ЕАО «5093963, встановлено, що постанова складена старшим сержантом поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченком В.Г. про притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення ним правопорушення, а саме: за порушення вимог п.2.9 «в» Правил дорожнього руху та накладено адміністративне стягнення за ч. 6 ст. 121 КУпАП у виді штрафу у розмірі 850грн.

Відповідно до п.1.3. Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

У відповідності до п.2.9 «в» ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що: неналежить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів; закріплений не в установленому для цього місці; закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м; неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий.

Статтею 251 КУпАП України передбачено, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 6 ст. 121 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність в тому числі за керування водієм транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.

Відповідно до п. 2 частини 1 ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).

Згідно з ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис». Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.

Приписами ч.3 ст. 283 КУпАП чітко передбачено імперативний обов`язок відповідача щодо зазначення технічного засобу, яким здійснено фото або відеозапис у постанові по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

У постанові Верховного Суду від 13.02.2020 у справі № 524/9716/16-а зазначено, що у разі відсутності в оскаржуваній постанові по справі про адміністративне правопорушення посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис, такий відеозапис згідно з вимогами статті 70 КАС України (у редакції, чинній на час ухвалення судами попередніх інстанцій рішень у цій справі) не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.

Процесуальний обов`язок щодо доказування правомірності винесення постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до положень діючого на час виникнення спірних правовідносин процесуального законодавства покладено на відповідача.

Аналогічна правова позиція, викладена у постановах Верховного Суду від 15.11.2018 у справі №524/5536/17 та від 17.07.2019 у справі №295/3099/17.

В оскаржуваній постанові про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 30.11.2021, не зазначено технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис.

Таким чином, у ході розгляду даної справи відповідачем, на якого у даному випадку покладений обов`язок щодо доказування правомірності своїх дій, всупереч вимогам ст. 251 КУпАП не доведено належними та допустимими засобами доказування вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню шляхом скасування постанови, яка є предметом спору, та закриття провадження у справі.

Враховуючи ч.1 ст.139 КАС України та правову позицію, викладену 18 березня 2020 року в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 543/775/17, у зв`язку з задоволенням позову, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань із Департаменту патрульної поліції на користь позивача в розмірі 454,00 гривень.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 246, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаські області (місцезнаходження: вул. Січова, 3, м. Золотоноша, Черкаська обл.; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 08676524), третя особа: старший сержант поліції Золотоніського районного відділу поліції ГУНП в Черкаській області Радченко Володимир Григорович (місцезнаходження: вул. Січова, 3, м. Золотоноша, Черкаська обл.) про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення від 30.11.2021 серії ЕАО №5093963 задовольнити.

Постанову серії ЕАО № 5093963 від 30.11.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 121 КУпАП скасувати.

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 121 КУпАП закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Згідно зі статтями 255, 286, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення буде складено 08.02.2022.

Суддя: К.М. Ушакова